مکان های دیدنی ایران

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

چاهکوه یکی از مناطق بکر و رویایی جزیره قشم است، وقتی وارد این مکان می شوید واقعا حس خوبی خواهید داشت، امروز با هم سفری مجازی می کنیم به این منطقه زیبای جنوب ایران. گاه طبیعت با جاذبه های سحرانگیزش شما را غافلگیر می کند و به فکر وا می دارد…

 

هر تکه ای از طبیعت نشان از هنرمندی دست نقاش آن دارد که با صبر و حوصله میلیون ها رنگ را به آن پاشیده و طرح ها و نقش های بسیاری را خلق کرده است. اما به برخی نقاط که می رسیم تابلویی از هزاران نقش پیش رویمان قرار می گیرد که حکایت از میلیون ها سال گذر زمان دارد. دره ها و تنگه های فرسایش یافته یکی از دیدنی ترین آنها هستند که در جای جای جهان و کشورهایی همچون آمریکا، آلمان و انگلیس به چشم می خورند. در این میان کشورمان ایران نیز از آنها بی نصیب نمانده و چند نمونه از زیباترین آنها را در خود جای داده است. پیش تر نمونه هایی از این جاذبه ها را در مطالب زیر به شما معرفی نمودیم:

 

این بار برای بازدید از نمونه ای دیگر از این تنگه ها به جزیره قشم می رویم؛ جزیره ای که به سبب داشتن جاذبه های منحصر به فرد طبیعی شهرتی جهانی دارد.می خواهیم شما را به آشنایی با یکی از عجایب هفتگانه این جزیره ی دیدنی آشنا کنیم…

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

چرا تنگه چاهکوه؟

– تنگه چاهکوه در یکی از زیباترین جزایر ایران قرار دارد و در این سفر از دیدن جاذبه های بسیاری بهره مند خواهید شد.

 

– این جاذبه طبیعی یکی از عجایب هفتگانه در جزیره زیبای قشم است.

 

– این تنگه دارای صخره و ها و تندیس هایی است که به صورت طبیعی و بر اثر گذر زمان شکل گرفته اند و هر یک می توانند ساعت ها شما را به تماشای خود وا دارند.

 

– اگر به شمارش ستارگان در شب علاقه دارید، تنگه چاهکوه می تواند چهره ی دیگری از آسمان شب را برایتان به نمایش بگذارد.

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

تنگه چاهکوه | دره ای مقدس

قسمت شرقی جزیره قشم میزبان دره ای شگفت انگیز است که با نام تنگه چاهکوه شهرت دارد و با جلوه های خاص خود موجب حیرت بسیاری از بازدیدکنندگان خود می شود. همه ی عناصر طبیعی دست به دست هم داده اند تا طی سال ها این پدیده را شکل دهند و هنرمندی طبیعت را به نمایش بگذارند. دره ای به عمق ۱۰۰ متر که دنیای جدیدی را برایتان رقم میزند و گویی شما را به سرزمینی دیگر فرا می خواند. کافیست تا بخت با شما یار باشد و باران هم شروع به باریدن کند، آنگاه یکی از زیبا ترین تصاویر طبیعت ایران را مشاهده خواهید کرد.

 

در تابلوی اطلاعات سازمان منطقه آزاد قشم از این تنگه با عنوان دره مقدس چاهکوه یاد شده است چرا که آب در گذشته های دور تقدس خاصی برای پیشینیان ما داشته و این دره محلی برای ذخیره ی آب بوده است. البته شاید بتوان هنوز هم قداست را در این مکان جستجو کرد چرا که قدرت پروردگار در جای جای آن خودنمایی می کند.

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

تنگه چاهکوه قشم

دیدنی ها و تفریحات

با تماشای دیدنی ها و انجام بعضی فعالیت ها می توانید لحظات خوشی را در این دره رقم بزنید:

 

۱- اشکال شگفت انگیز | ورود به دنیایی جدید

به محض قرار گرفتن در ورودی دره، تندیسی طبیعی را خواهید دید که به سه سر نگهبان تنگه شهرت دارند. سپس به چهار چاه می رسید که توسط ساکنان در میان دره حفر شده اند تا بتوانند آب شیرین را در آن ذخیره کنند.پس از گذر از کنار آنها، تندیس ها، حجم ها، کاسه ها و طاقچه ها بر دیواره دره به چشم می خورند. کم کم ديواره هاي عموديِ نسبتا مرتفع، شما را از دنیای بیرون جدا می کنند و با اشکالی شگفت انگیز همچون شيارها و خطوط فرسايش موازي و عميق و انواع حفره هاي نيمه کروي و بيضوي به استقبال شما می آیند. در قسمتهایی از دیواره صدفها نیز دیده می شوند و می توانند ردپایی از حضور آب دریا در گذشته باشند. جوي هاي سنگي در کف دره، بر اعجاز چاهکوه می افزایند و شما را محو تماشای زیبایی های این پدیده طبیعی می کنند.

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

تنگه چاهکوه قشم

۲- پیمایش دره

تنگ چاهکوه با زیبایی هایش شما را جادو خواهد کرد و مجبور خواهید شد برای کشف زیبایی های بیشتر کمی جلو تر بروید. با هر قدمی که بردارید، این پدیده ی طبیعی با جلوه ای تازه شما را غافلگیر می کند و تصویری تازه را به شما هدیه می دهد.

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

۳- عکاسی

مناظر خاص این دره و اشکالی که در سراسر آن بساط خود را پهن کرده اند سوژه های نابی برای عکاسی هستند که با ثبت آنها می توانید خاطره ی شیرین این سفر را برای همیشه ماندگار نمایید.

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

۴- سنگ نوردی

اگر از علاقه مندان به سنگ نوردی هستید و با اصول اولیه ی این فعالیت آشنایی دارید، در سفر به چاهکوه لوازم خود را در کوله بارتان جای دهید تا تجربه ای متفاوت از سنگ نوردی را برای خود رقم بزنید. یادتان باشد که تنها با سنگ نوردی می توانید به برخی قسمت های هیجان انگیز دره دسترسی پیدا کنید.

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

۵- تماشای آسمان شب

درست است که با قرارگرفتن در تنگه چاهکوه، تنها قسمت کوچکی از آسمان را می توانید ببینید اما در شب همین تکه ی کوچک بسیار تماشایی می شود. درخشش ستارگان در شب جلوه ی خاصی به تنگه چاهکوه می دهد و وقتی از درون آن به آسمان نگاه می کنید چلچراغی را در بالای سرخود می بینید که شما را با خود به دنیایی دیگر می برد. اینجا تصویری دیگر از شب و ستارگانش را برایتان رقم می زند؛ تصویری که شاید هیچ کجای دیگر آن را نخواهید یافت.اما به یاد داشته باشید به دلیل نبود امکانات و عدم پوشش دهی آنتن تلفن همراه در درون تنگه، لازم است تا همراهی راه بلد و آشنا به تنگه را با خود به همراه ببرید تا برایتان مشکلی پیش نیاید.

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

وارد دره می شویم

هنگامی که به چاهکوه قدم می گذارید این پدیده طبیعی با دره ای عریض و دیواره های بلند به استقبال شما می آید. دیواره های از دو طرف شما را احاطه می کنند و حق تماشای آسمان را از شما می گیرند به همین دلیل است که در چاهکوه نور کمی وجود دارد.هر چه پیش تر می روید از میزان عرض کاسته می شود و به نقاطی می رسید که به سختی می توانید از آنها عبور کنید. در این نقاط ديواره ها تقریبا به هم مي رسند و فاصله ۲ ديواره از یکدیگر از نیم متر هم کمتر می شود.

 

اين دره از چهار طرف، چهار تنگه دارد که دره اصلی و دره ی عمود بر آن راشامل می شود و شکلی مانند یک چهارراه را تشکیل می دهد. به این معنا که پس از ورود به دره، در مسیر پیمایش آن به دو شکاف در دو سوی خود برخورد می کنید که هر یک شما را به دره ای با ویژگی های تازه هدایت می کنند. اگر از سمت شمال وارد دره شمالی جنوبی شوید با دره ای عریض تر و کم شیب تر به شکل U مانند برخورد می کنید. با پیشروی به سمت جنوب، کاهش عرض و افزایش شیب را حس خواهید کرد تا حدی که در انتها، دره به شکل V در آمده و صعب العبور می شود و این تغییر شکل حکایت از سیلابی بودن دره دارد.

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

دلیل نامگذاری

در دل دیواره ها و کف این دره چاله ها و حفره هایی دیده می شوند. یکی از مشخص ترین آن ها حلقه های چاهی هستند که به صورت طبیعی شکل گرفته اند. همین امر موجب نامگذاری چاهکوه با این نام بوده اند اما دلیل دیگر و قوی تری نیز برای این نامگذاری وجود دارد.

 

احتمالا استفاده از نام چاهکوه برای این دره ی زیبا به وجود ۴ حلقه چاه در نقطه آغاز آن باز می گردد که برای هدایت آب توسط ساکنان روستای نزدیک دره به نام چاهو حفر شده اند. این چاه ها علاوه بر اینکه امکان ذخیره نزولات جوی و تامین آب شیرین را در این منطقه گرم و خشک فراهم می کند، زیبایی خاصی را به تنگه می بخشد. این حفره ها با نظم خاصی در راستای حفره های موجود در دره حفر شده و تصویر خاصی را به وجود آورده اند. در طول چهار تنگه چاهکوه کانال باریک جُوی مانندی وجود دارد که آب را از دره به داخل چاه ها هدایت می کند و آب شیرین را تامین می کند. این کانال ها و چاه ها، از قدمت زیادی برخوردار هستند و از ۴۰۰ سال پیش در این مکان قرا دارند.

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

جنس دیواره های چاهکوه

سنگ ها در طبیعت به سه دسته ی رسوبي، آذرين و دگرگوني تقسیم می شوند. سنگ هاي چاهکو، از سنگ هاي رسوبي و مربوط به رشته کوه زاگرس می باشند که در اثر تغیرات فرسایشی به شکل امروزی خود درآمده اند. دیواره های رسوبی چاهکوه از ماسه سنگ آهکي سست و ميان لايه هاي مارن قرمز، سيلت و آهک تشکیل شده است و همین امر آن را برای فرسایش و انحلال مستعد می سازد تا جایی که در بسیاری نقاط آن حفره های عمیقی به جشم می خورند. شيارها و خطوط فرسايشي موازي متعددي نیز در دیواره ها وجود دارند که در برخی نقاط به دلیل عمق زیاد فرم هاي قاشقي يا قيفي به خود گرفته اند.

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

علت شکل گیری

دلیل اصلی به وجود آمدن این دره و دره های مشابه اطراف آن شکستگي هاي ایجاد شده در طاقديس بزرگي است. طاقدیس ها چین‌خوردگی‌های طاق‌مانند زمین هستند که در ايجاد گنبد نمکي نمکدان ( طولانی‌ترین غار نمکی جهان در قشم ) نیز تاثیر داشته اند. نیروهای طبیعی باعث شده اند تا یک گسل، یک کوه سنگی یکپارچه را به صورت ضربدری برش دهد و چهار تنگه را ایجاد نماید که در یک نقطه به هم برخورد می کنند.

 

آنچه که در تنگه چاهکوه مشاهده می شود در نتیجه ی سالها فرسایش سنگ های رسوبی به وسیله باد، آب باران، بارش هاي سيل آسا و شديد و نور آفتاب شکل گرفته است.آهک یا بی کربنات کلسیم موجود در دیواره ی تنگه، نسبت به اسید آب باران واکنش نشان داده و در آن حل می شود و شکاف ها و حفره هاي کوچکي را به وجود می آورد. آب به این سنگ ها نفوذ نمی کند و به همین دلیل، فرسایش به صورت لایه لایه رخ می دهد و آب پس از چرخیدن درحفره ها دوباره به بیرون می ریزد و یا تبخیر می شود. در نتیجه این عمل، با گذشت زمان، این حفره ها، روز به روز بزرگتر شده و در طی میلیون ها سال به شيارهاي عميق و طويل و انواع حفره هاي عدسي، قاشقي و کروي شکل در دل دیواره دره تبدیل می شوند

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

پوشش گیاهی و جانوری

در چاهکوه گیاهانی متناسب با آب و هوای بیابانی، استوایی و بیشتر به صورت درخت و درختچه های پراکنده و استپی رشد و نمو می یابند.وجود چاه های آب در این تنگه باعث شده تا پرندگان زیادی برای زندگی به اینجا بیایند. از سوی دیگر ۱۶ گونه جانوری نیز در این منطقه زندگی می کنند که از میان آنها می توان به گونه ارزشمند غزال اشاره نمود.

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

امکانات رفاهی منطقه

به واسطه ی اینکه تنگه چاهكوه يكي از بخش های ژئوپارك جهانی قشم به شمار می رود امکاناتی برای تایید سازمان جهانی يونسكو در آن ایجاد شده است که عبارتند از: سرويس بهداشتي، تابلو آموزشي و زيست محيطي، سطل زباله، پاركينگ و كيوسك نگهباني.این تنگه فاقد پوشش آنتن تلفن همراه می باشد بنابراین در مدت زمان حضور در آن امکان برقراری ارتباط را نخواهید داشت.

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

ملزومات سفر

اگر میخواهید که همه ی قسمت های دره را بپیمایید نیاز است که مهارت های اولیه سنگ نوردی را بدانید و ابزار آن را به همراه داشته باشید.کفش مناسب پیاده روی، قمقمه آب، کرم ضد آفتاب و میان وعده های خوراکی را در این سفر فراموش نکنید.

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

بهترین فصل سفر

جزیره قشم یکی از مناطق گرمسیری ایران می باشد و توصیه می شود که در پاییز و زمستان و یا ایام نوروز به آنجا سفر کنید.بهار و تابستان : در بهار و تابستان این جزیره آب و هوای گرمی دارد اما به دلیل اینکه دیواره های دره از تابش آفتاب به درون آن جلوگیری می کنند، گرما خیلی آزار دهده نخواهد بود اما در سایر نقاط جزیره گرما را حس خواهید کرد.پاییز و زمستان: با کاهش دما در این دو فصل، هوای قشم مطبوع تر خواهد بود و امکان سفر را برای شما فراهم می کند.

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

کجا بمانیم؟

اگر برای دیدن تنگه چاهکوه راهی قشم شدید می توانید از خانه های محلی و هتل ها برای اقامت استفاده کنید و یا در طبیعت زیبای اطراف این جاذبه کمپی برپا سازید.

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

راه دسترسی
آدرس

استان هرمزگان، شهرستان قشم، بخش غربی ساحل شمالی جزیره قشم، جنب روستای چاهوی شرقی

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

برای رسیدن به این پدیده طبیعی از میدان درگهان قشم ، وارد جاده ی غربی شوید. بعد از طی ۲۰ کیلومتر به یک دو راهی موسوم به دو راهی دیرستان می‌رسید که باید راه مستقیم را انتخاب کنید. بعد از ۱۱ کیلومتر و رسیدن به یک میدان باید وارد اولین جاده سمت راست شوید. پس از ۳۹ کیلومتر قبل از آنکه به روستای چاهوی شرقی برسید، وارد راه سمت چپ شوید. بعد از حدود ۷/۱ کیلومتر تنگه چاهکوه را خواهید دید.

 

راه دسترسی به تنگه چاهکوه کاملا آسفالت شده و تنها دو کیلومتر پایانی آن همچنان خاکی است اما برای عبور و مرور ماشین مناسب می باشد.

 

هزینه ورودی: ۲۰۰۰ تومان برای هر نفر

فاصله با مرکز استان و شهرهای اطراف

بندرعباس: ۱۸۷ کیلومتر

بندر لافت: ۵۵ کیلومتر

قشم: ۷۰ کیلومتر

این تنگه شگفت انگیز ۷۰ کیلومتر با شهر قشم فاصله دارد.

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

عکسهای تنگه چاهکوه جزیره قشم

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

سفر به تنگه چاهکوه منطقه بکر و رویایی قشم

 

مطالب بیشتر:

سفر به تنگه کریان قشم ،مکان رویایی برای شما

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا