پزشکی و بهداشتی

علائم پنهان آب مروارید که حتما باید بدانید

نشانه های پنهان آب مروارید کـــه حتما باید بدانید

بیماری آب مروارید یکی از رایج ترین مشکلات چشمی در انسان ها اســـت کـــه می توان از ایجاد آن جلوگیری کرد. برخی اوقات این بیماری نشانه هایی نیز دارد کـــه پنهان هستند.داشتن آب مروارید معمولاً یکی از مسائلی اســـت کـــه برای افراد بالای ۴۰ سال رخ می‌دهد، اما برطرف کردن آن می‌تواند کمی دشوار باشد، بنابراین بهتر اســـت کـــه فرد هر چه سریع‌تر از وجود آن باخبر شود تا بتواند در زمان مناسب برای بهبود آن تلاش کرده و سلامت چشم خود را مجدداً به دست آورد. در این مطلب تصمیم داریم شما را با ۷ علامت خاموشی آشنا کنیم کـــه نشان می‌دهند چشمان شما آب مروارید دارد!

 

آب مروارید چیست؟

آب مروارید یکی از شایع‌ترین اختلالات چشمی اســـت کـــه معمولاً در سنین بالای ۴۰ سال رخ می‌دهد. آب مروارید در واقع یک لایه مات بر روی لنز کریستالی چشم اســـت کـــه بر اثر مرور زمان شکل می‌گیرد. علی‌رغم شایع بودن این اختلال، معمولاً آب مروارید‌ها تا زمانی کـــه بسیار پیشرفت نکنند فرد را خیلی اذیت نخواهند کرد، اما در نمونه‌های پیشرفته‌تر، این اختلال می‌تواند مشکل‌ساز شود. ناگفته نماند کـــه آب مروارید می‌تواند برای یک و یا هر دو چشم رخ دهد.

 

نشانه های

تاری چشم

علائم پنهان آب مروارید که حتما باید بدانید

قبل از هر چیز شما باید برای مراقبت از چشم خود قدم‌هایی بردارید تا به قول معروف بتوانید به شعار پیشگیری بهتر از درمان اســـت دست یابید. به طور کلی راه‌های بسیاری وجود دارد کـــه می‌تواند در تقویت بینایی شما تاثیرگذار باشد.نشانه های آب مروارید می‌تواند گریبان‌گیر تاری نقطه‌ای چشم و یا حتی کاهش عمومی بینایی شود. در هر صورت، اختلال در بینایی به هر شکلی کـــه باشد اولین نشانه وجود آب مروارید خواهد بود. متخصصان و چشم پزشکان معتقدند کـــه تاری دید می‌تواند ناشی از عوامل بسیار متعددی باشد کـــه قطعاً یکی از آن‌ها وجود آب مروارید اســـت. ویژگی بارز آب مروارید در این زمینه این اســـت کـــه به مرور زمان، تاری دید را افزایش داده و آن را تشدید می‌کند.

 

کاهش ادراک رنگی

علائم پنهان آب مروارید که حتما باید بدانید

از آن‌جایی کـــه آب مروارید، لایه‌ای از روی چشم را می‌پوشاند، فرد می‌تواند بر اثر گذر زمان کم‌کم رنگ‌ها را با کمی ضعف مشاهده کند، این یعنی فرد مبتلا به آب مروارید دچار کاهش ادراک رنگی می‌شود. معمولاً رنگ‌هایی مانند سفید برای این افراد کمی زردتر به نظر می‌رسند.از آن‌جایی کـــه فرآیند کاهش ادراک رنگی در افراد مبتلا به آب مروارید بسیار کند و تدریجی رخ می‌دهد، اکثر این افراد تا زمانی کـــه آب مروارید خود را برطرف نکنند، متوجه وجود آن نخواهند شد، بنابراین باید اعتراف کرد کـــه یکی از مهم‌ترین نتایج بهبود آب مروارید، درک درست رنگ‌های موجود در محیط اســـت.

 

حساسیت به نور و تابش مستقیم آفتاب

علائم پنهان آب مروارید که حتما باید بدانید

یکی دیگر از نشانه های وجود آب مروارید حساسیت به نور مستقیم اســـت. ممکن اســـت فرد احساس کند کـــه پیش از این زمانی کـــه در معرض نور مستقیم قرار می‌گرفت، کمتر اذیت می‌شد، اما حالا اصلاً نمی‌تواند آن را تحمل کند! معمولاً نوری کـــه از چراغ‌ها و یا هر منبع نوری دیگری می‌آید در چشمان افراد مبتلا به آب مروارید به شکل هاله‌ای ظهور می‌کند. متخصصان معتقدند کـــه آب مروارید سبب پراکندگی نور در چشم فرد می‌شود و به همین دلیل هم حساسیت به نور یکی از شایع‌ترین نشانه های آن به شمار خواهد رفت.

 

رانندگی دشوار در شب

علائم پنهان آب مروارید که حتما باید بدانید

از آن‌جایی کـــه آب مروارید تعادل بین تاریکی و چراغ‌های روشن در ترافیک را سخت می‌کند، اغلب افراد مبتلا به آن نمی‌توانند به راحتی در طول شب رانندگی کنند. بسیاری از مبتلایان به آب مروارید با نور ماشین‌های روبه‌رو در طول شب و همین‌طور خواندن نشانه های راهنمایی و رانندگی دچار مشکل هستند، بنابراین اگر چنین نشانه‌هایی را در خود مشاهده می‌کنید، حتماً به سراغ پزشک متخصص بروید و از سلامت چشم‌هایتان اطمینان خاطر حاصل کنید.

 

مشکل در خواندن نوشته‌های چاپی

علائم پنهان آب مروارید که حتما باید بدانید

لنز‌هایی کـــه به طور طبیعی در چشم‌های ما وجود دارند باعث می‌شوند کـــه نور بر روی شبکیه چشم ما متمرکز شود و در نتیجه بتوانیم همه چیز را به وضوح دور یا نزدیک مشاهده کنیم. آب مروارید می‌تواند در این فرآیند اختلالاتی ایجاد کند و مشکلاتی در تشخیص چیز‌های جزئی و کوچک فراهم آورد، به همین دلیل اســـت کـــه بسیاری از افراد مبتلا به آب مروارید نمی‌توانند نوشته‌های ریز چاپ‌شده را به خوبی تشخیص داده و مطالعه نمایند. در واقع وضوح این نوشته‌ها در چشم این افراد کاهش می‌یابد و آن‌ها را صرفاً صفحه‌ای نامشخص تشخیص می‌دهند.

 

بینایی دوگانه

علائم پنهان آب مروارید که حتما باید بدانید

یکی دیگر از نشانه های خاموش آب مروارید دید دوگانه اســـت. متخصصان معتقدند کـــه آب مروارید در ابتدا به شکل ایجاد یک لایه تاری در دید فرد ایجاد می‌شود، اما هر چه این اختلال بیشتری پیشرفت کند می‌تواند مشکلات دیگری را نیز فراهم آورد، برای مثال عبور نور از روی لنز‌های چشمی با تحریک رو‌به‌رو می‌شود کـــه همین مسئله در ایجاد بینایی دوگانه تاثیرگذار اســـت، حتی اگر فقط یکی از چشمان فرد دچار آب مروارید باشد.

 

تغییرات مکرر در تجویز عینک یا لنز‌های تماسی

علائم پنهان آب مروارید که حتما باید بدانید

وقتی فردی دچار آب مروارید هسته‌ای می‌شود احتمالاً با بهبود موقت در دید نزدیک برخواهد خورد، در نتیجه افرادی کـــه پیش از این برای مطالعه خود از عینک اســـتفاده می‌کردند دیگر نیازی به آن نخواهند داشت، اما این فرآیند همیشگی نیست و ضعف دید فرد می‌تواند مجدداً بازگردد.این مسئله نشان‌دهنده آن اســـت کـــه بر اثر وجود آب مروارید، چگالی لنز‌های درون چشم شما در حال تغییر اســـت. باید این را بدانید کـــه تشخیص این مسئله تنها توسط پزشک امکان‌پذیر اســـت، بنابراین اگر حس کردید کـــه چشمان ضعیف شما در حال بهبود اســـت حتماً آن‌ها را به پزشک متخصص نشان دهید.

 

به طور کلی از آن‌جایی کـــه نشانه های ناشی از وجود آب مروارید، خاموش اســـت، توصیه می‌شود کـــه افراد به طور سالانه برای معاینه چشم‌هایشان به پزشک مراجعه کنند. برای پیشگیری آب مروارید راهکار مستقیم و مشخصی وجود ندارد، اما قرار نگرفتن در برابر اشعه ماوراء بنفش، مصرف مکمل‌های غذایی، ترک سیگار و… می‌توانند در این مسیر به کمک شما بیایند.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا