دنیای خودرو

صافکاری pdr چیست؟ (از مراحل انجام تا مزیت روش پی دی آر)

صافکاری pdr یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن فرورفتگی های بدنه خودرو بدون نیاز به تجهیزات بسیار حرفه ای و گران قیمت است. به لطف پی دی آر می توانید بدون رنگ، فرورفتگی های جزئی خودروتان را از بین ببرید و نیازی به خرید قطعه های جدید برای ماشین تان نخواهید داشت. اما این روش، برای فرورفتگی های عمیق چندان کارساز نیست و در این صورت، نیاز به خرید سپر جلو رنگی 405، سپر عقب و سایر قطعات 405 یا خودروی مورد نظرتان خواهید داشت.

به دلایل مختلفی مثل تگرگ یا طوفان، روی بخش گلگیر یا دیگر قسمت های بدنه ماشین فرورفتگی هایی به وجود می آید. راه حل اول، خرید گلگیر جلو 405 رنگی یا سایر قطعه های مخصوص بدنه و تعویض آن است. راه دوم، استفاده از فناوری pdr به عنوان روش عالی برای صافکاری بدون رنگ بدنه خودرو می باشد.

 

آشنایی با روش صافکاری pdr

بنا به دلایل مختلفی بدنه خودرو دچار آسیب هایی می شود که از جمله آنها می توان به فرورفتگی ها اشاره کرد. این فرورفتگی ها ظاهری نازیبا به خودرو می بخشند و حتی ارزش آن را پایین می آورند. بنابراین باید به فکر راه چاره ای برای از بین بردن آنها باشد که بسیاری از کارشناس های خودرو صافکاری pdr را به عنوان راه چاره معرفی می کنند.

pdr یا Paintless Dent Repair به معنی صافکاری بدون رنگ ماشین است؛ در این روش شما می توانید با حفظ رنگ اصلی بدنه ماشینتان، فرورفتگی ها و عیب های ظاهری مختلفش را برطرف کنید. البته برای از بین بردن این مشکلات نیاز به دانش و مهارت کافی و همچنین ابزارهای حرفه ای دارید.

در صافکاری به روش pdr نباید انتظار رفع فرورفتگی های عمیق و قابل توجه را روی خودروتان داشته باشید. این روش فقط برای از بین بردن فرورفتگی های سطحی به کار می آید.

 

در صافکاری پی دی آر از چه ابزاری استفاده می شود؟

صافکاری pdr چیست؟ (از مراحل انجام تا مزیت روش پی دی آر)

کارشناس های خودرو از ابزار مختلفی برای صافکاری پی دی آر استفاده می کنند که در ادامه آنها را لیست می کنیم:

  • میله های مخصوص
  • اهرم های دم ماهی
  • میله های مسطح
  • چکش
  • سیستم های چسب حرارتی
  • آداپتورها
  • چکش های لغزنده
  • چراغ های مخصوص

آشنایی با مراحل انجام صافکاری pdr

صافکاری pdr چیست؟ (از مراحل انجام تا مزیت روش پی دی آر)

نحوه صافکاری pdr به این گونه است که کارشناس خودرو ابتدا بخش های مختلف ماشین را بررسی می کند و عمق فرورفتگی ها را می سنجد تا مطمئن شود که آیا امکان استفاده از روش پی دی آر وجود دارد یا خیر؛ سپس مراحل زیر را انجام می دهد:

مرحله اول

هزینه های مربوط به فرآیند بازسازی تخمین زده می شود. ابتدا بخش های مختلف خودرو را به صورت حرفه ای و کارشناسانه بررسی می کنند تا میزان دقیق هزینه صافکاری pdr مشخص شود.

کارشناسان گاهی هزینه های تعویض قطعه های مختلف بدنه خودرو را نیز به دلیل آسیب بیش از اندازه به مشتری می گویند تا در صورت تمایل وی، تعمیرکار قطعه مورد نظر را تعویض کند.

هزینه صافکاری pdr به عوامل مهمی از جمله عمق و میزان پیچیدگی فرورفتگی به وجود آمده، میزان و تعداد فرورفتگی ها روی بدنه، تعمیرگاهی که خودروتان را برای تعمیر به آنجا برده اید و … بستگی دارد.

بعد از اینکه کارشناس هزینه نهایی را به مشتری اعلام کرد، اکنون او باید تصمیم بگیرد. در صورت رضایت او بابت انجام صافکاری pdr کارشناس مرحله بعدی یعنی رفع مشکل فرورفتگی ها را آغاز می کند.

مرحله دوم

در این مرحله تکنسین و کارشناس خودرو باید به ناحیه پشت فرورفتگی دسترسی پیدا کند.

در صورت عدم دسترسی به بخش پشتی فرورفتگی امکان استفاده از pdr وجود ندارد.

تکنسین با استفاده از ابزارهای مختلفی مثل میله های مخصوص سعی می کند به پشت ناحیه فرورفتگی دسترسی پیدا کند؛ او این کار را با ضربات مختلف انجام می دهد.

مزایای pdr نسبت به سایر روش های صافکاری

صافکاری pdr چیست؟ (از مراحل انجام تا مزیت روش پی دی آر)

روش پی دی آر در صافکاری چه مزیت هایی دارد؟ در ادامه مهمترین مزیت های این روش را لیست می کنیم و درباره آنها توضیح می دهیم:

کاهش هزینه ها

صافکاری pdr می تواند جلوی هزینه های اضافه را برای تعمیرات بخش های مختلف خودرو تا چندین برابر بگیرد. بنابراین اگر ماشینتان آسیب های زیادی دیده است، لازم به تعویض قطعه و صرف هزینه های بالا نیست؛ کافیست از تکنیک پی دی آر استفاده کنید تا مشکل به طور کامل رفع شود.

کاهش زمان تعمیر خودرو

صافکاری به روش pdr باعث صرفه جویی در زمان می شود. در واقع به واسطه این تکنیک لازم نیست مدت زمان زیادی خودرو را برای تعمیر در تعمیرگاه بگذارید. با استفاده از پی در آر کارشناس های خودرو فرورفتگی های ماشین را خیلی زود برطرف می کنند و ظاهر آن را درست مثل روز اول تغییر می دهند.

در واقع در روش pdr دیگر نیازی به صبر کردن برای سفت شدن پر کننده ها یا خشک شدن رنگ نیست. بنابراین صافکار بین 30 دقیقه تا چند ساعت از صاحب خودرو زمان می خواهد تا مشکل را برطرف کند؛ این در صورتی است که روش های دیگر صافکاری حتی تا چند روز طول می کشند.

حفظ ارزش قیمت خودرو

در صورت استفاده از تکنیک پی دی آر بابت از بین رفتن ارزش خودرو به دلیل فرورفتگی های به وجود آمده روی آن نگرام نباشید. در این تکنیک بدون اینکه هیچ نوع خدشه یا لطمه ای به رنگ ماشین وارد شود، فرورفتگی ها را از بین می روند؛ در واقع پی دی آر هیچ اثری از خود روی خودروتان به جای نمی گذارد.

قابل استفاده برای تمام خودروها

از روش pdr می توانید برای تمام وسایل نقلیه از جمله کامیون ها، ماشین های شاسی بلند، جیپ ها، وانت ها، کراس اوور ها و … استفاده کنید. در واقع این تکنیک تقریبا برای تمام ماشین ها کاربردی است و فرورفتگی های سطح آنها را از بین می برد.

سازگاری با محیط زیست

استفاده از تکنیک پی دی آر برای صافکاری فرورفتگی های روی خودرو آسیبی به محیط زیست نمی رساند. در واقع در این روش نیازی به رنگ آمیزی مجدد نیست و تکنسین نیز از پرکننده ها یا مواد شیمیایی خاصی استفاده نمی کند؛ به همین دلیل pdr با محیط زیست سازگار است.

حرف آخر؛ pdr، روش نوین صافکاری بدون رنگ خودرو

از روش صافکاری pdr یا Paintless Dent Repair برای از بین بردن فرورفتگی های سطحی خودرو استفاده می شود. امکان استفاده از صافکاری پی دی آر زمانی وجود دارد که فرورفتگی های به وجود آمده روی بدنه ماشین خیلی عمیق نباشند. در این شیوه، صافکار باید به بخش پشتی فرورفتگی دسترسی داشته باشد. از مزایای صافکاری pdr می توان به هزینه کمتر، سرعت بالا و حفظ ارزش خودرو اشاره نمود.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا