دانستنی های جنسی

فتیش یعنی چه؟ آیا فتیش داشتن بیماری است؟

فتیش یعنی چه؟ آیا فتیش داشتن بیماری است؟

فتیش یعنی چه؟ آیا فتیش داشتن بیماری است؟

fetishism

بسیاری از افراد هستند که نسبت به اندامی غیر از آلت تناسلی احساس برانگیختگی نشان می دهند که معروف ترین آن ها پا است. اختلال فتیشیسم، جذب شدن به اشیا یا اندام های بدن است که معمولا باعث تحریک جنسی نمی شود و اندام جنسی به حساب نمی آیند.

 

اختلال فتیشیسم، فتیش چیست؟

اواخر دهه 1800 بود که از فتیش سخن به میان آمد ، این واژه از زبان پرتغالی گرفته شده که به معنای «جاذبه وسواسی» است. همه ما کم و بیش فتیش داریم ، توجه بیش از حد به برخی از اعضا می تواند دلیلی بر فتیش باشد. فتیشیسم معمولا بعنوان بیماری روانی قلمداد می شود که اشتباه است و امری طبیعی است که باید پذیرفته شود به شرطی که در آن افراط صورت نگیرد.

فتیش یعنی چه؟ آیا فتیش داشتن بیماری است؟

اختلال فتیشیسم به عنوان شرایطی شناخته می‌شود که در آن، استفاده یا وابستگی مداوم و مکرر به اشیای غیرزنده (لباس زیر یا کفش پاشنه بلند) یا تمرکز ویژه‌ای بر قسمتی از بدن (معمولاً غیرجنسی) برای تحریک جنسی وجود دارد.

 

فرد با توجه به این اشیا یا اندام است که تحریک جنسی زیادی می شود، در صورت ایجاد ناراحتی برای فرد یا اختلال در عملکردهای اجتماعی، شغلی یا سایر حوزه‌های بااهمیت در نتیجه‌ی فتیشیسم، بعنوان یک اختلال شناخته خواهد شد.

 

چیزهایی مثل لباس زیر زنانه، کفش، دستکش، اشیای پلاستیکی و لباس چرمی، و قسمت‌های بدن مربوط به اختلال فتیشیسم شامل پا، انگشتان پا و مو از رایج ترین فانتزی های افراد دارای فتیشیسم هستند. فرد دارای اختلال معمولا از شریک جنسی اش می خواهد که شی را در دست بگیرد یا در طول رابطه جنسی آن را مورد استفاده قرار دهد ، مثلا جوراب بپوشد ، با پاهایش آلت وی را لمس کند و . . .

 

انواع فتیشیم

فتیش‌های اشیا شامل دو نوع هستند:

 

فتیشیسم شکلی

در اختلال فتیشیسم شکلی، شیء و شکل آن مهم است، مانند کفش‌های پاشنه بلند.

 

فتیشیسم واسطه‌ای

در اختلال فتیشیم واسطه‌ای، جنس شیء اهمیت دارد، مانند ابریشم یا چرم.

 

فتیشیسم‌ها اشیایی که به آن علاقه دارند را جمع آوری می کنند یا برای شریک جنسی شان خریداری می کنند. در برخی موارد هم یادگار خواهی شدت می گیرد در حدی که فرد دست به سرقت شی ء مورد نظر از افراد می کند. دزدیدن لباس زیر و جوراب از رایج ترین یادگار خواهی ها هستند. فرد پس از به دست آوردن شی ء مورد نظرش اقدام به خیال پردازی با آن می کند.

 

بارزترین نشانه اختلال فتیشیسم این است که فرد تنها روی فتیش مورد نظرش متمرکز است و همیشه ادامه خواهد داشت ، درحالیکه ممکن است فردی بعنوان مثال با پاها تحریک شود اما مقطعی است و برای همیشه نخواهد بود.

فتیش یعنی چه؟ آیا فتیش داشتن بیماری است؟

فتیش پا و جوراب ، رایج ترین اختلال فتیشیسم

شاید برایتان جالب باشد که افراد دارای این اختلال دوست دارند در جوراب فروشی یا کفش فروشی برای ارضای نیاز جنسی شان اقدام به کار داوطلبانه و فعال کنند.

 

انواع رایج اختلال فتیشیسم عبارتند از:

فتیش نقص عضو

فتیش سینه

فتیش سینه‌بند (کمربند)

فتیش پا

فتیش غذا

فتیش خز/ تونوفیلیا

فتیش دستکش

فتیش چرم

فتیش پزشکی

فتیش بارداری

فتیش لاستیک

فتیش چکمه

فتیش لباس شنا

فتیش جوراب

فتیش کلاه شنا

فتیش ناف

 

“ریکی مارتین” و “انریکه ایگلسیاس” از خوانندگان معروف لاتین دارای اختلال فتیشیم و فتیش پا هستند.

 

علت اختلال فتیشیسم

در دوران بلوغ شاهد آغاز اختلال فتیشیسم هستیم، هیچ دلیل قطعی برای این اختلال ثابت نشده‌است. و دانشمندان سال هاست که روی این پدیده در حال تحقیق هستند.

 

با کمک مشاور ازدواج می توان با فردی که دارای اختلال فتیش است زندگی خوب و عادی داشت ، همانطور که گفتیم کنار آمدن با این اختلال به هر دو طرف بستگی دارد چه بسا زنی بسیار علاقمند باشد که همسرش به پای وی علاقه نشان دهد. برخی از نظریه‌پردازان معتقدند که یادگارخواهی از تجربیات دوران کودکی ایجاد می‌شود که در آن، شیء با نوع خاص و قدرتمندی از تحریک یا رضایت جنسی مرتبط بوده‌است. سایر نظریه‌پردازان یادگیری، بر کودکی ثانویه و نوجوانی و شرطی‌سازی مرتبط با فعالیت خودارضائی تمرکز می‌کنند.

فتیش یعنی چه؟ آیا فتیش داشتن بیماری است؟

آیا اختلال فتیشیسم – فتیش درمان دارد؟

فتیش موقعی دردسرساز است که باعث مختل شدن زندگی فرد شود و حواس وی را به طور کلی پرت کند در غیر اینصورت درمانی نیاز نیست و امری کاملا طبیعی قلمداد می شود.اختلال فتیشیسم اغلب دوره پیوسته‌ای دارد که در شدت و فراوانی میل یا رفتار در طی دوره زندگی، متغیر است.

 

رفتار اطرافیان با فردی که دارای فتیش است بسیار مهم می باشد ، نباید با وی همانند یک بیمار روانی برخورد شود زیر این امری طبیعی است.

 

رویکردهای درمانی برای فتیش های شدید عبارتند از : (روانکاوی سنتی، هیپنوتیزم، درمان شناختی و رفتاری) و همچنین درمان دارویی (SSRIها، درمان محرومیت از آندروژن). مشاوره جنسی و صحبت با روانشناسان و متخصصان، راه مطمئنی برای درمان اختلالات جنسی است.

 

درمان قطعی اختلال فتیشیسم یا فتیش چیست؟

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مدل‌های شناختی-رفتاری و روانشناسی در درمان افراد مبتلا به اختلال‌های انحراف جنسی و فتیشیسم موثر هستند. بهترین روش این است که با مشاوره جنسی و روان شناسی اختلال فتیش تان اگر شدید است را تحت کنترل درآورید.

 

شرطی‌سازی کار دیگری است که می تواند منجر به بهبود شود ، بعنوان مثال شی ء مورد علاقه فرد فتیش را با خاطره یا بوی بد یا خاطره بد همراه کنیم تا دیگر سراغ آن نرود.

 

مطالب بیشتر:

دلیل علاقه مردان به پای خانم ها (فوت فتیش) چیست؟

 

 

1/5 - (1 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا