جدیدترین اخبار مشاهیر

فیلم شناسی نیکی کریمی بانوی سینمای ایران

فیلم شناسی نیکی کریمی بانوی سینمای ایران

فیلم شناسی نیکی کریمی بانوی سینمای ایران

نیکی کریمی یکی از پرسابقه ترین بازیــگران زن ایــرانی از نسل امروزی اســت که در فیلم های ماندگار بسیاری ایفای نقش نموده اســت،وی زمانی ستاره بی چون و چرای سینمای ایــران بود و تاکنون نیز توانسته ابهت خود را در سینما حفظ نماید. نگاهی داریم که فیلم های شاخصی که وی در آن ها ایفای نقش نموده اســت.نیکی کریمی بازیــگر سینمای ایــران از جمله بازیــگرانی اســت که آثار بسیار درخشانی را در کارنامه سینمایی خود دارد اما با این وجود در ســال های اخیر در کمتر اثری درخشیده اســت. نیکی کریمی متولد ۱۹ آبان ســال ۱۳۵۰ در تهران اســت. او بازیــگر، کارگردان و مترجم اســت.

فیلم شناسی نیکی کریمی بانوی سینمای ایران

نیکی کریمی از دوران دبستان بازی در گروههای کوچک تئاتری را آغاز کــرد. نخستین نقش سینمایی‌اش را در ســال ۱۳۶۸ در فیلم وسوسه به کارگردانی جمشید حیدری بازی کــرد. اولین حضور جدی او در فیلم عروس به کارگردانی بهروز افخمی در ســال ۱۳۶۹ اســت. او و ابوالفضل پورعرب را اولین ستارگان سینمای ایــران پس از انقلاب میدانند.پس از آن، کریمی در دو فیلم مهم از داریوش مهرجویی به نام‌های سارا و پری بازی کــرد. بازی در فیلم سارا برایش جایزه بهترین بازیــگر زن جشنواره‌های سن سباســتین و نانت را به ارمغان آورد.

فیلم شناسی نیکی کریمی بانوی سینمای ایران

پس از بازی در چند فیلم از کارگردانانی چون ابراهیم حاتمی‌کیا، بهروز افخمی و داریوش فرهنگ در ســال ۱۳۷۷ در فیلم دو زن به کارگردانی تهمینه میلانی بازی کــرد. نیکیکریمی برای پنجمین‌بار برای فیلم دو زن نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر شد و جایزه بهترین بازیــگر زن را به خاطر بازی در همین فیلم از جشنواره تائورمینا ایتالیا گرفت.

فیلم شناسی نیکی کریمی بانوی سینمای ایران

نیکی کریمی در ســال ۱۳۸۰ فیلم کوتاه مستندی با مضمون نازایی با عنوان داشتن یا نداشتن ساخت که برنده جایزه باران شد و در ســال ۱۳۸۳ اولین فیلم بلندش به نام یک شب را کارگردانی کــرد.در ســال ۱۳۸۱ در دو فیلم دیوانه‌ای از قفس پرید به کارگردانی احمدرضا معتمدی و واکنش پنجم به کارگردانی تهمینه میلانی بازی کــرد که به خاطر بازی در این دو فیلم جایزه سیمرغ بلورین جشنواره فجر را از آن خود نمود.

 

بعضی از آثار هنری نیکی کریمی: وسوسه، عروس ، ردپای گرگ، سارا، پری، بوی پیراهن یوسف، سایه‌به‌سایه، برج مینو، روان، آذر

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا