پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • علائم پوسیدگی دندان در عکس رادیولوژی

  مجموعه : پزشکی و بهداشتی

  علائم پوسیدگی دندان در عکس رادیولوژی

  علائم پوسیدگی دندان در عکس رادیولوژی

  اگر شما هم عکس دندان پزشکی تان دستتان است و می خواهید زودتر بدانید که سلامت دندان هایتان در چه وضعیتی است با ما همراه باشید تا عکس را با هم تشریح کنیم.رادیوگرافی برای پوسیدگی هایی که به هر دلیلی از چشم دندان پزشک دور می ماند، و قابل تشخیص با چشم مسلح نمی باشند، شیوه ای بسیار مفید و کاربردی است. وجود یا عدم وجود پوسیدگی هم علاوه بر رادیوگرافی، کار دقیق و در عین حال حساسی می باشد. پوسیدگی دندان ها و تشخیص درست آن نیاز به دانش و تبحر خاصی دارد و بی شک دندان پزشکان با توجه به تجربه و مهارت های که بدست آورده اند می توانند درجات مختلف پوسیدگی را تشخیص بدهند . هر چند استاندارد های برتر در تشخیص پوسیدگی دندان ها در حال حرکت به ابزارهای غیر اشعه زا مثل ویستاکم میباشد ، ولی رادیوگرافی همچنان هم شایع ترین شیوه تشخیص پوسیدگی است .

   

  عکس دندان opg

  عکس دندان opg، عکسی از دندان ها، استخوان ها و بافت های نرم آن می باشد، که کمک مهم و بسزایی در تشخیص و شناسایی ضایعات دهان، دندان و فک می کند.در این شیوه، گرفتن عکسبرداری از دندان به وسیله اشعه ایکس صورت می گیرد. به عبارت دیگر رادیوگرافی دیجیتال، ناحیه پنهان و کوچک پوسیدگی بین دندان ها، پرکردگی، عفونت های استخوانی، آبسه، بیماری های لثه و کیست ها را به خوبی تشخیص و شناسایی می کند. عکس دیجیتال دندان روی صفحه مانیتور بلافاصله قابلیت مشاهده را دارد.

   

  فایل عکس رادیوگرافی دیجیتال را بدون کاهش کیفیت و به صورت الکترونیکی می توان به پزشک مربوطه فرستاد. عکس دندان opg باعث تولید پسماندهای خطرناک و فویل های سربی نمی شود، و احتیاج به ظهور با مواد شیمیایی نیز ندارد.Opg مخفف کلمه Ortho Pantomo Gram می باشد. منظور از Ortho ارتودنیک است، که دندان را متبادر به ذهن می سازد. Pan نیز بیانگر سیستم پانورامیک است، که با استفاده از اجرای تکنیک به وجود می آید.

   

  صفحه فوکوس دستگاه opg برخوردار از انحنایی متناسب با انحنای هر دو فک می باشد، که با استفاده از این دستگاه، یک نمایی جامع و کلی از وضعیت استخوان های فک، دندان ها، جمجمه، مفاصل بین فک ها و سینوس های فک فوقانی به وجود می آید.عکس دندان opg به سه روش مستقیم، غیر مستقیم و روش نیمه غیر مستقیم صورت می گیرد. در روش مستقیم، در داخل دهان یک سنسور الکترونیک قرار می گیرد، تا با استفاده از آن عکس دندان ثبت شود.

   

  در روش غیر مستقیم، با استفاده از اسکنر اشعه ایکس، عکس های گرفته شده توسط رادیولوژی قدیمی، به مانند عکس های دیجیتال قابلیت مشاهده را دارند. در روش نیمه غیر مستقیم، با استفاده از ترکیب اسکنر و سنسور برای تبدیل اشعه ایکس به فیلم دیجیتال، مورد استفاده قرار می گیرد.اشعه ایکس که برای انجام رادیوگرافی بکار گرفته می شود، بسیار کم و ناچیز است، اما برای حفاظت بیشتر می توان محافظ گردن و سربند مورد استفاده قرار داد. برای کودکان و زنان باردار، به طور معمول از این محافظ استفاده می شود. در هر صورت، مناسب است که قبل از انجام رادیوگرافی، در مورد وضعیت و شرایط خود با پزشک معالج مشورت کرد.

   

  قبل از عکسبرداری با اشعه ایکس، نیاز به انجام کار خاصی نمی باشد. عکسبرداری به وسیله اشعه ایکس فقط بر روی ناحیه دهان و دندان صورت می گیرد و ناحیه های دیگر بدن را شامل نمی شود. انجام این روش عکسبرداری در چند دقیقه صورت می گیرد و به هیچ عنوان احساس درد در آن به وجود نمی آید.

   

  مزایای عکس دندان opg

  عکس دندان opg از کیفیت بالای عکس، سه بعدی بودن و رنگ بندی برخوردار است. بررسی فوری عکس ها و همچنین بهبود عکس ها از خصوصیات دیگر این عکسبرداری می باشد.یکی از مزایای این روش، شناسایی کیست ها، تومورها، و عفونت های دهان و دندان است. کودکانی که هنوز دندان شیری دارند، با استفاده از رادیوگرافی دیجیتال، بررسی و تشخیص مکان دندان های دائمی در حال رشد، امکان پذیر می باشد.

   

  همچنین تشخیص ضایعات دهان و دندان نظیر، پوسیدگی، آسیب های دندانی، آسیب وارد شده به استخوان پشتیبان، ریشه های شکسته دندان و پوسیدگی، با استفاده از رادیوگرافی دیجیتال میسر می شود.با استفاده از عکس دندان opg، بررسی و درمان مناسب برای قراردادن ایمپلنت های دندانی، کشیدن دندان های دارای مشکل، جراحی کانال ریشه و درمان حفره های بزرگ دهان قابلیت تشخیص و شناسایی را دارد.همچنین این شیوه برای درمان های ارتودنسی، شناسایی دندان های نهفته، تحت فشار و مشکلات لثه، کاربرد و کارایی بالایی دارد.

   

  تشخیص پوسیدگی دندان ها

  یکی از سوالات و در خواست های شایعی که در این سایت به آن پاسخ می دهیم در رابطه با ذهن کنجکاو عزیزانی است که عکس های دندان هایشان را جلوی نور میگیرند و اول از خودشان و سپس از ما می پرسند که کجای این دندان پوسیده بود که ترمیم شد و یا به عصب رسید ؟

   

  پوسیدگی بین دندانی

  بسیاری از پوسیدگی ها در نواحی بین دندانی رخ می دهد و از دید مراجعین پنهان می ماند . در بسیاری از موارد این پوسیدگی ها به حدی گسترش پیدا کرده که بعد از برداشتن بافت آسیب دیده دندان ، بافت باقی مانده بسیار کم میشه و علاوه بر نیاز به درمان ریشه ، نیاز به درمان های پیشرفته تری برای بازسازی تاج خواهیم داشت .

  علائم پوسیدگی دندان در عکس رادیولوژیقسمت پوسیده دندان

  علائم پوسیدگی دندان در عکس رادیولوژی

  پرکردگی قدیمی

  علائم پوسیدگی دندان در عکس رادیولوژی

  پالپ دندان

   

  ذکر این نکته ضروری است که تشخیص پوسیدگی دندان ها با استفاده از رادیو گرافی برترین روش تشخیصی نمی باشد . البته استفاده از لیزر مدتی بعنوان استاندارد طلایی تشخیص پوسیدگی مطرح شد ولی در حال حاضر دستگاه ویستا کم برترین استاندارد تشخیص در پوسیدگی را دارد.

   

   

  2/5 - (1 امتیاز)
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •