دنیای خودرو

علت جا نرفتن یا سخت جا رفتن دنده ماشین چیست؟

علت جا نرفتن یا سخت جا رفتن دنده ماشین چیست؟

علت جا نرفتن یا سخت جا رفتن دنده ماشین چیست؟

خیلی از اوقات اســت کــه دنده ماشین جا نمی رود ، ما ازین بابت سوال در ذهن مان بوجود می آید کــه باید چکار کنیم تا این مشکل حل شود. عملکرد مطلوب سیستم انتقال قدرت به موارد زیادی وابسته اســت کــه نقص در هر کدام از آن‌ها ميتواند مشکل یا مشکلات متعددی را به‌وجود بیاورد. یکی از این مشکلات کــه خیلی آزار‌دهنده اســت و ميتواند رانندگی را به یک کار عذاب‌آور تبدیل کند و حتی گاهاً خطرات جدی را برای سرنشینان به‌همراه داشته باشد، سخت جا رفتن یا به‌طور‌کلی جا نرفتن دنده‌ خودرو اســت.
ما در این مطلب سعی کرده‌ایم به مهم‌ترین مواردی کــه باعث بروز این اختلال ميشوند بپردازیم تا در صورتی کــه با آن روبرو شدید بدانید کــه منشأ این مشکلات عمدتا از کجا ميآیند. پس با ما همراه باشید.

 

کمبود واسکازین گیربکس

واسکازین اولین چیزی اســت کــه باید چک کنید چون کمبود آن ميتواند تأثیر مخربی روی سیستم انتقال داشته باشد و عملکرد آن را دچار مشکل کند. پس حواســتان به واسکازین گیربکس باشد.

 

مناسب نبودن کیفیت و غلظت واسکازین

واسکازین باید متناسب با اســتاندارد سفارش شده از طرف کمپانی باشد و از ریختن واسکازین‌های نامناسب و بی کیفیت جدا خودداری کنید. هم چنین اگر کیلومتر کارکرد ماشین زیاد اســت و واسکازین برای مدتی طولانی عوض نشده، بهتر اســت در اولین فرصت واسکازین را تعویض کنید. چون مطمئنا دیگر آن کیفیت مطلوب را ندارد و کثیف شده و باعث آسیب به اجزای سیستم انتقال قدرت و بروز مشکل در تعویض دنده خواهد شد.

 

اســتهلاک در سیستم کلاچ

خرابی و مستهلک بودن اجزا مجموعه کلاچ یعنی دیسک، صفحه و سیم کلاچ ميتواند در عملکرد تعویض دنده اختلال ایجاد کند. مثلاً ممکن اســت هنگامی کــه ماشین خاموش اســت دنده به راحتی جا برود ولی هنگامی کــه ماشین را روشن ميکنید دنده‌ها دیگر جا نخورند. این مشکل به‌خاطر ایراد در مجموعه کلاچ اســت. اگر هنگام تعویض دنده (در همه دنده‌ها ) صدایی شبیه به قرچ ميشنوید به‌خاطر عملکرد بد سیستم کلاچ و احتمالا رگلاژ نبودن سیم کلاچ اســت.

 

اســتهلاک در دنده‌های برنجی و غلاف کشویی

گاهی اوقات ممکن اســت بعد از جا رفتن دنده به‌محض شروع به حرکت، در حین حرکت یا حتی زمانی کــه فشاری روی گیربکس نیست دنده از جای خودش خارج شود و به‌حالت خلاص درآید. این مشکل ممکن اســت در هر کدام از دنده‌ها خودش را نشان دهد و عمدتاً به دلیل ساییدگی زیاد غلاف کشویی و یا ساییدگی خودِ دنده به وجود ميآید. خرابی بلبرینگ‌های گیربکس و بوش‌های داخلی نیز ميتواند این مشکل را به‌وجود آورند. اگر گیربکس را به‌تازگی تعمیر کرده‌اید احتمالا تعمیرکار در نصب گیربکس دچار اشتباه شده و آن را به درستی نصب نکرده و باید دوباره این کار با دقت انجام شود.

 

از آنجائیکــه این مشکل ميتواند دردسرساز و حتی خطرآفرین باشد پیشنهاد ميکنیم با سرویس‌های دوره‌ای یا تعویض آن دسته از قطعات فرسوده کــه ميتواند این مشکلات را به‌وجود آورد از بروز این مشکلات جلوگیری کنید.

 

 

1/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا