آموزش انواع غذا

طرز تهیه کوکو لوبیا سبز تبریزی | غذای محلی آذری

طرز تهیه کوکو لوبیا سبز تبریزی | غذای محلی آذری

طرز تهیه کــو کــو لــوبیـاسبز تبــریــزی |غذای محلی آذری

حال که به فوائد لــوبیـاسبز در سلامتی پی بردید در ادامه به آموزش یک غذای لذیذ و بسیار ساده با لــوبیـاسبز می پردازیم . برای طبخ ساده این غذا کافیست لــوبیـا، هویج ، سیب زمینی ، مغز گردو و پیاز را خرد کرده و بقیه مواد را به آن افزوده و مایع را در تابه سرخ کنید، البته شما میتوانید این غذا را هم در فر بپزید و همچنین این کــو کــو لــوبیـاسبز با گــوشت هم تهیه می شود که در ادامه با طرز تهیه آن آشنا خواهید شد.

 

مواد لازم 

برای 4 نفر

لــوبیـاسبز خرد شده              400 گرم

هویچ خرد شده                   100 گرم ( 2 عدد متوسط )

سیب زمینی خرد شده         1 عدد متوسط

تخم مرغ –                         2 – 3 عدد

مغز گردو                           نصف اســتکان ( خرد شده )

زعفران دم کرده                  1 قاشق غذا خوری

پیاز داغ                            1 قاشق غذا خوری

شیر                                1 قاشق غذا خوری

بکینگ پودر                      ½ قاشق چای خوری

زرد چوبه ، نمک ، فلفل به مقدار لازم

طرز تهیه کوکو لوبیا سبز تبریزی | غذای محلی آذری

طرز تهیه :

لــوبیـاسبز را بعد از پاک کردن و شستن ، کاملا خشک کنید و به اندازه های یک سانتی متری خرد کنید .هویچ و سیب زمینی را پوست بگیرید و نصف اندازه لــوبیـاخرد کنید .لــوبیـارا با یک لیوان آب و یک قاشق چای خوری مخلوط نمک و زرد چوبه بگذارید به مدت 10 دقیقه بپزد. بعد از این مدت هویچ خرد شده را اضافه کنید و 10 دقیقه دیگر مواد را بپزید .

 

( دقت کنید که حرارت زیر مواد به حدی نباشد که آب آن کشیده شود و مجبور به اضافه کردن آب شوید ) بعد از 10 دقیقه، سیب زمینی نگینی خرد شده را نیز اضافه کنید و بعد از 5 دقیقه حرارت زیر مواد را خاموش کنید و صبر کنید مواد کمی سرد شوند .

 

در یک کاسه متناسب با اندازه مواد ، 2 عدد تخم مرغ را بکشنید ، با چنگال تخم مرغ ها را هم بزنید تا مخلوط شوند ، بعد بکینگ پودر ، پیاز داغ ، ادویه مورد نظر ، شیر ، مغز گردو و زعفران را اضافه کنید و مواد را کاملا با هم مخلوط کنید . سبزیجات پخته را به مخلوط تخم مرغ اضافه کنید و با قاشق هم بزنید . توجه کنید هم زدن به اندازه و شدتی نباشد که مواد را له کند . در حدی که مواد کاملا با هم مخلوط شوند کافی اســت .

 

بعد از مخلوط شدن مواد اگر احساس کردید مایه کــو کــو غلظت لازم را ندارد یک عدد تخم مرغ باقیمانده را نیز به مواد اضافه کنید . بعد از مخلوط شدن مواد ، مایه کــو کــو را به مدت 10- 15 دقیقه داخل یخچال قرار دهید تا کاملا مزه دار و کمی سفت شود در یک تابه نچسب ، به اندازه ای روغن بریزید که تمام سطح تابه را به ارتفاع 2 میلیمتر بپوشاند . حرارت را کمی بالا ببرید تا روغن داغ شود ، مایه کــو کــو را داخل تابه بریزید ،

 

روی آن را کاملا صاف کنید و صبر کنید تا کــو کــو کمی ببندد و بعد درب تابه را ببندید و با حرارت ملایم 30 دقیقه زمان دهید تا کــو کــو کاملا مغز پخت شود و یک روی آن طلایی شود . بعد کــو کــو را برگردانید تا روی دیگر آن هم طلایی شود .و بعد کــو کــو را به شکل مورد نظر برش بزنید و سرو کنید .

طرز تهیه کوکو لوبیا سبز تبریزی | غذای محلی آذری

نکته طلایی :

کــو کــوی لــوبیـاسبز یکی از خوشمزه ترین غذاهای محلی شهر تبریز اســت . البته در سایر شهر ها و اســتان های کشور نیز سبک های مختلفی از این کــو کــو تهیه میشود ولی این روش معمول ترین روش تهیه کــو کــوی لــوبیـاسبز اســت . معمولا در اکثر مهمانی های خانوادگی در شهر تبریز به عنوان پیش غذا ، کنار سوپ که جزو لاینفک سفره تبــریــزی اســت ، این کــو کــو نیز سرو میشود .

 

این غذا به عنوان وعده شام بسیار مناسب و مقوی اســت .

 

نوع دیگری از کــو کــوی لــوبیـاسبز نیز طبخ میشود که با اســتفاده از گــوشت چرخ کرده میتوان این کــوکــو را تهیه کرد.

 

معمولا پهنای این کــو کــو ( بسته به حجم مواد و سایز تابه ) طوری تنظیم میشود که حدود 3 – 4 سانتیمتر باشد .میتوانید داخل مایه کــو کــو از قارچ هم  اســتفاده کنید .

 

به دو روش میتوانید از سیب زمینی داخل این کــو کــو اســتفاده کنید . یکی همین روشی که در بالا اشاره شد و روش دیگر به این صورت اســت که سیب زمینی های خرد شده را داخل روغن همراه کمی زرد چوبه سرخ کنید و وقتی مایه کــو کــو را داخل تابه ریختید ، کمی که سفت شد قبل از اینکه درب تابه را ببندید ،

 

سیب زمینی های سرخ شده را روی مایه کــو کــو بریزید و با کف کفگیر به آرامی فشار دهید تا سیب زمینی ها داخل مایه قرار بگیریند. و بعد ادامه مراحل را طبق همان روش اول طی کنید . کــو کــوی پخته شده با این روش در نهایت ظاهر زیبا تری خواهد داشت ولی تغییر چندانی در طعم کــو کــو ایجاد نخواهد شد .

 

مواد لازم جهت تهیه کــو کــوی لــوبیـاسبز با گــوشت

لــوبیـاسبز خرد شده :                         700 گرم

هویج نگینی شده :                          4 عدد

پیاز خرد شده بزرگ :                         1عدد

گــوشت چرخ کرده :                           300گرم

سیب زمینی خرد شده متوسط:           4عدد

تخم مرغ :                                        6 عدد

زرشک :                                          2/3 پیمانه

نمک و ادویه:  به مقدار کافی

روغن سرخ کردنی :  به مقدار کافی

طرز تهیه کوکو لوبیا سبز تبریزی | غذای محلی آذری

طرز تهیه کــو کــوی لوبیاسبز خوشمزه آذری :

1- ابتدا اقدام به پخت لــوبیـاو هویجی که خرد کرده اید بکنید و آن ها در کنار هم بپزید تا اینکه آب آن ها به صورت کامل رو به خشکی برود.

 

2- پس از اینکه این کار را انجام دادید در مرحله بعدی سیب زمینی را سرخ کرده

 

3- و در همان هنگام پیاز ها را نیز جدا از آن شروع به سرخ کردنشان کنید.

 

4- گــوشت تان را به پیاز که سرخ شده اســت محلق کنید و چند شعله را کمتر کنید تا گــوشت آرام بپزد.

 

5- مرحله بعدی نوبت آن اســت که تخم مرغ را شکانده و آن را به داخلی ظرفی که از قبل آماده کرده اید بیندازید که باید درون این ظرف نیز هویج و لــوبیـارا هم اضافه بفرمایید

 

6- و پس از اضافه کردن آن ها نوبت به گــوشت و سیب زمینی می رسد که باید اضافه نمود.

 

7- مواد کــو کــو را با اضافه کردن زرشک به هم بزنید تا به خوبی مخلوط شوند و بعد از اینکه به صورت کامل و خوب مخلوط نمودید مواد به دست آمده را بر روی حرارت مناسب سرخ نمایید.

 

نکات مهم در مورد کــو کــوی لــوبیـاسبز تبریزی

1. کــو کــوی لــوبیـاسبز جزو انواع کــو کــو میباشد.

2. زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 40دقیقه است.

3. و زمان پخت و انتظار آن در حدود 20دقیقه میباشد .

4. کــو کــوی لــوبیـاسبز را می توانید در وعده نهار – شام – پیش غذا – سرو کنید.

5. همچنین میتوان در ماه رمضان به عنوان سحری – افطار – میل کرد.

6. توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 4 نفر مناسب میباشد.

طرز تهیه کوکو لوبیا سبز تبریزی | غذای محلی آذری

طرز تهیه کــو کــوی لــوبیـاسبز در فر:

فر را با دمای 210 درجه روشن کنید. قالب را خوب چرب کنید. مواد را درون آن بریزید و با پشت قاشق صاف کنید. بعد زرشک، پیاز داغ خلالی و سیب‌زمینی خلالی را روی آن بپاشید و با پشت قاشق کمی فشار دهید تا روی سطح کــو کــو لــوبیـاسبز قرار نگیرد.

 

بعد روی قالب را فویل بکشید و از چند جا سوراخ کنید. آن را ردیف وسط فر قرار داده و 30 دقیقه بپزید. بعد از این مدت دما را بگذارید روی 190 و قالب را بگذارید کف فر و به مدت 15 تا 20 دقیقه بپزید تا روی کــو کــو هم طلایی شود و ببندد.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا