دنیای خودرو

روش های کاهش مصرف بنزین در زمستان

روش های کاهش مصرف بنزین در زمستان

روش های کاهش مصرف بنزین در زمستان

در فصل سرما مصرف بنزین افزایش دارد، اما شما می توانید روش هایی را به کار بگیرید کـــه میزان مصرف بنزین را کاهش دهید.

 

چگونه مصرف سوخت را کاهش دهیم؟

خوشبختانه، شما ميتوانید چند کار ساده انجام دهید تا مصرف سوخت خودروی خود را در هوای سرد کاهش دهید. با این‌کـــه کار زیادی در رابطه با آیرودینامیک خودروی خود نميتوانید انجام دهید، ميتوانید مصرف سوخت خودرو را با چک‌کردن میزان باد تایرها و همین‌طور اضافه‌کردن مقداری باد در صورت لزوم کاهش دهید.

 

همین‌طور ميتوانید از روغن موتورهایی کـــه برای هوای سرد طراحی شده‌اند، استفاده کنید تا اصطکاک موتور خودرو، کاهش یابد. به‌جای این‌کـــه در حالت توقف اقدام به گرم‌کردن خودروی خود کنید، شروع به حرکت کنید. خودرو در این حالت با استفاده از گرمای موتور، بسیار سریع‌تر گرم ميشود.

 

شما باید سفرهای خود را تا حد امکان، یک تکـــه کنید. به این معنی کـــه چند سفر را در یک سفر جای داده و دفعات زیادی اقدام به راه‌اندازی دوباره خودرو نکنید. سعی کنید از سیستم ضدیخ بیش از حدی کـــه لازم است استفاده نکنید.پارک‌کردن خودرو در پارکینگ‌های سرپوشیده باعث ميشود خودرو گرم‌تر بماند و زمان کمتری صرف گرم‌کردن خودرو شود.

 

چه چیزی باعث افزایش مصرف سوخت ميشود؟

موارد زیادی وجود دارد کـــه برروی مصرف سوخت خودروی شما در هوای سرد تأثیر ميگذارد.از لحاظ علمی، مولکول‌ها در هوای سرد سعی ميکنند در فاصله‌ کمتری از هم حرکت کنند و دلیل آن هم، کم بودن میزان انرژی آنهاست.این بدان معنی است کـــه چگالی هوای سرد بسیار بیشتر از هوای گرم است برای همین کشش آیرودینامیکی برروی خودروی شما (به خصوص در سرعت‌های بالا) بیشتر خواهدشد.این پدیده بر لاستیک‌های شما هم اثر خواهدکرد و باعث ميشود باد آنها کمتر شود. این سبب ميشود اصطکاک و مقاومت میان تایر و زمین بیشتر شود و مصرف سوخت خودرو بالا رود.

 

به گزارش نیک شو ، هوای سرد همچنین سیال‌های خودرو مانند روغن موتور یا روغن جعبه‌دنده را چگال‌تر ميکند و باعث اصطکاک بیشتر در موتور و جعبه‌دنده ميشود. این اتفاق بیشتر خودرو را در سفرهای کوتاه مدت هدف قرار ميدهد، زیرا هرچیزی در خودرو در دماهای بالاتر، کارآمدتر ميشود. شما ممکن است مقدار زیادی قدرت صرف استفاده از گرم‌کن کنید یا همین‌طور زمان زیادی را به گرم کردن خودرو پیش از حرکت اختصاص دهید.

روش های کاهش مصرف بنزین در زمستان

خودروی شما همین‌طور در برف و یخ هم سوخت بیشتری مصرف ميکند. به‌طور کلی، به صرفه‌ترین سرعت، ۴۵ مایل در ساعت است. اگر جاده پوشیده از یخ باشد، شما مجبورید با سرعتی بسیار کمتر از این مقدار حرکت کنید. تایرهای خودروی شما هم تماس کمتری با جاده خواهند داشت کـــه بدان معناست کـــه تمام قدرت خودروی شما به جاده منتقل نخواهد شد. تمام این دلایل کوچک سبب تفاوتی بزرگ ميشوند.

 

البته موارد دیگری هم باعت افزایش مصرف سوخت ميشوند کـــه برخی از آنها در ذیل مورد اشاره قرار گرفته است:

 

١- تنظیم نبودن موتور

 

٢-خاموش نکردن خودرو زمانی کـــه توقف کرده‌اید.

 

٣- استفاده از روغن موتوری کـــه اصطکاک را بین قطعات موتور کاهش نميدهد.

 

٤- بد کار کردن سنسور اکسیژن و فیلتر هوا

 

٥-همیشه روشن نگه داشتن سیستم تهویه خودرو

 

٦-احتراق ناقص یا عملکرد ضعیف شمع‌ها

 

٧-مسدود شدن فیلتر سوخت

 

٨- کیفیت ضعیف سوخت

 

٩-هم‌تراز نبودن چرخ‌ها

 

١٠- درست کار نکردن پیستون‌های ترمز

 

١١-عادات بد رانندگی

 

١٢-رانندگی با سرعت بالا

 

١٣-مشکلات سیستم پاشش سوخت مربوط به موتور

 

١٤-گرم کردن موتور در زمستان کـــه بسیار زمانبر است

 

١٥-تزریق بد سوخت

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا