پزشکی و سلامتی

سوکرالفیت 500 | زمان و نحوه مصرف | درمان کولیت روده

سوکرالفیت 500 | زمان و نحوه مصرف | درمان کولیت روده

سوکرالفیت 500 | زمان و نحوه مصرف | درمان کولیت روده

سوکرالفیت برای درمان و جلوگیری از زخم های ناشی از استرس در معده و دوازده به کار می رود. این دارو برای افرادی که استرس در زندگی شخصی و کاری دارند و مدام اسهال هستند بسیار موثر است.

 

سوکرالفیت  SUCRALFATE

رده درمانی: درمان اولسر پپتیک

اشکال دارویی: قرص و سوسپانسیون

گروه دارویی- درمانی:مهار کننده پپسین ، ضد زخم پپتیک

طبقه بندی در بارداری: گروه B

اشکال دارویی: قرص: 500 میلی گرم و 1 گرم ، سوسپانسیون خوراکی: 1 گرم در هر ساشه

 

موارد مصرف، روش و دوزاژ: درمان کوتاه مدت زخم دئودنوم (حداکثر تا 8 هفته) ، بالغین: 1 گرم خوراکی چهار بار در روز، یک ساعت قبل از غذا و هنگام خواب تجویز می شود.

 

درمان نگهدارنده زخم دئودنوم ، بالغین: 1 گرم خوراکی دو بار در روز تجویز می شود.

سوکرالفیت 500 | زمان و نحوه مصرف | درمان کولیت روده

ترکیب شیمیایی

 

موارد مصرف

سوکرالفیت در درمان اولسر پپتیک معده و دوازدهه و پیشگیری از زخمهای پپتیک ناشی از استرس بکار میرود. سوکرالفیت در درمان اسهال مسافران و ریفلاکس نیز مصرف شده است.

 

مکانیسم اثر

مکانیسمهای مختلفی مطرح شده است .این دارو به پروتئین‌ها در محل زخم چسبیده و باعث ایجاد یک پوشش محافظتی دربرابر اسید معده، پپسین و نمکهای صفراوی می شود. همچنین این دارو با تشکیل این پوشش، روی مخاط سالم معده و دئودنوم را نیز می‌پوشاند.

 

عوارض جانبی

سرگیجه، خواب‌آلودگی، یبوست (شایع)، اسهال، تهوع، خشکی دهان، سوءهاضمه، درد شکم، راش، خارش، درد پشت.

 

مکانیسم دقیق عملکرد سوکرالفیت چندان روشن نیست اما این دارو ضد زخم های گوارشی می باشد. دوز سوکرالفیت شامل سوکرالفیت 500 میلی گرم و 1 گرم است. از شایع ترین عوارض سوکرالفیت می توان به یبوست، اسهال و بی خوابی اشاره کرد. استفاده از سوکرالفیت مانع از عود زخم های گوارشی نخواهد شد. مناسب ترین زمان استفاده از سوکرالفیت یک ساعت قبل از غذا می باشد.

 

نکات با اهمیت:

اگر به دنبال مصرف سوکرالفیت شکم درد ایجاد شود مصرف دارو باید قطع گردد.سوکرالفیت جذب سایر داروهای خوراکی را دشوار می سازد، بنابراین تا 2 ساعت قبل و بعد از مصرف سوکرالفیت از مصرف داروهای دیگر اجتناب کنید.

 

دوره درمان 4 تا 8 هفته می باشد.جذب سوکرالفیت در دستگاه گوارشی ناچیز است بنابراین معمولا عوارض سوکرالفیت محدود می باشد.احتمال عود زخم های دئودنوم در آینده وجود دارد، بنابراین استفاده از این دارو بر شدت زخم های آینده تاثیری نخواهد داشت.این دارو حاوی آلومینیم می باشد. افراد مبتلا به اختلالات کلیوی ممکن است با تجمع آلومینیوم در بدن مواجه شوند.

 

درمان آفت دهان:

سوکرالفیت به صورت موضعی اثر پوشانندگی بر روی ضایعات زخمی دارد که به علت چسبندگی به غشای مخاطی و ایجاد یک سد محافظ بر روی آن می‌­باشد و سبب کاهش درد ضایعات می‌گردد. مهم‌ترین اثر حفاظت کنندگی مخاط توسط این دارو، به توانایی آن در فعالسازی پروستاگلاندینهای موضعی بر می‌گردد. سوکرالفیت موضعی در درمان زخمهای آفتی هنگامی که به میزان ml ۵ – ۴ بار در روز به کار رود، موثر است و می‌تواند سبب کاهش در تعداد، اندازه و میزان درد زخم‌ها شود. از این دارو به صورت محلول جهت درمان زخمهای معده نیز استفاده می‌­شود. (۵۲) استفاده از سوکرالفیت به صورت سیستمیک می‌تواند در کاهش دفعات عود به خصوص در بیماری بهجت موثر باشد.

 

مصرف در بارداری و شیردهی:

مصرف سوکرالفیت در بارداری: مطالعات حیوانی در مورد مصرف سوکرالفیت در بارداری شواهدی مبنی بر سمیت را تا 50 برابر دوز انسانی نشان نداده است. مطالعات کنترل شده ای در مورد مصرف سوکرالفیت در بارداری انسان در دست نمی باشد.

 

مصرف سوکرالفیت در شیردهی: مشخص نیست آیا دارو وارد شیر انسان شده و یا چه ضررهایی برای نوزاد شیرخوار در پی دارد. مصرف سوکرالفیت در شیردهی باید با احتیاط باشد.

 

توجهات پزشکی – پرستاری:تا یک ساعت قبل و بعد از مصرف سوکرالفیت از تجویز آنتی اسیدها اجتناب کنید.زمان استفاده از سوکرالفیت یک ساعت قبل از غذا می باشد.در طول درمان مدفوع بیمار را از نظر وجود خون مخفی چک کنید.

 

توجهات بیمار – خانواده:دوز سوکرالفیت توسط پزشک تعیین می شود. دوره درمان باید به طور کامل و علیرغم احساس بهبودی طی شود.به منظور پیشگیری از یبوست ناشی از سوکرالفیت می توانید میزان مصرف مایعات را افزایش داده و سطح فعالیت های روزانه را بالا ببرید.سوسپانسیون سوکرالفیت را پیش از مصرف به خوبی تکان دهید.عوامل تشدید کننده درد گوارشی (مثلا دخانیات) را بشناسید و در ترک آن تلاش کنید.یک ساعت قبل و بعد از مصرف دارو از مصرف آنتی اسیدها اجتناب کنید.

 

شرایط نگهداری دارو:

سوکرالفیت باید در دمای اتاق نگاهداری شود.

 

 

ریفلاکس سوکرالفیت،قیمت قرص سوکرالفیت،داروی مشابه سوکرالفیت،جایگزین قرص سوکرالفیت،سوکرالفیت برای سگ،قیمت سوکرالفیت،پماد سوکرالفیت،سوکرالفیت۵۰۰

 

 

1.5/5 - (2 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا