همسرداری

قبل از زیر سقف رفتن با همسرتان این نکات را بدانید

قبل از زیر سقف رفتن با همسرتان این نکات را بدانید

قبل از زیر سقف رفتن با همسرتان این نکات را بدانید

نکات مهمی قبل از شروع زندگی مشترک هستند که اگر افراد نسسبت به آن ها آگاهی داشته باشند بسیار بهتر خواهد بود تا بتوانند حقیقت زندگی مشترک در کنار همسر را درک کنند. بدانید که اگر با یک شخص در زیر یک سقف زندگی کنید باید نکاتی را مد نظر داشته باشید. عوامل زیادی هستند که باعث بهبود یا تخریب یک رابطه می شوند و در این جا چند مورد کوچک اما با اهمیت ذکر شده که باید حتما قبل از ازدواج آن ها را به خاطر بسپارید.

 

اگر تا ۲۳ سالگی برای تعهد صبر کنید امکان طلاق کمتر است

هر چه بیشتر برای بستن اولین تعهد صبر کنید شانس موفقیت بیشتری در ازدواج خواهید داشت.

 

اگر برای خبرهای خوب همسرتان خوشحال شوید رابطه بهتری خواهید داشت
زوج هایی که خبرهای خوب را با هم جشن می گیرند از سلامت رابطه بیشتری برخوردار هستند. به عنوان مثال همسرتان به خانه می آید و یکی از موفقیت هایش را با شما در میان می گذارد. پاسخ سازنده فعال می تواند بهترین واکنش باشد.پاسخ سازنده فعال از طرف همسر می تواند حمایت اشتیاقی باشد: چقدر عالی عزیزم میدونستم میتونی این کار رو انجام بدی چون خیلی تلاش کردی.

 

پاسخ سازنده فعال از طرف همسر می تواند حمایت درکی باشد: یک لبخند گرم همراه با یک جمله ساده: خبر خوبی بود.
پاسخ مخرب فعال از طرف همسر می تواند آن موفقیت را تحقیر کند: این یعنی باید بیشتر کار کنی؟ فکر میکنی از عهده این کار بربیای؟
و در آخر پاسخ مخرب انفعالی خبر خوب را به کلی نادیده می گیرد: واقعا؟ باورت نمیشه امروز چه اتفاقی برای من توی خونه افتاد!

 

دوره عاشقانه فقط یک سال به طول می انجامد
ماه عسل همیشگی نیست. بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه پاویا در ایتالیا انجام شده دوره عاشقانه یک سال طول می کشد. پس از آن سطوح شیمیایی که فاکتور رشد عصبی نام دارد و با احساسات رمانتیک شدید مرتبط است شروع می شود. به گفته هلن فیشر نمی توان دقیقا گفت چه زمانی عشق کم رنگ می شود.اما دلایل خاصی می توان نام برد. به عنوان مثال می توان گفت از نظر متابولیکی کمی سخت است که در موقعیت های پر اضطراب وقت زیادی برای تمرکز روی یک شخص صرف کنیم.

 

دو نفر می توانند در سطوح مختلف سازگار یا ناسازگار باشند

یک روانشناس کانادایی به نام اریک برن دریافته است که هر فردی دارای ۳ “حالت من” است:

 

حالت من والدینی: آنچه یاد داده اید.

 

حالت من کودکی: آنچه احساس کرده اید.

 

حالت من نوجوانی: آنچه یاد گرفته اید.

 

وقتی وارد رابطه ای می شوید باز هم به این سطوح وابسته هستید

حالت من والدینی: آیا ارزش ها و عقاید مشابهی درباره دنیا دارید؟

 

حالت من کودکی: آیا با یکدیگر شاد و سرگرم هستید؟ آیا دوست دارید با هم به سفر بروید؟

 

حالت من نوجوانی: آیا هر کدام از شما فکر می کنید دیگری باهوش است؟ آیا قادر به حل مشکلات هستید؟

 

درست است که تناسب و تشابه در این سه مورد ایده آل است اما معمولا دو شخص به هم می پیوندند تا بتوانند یکدیگر را متعادل سازند. به عنوان مثال ممکن است یکی از طرفین پرورش یافته و محتاط باشد اما دیگری بازیگوش.

 

رنجش بین زوج های ایجاد می شود که در انجام کارها با هم همکاری نمی کنند

اهمیت دادن به کارهای خانه نقش بسیار مهمی در یک رابطه خوب و موفق ایفا می کند. هر فردی در یک کار تخصص دارد. به عنوان مثال اگر شما در شستن ظرف ها بهتر هستید تا در به خاطر آوردن تماس با والدین همسرتان پس مسئولیت شما می تواند همان ظرف شستن باشد. زیرا این کار برای شما زمان کمتری می برد و علاوه بر این تماس با والدین هم برای همسرتان زمان زیادی نخواهد برد.

 

هرگز نمی توانید همسرتان را کامل بشناسید
بعد از چند سال زندگی احساس می کنید همه چیز را درباره همسرتان می دانید و او را کاملا شناخته اید. چه خمیردندانی استفاده می کند، چه برنامه تلویزیونی دوست دارد، چه غذاهایی دوست ندارد. اما این شناخت شما کافی نیست. بر اساس تحقیقاتی که در سال ۱۹۹۷ انجام شد.

 

زوج هایی که سال های زیادی از زندگی شان می گذشت با اعتماد به نفس کامل اعلام می کردند که همدیگر را کاملا می شناسند اما در واقع زمان رابطه هیچ ارتباطی با درستی شناخت ندارد. وقتی از شرکت کنندگان خواسته شد که حدس بزنند همسرشان در استعداد، ورزشکاری و جذابیت چه رتبه ای به خودشان می دهند تنها ۳۰ درصد از پاسخ ها درست بودند.

 

اگر از نظر اقتصادی به همسرتان وابسته باشید احتمال تقلب کردن شما بیشتر است
طبق باورهای عموم تقلب در میان زوج هایی که درآمد زیادی دارند رواج ندارد اما ارتباط بین درآمد و خیانت بسیار دقیق تر از آن است. تحقیقات ثابت کرده اند کسانی که از نظر اقتصادی به همسرشان وابسته هستند احتمال خیانت شان بیشتر است. و این مسئله بیشتر در مورد مردانی که از نظر اقتصادی به زنان وابسته هستند صدق می کند. نکته جالب تر این جاست که وقتی زن نان آور خانه باشد احتمال خیانت او کمتر است اماوقتی مرد نان آور خانه باشد احتمال خیانت او بیشتر است.

 

زن و شوهری که همدیگر را بیشتر تحسین می کنند بیشتر با هم می مانند
قدردانی کلید رابطه پایدار است. در این زمینه تحقیات زیادی انجام شده و به این نتیجه رسیده اند زوج هایی که از یکدیگر سپاسگذاری و قدردانی می کنند دوام رابطه بیشتری دارند.

 

در آخر تشخیص می دهید که شما دیگر یک نفر نیستید
وقتی زندگی با هم را شروع می کنید متوجه می شوید که اولویت ها و دامنه صبر متفاوتی دارید. زن و شوهرها باید به این واقعیت برسند که ۲ فرد کاملا متفاوت هستند. همسرتان با فردی که تصور می کردید یا می خواستید باشد فرق دارد. اعتقادات، احساسات و علائق شما متفاوت است.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا