دنیای خودرو

علائم سوختن واشر سر سیلندر | 206 | 405 | سمند | پراید

علائم سوختن واشر سر سیلندر | 206 | 405 | سمند | پراید

علائم سوختن واشر سر سیلندر | 206 | 405 | سمند | پراید

یکی از بدترین بلاهایی کـــه مي تواند بر سر خودرو بیاید سوختن واشر سرسیلندر است کـــه عواقب و هزینه های زیادی روی خودرو دارد ، از ميان خودروهای ایرانی 206 حساس ترین خودرو در زمينه سوختن واشر سرسیلندر است.واشر سر سیلندر بین بلوک موتور کـــه قطعاتی مانند ميل لنگ و پیستون ها داخل آن قرار دارند ، وظیفه اصلی واشر سرسیلندر آب بندی فضای بین سیلندر و سرسیلندر مي باشد. در حقیقت این واشر از فرار گاز از محفظه احتراق، نشت آب از کانال های آب و نشت روغن از کانال های روغن جلوگیری کرده ، کـــه این از اهميت بالایی برخوردار است چراکـــه هر گونه نشتی در عملکرد موتور تاثیر گذار بوده و مي تواند موجب کاهش قدرت و راندمان موتور شود.

 

وقتی موتور در حال کار کردن است، فشار سیلندر در موتور بنزینی به راحتی مي تواند به 700 psi و در موتور دیزلی، تا 2 هزار psi برسد. واشر سرسیلندر سبب بهینه تر شدن حالت کارکرد سیلندر مي شود . آب بندی واشر سرسیلندر با اهميت است زیرا هر گونه نشتی گاز در دقت کار موتور تاثیر گذار بوده و موجب کاهش قدرت و راندمان موتور مي گردد. واشرسر سیلندر باید بتواند فشار و حرارت زیاد ناشی از موتور را تحمل نماید.در صورتی کـــه آب رادیاتور اندک باشد فشار زیادی به موتور و واتر پمپ وارد مي شود و موجب سوختن واشر سر سیلندر مي شود ، تعمير واشر سر سیلندر هزینه هنگفتی را به همراه دارد.

علائم سوختن واشر سر سیلندر | 206 | 405 | سمند | پراید

واشر سر سیلندر ها در بهترین نوع خود هم تا اندازه مشخصی در برابر حرارت مقاوم است

 

بلوک اصلی موتور بدلایل مختلف از دو قسمت مختلف تشکیل شده کـــه قسمت بزرگ و اعظم آن کـــه پیستون ،شاتون و ميلنگ درون خود جای داده است، را بدنه اصلی و قسمت فوقانی کـــه بخش کوچکتری است و سوپاپ های و غیر در آن تعبیه شده است را سر سیلندر مي نامند . از این رو تمامي حفره های آب کـــه برای کاهش دما بلوک موتور وجود دارد و همچنین حفره عبور سیال روعن کـــه به منظور روغن کاری استفاده مي گردد در هر دو قسمت وجود دارد. از همين رو باید بخش اتصال بدنه اصلی و سر سیلندر بطور کامل آبندی و سیل گردد تا مایعات مختلف با یکدیگر مخلوط نشود. همچنین در صورت عدم آبندی امکان ورود آب و روغن به محفظه اصلی سیلندر خودرو نیز وجود دارد. از همين رو واشر سر سیلندر همانطور کـــه از نامش مشخص است در بین بدنه اصلی و سر سیلندر قرا داده اند تا همه چیز بطور کامل آبندی گردد.همچنین واشر سر سیلندر باعث هدایت صحیح آب و روغن در حفره های مربوط خواهد شد.

 

چگونگی عملکرد واشر سرسیلندر و علائم سوختن آن

واشر سرسیلندر وظیفه یکپارچه کردن فضای بین سیلندر و سرسیلندر را دارا مي باشد (در اصطلاح فضای بین سیلندر و سرسیلندر را آب بندی کرده ) تا از فرار گاز از محفظه احتراق، نشت آب از کانال های آب و نشت روغن از کانال های روغن جلوگیری کند. گفتنی است آب بندی واشر سرسیلندر امری حائز اهميت است چراکـــه هر گونه نشتی گاز در عملکرد موتور تاثیر گذار بوده و مي تواند موجب کاهش قدرت و راندمان موتور شود.

علائم سوختن واشر سر سیلندر | 206 | 405 | سمند | پراید

واشر سرسیلندر از جنس پنبه نسوز ، فولاد و مس مي باشد تا بتواند فشار و حرارت زیاد ناشی از موتور را تحمل کند.شایان ذکر است سوختن واشر سرسیلندر به دفورمه شدن واشر گفته مي شود کـــه در حقیقت از فرم خارج شدن این قطعه موجب از بین رفتن آب بندی بین سیستم های مختلف موتور خواهد شد.یکی از عللی کـــه ميتواند سوختن واشر سرسیلندر را به دنبال داشته باشد ، کم بودن آب رادیاتور است به گونه ای کـــه این امر به موتور و واتر پمپ خودرو فشار وارد مي کند و در برخی موارد باعث سوختن واشر سر سیلندر خواهد شد کـــه تعمير آن هزینه گزافی خواهد داشت.

 

از دیگر علل سوختن واشر سرسیلندر مي توان به گرمای بیش از حد موتور، زدن جوش کاذب در رادیاتور، وجود آب در سرپیستون ها، مخلوط شدن آب و روغن، دیر روشن شدن موتور، بد کار کردن موتور، خروج بخار آب از اگزوز و تغییر رنگ روغن موتور به صورت شیری رنگ خواهد بود کـــه مسلما این موارد کم شدن قدرت و کشش موتور را به همراه دارند.

 

هدایت مایعات :

داخل بلوک موتور و سرسیلندر مایع خنک کننده موتور و هم روغن موتور مورد نیاز هستند و مسیرهایی در واشر سرسیلندر وجود دارند کـــه بین سر سیلندر و بلوک موتور در گردش باشند. در سرسیلندر، وظیفه مایع خنک کننده تنظیم دمای سوپاپ و شمع ها است.

 

حفظ و نگهداری مایعات از وظایف واشر سرسیلندر:

مسیرهای مخصوص مایع خنک کننده و روغن موتور تنها چند ميلی متر با هم فاصله دارند. جلوگیری از ترکیب مایع خنک کننده و روغن موتور با هم یکی از وظایف اصل واشر سرسیلندر است. یکی دیگر از وظایف واشر سرسیلندر جلوگیری از نزدیک شدن گازهای احتراق به مسیرهای مخصوص مایع خنک کننده و روغن موتور است.

 

دلایل سوختن واشر سرسیلندر

آب رادیاتور کم باشد.

مجراهای عبور آب در موتور مسدود شود.

خنک نشدن آب رادیاتور به دلیل رسوب و یا نقص در عملکرد پروانه.

نقص فنی در ترموستات.

نقص فنی در واتر پمپ و عدم گردش جریان آب در موتور.

پیچ خوردگی شلنگ های ورودی و خروجی رادیاتور.

رانندگی طولانی در ترافیک و فشار بر موتور در فصل گرما.

 

نکته: شایان ذکر است سوختن واشر سرسیلندر در یک لحظه و یک دقیقه رخ نمي دهد بلکـــه اول آب رادیاتور داغ مي شود و حرارت افزایش پیدا مي کند و چند دقیقه بعد از رسیدن آمپر به خط قرمز صدمه دیدن واشر آغاز مي شود.

علائم سوختن واشر سر سیلندر | 206 | 405 | سمند | پراید

از این رو توصیه مي شود در صورت مطلع شدن از بروز چنین وضعیتی در موتور خودرویتان از پیمودن ادامه مسیر خودداری نمایید و ماشین تان را توسط بکسل به تعميرگاه منتقل کنید. چراکـــه در صورت بی توجهی و یا عدم آگاهی از مشکل پیش آمده ممکن است آسیب جدی تری خودرویتان را تهدید کند و هزینه های گزافی را متحمل شوید.

 

البته در صورتی کـــه تا تعميرگاه مسیر کوتاهی پیش رویتان باشد مي توانید با خودرویتان مسیر را بپیمایید. فقط دقت داشته باشید کـــه قبل از پیمودن ادامه مسیر ابتدا در مخزن روغن موتور را باز نمایید تا آبی کـــه با روغن قاطی شده است در اثر حرارت بخار گردد پس از انجام این کار مي توانید دوباره خودرویتان را روشن نمایید تا به تعميرگاه نزدیک مراجعه نمایید.

 

جوش آوردن خودرو

هنگام جوش آوردن خودرو چه کنیم؟

جوش آوردن خودرو ، یکی از مشکلاتی است کـــه شاید بسیاری از افراد آن را تجربه کرده باشند . اغلب افراد در این شرایط با ریختن آب روی موتور خودرویشان سعی دارند تا به خنک کردن موتور خودرو سرعت بخشند ولی باید گفت این اقدام کاملا اشتباه است زیرا خنک کردن سریع موتور خودرو موجب انقباض سریع آن مي شود و به اصطلاح موتور گیرپاژ مي کند. در حقیقت این اقدام موجب چسبیدن قطعات مي شود و در نتیجه با حرکت پیستون ها در داخل سیلندر ، خراش هایی روی سیلندر و دیوار آن به وجود مي آید و مشکل بعدی اینکـــه سرد و گرم کردن شدید پیستون مي تواند موجب ایجاد ترک و شکاف نیز شود.

 

در زمان بروز چنین وضعیتی توصیه مي کنیم حتما نکات زیر را رعایت نمایید:

 

در اولین فرصت توقف کرده و ماشین را خاموش کنید.

 

کاپوت رو بالا بزنین و هر ۳۰ الی ۴۰ ثانیه موتور رو در حد سه چهار ثانیه روشن کنید و مجدد خاموش کنید. این حرکت را تا چند بار تکرار نمایید. در واقع با این حرکت از آسیب هایی نظیر چسبیدن رینگ و پیستون جلوگیری به عمل مي آورید.

علائم سوختن واشر سر سیلندر | 206 | 405 | سمند | پراید

البته گفتنی است تا این جای کار واشر سر سیلندر خودرویتان را باید تعویض کنید. چراکـــه در این دما ، سرسیلندر اولین قطعه ای هست کـــه آسیب مي بیند. همانطور کـــه گفته شد واشر سرسیلندر عمل آب بندی بین سیلندر و سر سیلندر را انجام ميدهد و از قاطی شدن آب و روغن جلوگیری به عمل مي آورد. کـــه در صورت سوختن واشر سرسیلندر ، آب و روغن قاطی ميشود.

 

توجه داشته باشید اگر در این وضعیت خواستین به موتور خودرویتان آب اضافه کنید ، حتمن ماشین را روشن کنید تا حرکت و پمپاژ در واتر پمپ ، آب را به همه جای موتور برساند. کـــه این امر مي تواند از ایجاد فشار داخل رادیاتور نیز جلوگیری به عمل آورد.

 

در هنگام برداشتن درب رادیات احتیاط کنید ، سعی کنید 1 متر فاصله را حفظ نمایید. درب رادیات را کم کم باز کنید تا بخارهای اضافی خارج شوند و سپس آب را طی چند مرحله اضافه کنید ، با این روش موتور خودرویتان خنک مي شود. با خنک شدن موتور و عادی شدن دمای آن ، ماشین را خاموش نمایید.

 

در صورتی کـــه خودرویتان باز هم جوش آورد و متوجه بالا رفتن غیر عادی آمپر آب شدید ، تردید نکنید کـــه ترموستات خودرویتان دچار نقص شده است.

 

این علائم را نادیده نگیرید :

موتور خودرو صبح ها دیر روشن مي شود و پس از روشن شدن، موتور لرزیده و دود سفید از آن خارج مي شود.

شیلنگهای متصل به رادیاتور باد کرده و متورم مي شوند.

مشاهده روغن داخل مخزن رادیاتور.

کم کردن آب رادیاتور، در صورت سالم بودن سیستم خنک کننده و عدم نشتی آن.

شنیدن صدای شر شر آب از پشت داشبورد

 

موارد ذکر شده در بالا مي تواند از نشانه های سوختن واشر سرسیلندر باشد پس در صورت مشاهده چنین مواردی حتمن به تعميرگاه مراجعه نمایید تا از صرف هزینه های سنگین تر جلوگیری نمایید.

 

بر این اساس در صورت مطلع شدن از بروز چنین وضعیتی در موتور خودرویتان از پیمودن ادامه مسیر خودداری نمایید و ماشین تان را توسط بکسل به تعميرگاه منتقل کنید. چراکـــه در صورت بی توجهی و یا عدم آگاهی از مشکل پیش آمده ممکن است آسیب جدی تری خودرویتان را تهدید کند و هزینه های گزافی را متحمل شوید.

 

 

علائم سوختن واشر سر سیلندر 206،هزینه تعمير واشر سر سیلندر،قیمت واشر سر سیلندر سمند،علائم نیم سوز شدن واشر سرسیلندر 405،واشر سر سیلندر چیست،علائم نیم سوز شدن واشر سرسیلندر پراید،واشر سر سیلندر به انگلیسی

 

 

2.8/5 - (17 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا