مهارت های زندگی

قانون یک سوم نکته حرفه ای در هنر عکاسی

قانون یک سوم نکته حرفه ای در هنر عکاسی

قانون یک سوم نکته حرفه ای در هنر عکاسی

نکته بسیار مهم و کلیدی در حرفه عکاسی رعایت قانون یک سوم در کادر بندی هنگام عکاسی است که همه عکاسان به آن توجه دارند. این قانون اولین چیزی است که در عکاسی به شما یاد می دهند. اگر قانون یک سوم را قبول دارید به این مطلب به چشم حمله ای به سمت سبک عکاسی خودتان نگاه نکنید. این قانون به تمام سبک های عکاسی کمک میکند از عکسهایی که میگیرند لذت کافی ببرند.

 

قانون یک سوم چیست؟
بیشتر کسانی که این مطلب را میخوانند قانون یک سوم را میشناسند. قانون یک سوم گرید یا شبکه ای است که یک مستطیل را به ۹ قسمت مساوی تقسیم می کند. مثل تصویر زیر.

قانون یک سوم نکته حرفه ای در هنر عکاسی

به گزارش نیک شو، این قانون راهنمایی برای یک ترکیب بندی موفق در عکاسی است و پیشنهاد می کند که موضوع عکس را در امتداد یکی از این چهار خط یا روی یکی از این چهار نقطه تقاطع قرار دهیم.

 

موضوع مبهم
برخی از موضوعات عکس ها کاملا واضح هستند و براحتی میتوانیم قانون یک سوم را روی آن ها پیاده کنیم. بعنوان مثال هنگام عکس گرفتن از یک پرنده به کار بردن قانون یک سوم روی آن ها کار آسانی است.گاهی اوقات موضوع عکس به قدری بزرگ است که نمی توان آن را روی یکی از خطوط قرار داد. این مشکل معمولا در عکاسی از منظره یا عکاسی از معماری ها بوجود می آید. چون موضوع عکس ها بزرگ هستند.

 

عکس زیر را ببینید:

قانون یک سوم نکته حرفه ای در هنر عکاسی

حالا به همان عکس همراه با شبکه (گرید) قانون یک سوم نگاهی بیندازید:

قانون یک سوم نکته حرفه ای در هنر عکاسی

همان طور که مشاهده می کنید تصویر کوه در در نقطه تلاقی یک سوم بالای شبکه خطوط قرار گرفته است. اما بدلیل بزرگی موضوع عکس کمی بالاتر و پایین تر از آن نقطه گسترش یافته. در واقع خط یک سوم بالای تصویر همه خطوط از بالا تا مرکز تصویر را از وسط قطع می کند. بنابراین اگر موضوع عکس تنها روی بخشی از این خطوط قرار بگیرد تصور می کنید که قانون یک سوم در آن رعایت شده است.

 

چه خواهد شد اگر بخواهیم از یک منظره که دارای چند موضوع هست عکاسی کنیم. آیا در این عکس ها هم می توان قانون یک سوم را به کار برد؟ به نظر من نمی شود. اگر موضوع عکس به اندازه کافی کوچک و واضح نباشد به سختی میتوان گفت که آیا قانون یک سوم در آن به کار برده شده است یا نه.

قانون یک سوم نکته حرفه ای در هنر عکاسی

بعنوان مثال عکس بالا را در نظر بگیرید. برخی از درخت ها در نقطه تقاطع یک سوم خطوط قرار گرفته اند و بعضی در نقطه دو سوم. در واقع موضوع اصلی که همان درخت نورانی در وسط عکس است روی نقطه یک سوم عکس قرار ندارد. البته این عکس یک عکس غیرعادی نیست. هر زمان که خواستید عکسی با زاویه وسیع از جنگل بگیرید از قانون یک سوم برای تناسب عکس استفاده کنید.

 

شبکه (گرید) مبهم
در بالا بیان شد که چگونه باید عکس را با قانون یک سوم تنظیم کرد چه موضوع عکس بزرگ باشد چه مبهم. اما در مورد عکس هایی که موضوع واضح و مشخص است اما روی خطوط یک سوم قرار نگرفته است چه؟ نگاهی به عکس پایین بیندازید.

قانون یک سوم نکته حرفه ای در هنر عکاسی

در نظر اول بنظر میرسد که چشمهای سنجاقک روی نقطه یک سوم قرار گرفته اما اگر گرید را فعال کنید غیر از این را نشان می دهد.درست است که موضوع عکس روی نقطه یک سوم قرار ندارد اما تقریبا با قانون یک سوم مطابقت دارد چون به نقطه یک سوم بسیار نزدیک است. هر چه موضوع از نقطه یک سوم دورتر باشد کمتر مشمول این قانون میشود.

قانون یک سوم نکته حرفه ای در هنر عکاسی

به منظور انعطاف بیشتر از قانون یک سوم به شکل خطوط قرمز در تصویر زیر استفاده نمایید و موضوع را روی نقطه های قرمز رنگ قرار دهید. پس انعطاف گریدها را مثل تصویر زیر بیشتر کنید تا مجبور نباشید که موضوع را دقیقا روی نقطه تلاقی یک سوم قرار دهید.

قانون یک سوم نکته حرفه ای در هنر عکاسی

قانون یک سوم نکته حرفه ای در هنر عکاسی

استثناء ها
در این قانون برخی استثنائات نیز وجود دارد. گاهی اوقات میخواهید به سبکی عکس بگیرید که شامل قانون یک سوم نمیشود. هیچ مشکلی وجود ندارد شما به عنوان یک عکاس می توانید حرف آخر را در عکاسی بزنید. پس اگر عکس به روش متفاوت زیباتر می شود می توانید بدون هیچ نگرانی قانون شکنی کنید.

 

علی رغم همه توضیحاتی که در بالا ارائه شد این قانون را نمیتوان به عنوان سنگ بنای عکاسی در نظر گرفت. درست است که قانون یک سوم نشان میدهد قرار ندادن موضوع در مرکز کادر روی بیننده بیشتر تاثیر میگذارد اما گاهی اوقات پافشاری روی این قانون خلاقیت عکاس را محدودتر می کند. پس به طور کلی می توان گفت قانون یک سوم قانون ارزشمندی است اما نه به بهای محدود کردن کردن خلاقیت عکاس.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا