پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • علت بروز زخم در ناحیه تناسلی زنان و مردان

  مجموعه : بهداشت زنان

  علت بروز زخم در ناحیه تناسلی زنان و مردان

  زندگی جنسی زن و شوهرها حتما باید با توجه به نکاتی باشد که در این مطلب به طور کامل به آن خواهیم پرداخت. با نیک شو همراه باشید. بسیاری از خانم ها و آقایانی که زنــدگی زناشویی دارنــد، چنــدان با این نوع بیماری ها و درمان آنها آشنا نیستنــد و بــه همین دلیل ممکن است در درازمدت بــه مشکلاتی برخورد کننــد. در این مطلب با دکتر مجتبی امیری، متخصص بیماری های پوست در این مورد گفت و گو کرده ایم.

  علت بروز زخم در ناحیه تناسلی زنان و مردان

  تبخال تناسلی هم یک عفونت ویروسی است و خیلی راحت منتقل می شود.

   

  آیا تبخال تناسلی هم جزو بیماری های تناسلی در خانم ها و آقایان است؟

  بله، تبخال تناسلی هم یک عفونت ویروسی است و خیلی راحت منتقل می شود. این بیماری معمولا بــه صورت زخم اولیه موضعی با تمایل بــه بــهبود و عود مجدد موضعی تظاهر می کنــد. در خانم ها محل ابتدایی ظاهرشدن ضایعات، واژن و دهانه رحم است و پس از عود، زخم ها در واژن، پوست اطراف مقعد، پاها و باسن ایجاد می شود.

   

  در مردان آلت تناسلی یا ناحیه شرمگاهی محل برزو زخم های تبخال تناسلی است. تبخال تناسلی ممکن است در سایر نقاط دستگاه تناسلی، اطراف مقعد و دهان زن و مرد، با توجه بــه رفتار جنسی آنها ایجاد شود.

   

  از بیماری های غیرآمیزشی تناسلی چه نوع بیماری های دیگری را می توانید مثال بزنید؟

  انواع بیماری های قارچی. معولا بیماری های قارچی در نواحی ای از بدن که رطوبت بالایی دارنــد رشد می کننــد؛ مثلا در افرادی که خیلی چاق هستنــد، این بیماری شیوع بسیار بالایی دارد و خانم هایی که در سن باروری هستنــد، بیشتر در معرض ابتلا بــه این بیماری پوستی قرار دارنــد.

   

  برای درمان این بیماری ها چه باید کرد؟

  باید حتما بــهداشت رعایت و از لباس زیرهای تمیز و نخی استفاده شود. اگر مطمئن شدید که در ناحیه تناسلی و اطراف آن مشکلی وجود دارد، حتما باید بــه پزشک مراجعه کنید تا تحت درمان قرار بگیرید.

   

  معمولا چه نوع بیماری های قارچی ای آقایان را تهدید می کنــد؟

  تینه آکروریس، یکی از شایع ترین عفونت های قارچی پوست است و بــه صورت عفونت سطحی و خارش ناحیه کشاله ران و پوست خود را نشان می دهد. این بیماری بیشتر از طریق استفاده از حوله های آلوده و مشترک و ملحفه ها ای از سایر مناطق آلوده بدن ماننــد ناخن دست و پا بــه کشاله ران منتقل می شود. چاقی و پوشیدن لباس های زیر تنگ یا خیس از عوامل مستعدکننــده این نوع عفونت هستنــد و معمولا هم شیوع این بیماری در آقایان 3 برابر خانم هاست.

  علت بروز زخم در ناحیه تناسلی زنان و مردان

  تبخال تناسلی معمولا بــه صورت زخم اولیه موضعی با تمایل بــه بــهبود و عود مجدد موضعی تظاهر می کنــد.

   

  آیا این بیماری پوستی علامت خاصی دارد؟

  معمولا عفونت قارچی کشاله ران بــه صورت ضایعات قرمز و متقارن، درد و طرف کشاله ران و التهاب در این قسمت از بدن خودنمایی می کنــد. این درد می توانــد بــه سمت پایین شکم و بخش داخلی ران گسترش پیدا کنــد. در موارد حاد این ضایعات خیس و همراه با ترشح هستنــد و در موارد مزمن خشک و تیره تر و با پوسته های کمترنــد.

   

  برای اینکه آقایان کمتر دچار بیماری های پوستی در ناحیه تناسلی شونــد، چه راهکاری را پیشنهاد می کنید؟

  باید نکات بــهداشتی را رعایت و حتما از کانــدوم استفاده کننــد. سعی کننــد از نظر جسمی فعال باشنــد چون فعالیت جسمی مناسب ماننــد ورزش تا حد زیادی خطر ابتلا بــه اختلالات نعوظ را کاهش می دهد و از کشیدن و مصرف سیگار و الکل خودداری کننــد و مواظب سلامت روان خود نیز باشنــد.

   

  دکتر محمدرضا صفری نژاد:

  معمولا زخم و التهاب پوست در ناحیه تناسلی جزو بیماری های مقاربتی است و بین زن ها و مردها مشترک است. بیماری های مقاربتی که می تواننــد علائم التهاب و زخم در پوست ناحیه تناسلی دهنــد، متعدد هستنــد ولی بیماری های سوزاک و تبخال ناحیه تناسلی و سیفیلیس شایع ترنــد. سیفیلیس از یک زخم در ناحیه تناسلی شروع می شود که بــه صورت برجسته روی سطح پوست خودنمایی می کنــد و قابل لمس است.

  علت بروز زخم در ناحیه تناسلی زنان و مردان

  معمولا زخم و التهاب پوست در ناحیه تناسلی جزو بیماری های مقاربتی است.

   

  اگر این زخم درمان نشد، سیستم عصبی را دربر می گیرد. این بیماری بین زن و مرد مشترک است و اگر درمان نشد بــه همسر هم منتقل می شود. از دیگر بیماری های پوستی تناسلی می توان بــه تبخال های تناسلی اشاره کرد که بــه صورت اول ایجاد و منتشر می شونــد و بسیار هم دردناک هستنــد. عامل آن، ویروس است. این بیماری معمولا زود بــه زود عود می کنــد و بسیاری از افراد ممکن است دچار آن باشنــد.

   

  بــه همین دلیل توصیه می شود خانم هایی که در 3 ماه آخر بارداری بــه سر می برنــد، اگر همسرشان دچار این بیماری است، از برقراری رابطه زناشویی با او خودداری کننــد چون ممکن است این بیماری بــه جنین نیز منتقل شود. برای درمان تبخال تناسلی داروهای خاصی وجود دارد اما چون یک بیماری ویروسی است، درمان قطعی ای نــدارد. بــهترین راه برای پیشگیری از این نوع بیماری ها استفاده از کانــدوم است که آن هم پیشگیری قطعی محسوب نمی شود.

   

  این نوع بیماری ها با تغذیه و روش های غذایی مناسب تا چه حد قابل درمان هستنــد؟

  متاسفانه خیلی با روش های غذایی نمی توان این نوع بیماری ها را درمان کرد. درست است که کارکرد سیستم ایمنی بدن با تغذیه خوب ارتباط دارد اما تغذیه در بــهبود بعضی از بیماری های پوستی خیلی موثر نیست. فقط می توانم پیشنهاد کنم که برای پیشگیری و حتی درمان این نوع بیماری های پوستی، تا جایی که می توانید از رفتارهای پرخطر جنسی خودداری کنید.

   

  آیا سرطان بیضه را نیز می توان جزو این بیماری ها طبقه بنــدی کرد؟

  نه، سرطان بیضه منشا عفونی نــدارد و شیوع زیادی هم نــدارد ولی بیماری مهمی است که یک راه تشخیص ساده دارد. همان گونه که برای تشخیص زودرس سرطان پستان بــه خانم ها توصیه می کننــد که پستان ها را خودشان مرتب معاینه کننــد، بــه آقایان هم توصیه می شود اگر هر تغییر و نامنظمی در بیضه شان دیدنــد، فورا بــه پزشک مراجعه کننــد تا اگر مشکلی بود، سریع تحت درمان قرار بگیرنــد.

   

  دلیل بروز برخی بیماری های پوستی در ناحیه تناسلی چیست؟

  بیماری های پوستی در ناحیه تناسلی بــه دلیل ویژگی های آناتومیک بدن بــه وجود می آینــد و معمولا هم بــه دلیل رابطه زناشویی در زن ها و مردها ایجاد می شونــد. بیشتر آنها هم قابل انتقال و عفونی هستنــد.

   

  مثلا کدام بیماری؟

  مثلا زگیل تناسلی که منشاء آن یک ویروس است که از طریق رابطه زناشویی منتقل می شود و بــه صورت برجستگی ناحیه تناسلی خود را نشان می دهد. ممکن است در ابتدا این زگیل ها کوچک باشنــد و برای همین هم فرد در پی درمان آنها نباشد اما بــه مرور زمان بزرگ تر خواهنــدشد.

   

  درمان آن بــه چه صورت است؟

  این نوع زگیل ها معمولا درمان دارویی نــدارنــد اما می توان آنها را تخریب کرد یا با ترکیب های موضعی آنها را از بین برد. البته واکسن هایی نیز وارد بازار شده است که می توان برای پیشگیری از این بیماری از آنها استفاده کرد.

   

  این بیماری برای خانم ها خطرناک تر است یا آقایان؟

  معمولا خطرش برای خانم ها بیشتر است چون ممکن است باعث ابتلا بــه سرطان دهانه رحم شود اما هر دو جنس بــه هر حال باید از رفتارهای پرخطر جنسی و حفاظت نشده خودداری کننــد.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •