آموزش انواع غذا

طرز تهیه قورمه سبزی مجلسی

طرز تهیه قورمه سبزی مجلسی

طرز تهیه قورمه سبزی مجلسی

قورمه سبزی یکی از غذاهای بسیار خوشمزه ای اســت که همه طرفدار این غذا هستند .درواقع درست کردن این غذا فوت و فنی دارد که تقریبا همه خانم ها بلدند در ادامه با طرز پخت این عذای لذیذ آشنا مي شوید .با نیک شو همراه باشید .

 

تاریخچه قورمه سبزی

قورمه سبزی از معدود غذاهایی اســت که در طول تاریخ به شکل دست نخورده ای از مادر به دختر و از نسل به نسل دیگر منتقل شده اســت . یعنی قورمه سبزی که صد سال پیش طبخ مي شد با قورمه سبزی که این روزها در خانه های ایرانیان طبخ مي شود تفاوت چندانی ندارد .

 

مي توان گفت این خورشت ابتدا در بین عشایری که به کار دامپروری مشغول بودند شکل گرفت ؛ آنها با ذبح گوسفندان و خرد کردن گوشت و جداسازی چربی آن (برای تهیه روغن حیوانی) مراحل اولیه پخت قرمه سبزی را طی ميکردند و با اضافه کردن سبزیجات کوهی و گرد لیمو آن غذا را تهیه مي کردند.

 

معمولاً در اواسط پاییز گوشت تازه ذبح شده را با همان چربی خود حیوان و گاهی با روغن حیوانی در حرارت خیلی کم تفت می‌دادند تا کمی پخته شود و سپس آن را در پوست کنده شده و تمیز شده حیواناتی مثل گاو و یا گوسفند یا در کوزه‌هایی می‌ریختند و در جای خنک نگهداری می‌کردند.

 

در زمستان از این گوشت‌های قورمه شده به صورت‌های مختلفی در غذاهایشان استفاده می‌کردند. از آن جایی که گوشت قورمه شده دارای چربی و نمک بسیار زیادی در خود بود، معمولاً در عشایر بختیاری و آذربایجان با گونه‌ای سبزی و تره کوهی و پیاز فراوان و گرد غوره یا لیمو استفاده می‌کردند.

 

مثلاً شیرازی‌ها قورمه را با گشنیز واسفناج فراوان و همراه با سیب زمینی قاطی می‌کردند و به آن در اصطلاح، خورش قورمه و سبزی می‌گفتند و اینگونه شد که خورش قورمه سبزی به وجود آمد.

طرز تهیه قورمه سبزی مجلسی

قورمه سبزی مجلسی

 

مواد لازم  قورمه سبزی برای 6 نفر

گوشت : نیم کیلو گرم

پیاز سرخ شده : 3 قاشق سوپخوری

لیمو عمانی(یا گرد لیمو): 5 تا 6 عدد

لوبیا قرمز یا لوبیای چیتی: نیم لیوان

سبزی خورش (تره ، جعفری ، گشنیز ، شنبلیله و نعناع ): 1 کیلو گرم

روغن ،نمک ،زردچوبه، فلفل:به مقدار لازم

طرز تهیه قورمه سبزی مجلسی

قورمه سبزی مجلسی

 

طرز تهیه و پخت قورمه سبزی خوشمزه

1-بعد از تميز کردن گوشت و بعد از خرد کردن پیاز این دو را با هم در یک جا تفت ميدهیم . در مرحله بعدی زردچوبه را به این گوشت و پیاز افزوده و همراه با آب و لوبیا قرمز مخلوط کرده و آن را حرارت ميدهیم. این حرارت را تا جایی ادامه مي دهیم که گوشت نیم پز شود .

 

2- حال سبزیجات خود که شامل تره ، جعفری ، گشنیز ، شنبلیله و چند پر نعناع ميباشد را تميز کرده و پس از شستشو دادن آنها را خرد ميکنیم.

 

3- وقت آن رسیده اســت که این سبزی ها را نیز به غذای خود اضافه کنیم . در مرحله بعد ادویه های خود را به آن اضافه کنیم . به صورت پیشفرض فلفل و نمک برای قورمه سبزی کافیست . اما شما بر حسب تجربه مي توانید از ادویه های دیگر اســتفاده کنید .

 

4- بعد از اینکه غذای ما چند بار جوش خورد ، وقت آن مي رسد که لیمو عمانی را به غذا اضافه کنیم . دقت داشته باشید که بر روی لیمو عمانی چند سوراخ کوچک ایجاد کنید تا غذا پخش شود . به یاد داشته باشید که اگر لیمو عمانی شما تلخ باشد تمام قرمه سبزی شما تر خواهد شد .

 

5- پس اگر از کیفیت لیمو عمانی خود اطمينان ندارید سعی کنید از گرد لیمو اســتفاده کنید . شما مي توانید یک سوم پیمانه آب غوره هم به خورشت اضافه کنید البته این دلبخواهی و بستگی به مزاج شما دارد . حال منتظر مي مانیم تا غذا پخته شود . به یاد داشته باشید زمانی متوجه مي شویم که غذا پخته اســت که یک سطح روغنی روی غذا به وجود بیاید .

طرز تهیه قورمه سبزی مجلسی

قورمه سبزی خوشمزه مجلسی

 

نکات و ترفندهای پخت قورمه سبزی

1. به خاطر اینکه در قرمه سبزی از لوبیا اســتفاده مي شود ممکن اســت این غذا نفاخ باشد . اما برای جلوگیری از این مشکل شما مي توانید لوبیا را از شب قبل خیس کنید و چند بار آب آن را عوض کنید تا کامل نفخ آن گرفته شود.

 

2. در انتخاب لوبیا اینکه لوبیا قرمز باشد یا چیتی بیشتر ذائقه شما مهم اســت زیرا برخی ها با لوبیا قرمز قورمه سبزی را مي پسندند و برخی دیگر با لوبیا چیتی ، حتی در برخی از مناطق ایران از لوبیای چشم بلبلی نیز اســتفاده مي کنند.

 

3. در انتخاب نوع گوشت گوسفندی یا گوساله بهتر اســت از گوسفندی اســتفاده کنید که کمي هم با خود چربی داشته باشد.سعی کنید برای سرخ کردن و تفت دادن از روغن کمي اســتفاده کنید.

طرز تهیه قورمه سبزی مجلسی

قورمه سبزی لذیذ مجلسی

 

4. اگر زمانی که غذا را سر مي کنید متوجه شوید که غذا خوب جا نیفتاده اســت وسطح روغنی روی آن شکل نگرفته اســت 10 دقیقه قبل از کشیدن خورشت 3 یا 4 قالب کوچک یخ به آن اضافه کنید این عمل باعث مي شود که روغن خورشت جذب شده و به روی خورشت بالا بیاید

 

5. در مورد سبزی ها شما ميتوانید با توجه به ذائقه خود یا تجربه ؛ قبل از آنکه سبزی ها را به غذا اضافه کنید آنها را سرخ کنید این یک عمل کاملاً سلیقه ای اســت .

 

6. همچنین شما مي توانید برای خوشمزه تر شدن و یا چرب تر شدن قرمه سبزی خود از عصاره قلم نیز اســتفاده کنید .خاطر نشان مي کنم که تمام مواردی که در بالا ذکر شد موارد تجربی بوده و به منظور اســتفاده از دستور تهیه به صورت حتمي نمي باشد

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا