جامعه شناسی,روان شناسی

عذر خواهی کنید تا احساس بهتری داشته باشید

عذر خواهی کنید تا احساس بــهتری داشته باشید

عذر خواهی کردن برای بسیاری از افراد کار سختی است، حتی بسیاری از افراد می دانند که کار اشتباه را مرتکب شده اند اما باز هم حاضر بــه عذرخواهی نیستند، اما سوال این جاست که چرا؟ خیلی از افراد احساسات دردناک و بغرنجی در برابر عذرخواهی کردن دارند! برخی از ما زمانی که بچه بودیم و باعث رنجش و آزار کسی می‌شدیم، مجبورمان میکردند تا عذر خواهی کنیم و برخی از ما نیز، آزادانه و طبق اراده‌ خودمان عذر خواهی میکردیم و بلافاصله بعد از آن هم احساس بــهتری داشتیم.

 

برخی از افراد بــه راحتی عذرخواهی میکنند در حالیکه برای برخی دیگر این کار بسیار سخت است. بسیاری از کارشناسان هشدار میدهند که اگر عقیده داشته باشیم در رابطه‌ای که داریم نیازی نیست هرگز عذرخواهی کنیم، خودمان را در معرض شکست در آن رابطه قرار داده‌ایم.

 

بــه گزارش نیک شو، احتمالا یاد گرفته‌ایم که اگر کسی را اتفاقا و ناخواسته ناراحت کردیم یا چیزهایی از این قبیل، لازم است عذر خواهی کنیم، اما آیا میدانید چرا عذر خواهی کردن واقعا اهمیت دارد و یک عذرخواهی بجا و درست، چه تاثیراتی میتواند داشته باشد؟ دانشمندان و روانشناسان دلایل مهمی را در این مورد ارائه کرده‌ و توجیه کرده‌اند که چرا وقتی یک ارزش یا قانون اجتماعی زیرپا گذاشته میشود، باید عذر خواهی کرد. برخی از نتایج مثبتی که عذرخواهی با خود بــه همراه دارد:

 

آیا عذرخواهی کردن واقعا مهم است؟

– زمانی یک هنجار اجتماعی را میشکنید، از رعایت نکردن نوبت گرفته تا قانون شکنی‌های بزرگ‌تر، با عذر خواهی کردن این را می‌رسانید که شما میدانید «قوانین» چه هستند، و موافقید که باید آنها را رعایت کرد. با این کار بــه دیگران اجازه میدهید احساس خطر نکنند، چون میفهمند که شما قبول دارید رفتارهای آزاردهنده، پسندیده نیستند.

 

– وقتی باعث رنجش کسی میشوید با عذرخواهی کردن میتوانید احترام او را مجددا ارزشمند اعلام کنید و او نیز خواهد فهمید که شما قبول دارید تقصیر شما بوده، نه دیگران، در نتیجه احساس بــهتری پیدا می‌نماید و احترام و وجهه‌ی خودتان نیز حفظ میشود.

 

– عذر خواهی کردن بــه ترمیم رابطه ها کمک می‌نماید، باعث میشود دوباره درباره‌ی موضوع گفتگو کرده و مجددا نسبت بــه هم احساس صمیمیت کنید.

 

عذرخواهی صادقانه و بی‌غل و غش باعث میشود دیگران بدانند شما بابت اشتباهی که مرتکب شده‌اید غروری ندارید و دیگر آن رفتار را تکرار نخواهید کرد. با عذر خواهی کردن بــه دیگران القاء می‌کنید که شما کسی هستید که مراقب است بــه دیگران آزاری نرساند و روی نقاط مثبت شما بیشتر تمرکز خواهند کرد تا روی اشتباهات‌تان.

 

فواید عذر خواهی کردن

رابطه ها خوب می‌توانند مسکن‌های قوی برای استرس‌ها و اضطراب‌های ما باشند، اما ناسازگاری و کشمکش هم میتواند استرس‌های بزرگی ایجاد نماید.

عذر خواهی کنید تا احساس بهتری داشته باشید

هنر عذر خواهی کردن را بــه خوبی یاد بگیرید تا بتوانید اثرات منفی اختلاف‌های‌تان را بــه میزان چشمگیری کم کرده و از استرس در رابطه ها خود دور بمانید، زیرا عذر خواهی کردن بــه ما کمک می‌نماید اختلاف نظرها و کشمکش‌ها را بــه خوبی پشت سر بگذاریم و رابطه‌مان را مدیریت کنیم. عذر خواهی کردن، لذت بخشیده شدن و شادی را بــه دنبال دارد و از استرس نیز کم می‌نماید. عذر خواهی بجا، رابطه را تقویت کرده، اختلافات بعدی را کم می‌نماید و خلاصه اینکه ارزشش را دارد!

 

چرا برای برخی از افراد، عذر خواهی کردن کار سختی است؟

برخی‌ها فکر میکنند اگر عذرخواهی کنند یعنی تائید کرده‌اند که فرد ناشایستی هستند و در ذات‌شان بدی وجود دارد. برخی دیگر هم باور دارند که اگر بعد از مثلا یک اختلاف برای عذرخواهی کردن پیشقدم شوند، تمام گناهان بــه گردن‌شان افتاده و باید مسئولیت تمام اشتباهات را یک تنه بــه گردن بگیرند؛ آنها فکر میکنند عذرخواهی کردن آنها بــه فرد مقابل اجازه می‌دهد هیچ بخشی از اشتباه را مربوط بــه خودش نداند.

عذر خواهی کنید تا احساس بهتری داشته باشید

در حالی که یک عذرخواهی صادقانه و خوب ادا شده باعث میشود از بیشتر مشکلات بعدی جلوگیری شده و حتی راه حل پیدا شود، بنابراین ارزش‌های مشترک سر جای خود برگشته و احساسات مثبت، بازیابی می‌شوند. فقط باید بدانید چه زمانی و چطور عذر خواهی کنید.

 

چه زمانی عذرخواهی کردن ایده‌ی خوبی است؟

اگر کاری که انجام داده‌اید باعث درد و ناراحتی فرد دیگری شده، خوب است که عذر خواهی کنید، حتی اگر کاری که انجام داده‌اید کاملا غیرعمدی بوده باشد. چون عذر خواهی کردن، راههای ارتباطی را باز می‌نماید و بــه شما این امکان را می‌دهد تا با فرد مقابل، مجددا ارتباط برقرار کنید.

 

با عذر خواهی کردن، میتوانید احساس تاسف و پشیمانی خود را منتقل کنید و فرد مقابل هم خواهد فهمید که شما واقعا بــه احساسات او احترام می‌گذارید؛ در نتیجه در ارتباط‌های بعدی با شما احساس بــهتری خواهد داشت. همچنین عذر خواهی کردن بــه شما اجازه می‌دهد در مورد اینکه «قوانین» آینده چه خواهند بود بحث و گفتگو کنید، مخصوصا اگر لازم باشد قوانین جدیدی وضع کنید این اتفاق روی خواهد داد.

عذر خواهی کنید تا احساس بهتری داشته باشید

ایجاد قوانین جدید در رابطه ها میتواند بــه شما کمک نماید شما نیز در آینده آزرده و ناراحت نشوید. ضمنا از این بــه بعد بیشتر مراقب هستید که رفتار آزاردهنده‌ای در برابر فرد مقابل انجام ندهید.مثلا می‌توانید بگویید: متاسفم که بیدارتان کردم! حالا که فهمیدم شما دوست ندارید بعد از ساعت ۸ شب کسی با شما تماس بگیرد، از این بــه بعد رعایت خواهم کرد. این، درست همان جایی است که وضع یک قانون جدید، بسیار مفید خواهد بود.

 

پذیرفتن مسئولیت یعنی اینکه آشکارا اعلام کنید قبول دارید کاری که در آن موقعیت انجام داده‌اید اشتباه بوده، اما با متانت بیان کنید کاری که انجام داده‌اید از نظر شخص شما بد نبوده است. بــه این شیوه شما بــه خودتان می‌قبولانید که اگرچه در عذرخواهی پیشقدم شده‌اید اما مسئولیت تمام اشتباهات را بــه گردن نگرفته‌اید.

 

چه زمانی عذر خواهی کردن ایده‌ی خوبی نیست؟

بسیار مهم است که بــه یاد داشته باشید عذرخواهی کردنی که قول و تعهدات پوچ بــه همراه داشته باشد، اصلا خوب نیست. یک از مهمترین عملکردهای عذرخواهی این است که موجب فرصتی برای بازسازی اعتماد و اطمینان شود؛ تصمیم بر عدم تکرار اشتباه گرفته شده و یا تغییرات لازم صورت گیرد؛ این بخش مهمی از عذرخواهیست.

عذر خواهی کنید تا احساس بهتری داشته باشید

اگر قول یک تغییر را دهید اما اجرا نکنید، این پیام را می رسانید که ممکن است کاری را که میدانید درست نیست انجام دهید. پس قولی ندهید که نمی‌توانید انجامش دهید، بلکه این اطمینان را بــه فرد بدهید که در آینده، رفتاری که موجب آزارش میشود انجام نخواهید داد. اگر طرف مقابل‌تان توقع نابجا یا غیرمنطقی دارد، پس حتما پیش از آن، بیشتر از حد لازم بــه او قول داده‌اید!

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا