ارز دیجیتال ، متاورس

شاخص ترس و طمع بیت کوین

اگر می‌خواهید یک تریدر کریپتو موفق شوید، باید بدانید که سخت کوش و نترس بودن پیش نیاز اصلی این بازار می‌باشد. اما این سفر پر از فراز و نشیب، چندان هم آسان نیست. با توجه به شرایط کنونی بازار،بیت کوین‌ها در کل ترس یا طمع را در این بازار به تصویر می‌کشند.

اما با تمام این احساسات گیج کننده، آیا سرمایه‌گذاران باید هم‌چنان از این بازار خارج شوند یا این یک فرصت عالی برای “خرید دیپ” است؟ آیا باید این بازار را نگه دارید یا از آن خارج شوید؟ حرکت بعدی شما چیست؟ تمام این‌ها سوالاتی است که در ذهن علاقمندان به بیت کوین وجود دارد و با کمک شاخص ترس یا طمع تا حدودی قابل کنترل است.

شاخص ترس و طمع را می‌توان به عنوان یک متریک یا شاخصی نام برد که به اندازه گیری حرکات بازار کریپتو و احساسات بازار کمک می‌کند و بینش‌های مفیدی را برای سرمایه‌گذاران کریپتو ارائه می‌دهد، که ممکن است بی‌خبر بنشینند و فکر کنند که در آینده چه اتفاقی می‌افتد.

در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که چگونه احساسات سرمایه‌گذاران می‌توانند بر بازار کریپتو تاثیر بگذارند و چگونه شاخص ترس و طمع به تریدرها کمک می‌کند تا تصمیمات آگاهانه یا تنظیم دقیق استراتژی‌های خود را در رابطه با سرمایه‌گذاری‌هایشان انجام دهند.

ترس شدید در کریپتو به چه معناست؟

درحالی که پیش بینی حرکات آتی در دارایی‌های کریپتو با دقت 100درصد دشوار است، شاخص‌هایی مانند شاخص ترس و طمع می‌توانند به کمک مابیایند.

شاخص ترس و طمع کریپتو یک مقدار واحد بین 1 تا 100 ایجاد می‌کند. اگر مقدار = 1 باشد، یعنی بازار کریپتو سقوط می‌کند. زیرا در این مرحله مردم ترس شدیدی حس می‌کنند و دارایی‌های خود را می‌فروشند.

از طرف دیگر، عدد 100 به این معنی است که بازار در آستانه اصلاح است و مردم طمع بیش از حدی را تجربه می‌کنند و دارایی‌های بیشتری می‌خرند. بنابراین، شاخص ترس و طمع کریپتو چه‌کار می‌کند؟ این شاخص‌ها به چهار دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 1. 0 تا 24 ترس شدید
 2. 25 تا 49 ترس
 3. 50 تا 74 طمع
 4. 75 تا 100 طمع شدید

شاخص ترس و طمع بیت کوین

احساسات بازار ارزهای دیجیتال را هدایت می‌کند، وقتی بازار بالا می‌رود مردم حریص می‌شوند و در نتیجه ترس از دست دادن (fomo) ایجاد می‌شود، هم‌چنین هنگامی که مردم اعداد قرمز را می‌بینند اغلب کوین‌های خود را به عنوان یک واکنش تکانشی می‌فروشند.

شاخص ترس و طمع چگونه محاسبه می‌شود؟

سیگنال‌های شاخص ترس و طمع که بر رفتار تریدرها و سرمایه‌گذاران تاثیر می‌گذارند عبارتند از: روندهای گوگل، نظر سنجی‌ها، حرکت بازار، تسلط بر بازار،رسانه‌های اجتماعی و نوسانات بازار.

حجم بالای جست‌وجوهای مرتبط با بیت کوین به معنای درجه بالایی از طمع در بین سرمایه‌گذاران است.این عامل 10 درصد از ارزش شاخص را تشکیل می‌دهد. بر اساس تجربه افزایش جست و جوهای گوگل در رابطه با بیت کوین با نوسان شدید قیمت بیت کوین مرتبط بوده است.

این شاخص به صورت روزانه و توسط پلتفرم Alternative.me محاسبه می‌شود. البته از فاکتور دیگری مانند نظر سنجی‌ها که 15 درصد ارزش شاخص را تشکیل می‌دهند هم استفاده می‌شود.که درحال حاضر این فاکتور متوقف شده است.

اما بهتر است نگاه دقیق‌تری به شاخص ترس و بیت کوین بی‌اندازیم:

 • نوسانات: هرچه نوسان بیشتر باشد ترس بیشتر است. نوسانات شدید در قیمت کریپتوها، بازار مضطرب و اشتهای کم سرمایه‌گذاران را نشان می‌دهد. این شاخص نوسانات را اندازه‌گیری می‌کند و سپس آن را با میانگین یک ماه یا 90 روز گذشته مقایسه می‌کند. نوسانات 25 درصد از شاخص ترس و طمع بیت‌کوین را تشکیل می‌دهد.
 • قدرت روند بازار یا حجم بازار: حجم خرید بیشتر یعنی طمع بیشتر در بازار، بنابراین هرچه حجم بیت کوین‌ها بیشتر باشد تریدرهای بیشتری در آن شرکت می‌کنند. حجم فعلی با استفاده از میانگین 30 یا 90 روز گذشته اندازه گیری می‌شود.
 • رسانه‌های اجتماعی: اطلاعات مبتنی بر کریپتو به زمان بسیار حساس هستند، و کانال‌ها مختلف رسانه‌های اجتماعی نقش بزرگی را در آن ایفا می‌کنند.برای مثال در توییتر نرخ بالای تعمل برای غیر معمول برای شناسایی رفتار حریصانه بازار محاسبه می‌شود. یعنی یک توییت می‌تواند یک بازار را دگرگون کند.رسانه اجتماعی تقریبا 15 درصد از شاخص ترس و طمع را تشکیل می‌دهند. این شاخص با دنبال کردن هشتگ‌ها آن‌ها را با میانگین‌های تاریخی مقایسه می‌کند.
 • تسلط بیت کوین: هرچه تسلط بیت کوین  Bitcoin Dominance بیشتر باشد، حرکت بازار به سمت دارایی امن‌تر می‌رود و ترسناک‌تر می‌شود. و اگر کمتر شدن تسلط بیت کوین را به عنوان نشانه در نظر بگیریم بازار حریص‌تر می‌شود.
 • ترندها:این روندها بر اساس مشاهده افرادی که در درباره‌ی بیت کوین به جست‌و‌جو می‌پردازند می‌باشد، که در این صورت طمع بیشتری در بازار به وجود می‌آید.
 • نظر سنجی: نظرات کاربران و سرمایه‌گذاران بیشترین اهمیت و نقش بسزایی بر قیمت کریپتوها دارد. هرچه نظرات مثبت بیشتر باشد باعث سرعت بخشیدن به شاخص بالاتر و به وجود آمدن طمع در بازار می‌شود.
 • نهنگ‌ها: سرمایه‌گذاری‌هایی که نهنگ‌های بیت کویین انجام می‌دهند بازار را از طریق کیف پول دیجیتالی تجزیه و تحلیل می‌کند. بیت‌کوین‌های زیادی که در کیف پول نهنگ‌ها ذخیره می‌شود باعث افزایش صعودی قیمت در بازار می‌شود و زمانی که بازار کریپتو حرکت صعودی نشان دهد، به تدریج به فروش خواهند رسید.

شاخص ترس و طمع بیت کوین

محدودیت‌های شاخص ترس و طمع برای کریپتو

در رابطه با مزایا و معایب استفاده از ترس و طمع در کریپتو صحبت کردیم. اما بهتر است درباره محدودیت‌های خاص آن نیز صحبت کنیم.

 • شاخص ترس و طمع برای کریپتو ماهیتی کاملا ذهنی دارد، مثلا به شدت به معیارهای رسانه‌های اجتماعی و جست‌و‌جوهای گوگل وابسته است که ممکن است همیشه چهره واقعی بازار کریپتو را نشان ندهد.
 • عدم شفافیتی که در محاسبه شاخص‌ها وجود دارد در دسترس عموم نیست بنابراین درک کامل نحوه محاسبه شاخص برای سرمایه‌گذاران دشوار است.
 • بازار ارزهای دیجیتال بسیار سوداگرانه و بی‌ثبات است پس احساسات می‌تواند به سرعت تغییر کند.

 

شاخص ترس و طمع بیت کوین

چگونه به نمودار شاخص ترس و طمع دسترسی داشته باشیم؟

فهرستی از پلتفرم‌ها وجود دارد که روزانه شاخص ترس و طمع را در اختیار تریدرها می‌گذارد.

 1. Alternate.me
 2. twitter.com/BitcoinFear
 3. شبکه‌های اجتماعی صرافی‌های ارز دیجیتال

 

 بیشتر بخوانید:

چرا بیت کوین در تمام دنیا ارزشمند است؟

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا