پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • روش های جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا از اطرافیان

  مجموعه : پزشکی و بهداشتی

  روش های جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا از اطرافیان

  روش های جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا از اطرافیان

  ویروس آنفولانزا مـی توانـد از طریق راههای مختلفی منتقل شود از جمله سرفه و عطسه کردن فرد بـیمـار و حتی صحبت کردن و از علائم رایج آن هم مـی توان بـه سردرد و خسـتگی، بدن درد، گرفتگی عضلات، آبریزش بـینـی، گلو درد، سرفه، تب و لرز نام برد.

   

  بـا وجود  تمـام این نشانه ها، شخص بـیمـار پس از پشت سر گذاشتن دوره بـیمـاری که کمتر از دو هفته بـه طول مـی انجامد، بـهبود یافته و مـی توانـد بـه زنـدگی عادی خود بپردازد.حالا که هوا سرد شده و ویروس های آنفولانزا در هر مکانـی حضور دارد، برای جلوگیری از ابتلا بـه این بـیمـاری در محل کار خود مـی توانـید بـه روش زیر عمل کنـید. بـا نـیک شو همراه بـاشید.

   

  تفاوت آنفلوآنزا و سرمـاخوردگی

  دربـاره علائم و تفاوت آنفلوآنزا و سرمـاخوردگی،  آنفلوآنزا یک بـیمـاری ویروسی اسـت که از طریق دسـتگاه تنفس در کل بدن منتشر مـی‌شود و قسمت‌های مختلف بدن مـاننـد کلیه‌ها، مغز، قلب و در مجموع کل بدن را درگیر مـی‌کنـد. در صورتی که سرمـاخوردگی در نتیجه ابتلا بـه یکی از انواع صدگانه این ویروس رخ مـی‌دهد و منحصرا بـینـی، گلو و ریه‌ها را تحت‌الشعاع قرار مـی‌دهدکه علائم آن، انـدکی آبریزش و تب اسـت و مشکل زیادی درسـت نمـی‌کنـد.

   

  تب بـالای 39 تا 40 درجه بـه مدت سه روز، سردرد، قرمزی چشم، آبریزش بـینـی، درد گلو، سرفه، اسهال، اسـتفراغ، بـی‌حالی، درد عضلات، ناتوانـی و بـی‌اشتهایی از علائم آنفلوآنزاسـت. بـیمـاری‌هایی نـیز از گروه آدنوویروس‌ها هسـتنـد که علائم آنها شبـیه آنفلوآنزاسـت، امـا وقتی بـیمـاری اپیدمـی مـی‌شود، آن را مـی‌توانـیم آنفلوآنزا در نظر بگیریم.

   

  آنفلوآنزای فصلی شایع شده در اسـتان‌های کرمـان و سیسـتان و بلوچسـتان، گاهی مـی‌توانـد نه در حد یک اسـتان که در ابعاد یک کشور، قاره و حتی بـه صورت پانـدمـی یعنـی در تمـام دنـیا شیوع پیدا کنـد و مـیزان تلفات را افزایش دهد.البته شیوع این ویروس بـه صورت پانـدمـی، تقریبـا هر 20 سال یک بـار اتفاق مـی‌افتد. بـه همـین دلیل واکسن این ویروس آمـاده شده اسـت.

  روش های جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا از اطرافیان

  راههای جلوگیری از آنفولانزا

   

  پیشگیری از ابتلا بـه آنفلوآنزا

   

  جلوگیری از شیوع آنفلوانزا در کشورهای پیشرفته بسیار جدی گرفته مـی شود، زیرا علاوه بر تهدید سلامت، موجب کاهش کارایی و افزایش تعداد روزهای غیبت از محل کار مـی شود که مزید بر خسارت های مـالی درمـان مـی شود. پیشگیری از شیوع بـا آموزش های ساده ای مثل شسـتشوی مکرر دسـت و نـیز ارتقاء سلامت عمومـی بـه ویژه تغذیه مناسب امکان پذیر اسـت. تغذیه مناسب بـا بـهبود سطح ایمنـی از بروز آنفلوانزا جلوگیری مـی کنـد. همچنـین اسـتفاده از راهکارهای تغذیه ای مـی توانـد بـه کاهش دوره و شدت علائم آنفلوانزا کمک کنـد.

   

  ویروس آنفلوآنزا، هفت تا هشت ساعت امکان پایداری و زنـده مـانـدن روی اشیا را دارد، بـا توجه بـه این قابلیت مهم، لازم اسـت افراد از تمـاس دسـت‌های آلوده بـا چشم‌ها، بـینـی و دهان پرهیز کننـد و بعد از حضور در منزل دسـت‌های خود را بـه مدت 15 ثانـیه بـا آب و صابون بشوینـد، ضمن آن که مبتلایان بـاید دسـتمـال کاغذی مصرفی خود را بـه صورت مداوم و مرتب تغییر بدهنـد و از غذای گرم، سبزیجات، حبوبـات پخته، مـیوه تازه و ویتامـین C اسـتفاده کننـد تا سیسـتم دفاعی بدنشان تقویت شود.

  روش های جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا از اطرافیان

  استفاده از واکسن آنفولانزا

   

  دربـاره تصور برخی مردم مبنـی بر این که تزریق واکسن آنفلوآنزا مـانع از سرمـاخوردگی کودکان مـی‌شود، این بـاور غلط اسـت. تزریق واکسن مذکور مـانع از سرمـاخوردگی افراد نمـی‌شود. بلکه بـاعث کمتر شدن ابتلای کودکان بـه بـیمـاری‌های عفونـی مـی‌شود.تزریق این واکسن ـ جز افرادی که پیش‌تر بـه آنها اشاره شد ـ برای همه افراد ضروری نـیسـت،

   

  واکسن آنفولانزا بزنـید

  کارشناسان اعتقاد دارنـد هر فردی بـاید هر ۶ مـاه یکبـار بـاید واکسن آنفولانزا را تزریق کنـد تا از بروز این بـیمـاری پیشگیری شود.در اولین فرصت بروید و واکسن آنفولانزا بزنـید. ویروس آنفولانزا تا بـهار همچنان در هوا بـاقی مـی مـانـد. این واکسن بـه طور صددرصد بـاعث پیشگیری این بـیمـاری نمـی شود امـا تا ۷۰ درصد از ابتلا بـه آن پیشگیری مـی کنـد. این واکسن حتی برای افرادی که دیابت، آمفیزم و … نـیز دارنـد، توصیه مـی شود. حتی افرادی که آنفولانزا گرفته انـد نـیز بـا تزریق این واکسن مـی تواننـد شدت بـیمـاری خود را کاهش دهنـد.

  روش های جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا از اطرافیان

  از دست دادن ها پیشگری کنید

   

  بـیشترین بـیمـاری های این فصل که منجر بـه بسـتری شدن بـیمـار شده انـد، در اثر ویروس های A آنفولانزا یعنـی H3N2 بوده انـد. این ویروس ها بـیشتر از بقیه موجب بروز بـیمـاری و حتی مرگ افراد شده اسـت. در نتیجه، واکسن آنفولانزا مـی توانـد شمـا را از پیدایش این بـیمـاری مصون نگه دارد.انجمن کنترل و پیشگیری بـیمـاری های آمریکا (سی دی سی) تزریق این واکسن را در همه افراد و نوزادان بـالاتر از ۶ مـاه توصیه مـی کنـد. همچنـین زنان بـاردار نـیز در فهرسـت افرادی هسـتنـد که زدن واکسن آنفولانزا شامل آنها مـی شود.

   

  نوزادانـی که هنوز ۸ مـاهشان نشده، ممکن اسـت احتیاج داشته بـاشنـد که این واکسن را در دو نوبت تزریق کننـد. افراد بـالای ۶۵ سال نـیز بـاید بـالاترین دُز این واکسن را دریافت کننـد. بر اساس آنچه سی دی سی پیشنهاد کرده، بزرگسالانـی که بـه تخم مرغ حساسیت دارنـد بـاید از نوع دیگری از این واکسن که بـه فِلابُوک (Flublok) معروف اسـت، اسـتفاده کننـد.

   

  از جمع دوری کنـید

  آنفولانزا برخلاف سرمـاخوردگی، بسیار سخت و شدید شروع مـی شود. شمـا بـه طور ناگهانـی احساس خسـتگی شدید مـی کنـید، بدن درد دارید و پیشانـیتان داغ مـی شود. در این وضعیت بـاید در خانه مـانـده و اسـتراحت کنـید. بـه توصیه محققان و مرکز کنترل و پیشگیری بـیمـاری ها، در این شرایط بـاید دسـت‌کم ۲۴ ساعت در خانه بمـانـید و بـا اشخاص دیگر در تمـاس نبـاشید تا بقیه را نـیز مبتلا نکنـید.حضور در محیط های شلوغ و پرجمعیت خطر ابتلا بـه آنفولانزا را افزایش مـی دهد. در صورت امکان بـه جای اسـتفاده از اتوبوس یا مترو از وسایل نقلیه دیگر برای رفتن بـه محل کار خود اسـتفاده کنـید.

   

  اگر احساس مـی کنـید که بـه آنفولانزا مبتلا شده اید، از تمـاس مسـتقیم و نزدیک بـا دیگران بپرهیزید تا ویروس بـه آن ها منتقل نشود. در خانه هم ترجیحا در اتاق مجزا بـاشید و کمتر بـا اعضای خانواده تمـاس داشته بـاشید.

   

  دسـتان خود را بـه طور مرتب بـا آب و صابون بشویید

  طی تحقیقاتی مشخص شده اسـت مـیز کارمنـدان ۴۰۰ برابر آلوده تر از کاسه دسـتشویی اسـت. از همه بدتر اینکه فقط حدود ۱۵ درصد از کارمنـدان اداری فضا و مـیز کار خود را هر هفته تمـیز مـی کننـد. دسـتان خود را بـه طور مرتب بشویید. بـه ویژه زمـانـی که بـا فرد مبتلا بـه آنفولانزا برخورد داشته اید، حتمـا دسـتان خود را بـا صابون بشویید. سعی کنـید رونـد شسـت و شو دسـت کم ۲۰ ثانـیه ادامه داشته بـاشد. اگر امکان شسـت و شوی مداوم دسـت های خود را نـدارید از ژل های ضدعفونـی کننـده اسـتفاده کنـید.

  روش های جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا از اطرافیان

  از افرادی که مشکوک به آنفولانزا هستند دوری کنید

   

  تمـاس های فیزیکی بـا دیگران را کاهش دهید

  تا حد امکان از تمـاس مسـتقیم بـا فردی که مبتلا بـه آنفولانزا اسـت خود داری کنـید. بـه طور مثال، در محل کار خود بـه همکارانـی که بـیمـار هسـتنـد، دسـت نـدهید. یا اگر مجبور بـه انجام این کار شدید، حتمـا دسـتان خود را بـا صابون بشویید.

   

  زیاد آب و مـایعات بنوشید

  وقتی بـه آنفولانزا مبتلا مـی شوید، آب بـهترین دوسـت شمـاسـت. سعی کنـید تا جای ممکن آب یا مـایعات شفاف (یعنـی چای گیاهی، نوشیدنـی مخصوص ورزشکاران یا آب گوشت، سبزیجات و آب مرغ) مصرف کنـید. اجازه نـدهید کم‌آبـی بدن موجب بدتر شدن شرایط بـیمـاری بشود.

   

  کلام آخر

  بـاید آگاه باشید بـه ادعای کارشناسان، انتقال ویروس آنفولانزا از یک روز پیش از آغاز بـیمـاری تا ۵ تا ۷ روز بعد از بروز نشانه های آن بـه اطرافیان انتقال پیدا می کند . بعلاوه، ویروس آنفولانزا بـه واسطه صحبت کردن، سرفه و عطسه کردن فرد بـیمـار بـه اطرافیان سرایت می کند. تنـد نفس کشیدن، پوسـت برافروخته، ننوشیدن مـایعات کافی، بـیدار نشدن بـه موقع از خواب، زودرنجی و بـی حوصلگی از جمله نشانه های بروز آنفولانزا در کودکان هسـتنـد. اگر این نشانه‌ها را اگر در کودکان مشاهده کردید، حتمـا بـه پزشک مراجعه کنـید.

   

   

  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •