پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • ساز هنگ درام چیست؟ | دانلود آهنگ و فیلم با هنگ درام

  مجموعه : دنیای سینما و موسیقی

  ساز هنگ درام چیست؟ | دانلود آهنگ و فیلم با هنگ درام

  ساز هنگ درام Hang Drum چیست؟ | دانلود آهنگ و فیلم با هنگ درام

  در این مطلب شما را با یکی از خاص ترین و محبوب ترین و البته جدیدترین انواع ساز به نام هنگ درام آشنا می کنیم ، ساز ضربی کــه صدای واقعا عالی دارد. این ساز 19 سال پیش توسط دونفر در سوییس ابداع شد.

   

  اطلاعات خلاصه:

  سال ابداع : 2000 میلادی

  مبدعان : فلیکس رونِر  Felix Rohner و سابینا شِرر Sabina Schärer مالکان کمپانی PANART

  محل ابداع : برن سوییس

  نوع : ساز کوبه ای ( ضربی ) و ملودیک

  طبقه : خودصداها

  مکانیسم : تولید صدا با ارتعاش بدنه‌ی ساز

  ساز هنگ درام چیست؟ | دانلود آهنگ و فیلم با هنگ درام

  صدای این گروه از سازها از طریق بدنه‌ی ساز و با ضربه‌زدن، مالش دادن، کشیدن و یا لرزاندن قطعات ساز تولید ميشود و نه از طریق ارتعاش سیم و یا دمیدن هوا.

   

  ساختار هنگ‌درام چگونه اســت؟

  به گزارش نیک شو، سازهنگ از دو نیم‌پوسته‌ی فولادی تشکیل شده و شکلی شبیه به بشقاب پرنده را در ذهن تداعی ميکند و بدون هیچ وسیله‌ی ویژه و ابزار واسطی، تنها با دست نواخته ميشود.در شکل‌دهی این ساز، از برخی اصول فیزیکی اســتفاده‌شده در طراحی ساز Steelpan اســتفاده شده اســت.ساز هنگ از دو قسمت کاملاً جداگانه فلزی ساخته شده. قوس بالایی و پایینی. قوس بالایی کــه نت‌ها بر روی این قوس چیده شده و به آن طرف دینگ (Ding Side) گفته ميشود. طرف دیگه قوس زیرین ميباشد کــه دارای یک سوراخ بزرگ در مرکز آن اســت، این قسمت را گو (Gu Side) مينامند. این ساز ویژگی‌های منحصر به‌فردی دارد. در هنگ، ترکیب صداهای منحصر به‌فردی قابل شنیدن اســت و نوازندگی آن از طریق انگشتان دست صورت ميگیرد. این ساز کــه ۵۲سانتی‌متر قطر و ۲۴سانتی‌متر ارتفاع دارد، روزبه‌روز در حال تکامل اســت؛ در سال‌های ۲۰۰۳، ۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ نسخه‌های دیگری از آن ساخته شد. همین موضوع باعث شد تا سازهایی با اختلاف نوسانات صدا شکل بگیرد و به واسطه‌ی تغییر کیفیت صدا در سازهای مختلف اســت کــه در برخی اجراها از دو مدل ساز گوناگون اســتفاده ميشود.

  ساز هنگ درام چیست؟ | دانلود آهنگ و فیلم با هنگ درام

  این ساز نیازی به کوک کردن ندارد. البته سازهای نسل دومی کــه ساخته شدند، کوک را بهتر از نسل اولیه‌ی ساز هنگ نگه می دارند.

   

  الگو و الهام اصلی برای ساخت ساز هنگ

  گفته ميشود قبل از ابداع ساز هنگ درام، سازهای دیگری به نام SteelPan با بدنه کاملاً فلزی و ساختار ابتدایی حدود ۱۷۰۰ میلادی در آفریقا و آمریکای جنوبی و بعد از آن از گالن‌های فلزی (گالن‌هایی با ظرفیت ۵۵ گالن) خالی ساخته شده کــه در جشن‌ها ومراسم طرفداران پر و پا قرصی داشته‌اســت و به نوازتدگان آن ” پن ایست ” (Panists) گفته ميشود.

   

  نت اصلی ساز هنگ درام یا دینگ

  نت اصلی ساز هنگ درام یا «دینگ»، پایین‌ترین نت از نظر اکتاو صدایی یا به عبارتی بم‌ترین صدا را تولید ميکند؛ کــه معمولاً ارتباطی با ساختار گام یا همان Scale (ساختار نت‌ها) ندارد؛ و دیده شده‌اســت کــه با مجموعه نت‌های ثابت برای دو ساز مختلف، دینگ با نت متفاوتی ساخته ميشود. در روش نوشتاری نت‌ها، نت دینگ با یک علامت از باقی نت‌ها جدا ميشود. مثلاً

  D / A C D E F G A

  این مثال نشان ميدهد کــه، نت اصلی یا همان دینگ شامل نت D یا در فارسی «ر» RE ميباشد.

  ساز هنگ درام چیست؟ | دانلود آهنگ و فیلم با هنگ درام

  نت‌های ساز هنگ درام

  هر نت بر روی ساز هنگ درام دارای یک فضای مشخصی اســت کــه به آن Tone Field هم گفته ميشود. معمولاً به فرم دایره یا بیضی ست. تحقیقات جدید در زمینهٔ فرم نت‌ها این را نشان ميدهد کــه فرم بیضی برای Tone Field نت‌های هنگ درام، نتیجه بهتری در زمینه انتشار، حجم و پایداری صدا ی هنگدرام ایجاد ميکند. همچنین امکان بیشتری در ایجاد افکت‌های صوتی را فراهم ميکند؛ کــه در این موارد بیشتر توضیح خواهیم داد. بدست آوردن اندازه صحیح تن فیلدها برای ایجاد آن بر بروی بدنه ساز بسیار دقیق و حساس اســت و هر سانتی‌متر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار اســت.

   

  کوک کردن نت‌های ساز

  مهمترین و پیچیده‌ترین مرحله بعد از ساخت ساز هنگ درام کوک نت هاســت. به‌طور کلی بیش ۶۵ درصد از مجموعه تلاش در ساخت و تولید ساز هنگدرام به مرحله کوک کردن مربوط ميشود و این درصد بالا حاکی از اهمیت این مرحله اســت.

   

  تعداد نت‌ها در ساز هنگ-درام

  در نسخه‌های نرمال ساز هنگ درام و هپی درام، صفحه بالایی دارای یک نت دینگ و ۷ نت دیگر در روی بدنه قوس بالایی اســت؛ ولی امروزه سازندگان با تغییراتی در تعداد نت‌ها روی بدنه تعداد نت‌ها را به هم ۱۳ رسانده‌اند. البته لازم اســت ذکر شود بالا رفتن تعداد نت‌ها طبیعتاً برای نوازندگان هنگ امکان مثبتی اســت ولی به دلیل محدودیت فضای روی ساز نت‌های هنگ درام، زیر تر و به اکتاوهای بالاتر هدایت خواهند شد.

  ساز هنگ درام چیست؟ | دانلود آهنگ و فیلم با هنگ درام

  گام‌ها در ساز هانگ و هپی درام

  از آنجایی کــه شناخت گام‌ها و خواص هر گام مبحث گسترده و قابل بررسی بیشتر و تخصصی اســت، این را در نظر داشته باشید کــه گام هر ساز الگوی انتخاب و چیدمان هر نت را روی هنگدرام تشکیل ميدهد.

   

  مثال: یکی از پر کاربردترین گام‌های موسیقی گام می مینور اســت. به الگوی زیر:

  W به معنی یک پرده کامل

  H به معنی نیم پرده اســت.

   

  W H W W H (W+H) H

  E F# G A B C D#

  ولی در ساز هنگ درام به جای نت‌های بالا از نت‌های E/ A, B, C, D, E, F#, A ساخته ميشود. این تغییر گاهی به دلیل محدودیت در ساخت و گاهی به دلیل افزایش بازده صوتی و دلنشینی بیشتر اســت

   

  نسل دوم هنگ‌درام چه تفاوتی با نسل اول دارند؟

  نسل دوم هنگ‌درام علاوه بر بدنه‌ی فولادی، پوشش نازکی از جنس فلز برنج دارد کــه نسل اول نداشت. تا امروز بیشتر از هفت‌هزار نسخه از ساز هنگ به‌وسیله‌ی موسسه‌ای کــه مخترعانش راه‌اندازی کرده‌اند ساخته شده و نوازنده‌های این ساز با تکنیک‌های گوناگونی در حال گسترش این ساز هستند. در واقع بخش بسیار بزرگی از این هفت هزار نسخه را جزء سازهای نسل دوم هنگ درام رده‌بندی کرده‌اند و احتمال ميرود کــه نسل جدیدتر این سازها نواهای متفاوتی را ارائه دهند.

   

  هنگ‌درام چه سرنوشتی پیدا ميکند؟

  در صورت تکنوازی هنگ‌درام امکان دارد این ساز برای مخاطب خسته‌کننده به نظر بیاید مگر اینکــه نوارنده خلاقیت بالایی داشته باشد؛ اما در صورت همنوازی با سازهای دیگر صدایی لذت‌بخش تولید ميکند. به هر صورت این ساز دارای قدمت زیادی نیست و احتمالا در آینده با تغییرات همراه خواهد بود.

   

  ساز «هنگ» در حال حاضر در ایران به صورت محدود مورد توجه قرار گرفته‌اســت. قیمت این ساز به طور تخمینی حدود ۲۶۰۰ دلار اســت.

   

  یکی از نوازنده‌های معروف این ساز در جهان،‌ دنیل ویپلسِ (Daniel Waples) انگلیسی اســت کــه موسیقی را با گیتار و گیتار الکتریک و سازهای ضربی کوچک آغاز کرد و در سال ۲۰۰۶ میلادی برای اولین بار با ساز هنگ آشنا شد و به فراگیری آن پرداخت. این نوازنده تا به حال قطعه‌های زیادی را برای هنگ ساخته و نواخته و در کنسرت‌های زیادی هم شرکت داشته و باید گفت کــه از حرفه‌ای‌ترین نوازنده‌های این ساز به حساب می آید.

   

  به عنوان یک نمونه ایرانی ميتوان به آهنگ «آسمان هم زمین ميخورد» گروه چارتار اشاره کرد کــه از صدای این ساز اســتفاده کرده‌اســت.

  ساز هنگ درام چیست؟ | دانلود آهنگ و فیلم با هنگ درام

  با دلار 13 هزارتومانی یعنی 38 میلیون تومان ، چرا اینقدر گران؟!

  هنگ‌درام از سازهای گران محسوب ميشود؛ دلیل اصلی گرانی‌اش را ميتوان دو دلیل عمده برشمرد:

   

  دشواری ساخت

   

  سازندگان معدود آن در سرتاسر دنیا

   

  با وجود تقاضای زیاد نسل جوان در کل دنیا برای این ساز، سازندگان آن شاید هنوز به دویست نفر نرسیده باشند. هنگ‌درام هنوز به صورت دستی و در کارگاه‌های کوچک ساخته ميشود. انتخاب فلز و آلیاژ مناسب، ساعت‌ها و روزها وقت برای شکل و فرم دادن به آن و رسیدن به نت‌ها با کوک درست بخشی از سختی‌های فرآیند تولید این ساز اســت. شاید اگر با موسیقی و ساخت‌وساز آشنایی داشته باشید، ساخت هنگ درام یک ایده‌ی پول‌ساز و فوق‌‌العاده برای شما باشد. تنها باید پشتکار داشته باشید و این ایده را عملی کنید. سختی کار در آن اســت کــه به احتمال زیاد باید تمامی مراحل کار را با جست‌وجو در اینترنت، خواندن مطالب و دیدن فیلم آموزشی یاد بگیرید.

   

  غنای متحد

  صدای هنگ‌درام صدایی غنی و تاثیرگذار اســت. علت آن هارمونیک‌های فراوانی اســت کــه در تک‌تک نت‌های آن وجود دارد. به این معنی کــه چون بدنه‌ی ساز یکپارچه اســت، وقتی نتی را به تنهایی به صدا درميآورید دیگر نت‌ها نیز با شدت کمی به ارتعاش درميآیند. همین موضوع صدای هنگ دارم را بسیار گرم و دلنشین کرده اســت. نواختن هنگ‌درام از خریدن آن آسان‌تر اســت؛ البته بستگی دارد بخواهید آن را در چه سطحی بنوازید. یک نوازندگی حرفه‌ای و تاثیرگذار کــه اهل فن موسیقی از آن لذت ببرند قطعا تمرین زیاد، ممارست و شناخت خوبی از موسیقی ميخواهد. اما اگر موزیسین حرفه‌ای نباشید هم از همان اولین روزها ميتوانید صدای دلنشینی تولید کنید و باعث شگفت‌زندگی اطرافیان‌تان بشوید.

   

  مراقب‌های موثر

  اگر هنگ‌درام دارید یا با این ساز مواجه شدید به خاطر داشته باشید کــه با دقت و مراقبت با آن برخورد کنید. هنگ‌درام علی‌رغم این کــه سازی اســت از فلز سخت ولی رینگ‌های آن یا همان فرورفتی و برجستگی‌های آن نازک و آسیب پذیرند. ضربه شدید و خیلی محکم ميتواند نت‌های آن را از کوک خارج کند. در ضمن داشتن انگشتر و دستنبد نیز ميتواند خط و خش وارد کند و زیبایی ساز را کمتر کند.

  ساز هنگ درام چیست؟ | دانلود آهنگ و فیلم با هنگ درام

  هنگ درام در موسیقی خیابانی

  امروزه هنگ‌درام در موسیقی خیابانی جایگاه خاصی دارد. بسیاری از نوازندگان خیابانی در سراسر جهان از تاثیرگذاری آن برای اجرا اســتفاده ميکنند. اگر خوش شانس باشید در تهران هم ميتوانید نوازندگی این ساز را ببینید. همچنین صدای گرم و غنی آن تاثیرات هیپنوز دارد و برای ریلکسیشن و انواع یوگا نیز اســتفاده ميشود.

   

  پوشش رنج آماتور تا حرفه‌ای

  هنگ‌درام دارای یک کوک ثابت اســت و بیشتر آنها به صورت دیاتونیک ساخته ميشوند. یعنی فقط یک مد ثابت را ميتوان با آن نواخت. معمول‌ترین هنگ‌درام، هنگ دارم رِ مینور اســت؛ اما نوازندگان و سازندگان حرفه‌ای شکل‌ها و مدل‌های بسیار متنوعی اســتفاده ميکند. در حالت معمول ساز هشت یا نه نت دارد کــه یکی از نت‌ها کــه نت اصلی مد و گام در وسط اســت، صدایی پرحجم و باس دارد و باقی نت‌ها در اطراف آن پراکنده‌اند. مدل‌های ویژه کــه معمولا به سفارش نوازنده‌های حرفه‌ای هستند، گاه تا شانزده نت نیز دارند کــه برخی از نت‌ها در صفحه زیری کار گذاشته ميشوند. برخی از مدل‌ها دو نت بیس دارند. بعضی‌ها نمونه‌ها در کل فقط سه یا چهار نت بم دارند.
  سازهای مشابه هنگ درام هم وجود دارند؛ مانند تانگ‌درام کــه کوچک‌تر و بسیار ارزان‌تر از هنگ‌درام اســت. تانگ‌درام به لحاظ ساختاری به هنگ‌درام شباهت زیادی دارد؛ اما صدایی تیزتر و کم‌عمق‌تر دارد. به خاطر داشته باشید کــه برای خرید هنگ‌درام حتما با یک کارشناس موسیقی مشورت کنید.

   

  فیلم هنگ درام

   

   

  فروش ساز هنگ درام در تهران،دانلود اهنگ بی کلام ساز هنگ درام،قیمت هنگ درام ارزان،قیمت ساز هنگ دارم،قیمت هنگ درام دست دوم،دانلود آهنگ هنگ درام،تفاوت هنگ درام و تانک درام

   

   

  منابع : برگرفته از مقاله همایون خشندیش در ویرگول ، ویکی پدیا

   

   

  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
  تبلیغات
 • مطالب پربازدید
 •