پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • درباره روز دانش آموز 13 آبان | تسخیر لانه جاسوسی

  مجموعه : مطالب گوناگون

  درباره روز دانش آموز 13 آبان | تسخیر لانه جاسوسی

  درباره روز دانش آموز 13 آبان | تسخیر لانه جاسوسی

  هرسال در ایران 13 آبان را به عنوان روز دانش آموز در مدارس جشن برپا می کنند .در واقع کشتار جمع زیادی از دانش آموزان که به علت اعتراض به رژیم پهلوی توسط عوامل حکومت فعلی ایران روز 13 آبان 1357 را در تقویم ایران ،روز دانش آموز نامگذاری شده اســت.همچنین در روز ۱۳ آبان که در تقویم به عنوان روز مبارزه با اســتکبار نام‌گذاری شده یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران اســت که در سه دوره مختلف رخ داده و به همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به عنوان روزی به یادماندنی به ثبت رسانده اســت.

   

  تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳، ۱۳ آبان ۱۳۵۷ که روز دانــش آمــوز نام گرفت و تسخیر لانه جاسوسی در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ عنوان این سه واقعه تاریخی اســت که نمی‌توان هیچ یک را از نظر اهمیت نسبت به دیگری اولی تر دانست چرا که هر کدام در دوره وقوع تاثیر گذاری خاص خود را داشته و شرایط را به نحوی تغییر داده‌اند.

   

  تبعید امام خمینی به ترکیه ۱۳ آبان ۱۳۴۳

  کاپیتولاسیون یا حق قضاوت کنسولی حقی اســت که به اتباع بیگانه داده می‌شود و آنها را ازشمول قوانین کشور مصون ومستثنی می‌کند؛ درواقع در صورت ارتکاب جرم در خاک کشور، دولت میزبان حق محاکمه آن مجرم را ندارد. کاپیتولاسیون ریشه در اســتعمار دارد و کشورهای اســتعمارگران این قانون را به کشورهای ضعیف تحت‌ سلطه تحمیل می‌کــردند؛

   

  کاپیتولاسیون درایران طی معاهده ترکمانچای برای اتباع روسیه به رسمیت شناخته شد و پس ازآن برخی کشورهای اســتعمارگر دیگر، این امتیاز نامشروع را بعلت ضعف حکومت های قاجاریه کسب کــردند؛ اما، کاپیتولاسیون در سال ۱۳۰۶، تحت فشار افکار عمومی و فضای حاکم بر روابط بین‌الملل پس از جنگ اول جهانی لغو گردید. هنوز بیش از ۳ دهه از الغای کاپیتولاسیون نمی‌گذشت که محمدرضا پهلوی احیاگر مجدد آن شد.

  درباره روز دانش آموز 13 آبان | تسخیر لانه جاسوسی

  کابینه اسدالله علم در سیزدهم مهر سال ۱۳۴۲، به دستور شاه، پیشنهاد آمریکا مبنی‌بر اعطای مصونیت قضایی به اتباع آمریکایی را به صورت یک لایحه قانونی در هیتت دولت تصویب کــرد. چندی بعد این خبر به حضرت امام رسید و ایشان را به خروش و فریاد واداشت به طوری که در۴ آبان ۱۳۴۳ ایشان طی نطقی تاریخی به رسوایی این اقدام ننگین پرداختند. فرازهایی از سخنرانی ایشان چنین بود: « …

   

  دولت با کمال وقاحت از این امر ننگین طرفداری کــرد، ملت ایران را از سگ‌های آمریکایی پست‌تر کــردند. اگر چنانچه کسی یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد، بازخواســت از او می‌کنند؛‌ اگر شاه ایران یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد بازخواســت می‌کنند و اگر چنانچه یک آشپز آمریکایی شاه ایران را زیر بگیرد، مرجع ایران را زیر بگیرد، بزرگترین مقام ایران را زیر بگیرد، هیچ کس حق تعرض ندارد…». رژیم که در طول دو سالی که امام قیام کــرده بودند،

  درباره روز دانش آموز 13 آبان | تسخیر لانه جاسوسی

  نتوانسته بود با هیچ شیوه‌ای، ایشان را آرام کند، تنها یک راه پیش پای خود می‌دید و آن تبعید امام بود. در شب ۱۳ آبان ۱۳۴۳، صدها کماندو به همراه مزدوران ساواک به منزل امام در قم حمله‌ور شدند ایشان را دستگیر و به تهران منتقل کــردند و سپس با یک هواپیمای نظامی ایشان را به ترکیه تبعید کــردند. این سرآغار هجرتی بود که ۱۴ سال بعد پیروزی انقلاب اسلامی را به بار آورد.

  درباره روز دانش آموز 13 آبان | تسخیر لانه جاسوسی

  علت نامگذاری روز دانــش آمــوز ۱۳ آبان ۱۳۵۷

  در حالی که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) به روزهای سرنوشت سازی نزدیک می‌شد همه اقشار مردم ایران از زن و مرد و پیر و جوان، سعی در ایفا کــردن نقش تاریخی خود و عمل به تکلیف الهی داشتند. در این میان دانــش آمــوزان و نوجوانان شور و حال دیگری داشتند. صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷، دانــش آمــوزان در حالی که مدارس را تعطیل کــرده بودند، به سمت دانــشـگــاه تهران حرکت کــردند تا صدای اعتراض خود را به گوش همگان برسانند.

   

  این جوانان پر شور و خداجو، گروه گروه، داخل دانــشـگــاه شدند و به همراه دانشجویان و گروه‌های دیگری از مردم در زمین چمن دانــشـگــاه اجتماع کــردند. ساعت ۱۱ صبح، مأموران،‌ ابتدا چند گلوله گاز اشک‌آور در میان این جمعیت خروشان پرتاب کــردند؛ اما، اجتماع کنندگان در حالی که به سختی نفس می‌کشیدند، صدای خود را رساتر کــرده و با فریاد الله‌اکبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند. در این هنگام تیراندازی آغاز شد و جوانان و نوجوانان بی‌گناه، یکی پس از دیگری، در خون خود غلتیدند.

  درباره روز دانش آموز 13 آبان | تسخیر لانه جاسوسی

  در این روز، ۵۶ نفر شهید و صدها نفر مجروح شدند. حضرت امام(ره) در پیامی به همین مناسبت فرمودند: «… عزیزان من صبور باشید، که پیروزی نهایی نزدیک اســت و خدا با صابران اســت … ایران امروز جایگاه آزادگان اســت… من از این راه دور، چشم امید به شما دوخته‌ام … صدای آزادی‌خواهی و اســتقلال‌طلبی شما را به گوش جهانیان می‌رسانم.» به خاطر گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دانــش آمــوز، این روز در تاریخ انقلاب اسلامی به نام روز دانــش آمــوز نام‌گذاری شده اســت.

   

  پیام روز سیــزدهــم آبــان

  یوم اللّه سیزده آبان، یادآور حماسه ها، ایثارها و فداکاری های دانش آموزان عزیزمان اســت. این روز باشکوه بدین سبب روز «دانش آموز» نامیده شد، تا خاطره فرزندان دلیر انقلاب برای همیشه جاودان بماند و درسی فراموش ناشدنی برای تمام دانش آموزان در سراسر گیتی باشد که با ابرقدرت های چپاول گر به مبارزه بی امان بپردازند و عزّت را بر زندگی ذلت بار ترجیح دهند.

   

  روز سیــزدهــم آبــان به همه مستضعفان جهان آموخت که بر ضد مستکبران قیام کنند و حقوق از دست رفته خویش را از چنگال اســتکبار و اســتعمار بیرون کشند. پیام روز سیــزدهــم آبــان به مسلمانان این اســت که: تنها در برابر پروردگار جهانیان و مکتب توحید به نماز بایستند و فقط در پیش گاه خدا به کــرنش بنشینند و تا همیشه زمان در برابر ظلم و زورگویی ابرقدرت ها سرتسلیم فرود نیاورند.

  درباره روز دانش آموز 13 آبان | تسخیر لانه جاسوسی

   

  تسخیر لانه جاسوسی ـ روز مبارزه با اســتکبار جهانی ۱۳ آبان ۱۳۵۸

  در ابتدای انقلاب و زمان حکومت دولت موقت با هدف وادار کــردن آمریکا به اســترداد شاه و اموال ملت ایران، دانشجویان تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند. دانشجویان از دانــشـگــاه‌های تهران، پلی‌تکنیک، صنعتی شریف، شهید بهشتی و … گرد هم آمدند و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا از دیوارهای سفارت بالا رفته و علیرغم مقاومت محافظین و آمریکایی‌ها، سفارت را به تصرف کامل درآوردند.

   

  در هنگام تسخیر سفارت، آمریکایی‌ها به سرعت مشغول نابود کــردن بسیاری از اسناد دخالت‌ها و تجاوزارت و غارت‌های خود شدند ولی پس از تسخیر سفارت به سرعت از نابودی باقی‌مانده اسناد جلوگیری شد و بعدها اسنادی که از لانه جاسوسی آمریکا به دست آمده بود چاپ شده و در اختیار همگان قرار گرفت. به محض انتشار این خبر، مردم بسیاری با خشم و انزجار مقابل لانه جاسوسی تجمع کــرده و از حرکت دانشجویان حمایت کــردند.

  درباره روز دانش آموز 13 آبان | تسخیر لانه جاسوسی

  امام خمینی‌(ره) نیز در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول نامیدند. این حرکت دانشجویان معترض، خشم آمریکایی‌ها را برانگیخت و آنها که ناتوان از درک ملتی اســتقلال‌طلب و آزادی‌خواه بودند، دست به اقداماتی بر ضد جمهوری اسلامی ایران زدند؛ از آن جمله فشار آوردن به مجامع بین‌المللی مانند سازمان ملل، سازمان کنفرانس اسلامی، شورای امنیت و …، ایجاد جو منفی تبلیغاتی علیه دانشجویان مسلمان و برخی اقدامات دیگر از جمله آنهاســت.

  درباره روز دانش آموز 13 آبان | تسخیر لانه جاسوسی

  اما پس از بی‌ثمر ماندن، آنها به اقدامات جدی‌تری روی آوردند؛ از جمله قطع کامل روابط سیاسی در ۲۰ مهر ۱۳۵۹، حمله نظامی به ایران و تجاوز به خاک کشورمان که به شکست مفتضحانه آنها در صحرای طبس انجامید و نیز محاصره اقتصادی و بلوکه کــردن دارای‌ها و اموال ایران و… که هیچ‌کدام تاکنون درعزم ملت ایران برای مقابله با ظلم و بی‌عدالتی جهانی ومنشا اصلی آن در جهان یعنی اســتکبار جهانی و آمریکا خللی وارد نکــرده اســت. و این‌گونه نام روز ۱۳ آبان برای همیشه در تاریخ ایران ماندگار شد.

   

   

  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •