دنیای خودرو

راهکارهای کاهش مصرف سوخت خودرو

راهکارهای کاهش مصرف سوخت خودرو

راهکارهای کاهش مصرف سوخت خودرو

افزایش نرخ بنزین باعث شده بیشتر از قبل به فکر کاهش مصرف سوخت خودرو باشیم ، سوختی که حالا باید برایش بهای زیادی بدهیم و تا می توانیم در مصرف آن صرفه جویی کنیم.

 

راه هایی موثر برای کاهش مصرف سوخت خودرو

1- فشار تایر خود را حداقل یکبار در ماه بررسی کنید. لاستیک های کم باد، موجب افزایش مصرف سوخت می شوند. بدین صورت که میانگین 400 میلی بار کاهش فشار باد در تایر خودرویتان موجب افزایش مصرف سوخت 2 درصدی و کاهش عمر تایرها تا 25 درصد می گردد.

 

2- فیلتر هوای خودرویتان را در بازه زمانی مشخص بررسی و در صورت لزوم تعویض کنید. اگر فیلتر هوا کثیف باشد ورود جریان هوا به موتور مختل می شود و بنزین بیشتری می سوزاند.

 

3- در صورت امکان، از کروز کنترل استفاده کنید. این موضوع می تواند تا 6 درصد مصرف سوخت خودرویتان را در بزرگراه ها کاهش دهد.

 

4- کابل باطری خودرویتان را حتما بازرسی کنید. پوسیده شدن کابل باطری سبب اختلال در انتقال جریان برق به قسمت‌های مختلف خودرو می شود و همین موضوع باعث مصرف سوخت بیشتری می گردد. از این رو توصیه می شود کابل باطری هر چند مدت یکبار تمیز و بازبینی شود.

 

5- اجازه ندهید خودرویتان بیشتر از 1 دقیقه درجا کار کند چراکه مصرف سوخت را تا 2 برابر افزایش می دهد. همچنین برای گرم کردن خودرو پیش از حرکت در حدود 20 ثانیه صبر کنید سپس با سرعت کم شروع به حرکت نمایید.

 

6- سعی کنید در صورت امکان با دنده سبک برانید. رانندگی با دنده سبک راهکاری برای صرفه جویی در مصرف سوخت است. برای مثال رانندگی با سرعت 90 کیلومتر در ساعت با دنده 3 در حدود 25 درصد سوخت بیشتری نسبت به رانندگی با همان سرعت با دنده 5 مصرف می کند.

 

7- با حفظ فاصله خود را با خودروی جلویی، از ترمزهای شدید بپرهیزید. تحقیقات نشان می دهد که تکنیک های رانندگی مانند روش ترمز گرفتن تا 30 درصد می تواند کارایی سوخت را تحت تاثیر قرار دهد.

 

8- تا جایی که امکان دارد از بردن لوازم غیر ضروری در سفرهایتان اجتناب نمایید. وسایل اضافی همچون باربند، که موجب ایجاد مقاومت در برابر باد می شوند را بردارید. به علاوه از قرار دادن وسایل غیر ضروری در داخل خودرو، خودداری کنید چراکه وزن ماشین را بالا برده و موجب استمرار افزایش مصرف سوخت خودرو شما می‌شود.

 

9- هیچ وقت پیش از خاموش کردن ماشین گاز ندهید. این کار هم موجب هدر رفتن بنزین می شود و هم باعث فرسوده شدن سیلندرها خواهد شد. این رفتار، پیش از این در خودروهای کاربراتوری استفاده می‌شد که روش درستی برای خاموش کردن خودرو بود اما در خودروهای امروزی که با سیستم انژکتور کار می‌کنند، حتما از این کار پرهیز نمایید.

 

10- در بازه های زمانی مشخص ترمزهای ماشین را بررسی کنید و در صورت لزوم آنها را تنظیم کنید. اگر ترمز کاملاً تنظیم نباشد مقاومت زیاد و سوخت بیشتری مصرف می شود.

 

12- کیفیت بنزین نیز می تواند به عنوان یکی از مهم‌ ترین نکات موجود در زمینه کاهش مصرف سوخت بشمار آید. از بنزین سوپراستفاده نمایید چراکه بنزین سوپر دارای کیفیت و اکتان بالاتری است. این نوع از بنزین ضمن اینکه ضرر کمتری به موتور می ‌رساند، موجب بهبود عملکرد در خودرو می شود و در نتیجه مصرف سوخت را کاهش می ‌دهد. استفاده از مکمل سوخت و اکتان بوستر اورجینال می‌تواند مصرف سوخت خودرو را به شکل قابل توجهی کاهش دهد.

 

13- فقط در زمان نیاز از خودرو استفاده کنید: بهترین راه برای کاهش مصرف این است که کمتر از خودروی خود استفاده کنید! تنها در زمانی که واقعا نیازمند به خودرو هستید از آن استفاده کنید. بطور مثال؛ برای مسافت های کوتاه ( چند کوچه بالاتر از منزلتان) به جای اینکه از اتومبیل استفاده کنید پیاده روی کنید یا با دوچرخه بروید زیرا با این کار نه تنها در هزینه سوخت صرفه جویی می شود بلکه به سلامتی خود نیز کمک کرده اید.

 

14- مطمئن شوید که درِ باک بنزین سفت بسته شده است: یکی از دلایلی که باعث مصرف سوخت بالا می شود این است که؛ داخل باک شما به اندازه ای که فکر می کنید بنزین نیست. با شل بستن در باک مقداری بنزین تبخیر شده و هدر می رود. بنابراین با سفت بستن (بیش از حد سفت نکنید) در باک از هدر رفتن بنزین جلوگیری کنید.

راهکارهای کاهش مصرف سوخت خودرو

15- به صورت پیوسته شتابگیری کنید: هنگام رانندگی سعی کنید فشار پایتان روی پدال گاز تدریجی و یکنواخت باشد. شتابگیری های ناگهانی باعث افزایش مصرف سوخت می شود.

 

16- در محدوده سرعت مجاز حرکت کنید: همیشه سعی کنید نزدیک سرعت مجاز رانندگی کنید. سرعت ثابت بهینه برای هر خودرو متفاوت است (مثلا برای 405 و سمند دنده 5 سرعت 90 برای مصرف سوخت بهینه ذکر می شود). این نکته را مد نظر قرار دهید که؛ هر چه قدر سریعتر برانید به تبع مصرف سوخت بالاتری خواهید داشت.

 

17- در مواقع نیاز اجازه دهید خودرو خودش حرکت کند : شتابگیری و ترمزگیری مداوم تنها باعث افزایش مصرف می شود. بنابراین هر کجا که امکانش بود (مثلا سرپایینی) بگذارید خودرویتان خودش برود تا از مصرف سوخت اضافی جلوگیری شود. البته به این نکته توجه داشته باشید که هنگام قِل خوردن، خودرو را خلاص نکنید زیرا نه تنها از نظر ایمنی (به دلیل حذف نیروی ترمزی موتور) درست نیست بلکه تجربه نشان داده است، خودرویی که در دنده سبک قِل بخورد مصرف سوخت کمتری نسبت به حالت خلاص دارد.

 

18- توجه به آیرودینامیک خودرو: هنگامی که از باربند استفاده نمی کنید آن را از روی سقف باز کنید، زیرا وجود آن سبب افزایش مقاومت در برابر هوا و در نتیجه بالا رفتن مصرف سوخت خواهد شد.

 

19- شیشه ها را پایین ندهید:هر چه آیرودینامیک خودروی شما بهتر باشد مصرف سوختتان کمتر خواهد بود.پایین بودن شیشه ها هنگام رانندگی مقاومت هوا را افزایش می دهد.اگر سرعتتان زیر 60 کیلومتر است معمولا پایین دادن شیشه ها مشکلی ایجاد نمی کند ولی اگر در سرعتهای بالاتر رانندگی می کنید، شیشه ها را بالا دهید تا مقاومت هوا کاهش یافته و مصرف سوخت بهبود یابد.

 

20- کاهش استفاده از کولر:اگر در گرمای تابستان کولر روشن می کنید در حد متعادل از آن استفاده کنید.بین پایین دادن شیشه ها یا استفاده از کولر در سرعتهای بالا دومی را انتخاب کنید. (البته درجه کولر کم باشد).

 

21- بهتر است زودتر به دنده سبك‌تر برويد. اين عمل را در سربالايي‌ها به هنگامي انجام دهيد كه دور موتور شما به كمي بيش از نصف limit line رسيده باشد؛ در سرپاييني‌ها به دور موتور توجه نكنيد و تنها دنده را افزايش دهيد (به دنده سبك تر برويد) و گاز را رها كنيد (در سراشيبي‌هاي تند اين كار خطرناك است). در كفي‌ها هنگامي كه دور موتور نصف limit line است دنده را افزايش دهيد. كمتر معكوس بكشيد، با ترمز دور موتور را كاهش دهيد بعد دنده را كاهش دهيد. دقت كنيد كه افزايش دنده در سر بالايي‌ها، وقتي دور موتور پايين است (كمتر از نصف limit line و بسته به شيب) به موتور آسيب مي‌رساند.

 

22- هر چه سرعت شما بالاتر باشد (تا حد مجاز!) و در دنده سبكتري حركت كنيد مصرف بنزين خودرو كمتر خواهد بود (به نسبت مسافتي كه طي مي‌كنيد). در هر دنده و سرعتي كه حركت مي‌كنيد، دو پارامتر «دور موتور پايين» و «حركت كم گاز» را فراموش نكنيد.

 

23- اگر شمع‌ها خوب جرقه نزند و به اصطلاح موتور جرقه كم بياورد، مصرف سوخت تا 25 درصد افزايش مي‌يابد.  اگر سيستم جرقه زني خودرو نيازمند تنظيم است با يك تنظيم ساده ميزان كربن مونوكسيد كربن و هيدرو كربن‌هاي خروجي از اگزوز به اندازه 40 تا 50 درصد كاهش مي‌يابد. با اين كار هم در مصرف سوخت كاهش مي‌يابد و هم عملكرد موتور بهتر مي‌شود.

 

24- اگر تسمه‌هاي مختلفي كه پروانه، واتر پمپ، دينام و انواع وسايل ديگر را به موتور وصل مي‌كند، بيش از اندازه شل يا سفت باشد بازده موتور به شدت كاهش مي‌يابد. تسمه بايد حدود 1.25 سانتي متر آزادي داشته باشد و ساييده و نخ‌نما نباشد.

 

مطالب بیشتر:

روش های کاهش مصرف بنزین در زمستان

خام سوزی بنزین چیست؟ | علت آن و راه حل رفع فوری

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا