پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • علت هوا گرفتن باک بنزین و راه فوری هواگیری آن

  مجموعه : دنیای خودرو

  علت هوا گرفتن باک بنزین و راه فوری هواگیری آن

  علت هوا گرفتن باک بنزین و راه فوری هواگیری آن

  برخی مواقع می بینیم که با وجود خالی بودن باک بنزین ، وقتی نازل را درون باک قرار می دهیم و بنزین را پمپ می کنیم بنزین به بیرون از خودرو پرتاب می شود و مدام قطع کن نازل جریان بنزین را قطع می کند، در این حالت باک شما هوا گرفته است و باید آن را هواگیری کنید.هواگیری باک بنزین چیست و چه زمانی لازم است که انجام شود؟ اگر تا به حال با حالتی مواجه شده باشید که علی رغم خالی بودن باک بنزین، به اندازه کافی بنزین در خود جای نمی‌دهد، حتما به هواگیری باک بنزین خودروی خود نیز فکر کرده و احتمالا آن را انجام داده‌اید.

   

  چرا خودرو به هواگیری باک بنزین احتیاج پیدا می‌کند؟

  به باک بنزین خودروها نگاه کنیم. لوله خروجی که از باک برای جاری کردن سوخت به سمت موتور تعبیه شده است، غالبا به اندازه چیزی نزدیک به ۲ سانتی‌متر بالاتر از کف باک قرار گرفته است. در واقع این لوله خروجی را بالاتر از سطح کفی باک بنزین قرار می‌دهند، تا رسوبات بنزین که در بخش انتهایی باک تجمع می‌کنند، به مسیر سوخت رسانی وارد نشده و به سمت موتور حرکت نکنند.

   

  از آن جایی که بنزین پیوسته در حال تبخیر شدن است، در باک خودروها سوراخ بسیار ریزی برای خروج گازهای به وجود آمده، قرار داده شده است. معیوب بودن این منفذ می‌تواند خودرو را نیازمند هواگیری باک بنزین بنماید.

   

  تجمع گاز داخل باک بنزین را به اصطلاح همان هوا گرفتن باک بنزین می‌نامند. با هوا گرفتن باک بنزین، شما قادر نیستید باک را به اندازه‌ کافی از بنزین پر کنید. در این شرایط علی رغم این که نازل بنزین را در دست داشته و سعی در بنزین زدن کامل می‌کنید، اما باک پذیرای بنزین ورودی نیست و باید هواگیری باک بنزین را انجام دهید.

   

  گازهای تجمع پیدا کرده، موجب پایین آمدن سطح فشار داخل باک بنزین شده و عملیات دریافت بنزین را مختلف می‌سازند.

  علت هوا گرفتن باک بنزین و راه فوری هواگیری آن

  برای هواگیری کردن باک بنزین باید چه مراحلی را طی کنیم؟

  فاجعه بزرگ‌تر؛ آتش سوزی!

  به یاد داشته باشید که اگر این تجمع گازها داخل باک بنزین شدت پیدا کند، اوضاع می‌تواند بغرنج تر هم شود. تجمع زیاد گازها خطر آتش سوزی را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل توصیه می شود که حتما به صورت دوره‌ای نسبت به بازدید از باک بنزین و عمل کردن منفذ خروج گاز آن اقدام کنید.

   

  به یاد داشته باشید که هواگرفتن باک و نپذیرفتن بنزین به میزان کافی می‌تواند به جز نیاز به هواگیری باک بنزین، به عنوان یک زنگ خطر نیز به شمار رود.

   

  روش هواگیری باک بنزین

  نخستین کاری که انجام آن عاقلانه به نظر می‌رسد، بررسی باک بنزین توسط خود شما و یا یک مکانیک معتبر می‌باشد. در صورت گرفتگی در لوله سوخت گیری و یا مشکلی در منفذ خروج گاز، با برطرف ساختن آن مشکل نیز مرتفع خواهد شد.

   

  اما راه حل سریع‌تر و البته نیازمند صبوری و حوصله بیشتری نیز در اختیار خواهید داشت. اگر به پمپ بنزین رفته و با باک بنزین خودروی خود به شکلی مواجه می‌شوید که بنزین زدن یکباره را پس زده و به اصطلاح هواگرفته است، می‌توانید به روش زیر مشکل را برطرف نمایید.

   

  شما باید زمان بیشتری برای بنزین زدن خود اختصاص دهید. به این شکل که مقداری بنزین وارد باک کرده و سپس به محض آن که متوجه شدید بنزین به جای داخل شدن به باک، بیرون می‌ریزد؛ دست نگاه دارید. اکنون باید کمی مکث کرده و دوباره مقداری دیگر بنزین وارد باک کنید. این روند را باید تا جایی ادامه دهید تا باک بنزین خودرو پر شود. احتمالا باید ۱۰ برابر زمان معمولی برای بنزین زدن وقت اختصاصی دهید!

   

  ممکن است بار اول موفق به پر کردن تمام گنجایش باک نشوید. اما با چند بار تکرار این حالت در چند وعده متناوب بنزین زدن، تقریبا هواگیری باک بنزین را با موفقیت پشت سر گذاشته و رفته رفته باک کاملا بنزین را به داخل خود راه می‌دهد.

  علت هوا گرفتن باک بنزین و راه فوری هواگیری آن

  چیزی به نام محلول یا ترکیب هواگیری باک بنزین وجود ندارد!

  اما به خاطر داشته باشید که ترکیبی به عملکرد هواگیری باک بنزین وجود ندارد. مراقب باشید اتفاق خنده‌داری که برای من رخ داد، برای شما تکرار نشود.چندی پیش در مراجعه به یکی از پمپ بنزین‌ها، در حالی که از مسئول پمپ درخواست کردم که باک ماشینم را پر کند، به وی توضیح دادم که باک به سختی بنزین می‌خورد و احتمالا مشکلی دارد.

   

  این متصدی پمپ بنزین که احتمالا اعتماد به نفس بالایی هم داشت؛ به من گفت مشکلی نیست و می تواند با ریختن یک بسته هواگیر باک بنزین به قیمت ۴۰ هزار تومان مشکل را حل کند. بنده هم خوشحال از این که مسأله هواگیری باک بنزین ماشینم به این سادگی برطرف می‌شود، قبول کردم.

   

  البته هر چه قدر در آینه نگاه کردم چیزی داخل باک ریخته نشد و لحظاتی بعد متوجه شدم که چه کلاه گشادی سرم گذاشته شده است!

   

  به هر حال من مسأله را به دفتر پمپ بنزین رسانده و وجه پرداختی‌ام را پس گرفتم، ولی این موضوع باعث شد یقین پیدا کنم که برای هواگیری باک بنزین محلول یا روشی جادویی وجود ندارد.

  علت هوا گرفتن باک بنزین و راه فوری هواگیری آن

  باک بنزین را نباید کامل پر کرد

  زمان زدن بنزین ، نازل پمپ بنزین پس از پر شدن باک ،موجب قطع جریان بنزین می شود . نازل ، زمان کافی بودن مقدار بنزین را تشخیص می دهد و سبب توقف جریان بنزین بدلایل ایمنی و فایده برای فیلتر جذب بخار سوخت (کنیستر) می شود. کنیستر نقش بسیار مهمی در سیستم سوخت خودرو دارد .باک بنزین

   

  بنزین موجب تولید بخاری می شود که بسیار سمی و فرار است و موجب انفجار می شود . در خودروهای قدیمی برای جلوگیری از جمع شدن بخار بنزین، باکهای بنزین به گونه ای بود که بخار بنزین میتوانست از آن خارج گردد. خروج گازهای بنزین ، موجب آلودگی هوای شهرها و شرایط بد هوایی در روستاها می شود و اثرات زیانباری برای محیط زیست دارد.

   

  راه حل مشکل بخار بنزین در خودروهای امروزی ،فیلتر بخار بنزین (کنیستر) است . کنیستر به طور پیوسته بخار را بررسی می کند و با کربن پر می شود . اگر در بنزین بخار وجود داشت ، این بخار را مجددا به سامانه سوخت رسانی وارد می کند تا به داخل موتور رفته و بسوزد.بنزین مایع سبب ایجاد آثار مخربی بر روی کنیستر می شود به طوری که بعد از گذشت مدتی کنیستر غیر قابل استفاده می شود وباید آن را تعمیر نمود در حالیکه هزینه تعمیر آن بالا است.برای جلوگیری از خراب شدن کنیسترهنگام قطع جریان بنزین توسط نازل پمپ بنزین، به پر کردن باک ادامه ندهید.

   

  خراب شدن کنیستر با کامل پرکردن باک بنزین

  برای غلبه بر متوقف کردن جریان بنزین توسط نازل راه های زیادی وجود دارد:

   

  برخی از مردم مجددا بر روی دستگیره نازل فشار می آورند تا دوباره بنزین داخل باک شود و نازل متوقف گردد و این کار را تا پر شدن کامل باک انجام می دهند.

   

  برخی دیگر از مردم نازل را تا گردنه فیلتر از باک خارج می کنند تا نتواند جریان بنزین را قطع کند.

   

  در هر دو روش ممکن است بنزین به داخل کنیستر وارد شود و بنزین بر روی زمین بریزد. ریختن بنزین بر روی زمین خطرات زیادی را به همراه دارد بنابراین ایستگاه های پمپ بنزین از این کار جلوگیری می کنند. پر کردن باک خودرو باعث ریخته شدن بنزین بر روی لباس راننده و زمین میشود.

   

  خطر کامل پرکردن باک بنزین

  بوی بنزین گرفتن لباس راننده کمترین ضرر ریخته شدن بنزین و آتش سوزیهای گسترده از خطرات جدی ریخته شدن بنزین است.بهتر است باک بنزین خود را تا آخر پر نکنید زیرا در زمان مناسب، نازل پمپ بنزین ، موجب قطع جریان بنزین می شود.

   

   

  علت هوا گرفتن باک بنزین سمند،دلیل هوا گرفتن باک بنزین پراید،علت هوا گرفتن باک بنزین پژو،هواگیری باک بنزین تیبا،لوله هواگیری باک بنزین پراید،روش هواگیری باک بنزین تیبا،طریقه هواگیری باک بنزین پراید،چگونه باک بنزین را هواگیری کنیم

   

   

  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
  تبلیغات
  تبلیغات
 • مطالب پربازدید
 •