پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • مطالب خواندنی و جالب
 • تعبیر خواب
 • دنیای خودرو
 • آرایش و زیبایی
 • اخبار
 • سفر به شهر شیراز و دیدنی های بی نظیرش

  مجموعه : مکان های دیدنی ایران

  سفر به شهر شیراز و دیدنی های بی نظیرش

  امروز با هم به شهر شیراز سفر می کنیم ، شهری کــه در آن دیدنی های بسیاری وجود دارد ، باغ های زیبا گرفته تا تاریخی ترین اماکن کــه امروز با هم مرور می کنیم. ماجرای ثبت ۱۵ اردیبهشت به نام «روز شیراز» به چند سال پیش برمی گردد؛ زمانی کــه این نامگذاری در شورای شهر شیراز تصویب شد و خیلی زود به تایید مجلس هم رسید.

   

  اگر در اردیبهشت ماه گذرتان به شیراز افتاده باشد حتما می دانید کــه این شهر در این ماه چقدر سرسبز و تماشایی اســت و از همه مهمتر عطر بهار نارنج در باغ ها و خیابان های این شهر جایی رویایی و بهشتی را پدید آورده اســت.

   

  خیلی ها اردیبهشت را ماه شیراز می دانند و منتظرند تا اردیبهشت شود و سفری به شیراز ترتیب دهند به خصوص اینکــه در این ماه به مناسبت روز شیراز مراسم متنوع و جالبی هم در سطح شهر برگزار می شود.

   

  شیراز یکی از تاریخی‌ترین شهر‌های ایران اســت، شهری با طبیعت دل انگیز همراه با مردمانی خونگرم، مهربان و مهمان نواز کــه هر ساله میزبان مسافران و گردشگران داخلی و خارجی اســت. طراوت هوای بهاری این شهر کــهن را به شهر گل و بلبل معروف کرده اســت.

   

  یاد شیراز بی ذکر نام بزرگ شاعرانی همچون خواجه حافظ و سعدی کــه در خاک آن خفته اند، لطفی ندارد. آرامگاه خواجوی کرمانی، دروازه قرآن، خانه‌ی زینت‌الملک، مسجد نصیرالملک، ارگ کریمخانی و … از جمله جاذبه‌های تاریخی در شیراز اســت کــه هر گردشگری را در این فصل و ماه زیبا به خود می‌کشاند.

   

  از طبیعت و آثار فرهنگی مذهبی کــه بگذریم سوغاتی های شیراز هم زبانزد خاص و عام اســت. نمی شود به شیراز بیایی و طعم خوشمزه و لذیذ فالوده (پالوده) شیرازی با طعم بیدمشک و نسترن را نچشید. خوردن یک ظرف فالوده در گرمای ظهر روزهای اردیبهشتی در سرای مشیر یا پشت ارگ کریمخانی و حتی کوچه پس کوچه‌ های محله سنگ سیاه و گذر سیدتاج‌ الدین غریب، لذت‌ بخش‌ ترین طعم‌ ها را برای هر رهگذری ثبت می‌ کند.

   

  به جرات می‌توان گفت کــه شهر شیراز سراسر زیبایی و شگفتی اســت و هر آنچه از بهار انتظار دارید را در شیراز پیدا می‌کنید. گل‌های رنگارنگ و باطراوت، باغ‌های سرسبز و دل نواز، هوای تمیز و مطبوع با عطری مدهوش کننده، کنار تمام این ها، ردپای تاریخ ایران را می‌توان در معماری‌های سنتی این شهر پیدا کرد و از تماشای آن حسابی لذت برد.

   

  اردیبهشت در شیراز آنچنان خودنمایی می‌کند کــه به بهترین ماه برای سفر به این شهر زیبا برای مسافران از اقصی نقاط جهان تبدیل شده اســت. در این ماه نسیم برخاســته از باغ‌ها و گلزارها، روحتان را نوازش می‌کند و می‌تواند سفر شما را به آرامش بخش‌ترین سفر تبدیل کند؛ بنابراین اگر به دنبال یافتن جایی برای آرامش پیدا کردن و دوری از اســترس‌های روزمره هستید، سفر اردیبهشت در شیراز بهترین پیشنهاد برای شماســت.

  سفر به شهر شیراز و دیدنی های بی نظیرش

  مسجد نصیرالملک کــه به مسجد صورتی ایران نیز معروف اســت از دیدنی ترین مساجد ایران و جهان اســت. مسجدی پر از کاشیکاری، مقرنس کاری و نورهای رنگی کــه شکوه و زیبایی اش آدم را به وجد می‌آورد. برای دیدن مسجد نصیرالملک باید به جنوب خیابان لطفعلی خان بروید. این مسجد به دلیل نورهای رنگارنگی کــه از پشت شیشه‌های رنگی آن درطول روز شکل می‌گیرد و زیبایی خاصی در فضای مسجد خلق می‌شود معروف اســت.

  سفر به شهر شیراز و دیدنی های بی نظیرش

  باغ عفیف آباد کــه یکی از بزرگترین موزه‌های سلاح خاورمیانه هم در آن قرار گرفته، یکی از قشنگ‌ترین باغ های شیراز اســت و هرجایش را کــه نگاه کنی بوی گل‌ها مستت می‌کند، باغی کــه در خیابان عفیف آباد واقع شده.

  سفر به شهر شیراز و دیدنی های بی نظیرش

  صاحب نظران باغ عفیف آباد را نمونهٔ کاملی از هنر گل کاری ایرانی می دانند. سازنده عمارت باغ، میرزا علی محمدخان قوام الملک دوم اســت کــه در سال ۱۲۸۴ ه. ق. آن را در یکی از مناطق عیان‌نشین شیراز احداث کرد و مجموعه در سال ۱۸۶۳ میلادی ساخته شد.

  سفر به شهر شیراز و دیدنی های بی نظیرش

  در نارنجستان قوام رد پای هفت هنر ایرانی دیده می شود و گچ بری، نقاشی سنتی، آینه کاری، آجرکاری، حجاری، معرق کاری و منبت کاری در جای جای آن به زیبایی هر چه تمام تر جلوه گر شده اند. این اثر در اردیبهشت ماه ۱۳۵۳ با شماره ۱۰۷۳ در فهرست آثار ملی ایران جای گرفت و میراثی مهم از تاریخ این سرزمین به شمار آمد.

  سفر به شهر شیراز و دیدنی های بی نظیرش

  باغ نارنجستان قوام شیراز یکی از دیدنی های معروف اســتان فارس اســت. باغی تماشایی از دوران قاجار کــه گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند و فضای دل انگیزی را برای شان فراهم می سازد. موزه ای در این باغ اســت کــه اشیای اهدایی پروفسور پوپ، ایران شناس آمریکایی، را می توانید در آن ببینید.

  سفر به شهر شیراز و دیدنی های بی نظیرش

  حافظیه از مهمترین جاذبه‌های گردشگری شیراز اســت کــه حتی در بعضی از سال‌ها بیشترین آمار بازدیدکنندگان را به خود اختصاص داده اســت تمامی مسافران و گردشگران داخلی و خارجی در سفر به شیراز حتما از آرامگاه حافظ بازدید می‌کنند. تالار حافظیه کــه از آثار دورهٔ زندیان اســت، ۵۶ متر طول و ۸ متر عرض دارد و از ۲۰ ستون سنگی، هر کدام به ارتفاع ۵ متر تشکیل شده‌اســت.

  سفر به شهر شیراز و دیدنی های بی نظیرش

  یکی از انتخاب ها برای خوردن بستنی و فالوده می‌تواند بستنی جمشیدیان کــه به بستنی پشت زندان و پشت ارگ نیز معروف اســت، باشد. می‌گویند بستنی و فالوده اینجا بهترین بستنی اســت کــه هرکس در زندگیش می‌تواند بخورد. این بستنی فروشی پشت ارگ کریمخانی و خیابان ناصرخسرو قرار گرفته.

  سفر به شهر شیراز و دیدنی های بی نظیرش

  بیشتر سوغاتی ها و عرقیات شیراز را می‌توان از بازار وکیل، یکی از دیدنی ترین بازارهای ایران خرید. مسقطی خیلی خوب را کــه سوغاتی مخصوص شیراز اســت می‌توان از قسمت چهارسوق بازار خرید. بازار وکیل شهر شیراز یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران اســت. این بازار از بهترین آثار بر جای مانده از کریم خان زند اســت کــه هنوز مورد بهره‌برداری قرار دارد.

  سفر به شهر شیراز و دیدنی های بی نظیرش

  مسجد وکیل یا مسجد سلطانی وکیل در بخش غربی بازار و در انتهای بخش شمشیرگرها قرار گرفته‌ اســت. این عمارت زیبا از وسعتی نسبتا بزرگ برخوردار بوده و به دلیل زیبایی و معماری به کار رفته در آن، یکی از بناهای محبوب و دوست‌داشتنی شهر شیراز اســت. یکی از طرح‌ها و هنرهای معمار و سازندگان این اثر تاریخی کــه توجه دیگران را به خود جلب کرده‌ اســت، ۴۸ ستون زیبا و حیرت‌انگیز باشد کــه ماهرانه و با دقتی بسیار طراحی و ساخته شده اســت. سنگ‌کاری‌های (حجاری) صورت گرفته بر این ستون‌ها کــه علاوه بر بخشیدن شکوه و جلالی تحسین برانگیز، مسئولیت نگهداری سقف شبستان وسیع مسجد را برعهده دارند، در نوع خود جالب و ستودنی اســت. این بنای شگفت‌انگیز تاریخی از در ورودی، دالان، حیاط، شبستان بزرگ، شبستان زمستانی، محراب، منبری ساخته شده از مرمر، حیاط‌خلوت، دو ایوان، طاقی رفیع و با ابهت به نام طاق مروارید و قمست‌های مختلف دیگری تشکیل شده اســت.

  سفر به شهر شیراز و دیدنی های بی نظیرش

  سعدیه در ابتدا خانقاه سعدی بوده کــه او اواخر عمرش را در آنجا می‌گذرانده و سپس در همانجا دفن شده اســت. برای اولین بار در قرن هفتم توسط شمس‌الدین محمد صاحب‌دیوانی وزیر معروف اباقاخان، مقبره‌ای بر فراز قبر سعدی ساخته شد.

   

   

 • مطالب پربازدید