موفقیت و پیشرفت

زمان برای افراد شاد مهم تر از پول است

زمان برای افراد شاد مهم تر از پول است

افراد شاد زندگی ایده آلی دارند چون به مقوله های مختلف با دید متفاوتی نگاه می کنند، بعنوان مثال پول برای آن ها مهم است اما در اولویت اول زندگی نیست، بلکه زمان مهم ترین چیزی است که برای آن ها ارزش ایجاد می کند. تحقیقات پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیا نشان داد ارزش نهادن به زمان بیش از پول با خوشحالی بیشتر مرتبط است. طی این پژوهش، شش مطالعه که در آن چهار هزار و ۶۰۰ نفر حضور داشتند مورد بررسی قرار گرفت و نتایج نشان داد چرا افراد شاد زمان را به پول ترجیح میدهند.

زمان برای افراد شاد مهم تر از پول است

به گزارش نیک شو، نتایج نشان میداد که افراد ترجیح بیشتر و پایدارتری برای ارزش نهادن به زمان داشتند تا بدست آوردن پول و متعاقب آن اولویت‌ دهی به زمان با احساس خوشحالی بیشتری مرتبط بود. در واقع از نظر آماری بیش از نیمی از افراد شرکت‌ کننده در این تحقیق زمان را در اولویت اول خود قرار داده بودند. افراد مسن نیز در مقابل افراد جوان ارزش زمان را بیشتر از پول ارزیابی کرده بودند. به گفته محققان با گذر زمان و نزدیک شدن به سنین پیری، افراد میخواهند که زمانشان را به طور معنی‌ دارتری سپری کنند.

 

بمنظور این تحقیق سوالاتی مرتبط با زمان و پول پرسیده میشد: مثلاً اینکه بین آپارتمانی گران‌تر با مسافت زمانی رفت و آمد کوتاه‌تر یا آپارتمانی ارزان‌تر با مسافت زمانی رفت و آمد طولانی‌تر کدام را انتخاب می‌کنند؟ یا بین انتخاب شغل‌هایی با درآمد بالا و زمان کاری بیشتر یا شغل‌هایی با درآمد پایینتر و زمان کاری کمتر کدامیک را میپسندند؟

 

در این تحقیق جنسیت افراد شرکت‌کننده و درآمد آنها تأثیری بر اینکه آیا زمان را ترجیح میدهند یا پول نداشت. گرچه این پژوهش افراد در سطح فقر را شامل نمیشد، چراکه آن ها مسلماً پول را به جای زمان ترجیح میدادند!

 

بگفته پژوهشگران خرج کردن پول زمانی خوشحالی به همراه دارد که صرف تجربه‌های شیرین و گردش شود. این تجربه‌ها همان اوقات و یا “زمان” هستند که باعث خوشحالی میشوند، بنابراین داشتن زمان آزاد بیشتر برای رویارویی با لحظات خوشحالی بیشتر مرتبط است. این پژوهش در مجله ” Social Psychological and Personality Science” منتشر شده است.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا