پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • سانسورهای تاریخی تلویزیون ،اوشین یک تن فروش بود

  مجموعه : مطالب خواندنی و جالب

  سانسورهای تاریخی تلویزیون ،اوشین یک تن فروش بود

  تلویزیون کلاه های زیادی سر ما گذاشته ، از مادر سوباسا در فوتبالیست ها گرفته تا اوشین کــــه همه ما او را بعنوان یک زن نمونه می شناسیم. مشخص بودن حجم گوش بازیگران خانم از زیر روسری، عبارت طنزی است کــــه این روزها در فضای مجازی دست به دست ميشود و برخی بازیگرانی کــــه سابقه کار در صداوسیما را داشته‌اند، خاطراتی را در این‌باره تعریف ميکنند؛ جریانی کــــه حالا با نقل خاطرات گوناگون از سانسورچی‌های صداوسیما شاخ و برگ بیشتری پیدا کرده و تبدیل به چالش پرمخاطب #من_و_سانسورچی شده است.

  سانسورهای تاریخی تلویزیون ،اوشین یک تن فروش بود

  آباژور‌هایی کــــه جلوی چشممان گذاشتند!

  به گزارش نیک شو، این چالش را امیرمهدی ژوله (نویسنده و طنزپرداز) راه انداخت و با بیان خاطره‌ای از سریال طنز «شب‌های برره» نوشت: «یکی از اشکال پخش‌هایی کــــه برای ما اومد این بود کــــه چرا حجم گوش شقایق دهقان از زیر روسری معلومه! (توجه کنید، گوش نه؛ حجم گوش)». او همچنین از همه همکارانش دعوت کرد کــــه به این چالش بپیوندند و خاطراتشان را از سانسور با هشتگ مشخصی به اشتراک بگذارند؛ هشتگی کــــه خیلی زود داغ شد و مورد استقبال قرار گرفت.

   

  از میان مطالبی کــــه با این هشتگ به اشتراک گذاشته شد، ميتوان فهمید کــــه جامعه هدف صداوسیما برای سانسور بیشتر، زن‌ها هستند اما موضوع اینجاست کــــه سانسورهای صداوسیما خیلی وقت‌ها از حذف جنبه‌های پوشش و ظاهر هم فراتر رفته و گاهی به مفهوم اثر لطمه زده است. نمونه‌اش همان کارتون‌ها و فیلم‌های پرطرفداری است کــــه در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ از تلویزیون پخش ميشدند و سانسور تا حدی پیش ميرفت کــــه محتوای اثر به کلی دستخوش تغییر ميشد.

  سانسورهای تاریخی تلویزیون ،اوشین یک تن فروش بود

  اوشین یک آرایشگر ساده نبود

  «سال‌های دور از خانه» نام یک سریال تلویزیونی ژاپنی است کــــه در سال ۱۹۸۳ تولید شد و در دهه ۶۰ در ایران پخش ميشد. شخصیت اصلی این داستان خانمی است کــــه «اوشین تانوکورا» نام دارد و در سنین پیری خاطرات زندگی سختش از زمان کودکی تا بزرگسالی را تعریف ميکند.

   

  این سریال کــــه از سال ۱۳۶۵ شنبه‌شب‌ها در ایران پخش ميشد، تاثیر فرهنگی زیادی در جامعه آن روز ایران بر جای گذاشت. به عنوان مثال فروشگاه‌های لباس‌های دست دوم، نام «تاناکورا» را از نام فامیل اوشین تانوکورا کــــه در سریال، صاحب و گرداننده فروشگاه‌های زنجیره‌ای تانوکورا بود، وام گرفتند. در نسخه اصلی این سریال، اوشین هرگز یک آرایشگر معمولی نبوده و مشتری‌هایش هم مشتری‌های ساده‌ای نبوده‌اند. در واقع او آرایشگر یک شرکت «گیشاگری» است و پس از ورشکست شدن شوهرش، او در یک خانه فساد کار ميکند. با تغییرات محتوایی این سریال، مردم ایران کــــه از واقعیت اوشین بی‌اطلاع بودند به شدت شیفته‌ فضائل اخلاقی اوشین شدند.

   

  البته برخی، اعمال سانسور در سریال اوشین را رد ميکنند. مثلا ژاله علو (سرپرست گویندگان سریال) تنها تحریف‌های انجام‌شده در سریال را در خصوص دیدگاه‌های سیاسی و ضدجنگ اوشین معرفی کرده کــــه بنابر مقتضیات دهه ۶۰ ایران، تحریف شدند. مریم شیرزاد (صداپیشه اوشین) نیز با تأیید وجود برخی تغییرات در سریال، اظهار کرده کــــه آدم‌ها و احساساتشان تغییری نکرده‌اند و «خط اصلی» و «بافت کلیِ» سریال دست‌نخورده باقی ماند.ه است

  سانسورهای تاریخی تلویزیون ،اوشین یک تن فروش بود

  دوقلوهای افسانه‌ای خواهر و برادر نبودند

  «دوقلوهای افسانه‌ای» یک مجموعه تلویزیونی پویانمایی محصول فرانسه در سال ۱۹۹۱ است. این مجموعه در ۵۲ قسمت توسط ژان شالوپین، نویسنده فرانسوی ساخته شده است. در نسخه اصلی، شخصیت‌های اصلی این سریال کارتونی، جولز (یک پسر چینی) و جولی (یک دختر انگلیسی) هستند کــــه از والدینی متفاوت ولی در یک ساعت و در یک مکان متولد شده‌اند و مادران آنها در هنگام تولدشان از دنیا رفته‌اند. این دو نفر با گرفتن دست‌های یکدیگر نیرویی ماوراءالطبیعی پیدا ميکنند و در سرنوشت آنها مقدر شده کــــه با نیروی خود به حکومت ظالمانه امپراتریس چین پایان دهند.

   

  نام فرانسوی این مجموعه، «دوقلوهای پایان جهان» و نام انگلیسی آن «دوقلوهای سرنوشت» است. دوبله فارسی این سریال با نام «دوقلوهای افسانه‌ای» از تلویزیون ایران در دهه ۷۰ پخش شد و تغییراتی در داستان فیلم داده شد؛ از جمله اینکــــه جولز و جولی برادر و خواهر معرفی شدند و پدر جولی هم دایی آن دو معرفی شده‌ است! دوقلوها دارای ۷ قدرت ماورایی بودند کــــه برای استفاده از آن باید دست‌های یکدیگر را ميگرفتند و آن قدرت را فرا ميخواندند.

   

  علاوه بر اینها، کارتون‌های دیگری مثل «تام و جری»، «بابا لنگ دراز»، «چوبین»، «فوتبالیست‌ها» و … نیز آثار مشهوری هستند کــــه به لطف سانسورچی‌های صدا و سیما دستخوش تغییر شدند. هدف از بیان این مثال‌ها این است کــــه این پرسش را مطرح کنیم کــــه اگر تماشای این کارتون‌ها برای ما نامناسب بود، اصلا صداوسیما چرا تصمیم گرفت این آثار پخش کند؟ آثاری کــــه تا این حد سانسورچی‌ها را به زحمت بیندازد.

  سانسورهای تاریخی تلویزیون ،اوشین یک تن فروش بود

  سگ بود، در نبود

  در سال‌های اخیر نیز شاهد سانسورهای عجیب و غریب‌تر بودیم؛ یعنی سانسور سگ و گرگ.

  سانسورهای تاریخی تلویزیون ،اوشین یک تن فروش بود

  مثلا چندی پیش صداوسیما در اقدامی عجیب هنگام پخش فیلم «Against the Wild» تصویر سگ خانگی را در منزل حذف و به جای آن «در» قرار داد! انتشار گسترده این تصویر در فضای مجازی حواشی فراوانی به همراه داشت.سانسور لوگوی باشگاه رم نیز کــــه در برگیرنده تصویر گرگی در حال شیردادن به بچه‌هایش بود، یکی دیگر از سانسورهای عجیب صدا و سیما به شمار ميرود کــــه سر و صدای زیادی در شبکــــه‌های اجتماعی به‌پا کرد. تلویزیون ایران، پستان‌های این گرگ را سانسور کرده بود.

  سانسورهای تاریخی تلویزیون ،اوشین یک تن فروش بود

  موی پویول بلند بود

  بدون شک کارلوس پویول یکی از عجیب‌ترین روزهای زندگی را زمانی سپری کرد کــــه در تلویزیون ایران ممنوع‌التصویر اعلام شد. او قرار بود همزمان با مسابقه ایران ـ اسپانیا در ویژه‌برنامه «۲۰۱۸» عادل فردوسی‌پور حضور داشته باشد اما برنامه‌اش لغو شد. برخی دلیل لغو برنامه پویول را موهای بلندش اعلام کردند و برخی دیگر هم گفتند کــــه پویول حاضر نشده است تتوهای بدنش را بپوشاند. گرچه علت عدم حضور او، برخی ناهماهنگی‌ها نیز عنوان شد.

   

  نشان ندادن ساز در تلویزیون نیز از مشهورترین سانسورهای صداوسیماست. گذاشتن آباژور جلوی بازیگران زن هم آنقدر تکرار شده کــــه دیگر «آباژور» تبدیل به نماد «سانسور» شده است. نظر شما درباره سانسور چیست؟ اگر شما هم مصداق‌هایی از سانسورهای عجیب دارید در تکمیل این گزارش شریک شوید.

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •