دنیای آی تی IT

فعال کردن فیلتر نور آبی ، کاهش و حذف آن در ویندوز و مک

فعال کردن فیلتر نور آبی ، کاهش و حذف آن در ویندوز و مک

فعال کردن فیلتر نور آبی ، کاهش و حذف آن در ویندوز و مک

امروزه با پشترفت علم هرروزه با کامپیوتر و گوشی  سرو کار داریم و روزی نیست کــه از آن ها استفاده نکنیم پس برای آسیب نرساندن و محافظت ازچشم باید راه هایی بیابیم و یکی از این راه ها استفاده از نور آبی است. در ادامه چگونگی فعال کردن نور آبی را بــه شما آموزش می دهیم.

 

روزی نیست کــه بدون تعامل با صفحه‌نمایش گوشی و مانیتور سپری کنیم و همان‌گونه کــه در جریان هستید تعامل با گوشی‌های هوشمند و کامپیوتر راه‌و‌رسم خاص خودش را دارد و استفاده نادرست از این ابزارها، آسیب‌هایی جسمی و ذهنی بــه‌دنبال دارند.

 

یکی از این آسیب‌های جسمی کــه خیلی هم جدی گرفته نمی‌شود، اختلال در ریتم شبانه‌روزی بدن است (circadian rhythm).چنین عارضه‌ای انواع خستگی‌های مفرط را بــه‌دنبال دارد و بــه‌رغم اینکــه آسیب‌های زیادی بــه بدن وارد می‌کند.

 

بــه راحتی می‌توان از وقوع آن جلوگیری کرد. مقصر اصلی در این عارضه، پرتو نور آبی است کــه از صفحه‌نمایش مانیتور و گوشی‌های هوشمند بــه چشم تابیده می‌شود. این مشکل با فیلتر کردن نور آبی برطرف می‌شود و در ادامه قصد داریم برای شما روش‌های فعال‌کردن فیلتر نور آبی را در ویندوز و مک آموزش دهیم.

 

مشکل نور آبی در صفحه‌های نمایش

فعال کردن فیلتر نور آبی ، کاهش و حذف آن در ویندوز و مک

آسیب نور آبی به انسان ریشه بیولوژیک دارد

 

آسیبی کــه نور آبی بــه انسان‌ها وارد می‌کند ریشه بیولوژیک دارد و بازتاب آن را در چرخه خواب افراد شاهد هستیم. مقدار نوری کــه بدن انسان در معرض آن قرار دارد، چرخه خواب افراد را فعال می‌کند و در شرایط معمولی با کاهش نور خورشید، شبکیه چشم انسان و قسمت «هیپوتالاموس» (hypothalamus) مغز، بدن را وادار بــه تولید ملاتونین (Melatonin) و دیگر هورمون‌های خواب‌آور می‌کند تا آماده خواب شویم.

 

در این بین نور صفحه‌های نمایش ترشح این هورمون‌ها را مختل می‌کند و مادامی کــه در معرض طیف نور آبی قرار داریم، بدن در شرایط بیداری بــه‌سر می‌برد. نور آبی از صفحه‌نمایش گوشی‌های هوشمند، لپ‌تاپ و مانیتور ساطع می‌شود و حتی نور‌های مهتابی نیز دارای پرتویی از نور آبی هستند.

 

با این حساب تا زمانی کــه چشم انسان با این نور آبی در تماس باشد، بدن ملاتونین کمتری ترشح می‌کند و چرخه خواب انسان دچار اختلال می‌شود.اینجاست کــه پای فیلتر‌های نور آبی بــه میان می‌آید.

 

خوشبختانه گوشی‌های هوشمند جدید دارای فیلتر نور آبی داخلی هستند. نصب فیلتر نور آبی در گوشی‌های هوشمند نیز کار چندان سختی نیست و کافی است این اپلیکشن‌ها را دانلود نمایید و فیلتر نور آبی را نصب کنید. برای فعال‌کردن فیلتر آبی در ویندوز و مک هم نگاهی بــه راهنمای زیر بیاندازید.

 

فعال‌کردن فیلتر آبی در ویندوز ۱۰

مایکروسافت فیلتر آبی را در آپدیت آوریل ۲۰۱۷ بــه ویندوز ۱۰ اضافه کرد، این قابلیت کــه در ویندوز با نام «نایت لایت» (Night Light)، شناخته می‌شود طیف رنگ آبی را از صفحه‌نمایش حذف می‌کند و بــه‌جای رنگ آبی، رنگ‌های گرم‌تری را نمایش می‌دهد.

 

برای فعال‌کردن فیلتر آبی در ویندوز ۱۰ مراحل زیر را دنبال کنید:

گام اول: دکمه ویندوز و ایکس را بفشارید و بر روی گزینه «ستینگز» (Settings) کلیک کنید یا عبارت Settings را در کادر جستجوی ویندوز ۱۰ تایپ نمایید و پس از پیدا کردن این گزینه، آن را انتخاب نمایید.

 

گام دوم: از منوی ستینگز، گزینه سیستم را انتخاب نمایید.

گام سوم: گزینه «دیسپلی» (Display) را از منویی کــه در سمت چپ قرار دارد، انتخاب نمایید.

گام چهارم: برای روشن و خاموش کردن فیلتر آبی، قابلیت «نایت لایت» را فعال یا غیر فعال نمایید.

فعال کردن فیلتر نور آبی ، کاهش و حذف آن در ویندوز و مک

برای تنظیمات این فیلتر گزینه «نایت لایت ستینگز» (Nigh Light Settings)، را انتخاب کنید تا بــه تنظیماتی برای روشن و خاموش کردن فوری این قابلیت، تنظیم گرمای رنگ و زمان‌بندی فعال شدن قابلیت «نایت لایت» دسترسی داشته باشید.

فعال کردن فیلتر نور آبی ، کاهش و حذف آن در ویندوز و مک

پیشنهاد می‌کنیم برای اینکــه نیازی بــه فعال‌کردن دستی قابلیت «نایت لایت» در ویندوز ۱۰ نداشته باشید، از قسمت زمان‌بندی (schedule) در تنظیمات فیلتر آبی، مشخص کنید کــه این قابلیت با غروب آفتاب فعال شود.

 

در چنین حالتی ویندوز ۱۰ بــه صورت خودکار موقعیت شما را شناسایی می‌کند و زمان غروب آفتاب را تشخیص می‌دهد تا با فرا رسیدن این زمان، فیلتر آبی بــه‌صورت خودکار فعال شود.

 

امکان مشخص کردن زمان مخصوص برای فعال‌شدن فیلتر آبی در ویندوز ۱۰ نیز وجود دارد، برای این‌کار کافی است وارد گزینه زمان‌بندی (schedule)، شوید و زمان مشخص برای فعال‌شدن فیلتر آبی را وارد نمایید.

 

پس از فعال‌شدن این فیلتر، نور صفحه‌نمایش سریعاً تغییر می‌کند و جای طیف آبی را رنگ‌های گرم‌تری می‌گیرد. چشم شما ممکن است بــه سرعت بــه این تغییر عادت نکند، اما پس از مدتی بــه آن عادت می‌کنید و بــه‌راحتی می‌توانید بدون نگرانی برای اختلال در چرخه خواب پای مانیتور بنشینید.

 

فعال‌کردن فیلتر نور آبی در مک‌

اپل اولین بار در آپدیت مارس ۲۰۱۷ قابلیت فیلتر آبی را برای کامپیوتر‌های مک عرضه کرد. خوشبختانه فعال‌کردن این قابلیت در سیستم‌عامل مک نیز همانند ویندوز ۱۰ بسیار راحت است و کافی است تا مراحل زیر را دنبال کنید:

 

گام اول: وارد «سیستم پرِفرِنسز»، (System Preferences)، شوید.

گام دوم: گزینه «دیسپلی» را انتخاب نمایید و تب «نایت شیفت» (Night Shift) را باز کنید.

فعال کردن فیلتر نور آبی ، کاهش و حذف آن در ویندوز و مک

در صفحه «ستینگز»، بــه‌راحتی می‌توانید زمان فعال‌شدن «نایت شیفت» را بــه همراه طیف نمایش رنگ فیلتر آبی مشخص نمایید. ویژگی «نایت شیفت» در سیستم‌عامل مک سه حالت خاموش (Off)، تنظیمات دستی (Custom) و غروب تا طلوع (Sunset to Sunrise) دارد و بسته بــه صلاحدید خود می‌توانید فعال‌شدن فیلتر آبی را با یکی از این تنظیمات انجام دهید.

 

نرم‌افزار‌های مخصوص فیلتر آبی

فعال کردن فیلتر نور آبی ، کاهش و حذف آن در ویندوز و مک

نسخه های ویندوز 10 و مک دارای فیلتر آبی هستند

 

همان‌گونه کــه اشاره کردیم نسخه‌های جدید ویندوز ۱۰ و مک دارای ویژگی فیلتر آبی هستند. اما اگر بــه هر دلیل نسخه ویندوز یا مک شما دارای این قابلیت نیست در ادامه نرم‌افزار‌هایی رایگانی را معرفی می‌کنیم کــه مخصوص فیلتر آبی طراحی شده‌اند.

 

نرم‌افزار F.lux

این نرم‌افزار برای بستر ویندوز، مک و لینوکس بــه رایگان منتشر شده است و با محاسبــه زمان طلوع و غروب خورشید، گرمای رنگ مانیتور را تنظیم می‌کند. امکان فعال و غیرفعال‌کردن فیلتر آبی در این نرم‌افزار وجود دارد و بــه‌راحتی برای نرم‌افزار‌های طراحی یا تماشای فیلم و بازی می‌توانید این قابلیت را غیرفعال کنید و در زمان شب و وقتی کــه در اینترنت هستید این قابلیت را فعال نمایید.

 

نرم‌افزار Iris Mini

این نرم‌افزار هیچ تنظیمات خاصی ندارد و بدون اینکــه کاربر را سردرگم کند، بــه راحتی فیلتر آبی را بر اساس زمان طلوع و غروب خورشید فعال‌می‌کند. نرم‌افزار Iris Mini برای بستر ویندوز، مک و لینوکس طراحی شده و پس از نصب، با خیال راحت می‌توانید نور آبی را در صفحه‌نمایش فیلتر نمایید.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا