مطالب جالب علمی

شخصیت افراد تا چه اندازه به ژنتیک بستگی دارد؟

شخصیت افراد تا چه اندازه به ژنتیک بستگی دارد؟

خیلی از ما تصور می کنیم که بسیاری از رفتارهای ما و دیگران به ژنتیک که از پدر و مادر به ارث برده ایم مربوط می شود، اما این تصور تا چه اندازه درست است؟ دیگران را همانطوری که هستند بپذیرید! دغدغه‌ی تغییر اشخاصی که در زندگی‌تان حضور دارند را نداشته باشید و در عوض تلاش کنید آنها را درک کرده و یاری شان کنید تا در نوع خودشان بهترین باشند. طبق چهار مطالعه‌ی انجام شده، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که برخی از ویژگی‌های شخصیتی نسبت به بقیه، ژنتیکی‌تر هستند.

 

به عنوان مثال اینکه شما چقدر ماجراجو هستید، بیشتر ژنتیکی است. یا به طور دیگر، مثلاً در صورتی که والدین شما عاشق امتحان کردن غذاهای جدید و عجیب باشند، امکان اینکه شما هم از این کار لذت ببرید بسیار زیاد است. ولی در صورتی که پدر و مادر شما انسان‌های خونسرد و بیخیالی باشند، امکان اینکه شما هم این چنین باشید، کم است.

شخصیت افراد تا چه اندازه به ژنتیک بستگی دارد؟

شخصیت شما چقدر ژنتیکی است؟

 

درک ارتباط میان شخصت ما و فیزیولوژی که داریم مهم است. چرا؟ بخاطر اینکه می‌توانیم درک کنیم که نمی‌توانیم سمت و سوی تیپ شخصیتی‌مان را انتخاب کنیم. در صورتی که همسرتان دوست دارد مدام بیرون برود یا با دیگران در ارتباط باشد، از دست او عصبانی نشوید چون که مغز او اینگونه تنظیم شده که برونگرا باشد. در صورتی که همکار‌تان اهمیتی به جزئیات نمی‌دهد یا چندان وظیفه شناس نیست، خشمگین نشوید چون که مغز او برای بسیار وظیفه شناس بودن تنظیم نشده است.

 

آیا شخصیت از مغز ما ناشی می‌شود؟

کشف های علمی نشان می‌دهد که فرق های فیزیولوژیکی در ارتباط با هر تیپ شخصیتی هست. دانشمندان هنوز در آغاز راه شناختن و درک پیچیدگی‌های میان مغز و بدن و شخصیت هستند، اما کشف هایی هست که نشاندهنده‌ی چگونگی تاثیرات هورمون‌ها بر رفتارهای ماست:

 

معلوم شده اشخاصی که خیلی برونگرا هستند دارای فرم‌های طولانی ژن DRD4‌اند. این ژن امر می کند که ما چطور دوپامین ترشح کنیم. اشخاصی که فرم‌های طولانی ژن DRD4 را دراند، وقتی تجربه‌ی مثبتی می‌کنند، دوپامین بیشتری در مغزشان تولید می‌شود و به صورت دیگر، مغز اشخاص بشدت برونگرا جوری تنظیم شده که بیشتر از بقیه به دنبال تجربیات اجتماعی است چون که مقدار زیادی دوپامین دارد.

 

اشخاصی که بسیار وظیفه شناس هستند، قشر میانی جلویی در بخش چپ قشر پیش پیشانی‌ مغزشان حجیم‌‌تر است. این قسمت از مغز همان جایی است که مسئول برنامه ریزی و تصمیم گیری است. به صورت دیگر، آنهایی که بسیار با وجدان و وظیفه شناس هستند، از برنامه ریزی و آماده بدون بسیار لذت می‌برند چون که این قسمت از مغزشان فعال‌تر است.

 

اشخاصی که بسیار سازگار هستند بخش اوربیتوفرونتال مغزشان حجم کمتری دارد و این قسمت از مغز همانجایی است که مسئولیت پردازش هیجانات و تصمیم گیری را به بعهده دارد. مطالعه‌ای دریافته اشخاصی که بسیار اهل سازگاری هستند، به راحتی و زود می‌توانند وضعیت روحی و روانی دیگران را پیش بینی کنند.

 

به صورت دیگر، این اشخاص اغلب در کارهای تیمی بهتر عمل می‌کنند چون که در درک و پیش بینی وضعیت‌های روحی و رفتاری، سرآمد دیگران هستند. اشخاصی که روان رنجورند یا ثبات احساسی دارند نیز دارای فرم‌های طولانی ژن انتقال دهنده‌ی سروتونین هستند. این ژن به ما در تولید سروتونین کمک می‌کند که آرام کننده است. اشخاصی که خیلی روان رنجورند، آهسته‌تر سروتونین تولید می‌کنند.

 

پس سخت‌تر می‌توانند پس از یک تجربه‌ی هیجانی منفی، احساسات خود را کنترل کنند. این اشخاص نسبت به بقیه، درک قوی‌تری از هیجانات خود داشته و مدت طولانی‌تری نیز این احساس را به همراه دارند. به صورت دیگر، اشخاص روان رنجور، ثبات احساسی کمی دارند و بیشتر نگرانند چون که از لحاظ فیزیولوژیکی به زمان بیشتری برای بازیابی از یک تجربه‌ی بد که برای‌شان روی داده نیاز دارند.

 

سازگاری

سازگاری یعنی اینکه اغلب نسبت به دیگران واکنش انعطاف پذیرانه‌ای دارید و سخت نمی‌گیرید. این ویژگی شخصیتی 42 درصد ژنتیکی است.

 

روان رنجوری – ثبات احساسی

روان رنجوری یعنی نگرانی و وسواس نسبت به موضوعات و ثبات احساسی یعنی ثبات هیجانی در شرایط حساس. این ویژگی شخصیتی 48 درصد ژنتیکی است.

 

پذیرا بودن

پذیرا بودن یعنی اینکه خلاق، خیال پرداز و پذیرا نسبت به ایده‌های جدید هستید. این ویژگی شخصیتی، 57 درصد ژنتیکی است.

 

وظیفه شناسی و با وجدان بودن

وظیفه شناسی و متعهد و با وجدان بودن یعنی اینکه به جزئیات اهمیت می‌دهید و پایبند هستید. این ویژگی شخصیتی 49 درصد ژنتیکی است.

 

برونگرایی

برونگرایی یعنی اینکه به خوبی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید و از این ارتباط و تعاملات انرژی می‌گیرید. این ویژگی شخصیتی 54 درصد ژنتیکی است.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا