پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • علائم سکته مغزی گذرا و شدید | عوارض بعد از سکته مغزی خفیف

  مجموعه : پزشکی و بهداشتی

  علائم سکته مغزی گذرا و شدید | عوارض بعد از سکته مغزی خفیف

  علائم سکته مغزی گذرا و شدید | عوارض بعد از سکته مغزی خفیف

  سکته مغزی یکی از بدترین اتفاقاتی است که ممکن است در لحظه برای افراد رخ دهد و شدت های متفاوتی دارد که بدن را با تغییرات زیادی روبرو مي کند. امروز به علائم سکته مغزی گذرا و شدید مي پردازیم.

  علائم سکته مغزی گذرا و شدید | عوارض بعد از سکته مغزی خفیف

  سکته مغزی چطور رخ مي دهد؟

  اگر خونرسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد، این قسمت از مغز دیگر نمي‌تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی مي‌نامند. سکته مغزی مي‌تواند به عللی مانند بسته شدن یا پاره شدن یکی از رگ‌های خون رسان مغز ایجاد شود. به نظر برخی پزشکان و متخصصان، خطر بروز سکته مغزی در زنان به علت بیماری های ژنتیک، موارد هورمونی، مصرف برخی داروها و پیامدهای ناشی از زایمان بیشتر از مردان است.

   

  سکته مغزی به انگلیسی : stroke

   

  سکته مغزی هنگامي رخ مي‌دهد که یک لخته خونی باعث انسداد شریان‌ خون‌رسان به مغز مي‌شود (سکته مغزی ایسکميک) و یا یک رگ خونی مغز پاره شده و خونرسانی به بخشی از مغز متوقف مي‌شود (سکته مغزی هموراژیک). در عرض چند دقیقه پس از این حادثه سلول‌های مغز شروع به مردن مي‌کنند. دلیل سکته مغزی هر کدام از این موارد که باشد، باید دقت داشت که با وقوع سکته مغزی بیمار در خطر مرگ قرار خواهد گرفت. سکته مغزی سومين عامل مرگ و مير در جهان است.

   

  آمار سکته مغزی در ایران نیز چندان مناسب نیست .پزشکان ایرانی مي گویند افراد در ایران ۱۰ سال زودتر از سایر کشورها به سکته مغزی مبتلا مي‌شوند. متخصصان کم تحرکی، مصرف بی رویه نمک و چربی، چاقی، استعمال دخانیات و در مجموع رژیم نامناسب غذایی را عاملی برای حرکت به سمت سکته های مغزی ایرانیان مي دانند.

   

  معمولاً قبل از بروز سکته مغزی علائم هشدار دهنده‌ای وجود ندارد و یا اینکه علائم بسیار جزئی هستند. بعد از بروز سکته مغزی بیمار باید بلافاصله در بیمارستان بستری گشته تا از بروز صدمات دائمي به مغز جلوگیری شود. عوارضی که بعد از سکته مغزی ایجاد مي‌شود بستگی به محل سکته و وسعت بافت‌های گرفتار شدهٔ مغز دارد. عوارض سکته مغزی از عوارض خفیف و گذرا مثل تاری دید تا عوارض فلج کننده دائمي و یا حتی مرگ را شامل مي‌شود.

   

  اگر این علائم در طول ۲۴ ساعت از بین بروند، این وضعیت را اصطلاحاً حمله ایسکمي گذرا (transient ischemic attack) مي‌نامند که یک علامت هشدار دهنده از یک سکته مغزی احتمالی در آینده مي‌باشد.

   

  علایم سکته مغزی

  در بیشتر افراد علایم سکته مغزی به سرعت و در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه بعد از وقوع سکته خود را نشان مي‌دهند. علایم هر سکته مغزی بستگی به قسمتی از مغز دارد که دچار گرفتاری شده‌است. این علایم امکان دارد شامل موارد زیر گردد:

   

  ۱. ضعف و کرختی صورت وبازوها یا پاها به خصوص در یک طرف بدن (همي پارزی)

  ۲. فلج صورت. بازو و پاها در همان طرف (همي پلژی)

  ۳. عدم تعادل و لنگ زدن (آتاکسی)

  ۴. اختلال در تکلم یا در درک کلام (دیس آرتری)

  ۵. اشکال در بلع (دیس فاژی)

  ۶. کرختی و سوزش قسمت‌های بدن. اشکال در درک وضعیت و موقعیت (پارستزی)

  ۷. دو بینی. تاری دید یا از دست دادن بینایی به خصوص در یک چشم

  ۸. سردرد شدید و ناگهانی

  ۹. از دست دادن حافظه کوتاه مدت وطولانی مدت، اختلال در قضاوت

  ۱۰. سرگیجه بدون دلیل و سقوط ناگهانی

  ۱۱. بی‌اختیاری ادرار و مدفوع

  ۱۲. اشکال در پیدا کردن کلمات و فهميدن آن چیزی که دیگران مي‌گویند.

  ۱۳. عدم توانایی در انجام حرکات ظریف.

   

  اگر سکته مغزی شدید باشد، قسمت‌هایی از مغز که کنترل تنفس و فشار خون را بر عهده دارند ممکن است گرفتار شده و یا اینکه ممکن است شخص به اغماء رفته و نتایج مرگباری را به دنبال داشته باشد.

  علائم سکته مغزی گذرا و شدید | عوارض بعد از سکته مغزی خفیف

  با مشاهده این علائم باید چه کار کرد؟

  به محض بروز هر یک از این علائم باید با اورژانس تماس گرفت و فرد را به بیمارستان منتقل کرد. این بیماران حتما باید ظرف حداکثر 3 ساعت تحت درمان قرار بگیرند. تا زمان رسیدن اورژانس نیز باید فرد را در یک محل آرام و دور از استرس بخوابانید. اگر بیمار دچار فشار خون خیلی بالا باشد، مي توان با دادن قرص خوراکی فشار خون (از داروهای مصرفی بیمار) تا حدودی فشار او را کنترل کرد اما نباید قرص زیرزبانی به بیمار بدهید. همچنین باید از دادن مواد خوراکی به فرد خودداری کنید.

   

  مهم‌ترین نشانه‌های سکته مغزی

  علائم سکته مغزی بر اساس نوع سکته، محل بروز آن در مغز و شدت آن، مختلف هستند. مهم‌ترین علائم سکته مغزی عبارت‌اند از:

  ۱. تاری ناگهانی دید به خصوص در یک چشم

  ۲. احساس بی‌حسی یا فلج ناگهانی در یک طرف صورت و دست یا پای یک طرف بدن

  ۳. کاهش ناگهانی بینایی، قدرت بدن، تعادل بدن (به سختی راه رفتن)، قوای حسی، صحبت کردن و یا فهم صحبت دیگران

  ۴. سرگیجه ی بدون دلیل یا افتادن ناگهانی روی زمين

  ۵. سردرد ناگهانی و شدید بدون دلیل که فورا بعد از آن فرد بیهوش مي‌شود (نشان دهنده سکته مغزی به علت خونریزی است).

  ۶. بیهوش شدن فرد

  ۷. به هم خوردن تعادل بدن به طور ناگهانی که احتمالا با حالت تهوع، استفراغ کردن، تب، سکسکه و یا قورت دادن غذاها به سختی همراه است.

   

  اگر شما و یا کسی که پیش شماست، دچار هر یک از علائم سکته مغزی شد، باید سریعا خودتان را به پزشک برسانید (به اورژانس زنگ بزنید و یا کسی شما را به بیمارستان ببرد)، زیرا درمان فوری سکته مغزی باعث زنده ماندن فرد و بهبود سریع تر او مي‌شود. برخی روش‌های درمانی بایستی در طی ساعات اولیه بعد از شروع علائم سکته مغزی، انجام شوند. تأخیر در درمان سکته مغزی باعث مرگ فرد و یا معلولیت دائمي (مثل فلج شدن دست و پا) او مي‌شود.

   

  وقتی شما دچار علائم سکته مغزی مي‌شوید، نشان مي‌دهد خون کافی به مغز نمي‌رسد. آسیب ناشی از سکته مغزی مي‌تواند موقتی و یا دائمي باشد، به عنوان مثال ممکن است دیگر نتوانید حرف بزنید و یا بعد از مدتی قدرت صحبت کردن شما بر گردد. ممکن است دچار فلج جزئی یا کامل در دست‌ها و یا پاها شوید. مسئله مهم این است که وقتی دچار علائم سکته مغزی گشتید، هر چه سریع تر نزد پزشک بروید. شروع زودتر درمان باعث آسیب کمتر مغز مي‌شود و کمتر دچار فلج دائمي مي‌شوید.

   

  آزمون سکته مغزی: حرف زدن، لبخند زدن، تکان خوردن

  آزمون سکته مغزی به شناسایی علایم و نشانه های این بیماری کمک مي کند. این آزمون از جزئیات زیر تشکیل شده است:

  – چهره. از فرد بخواهید لبخند بزند. آیا یک طرف صورت بی حس است؟

  – بازوها. از فرد بخواهید دست هایش را بالا ببرد. آیا یک دست پایین است؟

  – حرف زدن. از بخواهید یک جمله ساده را تکرار کند. آیا در به یاد آوردن و بیان کلمات با دشواری روبرو است؟

  علائم سکته مغزی گذرا و شدید | عوارض بعد از سکته مغزی خفیف

  تشخیص سکته مغزی

  وقتی فردی با علایم و نشانه های سکته مغزی به بخش اورژانس مراجعه مي کند، در ابتدا باید نوع سکته مغزی را مشخص کرد. دو نوع سکته مغزی اصلی وجود دارد که روش های درمان شان متفاوت است. پزشکان مي توانند از عکس برداری اورژانسی برای شناسایی نوع سکته مغزی – مسدود شدن یا منفجر شدن رگ خونی – استفاده کنند. نتایج آزمایش های اضافی محل خونریزی درون مغز را مشخص مي کند.

   

  انواع سکته مغزی عبارت‌اند از:

  ۱. سکته مغزی ایسکميک

  اگر سرخرگی که خون را به مغز مي‌رساند، بسته شود، این نوع سکته مغزی رخ مي‌دهد. علل متعددی باعث بسته شدن رگ خونی مي‌شوند، مثلا رسوب چربی‌ها در شریان‌ها (آترواسکلروز) باعث تشکیل لخته خونی مي‌شود. گاهی اوقات، در اثر بی‌نظمي ضربان قلب، یک لخته خونی در قلب ایجاد مي‌شود. سپس این لخته خونی به جای دیگری از بدن مي‌رود که در آنجا سرخرگ رساننده خون به مغز را مي‌بندد.

   

  ۲. سکته مغزی هموراژیک

  وقتی یک رگ خونی در مغز پاره شود و باعث خونریزی در مغز شود، این نوع سکته رخ مي‌دهد که آن هم دلایل متعددی دارد.

   

  ۳. حمله ایسکميک گذرا

  در واقع یک سکته مغزی ناقص است که در اثر گرفتگی رگ خونی رخ مي‌دهد. اگرچه حمله ایسکمي گذرا باعث آسیب دائمي مغز نمي‌شود، ولی باعث بروز علائم سکته مغزی مي‌شود که چند دقیقه و یا حتی چند ساعت طول مي‌کشند. شما به عنوان علامت سکته مغزی نباید از این حالت چشم پوشی کنید.

   

  هنگام بروز علائم سکته مغزی چه باید کرد؟

  ۱. علائم سکته مغزی را نادیده نگیرید، حتی اگر فقط یک علامت داشتید و یا علائم خفیف بودند و یا برطرف شدند.

  ۲. معطل نکنید. هر یک دقیقه حیاتی است، پس فورا خودتان را به پزشک برسانید.

  ۳. اگر یکی یا چند تا از علائم سکته مغزی را برای بیش از چند دقیقه داشتید، به اورژانس (۱۱۵) زنگ بزنید. آمبولانس شما را سریعا به بیمارستان مي‌رساند.

  ۴. زمانی را که علائم سکته مغزی شروع شده اند، بررسی کنید. این نکته مهمي است که باید به پزشک در بیمارستان بگویید.

   

  درمان

  در درمان سکته مغزی، ثانیه ها نیز اهميت دارند. وقتی اکسیژن به مغز نمي رسد، مرگ سلول های مغز در چند دقیقه آغاز مي‌شود. به شرط مصرف داروهای متلاشی کننده لخته خون در سه ساعت ابتدایی پس از بروز سکته مغزی، مي توان از گسترش آسیب دیدن مغز کاست. وقتی بخشی از بافت مغز از ميان مي رود، اندام هایی از بدن که توسط بافت از ميان رفته مغز کنترل مي شدند از کار مي افتند. به عبارت دیگر سکته مغزی سبب ناتوانی بلند مدت جسمي مي‌شود.

   

  درمان اولیه پس از وقوع یک سکته مغزی شامل تحت نظر گرفتن دقیق فرد و انجام اقدامات پرستاری برای محافظت راه تنفسی او مي‌باشد. اگر در سی تی اسکن دیده شد که یک لخته خون در شریان وجود دارد، باید فوراً با استفاده از داروهای ترومبولیتیک اقدام به حل کردن آن نمود. این درمان ممکن است باعث بهبود عواقب سکته مغزی بشود اما در هر موردی نباید آن را بکار برد، زیرا باعث افزایش خطر بروز خونریزی در مغز مي‌شود.

   

  انجام درمان طولانی مدت برای کاهش خطر وقوع سکته‌های مغزی بعدی بستگی به این دارد که علت ایجاد این سکته مغزی چه بوده‌است. یکی از راههای درمان سکته مغزی ناشی از انسداد عروق، حل کردن لخته مسدود‌کننده رگ است.

   

  این کار با استفاده از دارویی به نام Alteplase یا به اختصار tPA انجام مي‌شود. هر قدر این درمان سریع‌تر انجام شود نتیجه بهتری دارد و حداکثر ظرف چهار ساعت و نیم از شروع سکته مغزی قابلیت تزریق وجود دارد.

   

  هر قدر تزریق از شروع سکته به تاخیر بیفتد احتمال بروز خونریزی مغزی بدنبال این درمان بیشتر مي‌شود. این دارو از طریق ورید بازویی یا داخل شریانی تزریق مي‌شود. اگر زمان فوق از دست برود و علت سکته آمبولی یا ترومبوز عروق مغزی بوده‌باشد، داروهایی مثل آسپیرین یا وارفارین تجویز مي‌شود تا با رقیق کردن خون از وقوع لخته‌های خون جلوگیری کند.

   

  اگر مشخص شد که یک شریان دچار تنگی شده‌است ممکن است با جراحی بتوان آن را باز نمود. بعد از بروز یک سکته مغزی که علتش خونریزی و پاره شدن یک شریان بوده‌است، درمان بر روی زمينهٔ ایجاد کننده آن متمرکز مي‌شود. درمان طولانی مدت آن ممکن است شامل تجویز داروهای ضد فشار خون باشد تا فشار خون را پایین آورده و از احتمال خونریزی‌های بعدی جلوگیری کند. اگر سکته مغزی بر اثر التهاب شریان باشد ٬داروی کورتون دار تجویز مي‌شود.

   

  در بیشتر موارد سکته‌های مغزی، درمان‌های توانبخشی مثل فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتاردرمانی چه در بیمارستان و چه در خانه ضروری مي‌باشد. بدون شک یکی از مهمترین مراحل درمانی بیماران سکته مغزی توانبخشی تحت نظر یک تیم توانبخشی است که اعضائ تیم شامل متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، کاردرمانگر فیزیوتراپیست ارتوپدی فنی، شنوایی شناس، گفتار درمان، بینایی‌شناسی روانشناس، کارشناس تغذیه، پرستار توانبخشی مددکار اجتماعی و خانه ساز (home maker) مي‌باشد.

   

  یکی از روشهای جدیدی که در توانبخشی و درمان بیماران سکته مغزی استفاده شده‌است استفاده از تحریک غیر تهاجمي مغز مي باشد که شامل دو تکنولوژی تحریک مغناطیسی مغز یا rTMS و تکنولوژی تحریک الکتریکی مغز یا «تی دی سی اس» مي‌باشد در بررسی بازبینی مقالات که توسط انجمن نوروفیزیولوژی بالینی در سال ۲۰۰۹ انجام شده و در ژورنال نوروفیزیولوژی بالینیبه چاپ رسیده‌است به مطالب زیر اشاره شده‌است.

   

  در روش تحریک مغناطیسی مغز تحریک سلولهای مغزی برای اصلاح عملکرد سلولهای مغزی از طریق افزایش خاصیت نوروپلاستیسیتی مغز انجام مي‌شود این روش بسیار کم عارضه بوده و توسط پزشکان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و یا مغز و اعصاب انجام مي‌شود.

   

  در این روش یا به کمک القای با فرکانس بالا نیمکره صدمه دیده تحریک مي‌شود و یا به کمک القای با فرکانس پایین فعالیت نیمکره سالم کم مي‌شود که در نتیجه آن فعالیت نیمکره صدمه دیده زیاد مي‌شود.

   

  این روش در بازگشت عملکرد دست بهبود گفتار کاهش درد و بهبود عملکرد بیماران موثر بوده‌است.

   

  با انتقال بیمار به اورژانس، پزشک معالج از طریق گرفتن شرح حال و معاینه، نوع سکته را از لحاظ پارگی رگ یا انسداد تشخیص مي دهد. در صورت لزوم مي توان برای این منظور از سی تی اسکن و ام آر آی نیز کمک گرفت.سکته هایی که از نوع خونریزی عروق هستند باعث بالا رفتن فشار مغز و اختلال در هوشیاری بیمار نیز مي شوند. بنابراین کنترل فشار مغز، فشار خون و علائم حیاتی بیمار در این موارد از اهميت ویژه ای برخوردار است، حتی اگر برای کنترل خونریزی نیاز به جراحی وجود داشته باشد. در مورد سکته هایی که بر اثر انسداد رگ و لخته رخ مي دهند نیز باید ظرف 3 ساعت اول از داروی به خصوصی استفاده کرد.تزریق این دارو، لخته ایجاد شده در رگ را حل کرده و مسیر را باز مي کند. پس از تزریق دارو در 3 ساعت اول و نجات جان بیمار، درمان های تکميلی و کنترل عوامل خطر سکته آغاز مي شود که از جمله آنها مي توان به درمان فشار خون، دیابت، چربی خون و … اشاره کرد.

   

  علت بروز سکته مغزی چیست؟

  یکی از علل متداول سکته مغزی ضخیم و سخت شدن دیواره رگ های خونی است. پلاکت های ساخته شده از چربی، کلسیم، کلسترول و… انعطاف رگ های خونی را از ميان مي برند. لخته خون ممکن است سبب مسدود شدن رگ خونی غیر قابل انعطاف و بروز سکته مغزی ایسکميک شود. عامل اصلی سکته مغزی هموراژیک در اکثر موارد عدم درمان فشار خون بالا است که سبب انفجار رگ خونی ضعیف مي‌شود.

   

  عوامل خطر‌زا

  بیماری‌های مزمن

   

  بیماری‌های مزمن سبب افزایش احتمال بروز سکته مغزی مي‌شوند. بیماری های مزمن عبارت‌اند از:

  فشار خون بالا

  کلسترول بالا

  دیابت

  چاقی

  کنترل و درمان بیماری های فوق احتمال بروز سکته مغزی را به شدت کاهش مي‌دهد.

   

  رفتارها

  رفتارهای نامناسب و خطر زایی که در ادامه مي خوانید خطر بروز سکته مغزی را به شدت افزایش مي‌دهند:

  دود کردن سیگار

  ورزش نکردن

  نوشیدن الکل

   

  تغذیه

  پیروی کردن از رژیم غذایی نامناسب مي تواند خطر بروز سکته مغزی را افزایش دهد. مصرف بیش‌از‌اندازه چربی و کلسترول مي‌تواند سبب ضخیم شدن رگ های خونی شود. مصرف بیش از اندازه نمک ممکن است سبب بروز بیماری فشار خون شود. مصرف بیش از اندازه کالری سبب بروز اضافه وزن و چاقی مي‌شود. با پیروی کردن از رژیم غذایی حاوی سبزیجات، ميوه، غلات و ماهی مي توان از بروز سکته مغزی جلوگیری کرد.

   

  عوامل خطر زایی که در کنترل شما نیست

  برخی از عوامل خطر زا – کهنسالی و وجود سابقه سکته مغزی در خانواده – که در بروز سکته مغزی موثرند خارج از کنترل انسان قرار دارند. جنسیت، نقش مهمي ایفاء مي کند. سکته مغزی مردان را بسیار بیشتر از زنان تهدید مي کند. با این وجود، زنان در اکثر مواردی که سکته مغزی بروز مي کند جان شان را از دست مي دهند. سکته مغزی، آفریقایی آمریکایی تبارها، سرخ پوست ها و اسکیموها را بیشتر از سایر نژاد ها تهدید مي کند.

   

  عوامل خطر انواع سکته های مغزی تا حدودی مشترک هستند. مهم ترین عامل در بروز سکته مغزی از نوع خونریزی عروق، فشار خون بالاست. فشار خون کنترل نشده به مرور زمان باعث نازکی دیواره عروق مغز و بالا رفتن احتمال پارگی در آنها مي شود.جالب است بدانید فشار خون بالا، سالیانه عامل بیش از 12.7 ميلیون سکته مغزی در جهان است. عواملی مثل دیابت کنترل نشده، چربی خون و فشار خون بالا نقش اصلی را در بروز سکته های مغزی انسدادی ایفا مي کنند.دخانیات، استرس و فشارهای روانی از دیگر عوامل موثر در بروز سکته های مغزی هستند. مصرف الکل نیز در بعضی از موارد، خطر سکته مغزی را بالا مي برد. در حقیقت، تمامي این عوامل به تدریج باعث تصلب شرائین و انسداد عروق مي شوند.

   

  پیشگیری کردن از بروز سکته مغزی:

  افرادی که بازمانده سکته مغزی هستند برای پیشگیری کردن از بروز دوباره سکته مغزی باید موارد زیر را رعایت کنند:

  پرهیز از دخانیات

  ورزش کردن و کنترل وزن

  پرهیز کردن از الکل و نمک

  مصرف مواد غذایی سالم مانند ماهی، سبزیجات و غلات

   

  پیشگیری کردن از سکته مغزی

  داروها

  پزشکان برای افرادی که احتمال دارد سکته مغزی کنند داروهایی تجویز مي‌کنند تا احتمال بروز سکته را کاهش دهند. داروهای ضد لخته خون، مثل آسپرین، پلاکت های خون را حفظ مي‌کنند که سبب ایجاد لخته مي‌شوند. داروهای ضد لخته خون، مانند وارفارین، برای بازماندگان سکته مغزی تجویز مي‌شوند تا به بیداری بخش خاموش مغزشان کمک کنند. افرادی که از فشار خون بالا رنج مي برند برای درمان این بیماری باید به پزشک مراجعه کنند.

   

  جراحی

  در برخی از موارد، سکته مغزی در نتیجه تنگ شدن شریان کاروتید ایجاد مي‌شود. پزشکان، افرادی را که سکته مغزی خفیف یا زود گذر (TIA ) کرده‌اند را جراحی مي‌کنند و پلاکت ها را از دیواره این شریان پاک مي‌کنند.

   

  بالون و استنت

  در برخی موارد، پزشکان برای باز کردن شریان کاروتید از آنژیو پلاسی برای قرار دادن بالون و استند استفاده مي‌کنند.

   

  زندگی بعد از سکته مغزی

  بیش از نیمي از افرادی که سکته مغزی کرده اند توانایی های خود را باز مي یابند. کسانی که به اندازه کافی داروهای متلاشی کننده لخته خون مصرف مي‌کنند ممکن است به طور کامل بهبود یابند و کسانی که دچار ناتوانی شده اند یاد مي گیرند مستقل باشند.

   

  سه ساعت بعد از سکته مغزی ، حیاتی

  «بر اساس استانداردهای جهان، به طور متوسط در تهران و حومه با 15 ميلیون نفر جمعیت، روزانه 200 نفر دچار سکته مغزی مي شوند. بنابراین در کشور 85 ميلیونی ایران هر روز هزار نفر سکته مغزی مي کنند که این رقم بسیار بالا و نگران کننده است. البته از این تعداد، 90 درصد زنده مي مانند و کمتر از 10 درصد جان خود را از دست مي دهند.

   

  طبق آمار سازمان جهانی بهداشت نیز هر ساله 15 ميلیون نفر جان خود را از دست مي دهند و 5 ميلیون دیگر برای هميشه دچار معلولیت مي شوند. اگرچه آمار سکته مغزی در کشورهای پیشرفته به دلیل موفقیت در کنترل عوامل خطر سکته کاهش یافته، اما هنوز آمار جهانی آن به دلیل بالا رفتن طول عمر انسان ها، قابل توجه است.»آنچه خواندید بخشی از گفته های دکتر ناصر زنگی آبادی، فوق تخصص مغز و اعصاب (نوروافتالمولوژی/ اپی لپتولوژی) است. این عضو از هیات علمي پژوهشکده علوم اعصاب شفا بیمارستان خاتم الانبیاء و مرکز تحقیقات علوم اعصاب کرمان، در ادامه به بررسی عوامل سکته مغزی و راه های درمان آن مي پردازد.

   

  پس از تزریق دارو در 3 ساعت اول، سکته مغزی و گرفتگی رگ را به طور کامل بهبود مي بخشد؟

  درصد بالایی از بیماران با این روش بهبود کامل پیدا مي کنند. در 3 ساعت اول سکته هنوز زمان زیادی از آسیب به سلول های مغزی نگذشته است. طی این مدت، سلول های مجاور محل سکته، آسیب دیدگی را تا حدودی جبران و از ایجاد اختلال عملکردی در بدن جلوگیری مي کنند.در این وضعیت مي توان با تزریق دارو و باز کردن رگ، کارکرد سلول ها را به حالت قبل بازگرداند. اگر هم سکته اختلال عملکردی جزیی ایجاد کرده باشد، با دریافت درمان به موقع مي توان آن را به تدریج برطرف کرد.

   

  ایران از لحاظ تجهیزات درمانی سکته مغزی در چه جایگاهی قرار دارد؟

  استفاده از داروی حل کننده لخته در سکته مغزی تا 1 سال گذشته به گستردگی امروز نبود چرا که دسترسی به آن دشوار بود. از طرفی نبود بخش مراقبت های ویژه سکته مغزی، فرد را با خطر عوارض بر اثر مصرف دارو مواجه مي کرد، اما خوشبختانه امروزه این دارو در بسیاری از اورژانس ها وجود دارد. همچنین تعداد اورژانس های مجهز به واحد مراقبت های ویژه سکته مغزی رو به افزایش است و متخصصان مغز و اعصاب فعالیت خود را بیش از پیش در این واحدها افزایش داده اند.

   

  تجویز این دارو نقش بسزایی در نجات جان بیماران، پیشگیری از ناتوانی جسمي و کاهش هزینه های اقتصادی ناشی از سکته مغزی ایفاد مي کند. به تازگی نیز در انجمن مغز و اعصاب ایران و همچنین وزارت بهداشت جنبشی آغاز شده تا از طریق آن بتوان تمامي بیمارستان ها را به بخش مراقبت های ویژه سکته مغزی مجهز کرد.همانطور که امروزه بیمارستان ها به واحد مراقبت های ویژه برای بیماران قلبی (Cardiac Care Unit / CCU) مجهز هستند باید یک واحد را نیز به بخش مراقبت های ویژه سکته مغزی(Stroke Care Unit / SCU) اختصاص دهند.

   

  این روزها در شبکه های مجازی پیام های زیادی در رابطه با درمان های سنتی سکته مغزی از جمله زالو درمانی دیده مي شود. آیا این روش ها مي توانند در بهبود سکته موثر باشند؟

   

  مهم ترین خطر این توصیه ها، تاخیر در شروع درمان اصلی است. اگرچه در تهیه بعضی از داروهای حل کننده لخته، بزاق زالو به کار رفته، اما این موضوع دلیل نمي شود که برای درمان سکته از زالو درمانی استفاده کنیم. سکته مغزی به مراقبت های ویژه و درمان علمي نیاز دارد.من در مورد زالو درمانی نظر مثبتی ندارم و فکر نمي کنم در این زمينه کمک کننده باشد. اما به طور کلی، استفاده از طب سنتی را رد نمي کنم. البته طب سنتی زمانی باید به کار رود که فرد با دریافت درمان های آکادميک از فاز اولیه بیماری عبور کرده و وارد فاز توانبخشی شده باشد.

   

  عدم درمان به موقع سکته مغزی چه عوارضی در پی دارد؟

  در صورتی که سکته مغزی در عرض 3 ساعت با تزریق دارو تحت درمان قرار نگیرد، عوارضی مثل ضعف یا فلج یک نیمه از بدن بر جا مي گذارد. بسیاری از این بیماران دیگر نمي توانند تا پایان عمر راه بروند یا از یک دست یا پای خود استفاده کنند. خیلی از آنها نیز دچار اختلال تکلم و عوارض بینایی مي شوند.در واقع، سکته بر اساس محل درگیری در مغز مي تواند عوارض متفاوتی در اعضای مختلف بدن ایجاد کند. با این حال ضعف و فلج نیمه بدن از شایع ترین عوارض انواع سکته مغزی هستند.

   

  چگونه مي توان خطر بروز سکته مغزی را کاهش داد؟

  سکته مغزی معمولا در سنین بالا اتفاق مي افتد. با این حال ممکن است در سنین پایین تر نیز رخ دهد. به طور کلی هر چقدر فرد در کنترل عوامل خطر سکته مثل دیابت، چربی و فشار خون موفق تر باشد، احتمال بروز سکته مغزی در او کمتر مي شود یا دیرتر دچار آن خواهد شد.بنابراین اگر به هر یک از این بیماری ها مبتلا هستید باید با مراجعه منظم به پزشک و دریافت درمان های لازم از ایجاد سکته مغزی پیشگیری کنید. ترک مصرف سیگار و الکل و کنترل استرس های روانی از دیگر عوامل موثر در پیشگیری از سکته های مغزی هستند.

   

   

  علائم سکته مغزی گذرا،درمان سکته مغزی خفیف،سکته مغزی به انگلیسی،سکته مغزی و کما،درمان گیاهی سکته مغزی،عوارض بعد از سکته مغزی خفیف،مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •