مکان های دیدنی ایران

سفر به تنگه کریان قشم ،مکان رویایی برای شما

سفر به تنگه کریان قشم ،مکان رویایی برای شما

سفر به تنگه کریان قشم ،مکان رویایی برای شما

وقتی به قشم سفر مي کنیم محال اســـت که به تنگه کریان سری نزنیم، این تنگه از صخره های بسیار زیبا تشکیل شده که حس خوبی از بودن در این مکان خواهید داشت.  امروز سفری مجازی داریم به تنگه کریان. تنگه کریان قشم را باید یکی از دیدنی ترین تنگه های ایران دانست. این فقط تنگه هرمز نیست که به عنوان اســـتراتژیک ترین تنگه جهان هر روز در اخبار ایران و جهان به گوش مي رسد. تنگه کریان در قشم هميشه زیبا، جایی اســـت که در نیمه دوم سال به دلیل هوای مطلوب، مورد اســـتفاده گردشگران قرار مي گیرد

 

و یکی از جاذبه های دیدنی جزیره قشم به شمار مي رود. تنگه ای در دل کوه های دولاب، جایی که یادآور تنگه چاه کوه و دره ستارگان اســـت و قدمتی تاریخی داشته و از زمان های خیلی دور برای تامين آب شیرین اهالی منطقه اســـتفاده مي شد. گزارش امروز سرویس گردشگری نیک شو شما را به تنگه کریان مي برد. با ما همراه باشید و اگر به این منطقه سفر کردید، دیدگاه های خود را از طریق کامنت در اختیار ما قرار دهید.

سفر به تنگه کریان قشم ،مکان رویایی برای شما

تنگه کریان یکی از بهترین مناطق دیدنی جزیره زیبای قشم

 

در کوه های دولاب قشم که پستی و بلندی های آن، جشنواره ای از اشکال هندسی جذاب و هیجان انگیز و لوکیشن فوق العاده ای برای عکاسان اماتور و حرفه ای خلق کرده و دست نقاش زبردست طبیعت را بر ما عیان مي کند، تنگه ای به نام کریان وجود دارد که پس از بارندگی های فصلی، زیبایی های وصف ناشدنی دارد. بدلیل آبگرفتگی چاله های این دره و ارتفاع از سطح زمين، نسیم هميشه خنکی در آن مي وزد که روباهان و پرندگان را معمولا به این منطقه سوق مي دهد. چاله هایی که در نگهداری آب و تغذیه سفره های زمينی اهميت فراوان برای منطقه خشک قشم دارد.

 

تنگه کریان قشم شبیه گرند کانیون های آمریکا اســـت

صحبت از دولاب شد. دولاب در واقع کمدهای دیواری بود که قدیمي ها برای نگهداری محصولات غذایی و ظروف در دل دیوار آن را احداث ميکردند. دولاب و سردآب بخشی از سبک زندگی ایرانیان در خانه های تاریخی اســـت. اما دولاب در قشم، نام یک روستای دیدنی اســـت.

سفر به تنگه کریان قشم ،مکان رویایی برای شما

روستای دولایی جایی که تنگه کریان در آن واقع شده اســـت روستایی از توابع بخش شهاب شهرستان قشم در اســـتان هرمزگان ایران اســـت و در شرق باسعیدو قرار دارد. علت نام این روستا را محتمل به دلیل وجود چاه‌های آب شیرین در این منطقه در زمان گذشته مي‌دانند که آب آن را با دولاب به سطح زمين انتقال مي‌دانند. امروزه نیز از این روش برای تأمين آب بخش ‌هایی از جزیره قشم اســـتفاده مي‌کنند. این روستا در دهستان دولاب قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۱۲۵ نفر بوده ‌اســـت.

 

گرگور سازی در جزیره قشم

نکته ای که در سفر به این منطقه قشم باید در نظر داشته باشید آن اســـت که در تنگه کریان جزیره قشم، صنایع دستی جذاب و کمتر شنیده شده و دیده شده ای به نام گرگور وجود دارد که ابزار ماهی گیری مردمان خونگرم و مهمان نواز منطقه به شمار مي رود. گرگورسازی در واقع از صنایع دستی قدیمي منطقه بوده که همچنان رواج دارد. گرگور در واقع تله های سیمي و نیم دایره شکل بزرگ اســـت که وسیله شکار ماهیان کف زی بوده و ابزاری برای درآمد زایی و ممر درآمد اهالی اندک منطقه محسوب مي شود. علاوه بر گرگورسازی، ميتوان به هنرهای معروف خطه جنوب مثل حصیربافی و گل دوزی و کوزه گری اشاره کرد.

 

شهرستان قشم توانسته اســـت به خودکفایی برسد و از مکان های زیر کشت آن مي توان رمکان، توریان، کوشه، کاروان، دیرستان را نام برد. البته آبیاری قطره ای و توسعه گردشگری پایدار در جزیره قشم که مملو از ژئوپارک های فوق العاده در خاورميانه اســـت، ميتوان توسعه توریسم را برای ایران عزیز به ارمغان آورد. خلاصه تنگه کریان قشم و جزیره قشم در ۱۲ ماه سال ميتواند منبع فرصت آفرینی هم برای روستاگردان و هم برای طبیعت گردان باشد.

سفر به تنگه کریان قشم ،مکان رویایی برای شما

نکته دیگری که در سفر به تنگه کریان باید در نظر داشته باشید و این موضوع جالب برای دانشجویان و دانش آموختگان محیط زیست و مهندسی مکانیک و آب و عمران اســـت، مقوله ذخیره آب و تامين آب شیرین اســـت. تنگه چاهکوه قشم این روزها ماموریت نگهداری آب باران و تامين بخشی از آب منطقه را برای دامداری بر عهده دارد. تنگه چاهکوه یکی از جاذبه های بی نظیری اســـت که در جزیره قشم قرار دارد و دارای صخره ها و تندیس هایی اســـت که به صورت طبیعی و در اثر گذر زمان شکل و ظاهری متفاوت گرفته اند.

 

برای تماشای هر کدام از این صخره ها مي توانید ساعت ها زمان بگذارید، اگر به تماشای ستارگان در شب نیز علاقمند هستید، مي توانید به تماشای آسمان آن در شب بایستید و به شمارش ستارگانی که در آسمان بی نظیر قشم قابل مشاهده هستند، بنشینید. عمق این دره حدود ۱۰۰ متر اســـت و دنیای جدیدی را به روی شما مي گشاید به گونه ای که فکر مي کنید به سرزمين دیگری وارد شده اید.

 

در تابلوی اطلاعات سازمان منطقه آزاد قشم از این تنگه با عنوان دره مقدس چاهکوه یاد شده اســـت چرا که آب در گذشته های دور تقدس خاصی برای پیشینیان ما داشته و این دره محلی برای ذخیره ی آب بوده اســـت. البته شاید بتوان هنوز هم قداســـت را در این مکان جستجو کرد چرا که قدرت پروردگار در جای جای آن خودنمایی مي کند. تورهایی برای بازدید تنگه کریان و تنگه چاهکوه قشم وجود دارد که ميتوانید از بلدهای راه و تور لیدرهای حرفه ای برای سفر به این نقطه اســـتفاده کنید.

سفر به تنگه کریان قشم ،مکان رویایی برای شما

سفر به قشم را فراموش نکنید. قشم، مقصد فرصت آفرین برای سرمایه گذاری صنعت توریسم اســـت و برای گردشگری سلامت و گردشگری روستایی توصیه مي شود. اميدواریم سازمان گردشگری ایران برای جلوگیری از مهاجرت داخلی این اســـتان تلاش کند.

سفر به تنگه کریان قشم ،مکان رویایی برای شما

سفر به تنگه کریان قشم ،مکان رویایی برای شما

سفر به تنگه کریان قشم ،مکان رویایی برای شما

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا