آموزش انواع غذا

طرز تهیه ماهی فویج گیلانی (ماهی شکم پر)

طرز تهیه ماهی فویج گیلانی (ماهی شکم پر)

طرز تهیه ماهی فویج گیلانی (ماهی شکم پر)

گیلان غذاهای بسیار خوشمزه ای دارد یکی از از این غذاها ماهی فویج یا ماهی شکم پر اســت .در ادامه با طرز پخت آن بیشتر آشنا شوید .یا ما همراه باشید .

 

با سرد شدن هوا، خوردن ماهی و تهیه انواع غذاهای دریایی بیش از هر زمان دیگری رواج پیدا مي کند.ایرانی ها بیشتر ماهی را سرخ شده تهیه مي کنند اما پخت آن در فر هم به دلیل آنکه با روغن کمتری انجام مي شود، طرفداران بسیاری دارد، آن هم به صورت شکم پر …

 

مواد لازم برای تهیه ماهی فویج گیلانی (ماهی شکم پر) :

ماهی کامل :                                1 عدد

سبزیجات معطر :                           1 کیلو

تمرهندی:                                     نصف بسته

پیاز:                                             1 عدد

سیر :                                          3-4 حبه

نمک و فلفل سیاه و زردچوبه :           به مقدار لازم

زعفران آبکرده :                              به مقدار لازم

سبزیجات معطر (شامل گشنیز و به مقدار خیلی کم شنبلیله)، شنبلیله باعث تلخی آن مي شود.

 

طرز تهیه ماهی فویج گیلانی (ماهی شکم پر) بدون فر :

برای تهیه ماهی شکم پر، ابتدا ماهی را کامل بشویید. زمانی که آب آن کشیده شد روی آن نمک و فلفل سیاه و زعفران آبکرده بریزید.

 

سپس تمرهندی را داخل کاسه بریزید و روی آن آبجوش بریزید بعد یک پیاز نگینی ریز خرد کــنید و سیرها را هم ریز خرد کــنید و با پیازها سرخ کــنید. سبزی ها را خرد کــنید و با پیازها تفت بدهید هم اکنون نمک و فلفل و زردچوبه را اضافه کــنید و همه را باهم مخلوط کــنید.

 

تمرهندی و آبجوش را داخل صافی بریزید و آن را صاف کــنید آب تمرهندی را به مخلوط سبزی ها اضافه کــنید. و اجازه بدهید همه ی مواد با هم خوب بپزند و همه به خورد هم بروند.

 

زمانی که آب آن تمام شد آن را خاموش کــنید نگذارید سبزی ها خیلی خشک شوند.

 

بعد در قسمت شکم ماهی را از این سبزیجات پر کــنید و سوزنی را نخ کــنید و بعد سوزن را با شعله ی گاز ضدعفونی کــنید. و در آخر شکم ماهی را بدوزید.

 

برای طرز تهیه ماهی شکم پر در ماهیتابه، داخل ماهیتابه ای روغن بریزید و ماهی شکم پر را قرار بدهید و در ماهیتابه را ببندید تا ماهی کاملا مغز پخت شود. زمانی که پخت در آن را بردارید و اجازه بدهید ماهی سرخ شود.

طرز تهیه ماهی فویج گیلانی (ماهی شکم پر)

طرز تهیه ماهی فویج گیلانی

 

طرز تهیه ماهی فویج گیلانی (ماهی شکم پر) پر در فر :

برای طرز تهیه ماهی شکم پر در فر، تا زمان پخت ماهی را مانند مراحل بالا انجام بدهید بعد از آن کف ماهیتابه پیرکس را چرب کــنید و ماهی را درون آن قرار بدهید. و سپس روی آن فویل بکشید و چند سوراخ روی آن بزنید.

 

و درون فر قرار بدهید ابتدا پایین فر را روشن کــنید ماهی آب مي اندازد و کاملا مغزپخت مي شود سپس آن که کشیده شد فویل را بردارید و روی فر را روشن کــنید تا روی ماهی طلایی شود.

 

برای پخت ماهی شکم پر در فر، روغن خیلی کمتری مصرف مي شود و ماهی شما چرب نمي شود.برای طرز تهیه ماهی شکم پر مجلسی برای مواد آن از مقداری گردوی خرد شده هم اســتفاده کــنید.

 

ماهی شکم پر از غذاهایی اســت که در شمال و جنوب ایران به روش های مختلف پخته مي شود. این تفاوت به نوع ماهی، سبزی و ادویه هایی که به کار مي رود، برمي گردد مثلاً در جنوب معمولاً ماهی سنگسر و حلوا سیاه به شکل شکم پر تهیه و بیشتر برای طبخ آن ها از شنبلیله اســتفاده مي‌شود و برای طعم‌دار کردن آن هم ادویه کاری و تمبرهندی اســتفاده مي شود

 

در حالی که در مناطق شمالی، ماهی سفید را شکم پر تهیه مي کنند و سبزی هایی مانند گشنیز، سیر و جعفری و ادویه هایی مانند زردچوبه به آن اضافه مي کنند.

طرز تهیه ماهی فویج گیلانی (ماهی شکم پر)

طرز تهیه ماهی فویج در فر

 

روش های پخت در نقاط مختلف گیلان:

این غذا در شرق گیلان با سبزی های گشنیز، نعناع، چوچاق(چوشاق)، خالواش(کوت کوتو) طبخ شده و ميزان مصرف گردو بیشتر از سبزی مي باشد.

 

در غرب گیلان از سبزی های گشنیز، نعناع، چوچاق(بلش)، برگ سیر یا چند دانه سیر اســتفاده مي شود و مقدار گردو به مانند شرق گیلان بیشتر از سبزی مي باشد.

 

در رشت سبزی های یاد شده در مواد لازم اســتفاده مي شود اما گردو خیلی کمتر از سبزی مي باشد برای طعم دار کردن پوست ماهی از گلپر و سُماق اســتفاده مي کنند.

 

در بندر انزلی اشبل ماهی را به مواد شکم پر اضافه کرده و به همراه مواد داخل ماهی شکم پر قرار مي دهند.

طرز تهیه ماهی فویج گیلانی (ماهی شکم پر)

طرز تهیه ماهی شکم پر گیلانی

 

نکات مهم :

1. برای طبخ این غذا هر ماهی ای را مي توانید انتخاب کــنید ولی ماهی سنگسر، صبور و سفید جز بهترین ها هستند. البته ماهی های نازک را نیز مي توان به صورت شکم پر طبخ کرد بنابراین خریدن ماهی تازه و خوب اولین قدم اســت. بعد از آن، روش مزه دار کردن ماهی به هرچه خوشمزه تر شدن آن کمک مي کند.

 

2. برای هرچه خوش طعم تر شدن مواد غذایی داخل شکم ماهی کمي آنها را تفت دهید و بعد اســتفاده کــنید.

 

3. اگر مي خواهید این غذا را به سبک جنوبی تهیه کــنید، نباید ادویه کاری را از قلم بیندازید اما برای طبخ آن به سبک شمالی، باید از ادویه‌هایی نظیر زردچوبه و زعفران اســتفاده کرد.

 

4. بعضی افراد دور ماهی کاغذ آلومينیومي مي پیچند یا کف سینی فر را با این کاغذ مي پوشانند اما بهتر اســت کف سینی را با سبزی هایی نظیر هویج، کرفس و پیاز و فل فل دلمه ای بپوشانید. به این ترتیب هم بوی غذا در فضای خانه پخش نمي شود، هم ماهی به کف سینی نمي چسبد.

 

5. ابتدا سینی محتوی ماهی را در طبقه پایین فر قرار داده و بعد به طبقه بالاتر منتقل کــنید تا علاوه بر پختن، روی ماهی نیز برشته شود.

 

8. اکثر افراد سبزی پلو را با ماهی شکم پر مي خورند اما بهتر اســت برنج سفید همراه آن مصرف شود زیرا ماهی شکم پر به اندازه کافی مزه دار اســت و خوردن برنج مخلوط شده با سبزی های معطر با آن مناسب نیست.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا