دنیای خودرو

علائم روغن سوزی خودرو ، راه چاره چیست؟

علائم روغن سوزی خودرو ، راه چاره چیست؟

علائم روغن سوزی خودرو ، راه چاره چیست؟

روغن سوزی یکی از مشکلات پرهزینه و سنگین برای خودرو است ، این مشکل زمانی رخ می دهد که روغن به داخل محفظه احتراق نفوذ کند و همراه با بنزین بسوزد. روغن در حقیقت وظیفه خنک سازی و کاهش اصطحکاک قطعات موتور را بر عهده دارد. روغن نباید بسوزد یا کم شود ، فقط بعد از مدت زمانی که خاصیتش را از دست داد باید تعویض شود.

 

روغن سوزی علاوه بر آلودگی شدید هوا ، کاهش عمر موتور را نیز به همراه دارد. اولین عارضه روغن سوزی ، تولید آلودگی شدید است و بعد از آن کاهش مداوم روغن خودرو است که به قطعات آسیب بسیار جدی می زند.

 

کاهش سطح روغن می تواند نشانه روغن سوزی باشد اما عوامل دیگر هم می توانند منجر به کاهش سطح روغن شوند : شکستن یک یا چند رینگ پیستون، خوردگی یا ساییدگی جداره سیلندر یا پیستون، خرابی واشر سرسیلندر، لاستیک گیت، کاسه نمد، یاتاقان‌ها، شاتون‌ها، اصطکاک شدید گیت سوپاپ و عواملی نظیر آن ها

 

روغن چطور به محفظه احتراق نفوذ می کند؟

روی پیستون ها، پایین تر از رینگ های کمپرسی، رینگ های روغنی قرار دارند که وظیفه آنها همانطور که از اسم شان بر میاید، جلوگیری از ورود روغن به درون محفظه احتراق است. خرابی رینگ ها باعث ورود روغن به درون موتور می شود.

 

تست روغن سوزی

وقتی سرنشینان خودرو کامل هستند و یا در سربالایی رانندگی می کند ممکن است شاهد خروج دود رنگی از اگزوز باشید که نشان دهنده روغن سوزی در شرایط تحت فشار است.

 

دود آبی رنگ

علائم روغن سوزی خودرو ، راه چاره چیست؟

خروج دود آبی رنگ به‌معنای آن است که روغن در موتور در حال سوخته شدن است. که دلایل آن می‌تواند ناشی از خراش برداشتن یا شکسته شدن رینگ‌های پیستون، زخمی شدن یا آسیب دیدن سیلندرها و بالاخره خراش برداشتن هادی سوپاپ‌ها و یا کاسه نمدهای مربوط به هادی‌ های سوپاپ‌ها باشد.

 

دود سفید نشان دهنده وضعیت حطرناک تر

علائم روغن سوزی خودرو ، راه چاره چیست؟

نشان‌دهنده آن است که مایع یا ماده خنک‌کننده و یا روغن هیدرولیک در حال سوختن است. اما به طور معمول خروج دود سفید یا تیره از اگزوز از نشانه ها و علائم روغن سوزی به حساب نمی آید. اگر دود مربوط به سوختن ماده خنک‌کننده باشد دلیل آن احتمالا وجود نشتی در واشر سرسیلندر و یا وجود ترک در سرسیلندر است و اگر دود مربوط به سوختن روغن هیدرولیک باشد که مربوط به گیربکس بوده و دلیل آن این است که موتور از طریق یک لوله خرطومی وکیوم مشغول مکیدن روغن هیدرولیک موجود در گیربکس است.

 

دود سیاه 

علائم روغن سوزی خودرو ، راه چاره چیست؟

در خودروهای دیزلی یا کاربراتور دود سیاه امری طبیعی است. اما در خودروهای انژکتور نباید شاهد دود سیاه باشیم. چنانچه چنین دودی خارج شود به معنای آن است که مخلوط هوا و سوخت، بیش از اندازه غلیظ بوده که دلیل آن احتمالا ناشی از آن است که اگر اتومبیل قدیمی و مجهز به کاربراتور باشد موتور در حالت ساسات اتوماتیک گیر گرده است و یا دلایل دیگر می‌تواند ناشی از وجود نشتی در انژکتور سوخت رسان، فشار بیش از حد سیستم سوخت‌رسانی، نقص عملکرد سنسور اکسیژن و بالاخره گرفتگی فیلتر یا صافی هواکش باشد.

 

در صورت مشاهده دود آبی

اولین کاری که باید کنید این است که سطح روغن را چک کنید و به آن اضافه کنید.

 

درصورت مشاهده دود سفید

باید سطح مایع خنک‌کننده را کنترل کرده و پس از آن اقدام به کنترل روغن هیدرولیک داخل گیربکس کرد. چنانچه سطح مایع خنک‌کننده پایین‌تر باشد و یا موتور بیش از حد گرم شود و درجه حرارت آن بالاتر از حد نرمال باشد باید آزمایش فشار را انجام داد تا مشخص شود که آیا سیستم خنک کننده قادر به حفظ و تحمل فشار بوده یا خیر؟ چنانچه سیستم نتواند فشار را تحمل کند به معنای آن است که واشر سرسیلندر خراب شده و نیاز به تعویض دارد. اگر فقط سطح روغن گیربکس پایین آمده بود باید با ریختن روغن، سطح آن‌را به حالت عادی برگردانید و اقدام به بازرسی و کنترل لوله مکنده از گیربکس به موتور بنماید و اگر مشاهده کردید که آن لوله دچار مشکل شده باید اقدام به تعویض سوپاپ وکیوم مدولار که در گیربکس وجود دارد کرد.

 

دود سیاه هم معمولا برای خودروهای فرسوده و کاربراتوری ایجاد می شود که باید ساسات اتوماتیک آن‌را کنترل کنید و اگر موتور آن خیلی قدیمی نیست و مجهز به سیستم سوخت رسانی انژکتوری بوده، فشار انژکتور که عمل سوخت‌رسانی انجام می‌دهد را کنترل کنید. آخرین مرحله مربوط به بازرسی فیلتر هواکش است ( در صورت اطمینان از صحت عملکرد سنسور اکسیژن).

علائم روغن سوزی خودرو ، راه چاره چیست؟

تست کمپرسور

راهی مطمئن برای فهمیدن روغن سوزی خودرو ، به مکانیک مراجعه کنید و بخواهید این کار را برایتان انجام دهد.

 

 

2.5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا