پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • تبلیغات

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  مجموعه : مکان های دیدنی ایران

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  امروز با هم به سوباتان سفر مي کنیم، یکی از مناطق دیدنی شمال ایران کــه در تالش گیلان کــه با دیدنی های واقعا رویایی اش بهشتی در زمين اســت. شمال ایران بهشتی است که روی کره زمین می توانیم آن را ببینیم ، حتما به شما توصیه می کنیم که سراسر این سرزمین زیبا را ببینید ، امروز با هم سفری مجازی داریم به سوباتان ، شکردشت در گیلان زیبا و شهر تالش. با مجموعه ایران گردی نیک شو همراه باشید . . .

   

  اول از همه توجه شما را به این فیلم خیلی خیلی خیلی زیبا از سوباتان جلب می کنیم تا برویم سراغ ادامه . . .

  فیلم از vahid malmir

   

  تا به حال به ییلاقی سفر كرده‌اید کــه آب از دل زمين بجوشد و بعد دوباره در زمين فرو رود؟ لذت خوابیدن در سکوت کوهپایه و بیدار شدن با صدای گنجشک‌ها را تجربه کرده‌اید؟

   

  آیا تا به حال پای پیاده از محل سکونت‌تان تا دریاچه قدم زده‌اید؟ در دشت‌های بی پایان و سبز با گله اسب‌های وحشی دویده و با گوسفندهای سفید شاخدار سلفی گرفته‌اید؟ دشت‌های شقایق و گل‌های وحشی بهار و تابستان را لمس کرده‌اید؟ بوییده‌اید؟نفس کشیده‌اید درسبزی بی‌پایان دشت؟ و بعد دل‌تان بخواهد در آن دشت بی‌انتها بدوید؟… اینجا سوباتان اســت.

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  خلاصه:

  ییلاق سوباتان(سووتون) یکی از زیبا ترین مناطق ییلاقی کشور اســت کــه در 22 کیلومتری ضلع غربی شهر لیسار از توابع شهرستان تالش در اســتان سرسبز گیلان و 36 کیلومتری شمال غرب شهر تالش (هشتپر) و 21 کیلومتری جنوب شرقی دریاچه نئور واقع شده اســت کــه از شرق به جنگلهای انبوه تالش (لیسار) ، از غرب به ییلاقات اردبیل و دریاچه زیبای نئور ، از شمال به رود خانه خروشان لیسار و ییلاقات خطبه سرا و از جنوب به مناطق ییلاقی آسبومار جوکندان متصل اســت .

   

  این شهرک زیبای ییلاقی محل سکونت صدها خانوار لیساری اســت کــه در فصول بهار و تابستان و بخشی از پائیز ، در آن مسکن مي گزینند. این محل از چشمه های پر آب و بسیار خنک و هوای عالی برخوردار بوده و دارای زمينهای سرسبز پوشیده از چمن اســت . در داخل و اطراف سوباتان گورستان های متعددی از هزاران سال پیش تا کنون وجود دارد کــه نشان از تاریخ و تمدن کــهن این سرزمين دارد . کشف دو گور کلان سنگی در قوری دره و محله نومندانیها این ادعا را اثبات مي کند .

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  در مرکز سوباتان حفره هایی وجود دارد کــه سیلابهای اطراف را در خود فرو مي برد و شاید به همين دلیل سوباتان به این نام شهرت پیدا کرده اســت . نظریه دیگر معتقد اســت سو در زبان تالشی بمعنی گلپر و اتون بمعنی محل هموار و صافی کــه اطرافش بلند و برجسته اســت ، بنابراین به دلیل رویش فراوان گلپر در این منطقه تالشها نام این ییلاق زیبا راسواتون یا سووتون گذاشته اند . در حالی کــه دمای شهرهای مختلف گیلان ، مرطوب ترین اســتان کشور به ندرت به کمتر از یک درجه بالای صفر مي رسد ،

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  در ارتفاعات سوباتان(سووتون) کــه 1900 تا 2500 متر از سطح دریا ارتفاع دارند ، تابستان هم لکــه هایی از برف دیده مي شود و به همين دلیل اواخر پاییز ساکنین آن کــه اکثراً دامدار هستند به جنگل های دامنه البرز و سواحل خزر (لیسار)کوچ کرده و فقط 3 خانوار در روستای ییلاقی هونیش باقی مي ماند . ساری داش (سنگ زرد) ، آلچالق (پارک طبیعی درختان آلوچه وحشی) ، هاچا داش (جایی کــه نوک کوه بصورت دوشاخه در آمده) ، چمنزار وسیع بیده پشت ، غار طبیعی گنجخانه ، بازاچه سنتی ،

   

  موزه مردم شناسی عشایری ، چشمه باتمان بولاق بین سوباتان(سووتون) و آسبومار و ییلاقات بالادستی ساری بولاق و چم چمي و باغداگول (محل اقامت ایل شاهسون اردبیل) و دریاچه زیبای نئور از نقاط جالب و دیدنی این منطقه مي باشد . این منطقه ییلاقی فاقد برق و گاز بوده و علیرغم تغییرات بافت سنتی در مرکز سووتون(سوباتان) ، هنوز صدها خانوار دامدار و عشایر بصورت سنتی و با حفظ فرهنگ بومي در سیاه چادرها (پوری) و خانه های کاهگلی و کلبه های چوبی در روستاهای اطراف سووتون(سوباتان)

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  به شغل شریف دامداری مشغول هستند . ییلاق سوباتان(سووتون) به دلیل ویژگیهای خاص طبیعی مورد توجه توریستهای طبیعت گرد قرار گرفته و سالانه هزاران توریست داخلی و خارجی از این منطقه زیبا بازدید ميکنند . سوباتان(سووتون) هتل و اقامتگاه رسمي ندارد و مردم خونگرم منطقه در خانه های خود از این مسافران پذیرایی مي نمایند.

   

  برویم یک فیلم دیگر ببینیم تا دلمان بیشتر برای این مکان پر بکشد!

  فیلم از vahid malmir

   

   

  خانه‌هایی با پلك‌های باز

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  سرزمين آب، آبادی، کوه، اسب‌های وحشی و روستایی‌های قدیمي. اینجا سوباتان اســت جایی کــه آب و ابر و کوه و زیبایی همه جمع اســت. بهشتی در ارتفاعات گیلان با دشت‌هایی وسیع و مراتعی سرسبز و در ه‌هایی زیبا و بی‌انتها. روستایی بدون دکل برق و آنتن‌های موبایل. بدون صدای ماشین،بوق، ترمز و گاز. اینجا سرزمين شگفتی‌هاســت. با هم به آن قدم مي‌گذاریم.

   

  سوباتان کجاســت؟

  سوباتان در 20 کیلومتری غرب لیسار در نزدیکی تالش در اســتان گیلان واقع شده اســت. سوباتان از شمال به رودخانه لیسارمي‌رسد و از شرق با جنگل‌های تالش هم مرز اســت. این منطقه از جنوب به ییلاق‌های آسبومار جوکندان و از غرب به دریاچه نئور متصل اســت. سوباتان با ییلاق‌های اردبیل 19 کیلومتر فاصله دارد.

   

  این روستای تاریخی، محل سکونت خانواده‌های لیساری اســت کــه فقط در بهار و تابستان مي‌توانند در آن جا بمانند از بس کــه زمستان‌های سردی داشته و برف‌ سنگین در این منطقه مي‌بارد. سوباتان در ارتفاعی بین 1900 تا 2500 متر از سطح دریا قرار دارد برای همين زمستان‌هایش سرد و طاقت‌فرساســت و حتی در تابستان هم مي‌توان لکــه‌های برف را در ارتفاعات دید.

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  خانه‌های چوبی هنوز نفس مي‌کشند

  به غیر از طبیعت بی‌نظیر و کوه‌های سر به فلک کشیده و بوی سبزی و آبادی، اولین منظره‌ای کــه نظرها را به خود جلب مي‌کند، خانه‌های چوبی اســت. خانه‌های چوبی سوباتان قسمت مهمي‌از بخش سنتی و قدیمي‌سوباتان اســت.

   

  این خانه‌های چوبی با سقف‌های شیروانی از تکــه‌های چوب قهوه‌ای در تابستان هم گرما را در خود نگه مي‌دارد و درون آن بسیار گرم اســت. این خانه‌ها بیشتر از چوب‌های جنگلی لیسار ساخته شده اســت و تنه اصلی آن از چوب بلوط اســت. خانه‌های قدیمي‌تر کــه هنوز سرپا هستند از خانه‌ای چوبی جدید قوی‌تر و مقاوم‌تر به جا مانده‌اند.

   

  قدیمي‌ها خانه‌هایشان را با چوب‌های بلوط مي‌ساختند و روی آن را با چوب‌های نازک‌تری به نام «پلک» مي‌پوشاندند و بعد داخل دیوارها را با کاهگل پر مي‌کردند تا مثل یک عایق جلوی نفوذ سرما و گرما را بگیرد. خانه‌های قدیمي حتی پنجره‌هایشان هم چوبی اســت و با دو پاره تخته چوبی ساخته شده‌اند. در کنار این خانه‌های چوبی اتاقک‌های چوبی کوچک‌تری به نام «کوم» وجود دارد. كوم‌ها برای نگهداری از گاو و گوسفندها ساخته‌ شده‌اند.

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  چطور برویم؟

  برای رسیدن به سوباتان قدیمي‌ترین مسیر، جاده جنگلی لیسار به سوباتان اســت. البته قبل از رسیدن به لیسار از هر شهری کــه هستید باید به رشت برسید. این جاده بیشتر از طرف گردشگران حرفه‌ای اســتقبال مي‌شود.

   

  اما اگر حرفه‌ای نیستید و کودک زیر هفت سال همراه‌تان اســت، این جاده را انتخاب نکنید. از رشت به هشت پر بروید و از هشت پر به سمت جاده اق‌اولر. البته در هشت پر باید خودروهای شخصی‌تان را جایی پارک کنید و با نیسان‌های محلی به سمت سوباتان رفته و در بازار محلی آن پیاده شوید.

   

  اگر مي‌خواهید ازاردبیل به سوباتان برسید اول باید به اردبیل بروید و بعد از آنجا به خلخال و سپس جاده نئور. اگر اهل پیاده‌روی هستید مي‌توانید با پیاده‌روی 10 ساعته و اســتراحت‌های كوتاه بین راه به سوباتان برسید. برای سفر با اتوبوس باید از تهران به آستارا و از آنجا به هشت پر بروید و بقیه ماجرا.

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  چی بخورید؟

  اگر از روستا به سمت آبشار بروید یک بازار محلی سر راه‌تان مي‌بینید کــه در رستوران‌ها با ميز و صندلی‌هایی کــه از چوب درختان جنگلی ساخته شده‌، سال‌هاســت به مهمانان و گردشگران سرویس مي‌دهند. در این رستوران‌ها مي‌توانید این غذاهای محلی را سفارش بدهید. البته اگر در روستا خانه بگیرید ميزبان شما هم مي‌تواند این غذاها رابرایتان آماده کند.

   

  ‌سوجا دیلَه

  غذایی کــه با گوشت پر چرب گوسفند پخته مي‌شود . گوشت گوسفند را ریز ریز و در مخلوطی از روغن و کره سرخ مي‌کنند. بعد کمي‌ماســت روی آن مي‌ریزند و روی حرارت ملایم مي‌گذارند تا جا بیفتد.

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  ‌کباب بره

  مهم‌ترین غذای مردم سوباتان کباب بره اســت. روبه‌روی در ورودی همه رستوران‌ها یک گوسفند آویزان اســت. جلوی چشم مشتری از هر بخشی از گوسفند کــه دلشان بخواهد گوشت مي‌برند و همان جا به سیخ مي‌کشند و کباب مي‌کنند.

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  پِندیرَه ویسوج یا پنیر سرخ کرده

  این غذا با پنیر تازه درست مي‌شود. در فصل بهار پنیر تازه را در آب پنیر مي‌جوشانند تا کمي‌سفت شود و هنگام برش دادن خرد نشود . بعد از اینکــه کمي‌سفت شد آن را به ضخامت یک سانتی متر برش مي‌دهند و در روغن محلی سرخ مي‌کنند و روی برنج مي‌ریزند .

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  گوزِلی بریان یا بره بریان

  غذای مخصوص مهمانی‌ها و جشن‌های رسمي‌مردم سوباتان این غذاســت. برای طبخ گوزلی بریان، یک عدد بره کوچک را بطور کامل تميز مي‌کنند و در مقدار کمي‌آب مي‌پزند. سپس شکم آن را از مغز گردو و سبزیجات محلی و ادویه پر مي‌کنند.

   

  قورتماج

  این غذا از شیر تازه گوسفند درست مي‌شود و بیشتر چوپانان آن را پخت مي‌کنند و به تازگی پایش به رستوران‌های محلی هم رسیده اســت. برای پخت این غذا، ابتدا آتشی درست مي‌کنند و سپس چند قطعه سنگ تميز از چشمه بر مي‌دارند و در آتش مي‌گذارند تا کاملا سرخ شود . شیر گوسفند را در کاسه مسی مي‌ریزند و سپس سنگ‌های سرخ شده در آتش را داخل کاسه شیر مي‌اندازند. شیر کاملا مي‌جوشد و حالت ژله ای پیدا مي‌کند. این غذا را با نان محلی مي‌خورند.

   

  سیرجینَه

  صبحانه مخصوص سوباتانی‌هاســت. برای پخت این صبحانه دلچسب آرد برنج را در مقداری شیر مي‌ریزند و هم مي‌زنند و سپس چند عدد تخم مرغ داخل آن مي‌ریزند و با کمي‌ شکر و زردچوبه دوباره هم مي‌زنند و آن را در ماهیتابه‌ای کــه روغنش داغ شده، سرخ مي‌کنند .

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلانجِزلِق

  دنبه گوسفند را خرد مي‌کنند . پس از داغ کردن و جوشاندن دنبه ، روغن آن کاملا جدا مي‌شود و تکــه های کوچک دنبه ته ظرف مي‌ماند کــه ترد و بسیار خوشمزه اســت کــه به آن جزلق مي‌گویند . جزلق را با نان و برنج مي‌خورند.

   

  دریاچه نئور،‌مانده از دوران باســتان

  دریاچه نئوردر غرب ییلاق سوباتان و در ارتفاعات قرار گرفته اســت. نئور مرتفع ترین دریاچه یخچالی بازمانده از دوران باســتان اســت. نئور در زبان اوستایی به معنای دریاچه اســت و همين موضوع ثابت مي‌کند قدمت این دریاچه به قبل از اسلام برمي‌گردد. اگر اهل ماهیگیری هستید در این دریاچه کــه 2500 متر بالاتر از سطح دریاســت ، مي‌توانید قزل آلاهای منحصر به فردی پیدا کنید کــه به قزل‌آلای رنگین کمانی معروف اســت.

   

  این دریاچه حدود 420 هکتار اســت و عمق متوسط آن به سه الی هشت متر مي‌رسد. آب دریاچه در پنج ماه از سال به قطر 80 سانتی‌متر یخ مي‌زند‌. دریاچه نئور بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین دائمي‌ منطقه اســت. برای رسیدن به دریاچه نئو از سوباتان حدود 20 کیلومتر باید پیاده روی کنید. اگر این مسیر برایتان سخت اســت باید از نیسان‌های محلی کمک بگیرید.

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  آبشار وِرَزان

  این آبشار در روستای ورزان در شمال غربی سوباتان واقع شده و فاصله آن تا روستا حدود چهار کیلومتر اســت. آب رودخانه ورزان از شاخه‌های اصلی رودخانه لیسار اســت کــه از چشمه‌های ییلاق‌ها سرچشمه گرفته و در مسیرش هنگام ریزش از صخره‌های عظیم ورزان، آبشاری حدود 30 متر ایجاد مي‌كند. مسیر پیاده روی تا آبشار ورزان اصلا سخت نیست و با پیاده‌روی ساده و مشاهده دشت‌های اطراف مي‌توانید زیبایی آبشار را از نزدیک ببینید

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  پارک جنگلی آلچالق

  تا به حال بوته‌های آلوچه را از نزدیک دیده‌اید؟ اینجا سرزمين آلوچه‌های بوته‌ای اســت کــه آلچالق ناميده مي‌شود. قسمت غرب جنگل‌های لیسار روی تپه‌های کم ارتفاع و پوشیده از چمن بوته‌های آلوچه اســت. به دلیل سرمای بیش از حد هوا و بادهای تند درختان آلوچه رشد قدی نمي‌کنند و به صورت بوته و درختچه‌های کوتاه شکل مي‌گیرند. مردم محلی این روستا و بعضی از گردشگران از آلوچه‌ها برای غذا و البته رب و لواشک اســتفاده مي‌کنند.

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  فصل رسیدن این آلوچه‌ها هميشه چند نفری را مي‌بینید کــه با ظرف‌هایی کــه دردست دارند مشغول چیدن آلوچه هستند. در این منطقه همچنین مي‌توانید در ماه‌های آخر تابستان قارچ‌های سفید ویژه‌ای پیدا کنید. اواخر تابستان آب و هوای سوباتان سرد مي‌شود و نم‌نم باران و مه و شبنم زمين را مرطوب مي‌کند تا با اولین تابش خورشید قارچ‌های سفید از زمين بیرون بیایند.

   

  همزمان با طلوع آفتاب سرو کله این قارچ ها هم از دل خاک پیدا مي‌شود. قارچ‌ها بیشتر در محل قدیمي‌آغل‌های دامداران رشد مي‌کنند. البته برای چیدن این قارچ‌ها باید از افراد محلی کمک بگیرید کــه خدای نکرده قارچ سمي‌را به جای قارچ سالم از زمين نچینید. حواس‌تان به رنگ‌های غیر طبیعی قارچ‌ها باشد هر رنگ غیرطبیعی باید از طرف افراد محلی و با تجربه تایید شود.

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  محله‌های اطراف سوباتان

  ماجرای سفر به روستای سوباتان به همين‌جا ختم نمي‌شود. این منطقه ملحقات زیادی دارد كه مي‌توانید علاوه بر لذت بردن از منطقه سوباتان،‌سری هم به محله‌های اطراف آن بزنید.

   

  قلعه بین یوردی: در این محله اهالی قلعه بین لیسار زندگی مي‌کنند کــه حدود 70 خانوار هستند. شغل اغلب آنها دامداری اســت.

   

  مِیلَه بُلاغی‌: اینجا محله سکونت قوم تخته‌ای لیسار و اهالی داوان اســت. حدود 50 خانوار دراین مكان سرسبز زندگی مي‌کنند کــه تعداد آنها در فصل تابستان بیشتر هم مي‌شود.

   

  بازار: اشتباه نكنید،‌منظورمان بازار روز نیست. این منطقه هم یكی از محله‌های سوباتان اســت. اکثر اهالی سوباتان در این محله سکونت دارند و این محل به ساکنین روستای خاصی از لیسار اختصاص ندارد. حدود 300 خانوار در این شهرک ییلاقی زندگی مي‌کنند.

   

  کَلَمَر: روستایی در دره پایین دست قلعه بین یوردی اســت. اهالی آن قشلاق‌نشین هستند و محل سکونت بیش از20 خانوار از دامداران لیساری در این مكان اســت .

   

  گزنه‌هونی: اهالی این محله از قوم شاندرمن هستند. تا چند سال پیش تعدادی از دامداران به‌صورت دائمي ‌در آنجا زندگی مي‌کردند. درگزنه هونی بیش از 50 خانوار کنار هم زندگی مي‌کنند .

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  هُونی‌یَش: در این محله خانواده‌هایی از دامداران لیساری و اهالی لیسار محله اول و دوم و حجت محله و سوست زندگی مي‌کنند . تعدادی از دامداران هنوز هم به‌صورت دائمي‌در این محل زندگی مي‌کنند .

   

  ماهار – علی حیدر: آخرین روستای شمال غربی سوباتان و مرز بین ییلاق‌های لیسار و خطبه سرا،‌این منطقه اســت. در این محل جمعی از هره دشتی ها ، خصوصا طایفه آقاجانی‌ها سکونت دارند. در این روستا و در مسیر بزرگ‌ترین شاخه رودخانه لیسار آبشار زیبایی قرار دارد کــه کمتر شناخته شده اســت. به‌دلیل نبودن راه مناسب از سوباتان به ماهار، زیبایی این آبشار آن طور کــه باید مورد توجه قرار نگرفته اســت.

   

  برون بالا و پایین: دو روستای جنگلی کــه پنج کیلومتر با سوباتان فاصله دارند به نام‌های برون بالا و پایین هستند. راه لیسار به سوباتان از بین این دو روستا مي‌گذرد. ساکنان این دو روستا دائمي‌هستند و زمستان‌ها را هم در آنجا مي‌گذرانند. روستایی‌های این منطقه، مدرسه و مسجد هم دارند.

   

  قلعه سلسال مقابل قلعه خشك

  این قلعه تاریخی در پایین‌دست سوباتان واقع شده و تنها اثر تاریخی – معماری در این محل اســت. قلعه ‌خشک کــه قلعه‌ای سرسبز اســت در جهت مخالف قلعه‌ سلسال بدون وجود چشمه‌های جوشان قرار دارد کــه به آن اقامتگاه بزرگان نیز مي‌گویند. قلعه سلسال را لیسار هم مي‌نامند. سلسال در لغت به معنی آب خنک و خوشگوار اســت.

   

  در قدیم در ساخت قلعه‌ها، آب و آب انبار هميشه به عنوان یک موضوع مهم بود به همين دلیل به نظر مي‌رسد نامگذاری این قلعه به سلسال با نظریه ای درباره حمل آب بسیار خنک و خوشگوار این قلعه از طریق لوله‌های سفالین (تنبوشه) به آب انبار مرتبط باشد.

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  قوری دره،‌گورستان هفت هزار ساله

  گورهای بزرگ سنگی قدمت سوباتان را به پنج الی هفت هزار سال پیش مي‌رساند. وجود گورهای کلان سنگی در منطقه قوری دره سوباتان این واقعیت را اثبات مي‌کند کــه تاریخ تمدن سوباتان به قبل از اسلام برمي‌گردد‌. یکی دیگر از آثار تاریخی سوباتان قبرستان زیری در سه کیلومتری شرق این منطقه اســت کــه قدمت این منطقه را به تاریخ قبل از اسلام مي‌رساند .

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  نانوایی‌های سیار و زنانه

  در سوباتان چند نوع نان محلی مي‌توانید پیدا کنید. اگر با دقت به اطراف نگاه کنید کنار خانه‌های چوبی یا چادرهای دامداران زنانی را مي‌بینید کــه پای بساط نان پزی نشسته اند و نان مي‌پزند. این نان‌ها عطر و طعم خاصی دارد كه نباید خوردن آن را از دست بدهید. اگر امكانش را داشته باشید،‌ به همراه آوردن این نان برای مصرف شخصی و حتی سوغاتی پیشنهاد مي‌شود.

   

  سوجانون

  نوع خاصی نان در سوباتان پخته مي‌شود كه خاص بودن آن به دلیل شیوه پخت آن اســت. به این ترتیب كه برای پختن این نان پس از داغ شدن ساج، چونه‌های خمير را کــه قبلا آماده شده با وردنه روی تخته مخصوص خمير‌گیری به شکل دایره در آورده و آن را روی ساج مي‌گذارند. این شیوه نان‌پختن از شیوه زندگی عشایری الگوبرداری شده اســت

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  کومبَه

  كومبه،‌ نام دیگر یكی از نان‌های محلی منطقه سوباتان اســت. برای درست کردن این نان، خمير را چانه و آن را پهن مي‌کنند. سپس خمير را روی خاکستر داغ آتش مي‌گذارند و روی آن راهم با خاکستر داغ مي‌پوشانند‌. نان از دو طرف بالا و پایین پخته و سرخ مي‌شود و پس از پختن با پارچه تميزی خاکسترهای آن را پاک و با روغن محلی روی آن را چرب مي‌کنند و با شیر یا چای مي‌خورند.

   

  گیاهان دارویی در دشت‌های سوباتان

  وقتی در دشت یا پای كوه یا حتی قله آن قدم مي‌زنید آنچه مي‌توان لذت پیاده‌روی شما را كامل كند،‌عطر گل‌هایی اســت كه بین‌تان پیچیده و هوش از سرتان مي‌پراند. این گیاهان علاوه بر اینكه عطر بی‌نظیری دارند از نظر دارویی نیز كاربردهای بی‌شماری دارند. با این گیاهان آشنا شوید.

   

  یارپوز یا پونه: فقط کافی اســت به کناره‌ جوی‌های آب در سوباتان توجه کنید. همه‌جا مي‌توانید بوته‌های پونه را پیدا کنید. مردم سوباتان پونه را همراه ماســت، ترشی، سالاد و ميوه‎‌‌های محلی مصرف مي‌کنند. هميشه به خصوص در فصل بهار و تابستان مي‌توانید زنان و دختران روستایی را ببینید کــه کنار جوی آب مشغول چیدن پونه هستند.

   

  بالدِرقان یا گُلپَر: این گیاه یکی از مشهورترین گیاهان دارویی سوباتان اســت و در اکثر روستاهای اطراف خصوصاً «کَلَمَر» و «‌گنج‌خانه» مي‌روید. گلپر یکی از منابع درآمد روستاییان این منطقه اســت. سالانه بیش از 50 تن دانه گلپر از سوباتان به بازارها ی اســتان‌های مجاور فرستاده مي‌شود

   

  بومادران : به تراس خانه‌های روستایی قدم بگذارید تا بوی این گل را حس کنید. به این گیاه علف هزار برگ نیز مي‌گویند مردم سوباتان از بو مادران برای درمان بواسیر و تب اســتفاده مي‌کنند. بعضی از روستایی‌های این منطقه در زمين‌های روبه روی خانه‌هایشان، بومادران مي‌کارند تا کمک خرجشان باشد.

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  شقایق:‌ این گیاه اوایل خرداد در سوباتان مي شكفد. روستایی‌ها معتقدند شیره این گل خودرو خاصیت درمانی دارد.

   

  گزنه : گیاهی با برگ‌هایی پوشیده از خار گزنده کــه فقط کافی اســت با سطح پوست تماس پیدا کند و باعث سوزش و خارش شدید شود. سوباتانی‌ها از گزنه هم اســتفاده دارویی كرده و هم با آن غذا مي‌پزند. گزنه را خرد و مثل سبزی پلو «‌گزنه پلو» درست مي‌کنند و با ماهی شور و کره محلی مي‌خورند .

   

  چمنزار بیدَه پِشت

  این جا بام سوباتان اســت. تصور کنید چمنزاری وسیع در ارتفاع؛ جایی کــه به راحتی مي‌توانید کل منطقه را زیر نظر بگیرید. این دشت آنقدر وسعت دارد کــه هواپیماهای کوچک مي‌توانند در آن فرود بیایند و محل مناسبی برای برگزاری جشن‌های بومي‌ و ورزش‌های محلی اســت. این چمنزار وسیع و بی‌نظیر حوضچه کوچک آبی هم دارد کــه با جمع شدن آب‌های سطحی درست شده اســت. چمنزار بیده پشت هميشه چراگاه گوسفندان و محل دویدن اسب‌های وحشی اســت.

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  تصاویر بیشتر از سوباتان:

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  سوباتان کجاست؟،دیدنی های سوباتان تالش گیلان،نشانی و آدرس سوباتان تالش رشت،عکسهای سوباتان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

  راهنمای سفر به ییلاقات سوباتان ، شکردشت در تالش گیلان

   

   

  مطالب بیشتر:

  با لوکس ترین هتل‌های شمال ایران آشنا شوید

  سفر به روستای مازیچال رویایی ترین جاذبه توریستی ایران

  سفر به جواهرده بهشت رویایی و بی نظیر در مازندران

  اجاره ویلا در شهرهای مختلف شمالی از رامسر تا لاهیجان

   

   

  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •