پزشکی و بهداشتی

این علایم می گویند کلیه های شما بیمار هستند

این علایم می گویند کلیه های شما بیمار هستند

این علایم می گویند کلیه های شما بیمار هستند 

بیماری در کلیه اگر زودتر تشخیص داده شود می تواند منجر به نجات دادن زودهنگام این اندام مهم بدن گردد. می دانیم که کلیه وظایف بسیار حیاتی در بدن انسان انجام می دهد و در صورت برزو مشکل در کلیه ها باید اقداماتی مانند دیالیز انجام داد. افراد زیادی در نقاط مختلف دنیا با بیماری کلیه به زندگی خود ادامه میدهند. این در شرایطی اســت که بسیاری از این افراد ممکن اســت حتی آگاه نباشند که به این بیماری مبتلا هستند.

 

کلیه ها به عنوان تصفیه خانه های بدن نقشی کلیدی در خروج مواد زائد و سمی ایفا میکنند. در ادامه این مطلب با بعضی نشانه ها که از وجود مشکل در کلیه خبر میدهند، بیشتر آشنا میشویم.

 

راش های پوستی غیر معمول یا خارش
به گزارش نیک شو، عملکرد درست کلیه ها به حذف مواد زائد از گردش خون و حفظ تعادل در مواد مغذی و مواد معدنی منجر می گردد. هر چیزی که در این تعادل اختلال ایجاد نماید میتواند بر ظاهر و احساس پوست تاثیر گذار باشد. راش های پوستی و خارش در نتیجه عملکرد نادرست کلیه ها از آن جمله هستند که درمان های موضعی نیز ممکن اســت تاثیر چندانی بر تسکین آنها نداشته باشند.

 

طعم فلزی در دهان
افزایش مواد زائد و سموم در جریان خون به واسطه عملکرد نادرست کلیه ها میتواند به شکل گیری طعم فلزی در دهان یا نفس بدبو منجر شود. برخی بیماران از این مساله که مواد غذایی طعمی فلزی یافته اند شکایت میکنند. برخی دیگر از مصرف گوشت به اندازه زمانی که دارای کلیه هایی سالم بودند، لذت نمیبرند.

 

تهوع یا اســتفراغ
افزایش مواد زائد در بدن میتواند به شکل گیری احساس تهوع یا اســتفراغ منجر شود. بدن از این طریق قصد دارد سموم اضافی را خارج سازد. حالت تهوع می تواند به کاهش اشتها منجر شود، که اگر در بلند مدت ادامه یابد می تواند به کاهش وزن غیر طبیعی منجر شود.

این علایم می گویند کلیه های شما بیمار هستند

کلیه ها به عنوان تصفیه خانه های بدن نقشی کلیدی در خروج مواد زائد و سمی ایفا می کنند

میل غیر ضروری به دفع ادرار
از آنجایی که کلیه ها ادرار تولید میکنند، گاهی اوقات مراجعه مکرر یا به ندرت به توالت مساله ای اســت که باید توجه ویژه ای به آن داشت. برای برخی افراد، بیماری کلیه به شکل گیری میل کاذب به دفع ادرار منجر می شود، در شرایطی که دیگران مقدار بیش از حد معمول ادرار را گزارش می کنند. بسیاری از بیماران به این نکته اشاره دارند که این نیاز غیر طبیعی برای دفع ادرار موجب بیدار شدن آنها از خواب شبانه می شود.

تغییرات در ادرار
افزون بر نیاز بیشتر یا کمتر به دفع ادرار، شما ممکن اســت تغییراتی در خود ادرار را نیز شاهد باشید.از جمله اختلالات شایع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشاهده خون در ادرار

رنگ روشن‌تر یا تیره‌تر از حد معمول ادرار

ادرار کف آلود یا پر حباب

تورم در پاها یا صورت

یکی دیگر از عملکردهای کلیه ها حذف مایع اضافی از بدن اســت. اگر اختلالی در این عملکرد ایجاد شود، تجمع مایع به ویژه در اندام های انتهایی مانند پاها و دست ها موجب شکل گیری تورم می شود.

خستگی
بدون عملکرد درست کلیه ها برای نظارت بر تعداد گلبول های قرمز خون، افراد مبتلا به بیماری کلیه ممکن اســت کم خونی خفیف تا شدید را تجربه کنند که اغلب به خستگی مزمن منجر میشود. از دیگر نشانه ها میتوان به احساس سرمای غیر منتظره، سرگیچه، یا کمبود نفس اشاره کرد.

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا