پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • رموز موفقیت در کار گروهی را بدانیم

  مجموعه : موفقیت و پیشرفت

  رموز موفقیت در کار گروهی را بدانیم

  رموز موفقیت در کار گروهی را بدانیم

  کارهای گروهی باعث می شود که نتایج خوبی به دست آید و افراد فشار کمتری را در انجام کارها متحمل شوند، از طرفی با برنامه ریزی صحیح می توان همدلی و افزایش بازدهی را بین افراد ایجاد کرد. اینجا به آن نصیحت از آن پدر فقید میرسیم که با چند تکه چوپ به پسرش اثبات کرد که کار گروهی و پشت سر هم بودن چقدر قوی و با ثبات است. جدا تا به حال برایتان این سوال پیش آمده است که چگونه برخی کارهای گروهی به شکلی فوق العاده بهینه انجام می شوند؟

   

  اما برخی دیگر به همان روزهای ابتدایی تشکیل گروه محدود می شوند و بعد از مدتی به فراموشی سپرده میشوند؟ کار گروهی موفق به طور عجیبی ساده و در عین حال دشوار و پیچیده است.

   

  به همین دلیل است که در بسیاری از گروه ها، برقراری ارتباط موثر میان اعضای گروه به سختی انجام میگیرد و برای شکل گیری کنش های موفق میان آنان و هم چنین انجام درست امور، دغدغه های بسیاری وجود دارد. در واقع موفقیت کار گروهی به همین موارد مذکور وابسته است.

   

  بدون توجه به ماهیت گروه و دلایل وجودی آن، انسان ها موجوداتی پیچیده و مخلوطی از ویژگی های مختلف هستند، همچنین هر عضو یک گروه، تمام کوله بار خودش را، چه خوب باشد چه بد، با خود به درون گروه میکشاند.

  رموز موفقیت در کار گروهی را بدانیم

  بنابراین افراد مختلف با تجربیات متفاوتی که در کار و زندگی شخصی خود دارند، و همچنین درجات متفاوتی از موفقیت که در کارهای پیشین خود کسب کرده اند، جمع میشوند و یک گروه را تشکیل میدهند، و زیر سایه این گروه در پی اهدافی جدید میگردند و تلاش میکنند این اهداف را محقق سازند.

   

  با در نظر گرفتن این پیچیدگی ها که در فرایند تشکیل یک تیم وجود دارد، عناصر بسیاری در برهم کنش های میان اعضای گروه اهمیت پیدا میکند و پیرو همین موضوع است که راهکارهای مختلفی مطرح میشود، و در نهایت به نتیجه ای اثر بخش منتهی میشود.

   

  شانس شرکت در کارهای گروهی و رسیدن به موفقیت از طریق فعالیت های تیمی، کاری است که کاملا به خود شما وابسته است. با قدم گذاشتن در مسیری درست و انتخاب راهی متناسب با اهداف تعیین شده، میتوان در کار گروهی به موفقیت رسید، و در این راه هیچ چیز نباید برایتان مهم تر از موفقیت گروهی باشد که در آن به فعالیت میپردازید.

   

  هر گروپ و تیمی، به موارد بنیادینی نیاز دارد که بایستی برای رسیدن به موفقیت محقق شوند، و تا زمانی که این عناصر ابتدایی فراهم نشوند، هیچ موفقیتی قابل انتظار نخواهد بود.

  رموز موفقیت در کار گروهی را بدانیم

  کلیدهای رسیدن به موفقیت در کار گروهی

  نکته هایی که در ادامه بیان خواهد شد، فضایی است که بایستی برای رسیدن به موفقیت در کار گروهی ایجاد شود.

   

  . تمام اعضای گروه باید اهداف تیم را درک کنند و برای رسیدن به آن ها، همه تلاش نمایند. چنین تصمیم و توافقی که در جهت رسیدن به هدف های تعیین شده شکل میگیرد، برای تحقق کار گروهی موفق، حائز اهمیت است. اعضای گروه باید روی تمام جزئیات مسیری که با هم طی خواهند کرد توافق داشته باشند و چتر حمایت خود را در تمام طول این راه روی هر آنچه که گروه تعیین کرده است باز کنند.

   

  . ممبر های گروه باید محیطی را فراهم نمایند که تمام افراد در بستر آن به ریسک های منطقی و یکدست، دست بزنند، به برقراری ارتباط بپردازند، تصمیم بگیرند، و عمل کنند. اعضای گروه باید به یکدیگر اعتماد داشته باشند و برای مخالفت و بیان نظراتشان سرزنش نشوند.

   

  . ارتباطات در میان اعضا در محدوده گروه، باید بر پایه راستی، اعتماد و احترام متقابل باشد. به این ترتیب تمام افراد برای بیان دیدگاه ها، تفکرات، و راه حل های مشکلات، احساس راحتی و آرامش خواهند کرد.

  رموز موفقیت در کار گروهی را بدانیم

  در نتیجه همه آنها در زمان زودی میفهمند که برای شنیدن نظراتشان، گوش شنوایی برایشان وجود دارد و سایرین همه برای درک دیدگاه هایشان تلاش میکنند. همچنین تمام اعضای گروه به راحتی سوالات و مشکلات خود را در بین دیگر افراد بیان خواهند کرد و همکارانشان برای حل مشکلات آنان راه حل ارائه می نمایند.

   

  . اعضای گروه باید به عنوان افرادی منحصر بفرد شناخته شوند که تجربیات، نقطه نظرات، دانش، و دیدگاه هایشان هیچ جایگزینی نخواهد داشت. به این ترتیب تفاوت نظرات به عنوان یک مزیت مهم برای رسیدن به اهداف گروه قلمداد خواهد شد.

   

  بر اساس و مبنای همین تعداد نظرات است که سازمان ها به سوی تولید محصولات جدید، خدمات نوین، و رویکردهای تازه هدایت میشوند. در واقع هر سازمان، هر چه در جذب نظرات مختلف موفق باشد، در رسیدن به اهدافش نیز موفقتر خواهد بود.

  رموز موفقیت در کار گروهی را بدانیم

  همیشه در یک گروه موفق، خلاقیت، نوآوری و نظرات متفاوت با آغوش باز پذیرفته میشوند و مورد تشویق قرار میگیرند. حرفهایی مثل ما دقیقا همین کار را کردیم و نتیجه ای ندیدیم یا چه نظر احمقانه ای، به هیچ وجه در یک گروه موفق جایی نخواهد داشت.

   

  در نتیجه اعضای گروه میفهمند که قدرت تیمشان به نظرات مخالف و دیدگاه های متفاوت وابسته خواهد بود، و از این طریق است که میتوانند بر مشکلات فایق آیند و اهداف گروه را به پیش ببرند.

   

  . اعضای یک تیم باید بتوانند خودشان را دائما ارزیابی کنند و فرایندهای موجود در گروه را بهبود ببخشند. شاخص های تعیین شده در گروه بایستی با روی باز در میان اعضا به بحث گذاشته شوند و به این ترتیب توانایی های گروه برای قرار گرفتن در مسیر پیشرفت بهتر و بهتر خواهد شد.

   

  . تمام افرادی که در یک گروه فعالیت دارند باید در تصمیم گیری های گروهی مشارکت داده بشوند و برای بیان نظراتشان مورد حمایت قرار گیرند. بر همین اساس است که اعضای گروه در می یابند که نقشی موثر در پیشبرد اهداف گروه دارند و حضور آنان در گروه برای رسیدن به موفقیت تیمی بسیار مهم است.

  رموز موفقیت در کار گروهی را بدانیم

  چنانچه گروهی بتواند این فاکتورها را به درستی رعایت کند، بدون شک می تواند در رسیدن به اهدافش موفق شود. در این صورت است که می توان با اطمینان گفت که کار گروهی در مسیری صحیح انجام گرفته است. در واقع همیشه کارها و وظایفی که در گروه انجام می گیرد چالش اصلی گروه نیست.

   

  بلکه این روابط میان اعضای تیم و موارد جزئی که روز به روز در گروه شکل می گیرد و محقق می شود است که بزرگترین دغدغه های موجود در کار گروهی را بوجود می آورد.

  و همچنین در صورتی که اعضای گروه بتوانند از سنگرهای شخصی خودشان بیرون بیایند و دوشادوش یکدیگر برای پیشبرد کار تیمی تلاش کنند، به بزرگترین دستاوردهایی که می توانند تصور کنند دست خواهند یافت.

   

  بسیاری از مواردی که گفته شد، برای گروه ها و افرادی که به کار گروهی مشغول هستند، واضح و شفاف است. پس کافی است با رعایت نکات مذکور به گروهمان اجازه دهیم که در مسیر پیشرفت قرار گیرد.

   

  یادمان باشد که نظر همه محترم هست و اگر اشتباه بود یا دچار نقص اطلاعاتی بجای کوبیدن آن اگر خودمان می دانستیم به نحوی شکل صحیحش را بگوئیم. نظر های مخالف هم حائز اهمیت اند هم چنانکه ادیسون گفته بود من با هزار اشتباهم، هزار راه نساختن لامپ را آموختم. (سالم و شاد و موفق باشید).

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است

  نظرتان را بنویسید

 • مطالب پربازدید
 •