پزشکی و بهداشتی

علائم پوسیدگی دندان چیست؟ دندان جلو و دندان عقل

علائم پوسیدگی دندان چیست؟ دندان جلو و دندان عقل

علائم پوسیدگی دندان چیست؟ دندان جلو و دندان عقل

پوسیدگی دندان اگر به موقع تشخصیص داده شود می توان به راحتی آن را رفع کرد ، پس باید بدانید که علائم پوسیدگی دندان چه چیزهایی هستند که در این مقاله به طور کامل به آن پرداخته ایم. پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری دهان و دندان به شمار می رود که علاوه بر مشکلات و ناراحتی هایی که به بار می آورد، هزینه ی زیادی هم روی دست ما می گذارد. پوسیدگی دندان اگر به موقع درمان نشود، می تواند باعث از بین رفتن عصب دندان و مشکلات جدی دیگری شود. البته که پیشگیری بهتر از درمان است و چه بهتر که با مراقبت از دندان های خود جلوی بروز این مشکل را بگیریم، اما خوب است با آگاهی از نشانه های پوسیدگی، از ایجاد مشکلات و البته هزینه های بیشتر جلوگیری کنیم.

 

۱- درد یا دندان درد مداوم

علائم پوسیدگی دندان چیست؟ دندان جلو و دندان عقل

دندان درد یا احساس یک درد شدید، اغلب نشانه ی پوسیدگی دندان است، به ویژه مواقعی که دندان صدمه دیده با چیزی تماس پیدا می کند.

 

درد اغلب یک نشانه است و می تواند در خود دندان یا لثه ی زیر دندان باشد. این دردها ممکن است گاهی تند و تیز و شدید و گاهی هم خفیف و تپشی باشند، که هر دو حالت نشانه ی پوسیدگی هستند.

 

۲- احساس درد هنگام جویدن غذا

علائم پوسیدگی دندان چیست؟ دندان جلو و دندان عقل

اگر هر زمان که چیزی می خورید احساس درد می کنید، علت آن می تواند ترک خوردن دندان یا پوسیده شدن آن باشد. اگر بعد از گاز زدن به سیب یا جویدن غذا احساس یک درد شدید و ناگهانی می کنید، ممکن است عصب دندان عفونت کرده باشد و در حال پوسیدن باشد. با لمس ناحیه ی مورد نظر می توانید شدت درد را بسنجید و متوجه شوید که دندان تان نیاز به معاینه ی پزشک دارد یا نه. اگر از شدت درد نتوانید به دندان خود دست بزنید، باید برای انجام معاینه به دندان پزشک مراجعه کنید.

 

۳- بد بویی یا بد مزگی دهان

علائم پوسیدگی دندان چیست؟ دندان جلو و دندان عقل

پوسیدگی ها حفره هایی کوچک و عفونی هستند که درون دندان به وجود می آیند و آن را به محل مناسبی برای انباشت تکه های غذا و رشد باکتری ها تبدیل می کنند.پوسیدگی در اثر حفره ای به وجود می آید که مواد اسیدی و قندی مسبب آن هستند و بعد از آن، باکتری ها می توانند وارد این حفره شوند. باکتری ها می توانند باعث بد بویی و بد مزگی دهان شوند.بدبویی دهان ممکن است نشانه ی بیماری لثه هم باشد، مشکلی که در اثر تجمع پلاک ها بر روی دندان ها به وجود می آید و باعث تحریک لثه می شود.اگر متوجه بد بویی یا بد مزگی مداوم دهان خود شده اید، برای تشخیص علت به دندان پزشک مراجعه کنید.

 

۴- افزایش حساسیت دندان به دما

علائم پوسیدگی دندان چیست؟ دندان جلو و دندان عقل

دندانی که عفونی شده باشد، حساسیت زیادی به دما پیدا می کند. اگر دندان هایتان دچار پوسیدگی شده باشند، حساسیت بیش از اندازه ای به خوردنی ها و نوشیدنی های سرد و گرم پیدا می کنید، مسأله ای که خوردن و نوشیدن را ناخوشایند و دردناک می کند.هر کدام از دندان ها درون خود یک عصب و همینطور یک رگ دارند که با خونرسانی به رشد و عملکرد دندان کمک می کند. وقتی پوسیدگی وسعت پیدا کند و به عصب نزدیک شود، عصب می تواند تغییر دما را راحت تر احساس کند.

 

۵- ظاهر شدن نقاط تیره رنگ روی دندان و / یا تغییر رنگ دندان

علائم پوسیدگی دندان چیست؟ دندان جلو و دندان عقل

بعضی پوسیدگی ها بر سطح دندان و به شکل یک حفره ظاهر می شوند، اما بعضی از آن ها هم روی دندان عفونی شده، بیشتر شکل یک نقطه یا لکه دارند. ظاهر شدن لکه های سیاه، قهوه ای یا سفید رنگ روی دندان اغلب نشانه ی پوسیدگی آن است، گرچه این لکه ها می توانند طبیعی هم باشند. اگر لکه ی روی دندان نرم یا چسبنده باشد، این مسأله احتمالاً نشانه ی پوسیدگی دندان است. در بعضی موارد، پوسیدگی ممکن است باعث تیره شدن کل دندان یا افزایش احتمال شکستن آن شود. اگر متوجه لکه ای روی دندان های خود یا تغییر رنگ آن ها شدید، به پزشک مراجعه کنید.

 

۶- خونریزی هنگام مسواک زدن

علائم پوسیدگی دندان چیست؟ دندان جلو و دندان عقل

پوسیدگی می تواند باعث خونریزی در هنگام مسواک زدن شود که علت آن تحریک شدن لثه از سوی عصب آسیب دیده ی دندان است. خونریزی های مکرر ممکن است نشانه ی بیماری لثه یا یک پوسیدگی عمیق باشد. اگر پوسیدگی بزرگی در خط لثه وجود داشته باشد، ممکن است مواد غذایی در پوسیدگی گیر کنند و این مسأله باعث صدمه دیدن لثه شود. اگر پوسیدگی خیلی بزرگی در دندان تان داشته باشید، ممکن است خود دندان خونریزی کند.

 

۷- ورم بعضی بخش های لثه

علائم پوسیدگی دندان چیست؟ دندان جلو و دندان عقل

در بعضی موارد ورم لثه نشانه ی پوسیدگی دندان است، گرچه این ورم ممکن است لزوماً دردناک نباشد. اگر پوسیدگی خیلی عمیقی در دندان وجود داشته باشد، این مسأله باعث صدمه دیدن عصب یا از بین رفتن آن می شود و عفونی شدن عصب را به دنبال می آورد. این عفونت هم موجب ورم لثه می شود. بعضی افراد دچار ورم می شوند اما هیچ دردی احساس نمی کنند. با این حال، یک عفونت باعث این ورم شده. اگر متوجه شدید بخش هایی از لثه تان ورم کرده، از آنجایی که ممکن است این مسأله نشانه ی پوسیگی دندان یا عفونت لثه باشد، باید به دندان پزشک مراجعه کنید.

 

۸- احساس درد هنگام تغییر فشار هوا

علائم پوسیدگی دندان چیست؟ دندان جلو و دندان عقل

اگر هنگام بلند شدن هواپیما یا شیرجه زدن در آب های عمیق دچار دندان درد می شوید، ممکن است علت آن پوسیدگی دندان تان باشد. تغییر در فشار هوا می تواند عصب درون یک دندان عفونی شده را تحریک کند، مسأله ای که باعث یک درد و احساس ناراحتی خفیف یا شدید می شود. اگر در چنین موقعیت هایی درد ناآشنایی احساس می کنید، قبل از پیشرفت بیشتر پوسیدگی، به دندانپزشک مراجعه کنید. پر کردن پوسیدگی دندان در مراحل اولیه ی آن، از پیشروی بیشتر پوسیدگی جلوگیری می کند و نشانه های آن را کاهش می دهد.

 

مطالب بیشتر:

10 بهترین روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان

مسواک هایی که باعث پوسیدگی دندان می شوند

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا