دنیای خودرو

علائم خرابی ترموستات خودرو | عمر مفید ترموستات | تعویض ترموستات

علائم خرابی ترموستات خودرو | عمر مفید ترموستات | تعویض ترموستات

علائم خرابی ترموستات خودرو | عمر مفید ترموستات | تعویض ترموستات

ترموستات یکی از مهم ترین قطعات خودرو اســـت چون با دمای بالای موتور و آب سر و کار دارد و اگر به درستی کار نکند نمی توان تشخیص داد کـــه موتور در چه دمایی قرار دارد و این خیلی وحشتناک خواهد بود. این قطعه کـــه معمولا در مسیر جریان آب رادیات قرار می گیرد، وظیفه باز و بسته کردن مسیر آب برگشت آب را به درون رادیاتور دارد. اگر به هر دلیل این قطعه به درستی به وظیفه خود عمل نکند، باعث ایجاد مشکلاتی خواهد شد. ما در ادامه قصد داریم در رابطه با مشکلاتی کـــه عدم عملکرد صحیح ترموستات می تواند باعث آن در خودرو شود صحبت کرده و علائم خرابی ترموستات را بررسی نماییم.

 

باید بدانید کـــه این قطعه کوچک کـــه در مسیر برگشت جریان آب از موتور به رادیاتور قرار می گیرد، باعث می شود تا دمای موتور خودرو تنظیم شده و در نتیجه از یک حد مشخص بالاتر نرود. به طور معمول دمای آغاز به کار ترموستات ها روی ۸۵ درجه سانتی گراد تنظیم می شوند و این بدان معنی اســـت کـــه هرگاه دمای آب کـــه در دور موتور در حال گردش اســـت به دمای ۸۵ درجه سانتی گراد برسد، آنگاه سیستم خنک کننده موتور وارد مدار خواهد شد و خودرو خنک می گردد.

 

وقتی کـــه موتور سرد اســـت، با روشن شدن خودرو، آب درون رادیات به طرف موتور هدایت شده و در دور سیلندرها شروع به چرخش می کند. در این هنگام ترموستات مسیر بازگشت آب به درون رادیات را می بندد تا موتور سریع تر گرم شود. پس از این کـــه دمای آب محبوس شده در دور موتور، به حد نصاب تعیین شده (به عنوان مثال ۸۵ درجه) رسید، آنگاه ترموستات مسیر برگشت آب به رادیاتور را باز خواهد کرد تا بدین ترتیب آب بازگشتی از موتور دمایش کاهش یابد.

علائم خرابی ترموستات خودرو | عمر مفید ترموستات | تعویض ترموستات

محل قرار گیری ترموستات در موتور خودرو

 

علامت های خرابی ترموستات

هرگونه ایجاد مشکل در این قطعه به طور مستقیم روی دمای موتور تاثیر خواهد گذاشت و در دراز مدت ممکن اســـت به موتور خودرو صدمات جدی وارد بیاورد. ترموستات خراب موجب می شود تا موتور خودرو دیرتر از حالت معمول گرم شود و این خود منجر به افزایش مصرف سوخت نیز می گردد. علاوه بر این، خرابی این قطعه در موتور می تواند در دراز مدت منجر به فرسوده شده سیلندرها، کاهش غلظت روغن و در نهایت فرسایش قطعات خودرو می شود.

 

ترموستات خودروعلائم خرابی ترموستات معمولا شامل مواردی هستند کـــه در زیر به آن ها اشاره شده اســـت.

 

بالا رفتن دمای موتور به بیش از حد مجاز و حتی جوش آوردن خودرو در همان دقایق اولیه روشن شدن خودرو

تغییرات مداوم درجه آمپر به طور نامنظم

نشت آب رادیات از قسمت های مختلف خودرو

افزایش غیر طبیعی مصرف سوخت

مصرف زیاد روغن موتور

 

این موارد از جمله شایع ترین علائم خرابی ترموستات در خودرو هستند کـــه با هزینه ای اندک و تعویض ترموستات می توان از تمامی آن ها جلوگیری نمود.

 

یکی از مواردی کـــه باید به آن توجه نمود این اســـت کـــه برخی از افراد در تابستان کـــه دمای هوا نسبتا بالا اســـت، ترموستات را به طور کلی از مدار خارج می کنند کـــه این ممکن اســـت برای خودرو مشکلاتی را ایجاد کند. بنظر می رسد بهترین راهکار برای رانندگانی کـــه شرایط آب و هوایی گرم تری را نسبت به سایرین تجربه می کنند، اســـتفاده از ترموستات های با درجه حرارت پایین تر می باشد. این دسته از افراد می توانند از ترموستات های ۷۲ درجه اســـتفاده نمایند کـــه باعث می شود آب رادیاتور زودتر به مدار وارد شود.

 

علائم خرابی ترموستات 206،علائم خرابی ترموستات۴۰۵،علائم خرابی فشنگی آب،از کجا بفهمیم ترموستات خراب است،فیلم تعویض ترموستات پراید،بهترین برند ترموستات پراید،درجه مناسب ترموستات برای پراید،اگر ترموستات نباشد

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا