پزشکی و بهداشتی

رهایی از حالت آزار دهنده خشکی دهان در خواب

رهایی از حالت آزار دهنده خشکی دهان در خواب

پدیده خشکی دهان امکان دارد بیماری نباشد، ولی می تواند به مشکل بزرگ تری مربوط شود. در صورتی که خشکی دهان با احساس سوزش در دهان، لب ترک خورده و یا گوشه دهان زخم شده، پلاک بیش از حد روی دندان ها و نفس بد بو همراه است، حتما با متخصص صحبت کنید. خشکی دهان می تواند به مشکلات زیادی در حوزه ی دهان و دندان ختم شود. چنانچه به این مشکل رسیدگی نشود پوسیدگی هایی شدید و مشکلات حاد در لثه می تواند دهان شما را تهدید کنند.

رهایی از حالت آزار دهنده خشکی دهان در خواب

خشکی دهان و درمان آن

 

خشکی دهان می تواند به دلیل عدم کارکرد صحیح غدد بزاقی رخ دهد. بعضی از شایع ترین علل آن عبارتند از:

 

= استرس

 

= بعضی داروها

 

= درمان سرطان (تابش/ شیمی درمانی)

 

= اختلالات خود ایمنی مانند سندرم شوگرن

 

= سیگار کشیدن، خشکی دهان می تواند دلیل های زیادی داشته باشد، اما خشکی دهان در خواب اغلب به دلیل خوابیدن با دهان باز یا خرو پف رخ می دهد.

 

مهم نیست که دلیل آن چیست، خشکی دهان مزمن به خصوص در خواب مسئله ای است که باید توسط دندان پزشک متخصص رفع شود. دهان شما به رطوبت نیاز دارد، به خصوص زمانی که خواب هستید این امر اهمیت بیشتری می یابد. بزاق دهان به جلوگیری از پوسیدگی دندان، به دلیل آن شستن باکتری ها و مواد غذایی و کمک به بلع، کمک می کند.

 

هنگامی که دچار خشکی دهان در خواب می شوید، دهان و لثه ها قرمز و ملتهب می شوند و احتمال عفونت بالاتر می رود. جدا از این تاثیر بلند مدت، خشکی دهان در خواب مانع خواب خوب و آرامش فرد می شود.

 

درمان خشکی دهان در خواب

بهتر است برای درمان خشکی دهان با دندان پزشک خود صحبت کنید، اما با استفاده از بعضی گام های ساده نیز می توانید درد و ناراحتی خود را از بین ببرید. برای شروع بعضی عادات خود را تغییر بدهید، برای مثال مصرف کافئین و قهوه، الکل و سیگار را قطع کنید. در صورتی که دچار خشکی دهان هستید از غذاهای شیرین یا اسیدی و آب نبات دوری کنید، چرا که تا حد زیادی خطر ابتلا به پوسیدگی دندان را افزایش می دهند.

 

در طول روز، مقدار زیادی آب بنوشید. مایعات به رفع خشکی دهان کمک می کنند. برای جلوگیری از خشکی دهان در خواب، توصیه می شود که با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید و از دهان شویه های حاوی الکل، که می توانند این مشکل را حادتر کنند، دوری کنید. توصیه می شود که یک دستگاه بخار سرد در اتاق خود قرار دهید تا رطوبت اتاق را تامین کند. همچنین یک لیوان آن در نزدیکی خود قرار دهید تا در زمان های که بیدار می شوید مقداری آب بنوشید.

 

بیشتر بخوانید:

 

خشکی چشم تهدیدی برای افراد سالمند

۸ دلیل برای این که قهوه خورها موفق تر هستند

۸ ماده غذایی که سلامت دندان را تضمین می کنند

توصیه های جالب درباره رعایت بهداشت فردی

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا