دانستنی های جنسی

رابطه زناشویی در دوران شیردهی و نکات مهم درباره آن

رابطه زناشویی در دوران شیردهی و نکات مهم درباره آن

رابطه زناشویی در دوران شیردهی و نکات مهم درباره آن

رابطه جنسی در دوران شیردهی خانم ها نیازمند توجه به نکاتی است که دو مورد مهم از آن ها بیرون آمدن شیر هنگام اوج لذت جنسی زنان به علت ترشح اکسی توسین و دیگری خشکی واژن خانم ها است که باید برای این موارد راه چاره ای اندیشید.

رابطه زناشویی در دوران شیردهی و نکات مهم درباره آن

رابطه زناشویی در دوران شیردهی

نزدیکی در دوران شیردهی

خیلی افراد ممکن است توصیه کنند که چهار هفته بعد از زایمان می توانید نزدیکی جنسی را آغاز کنید. برای رابطه زناشویی بعد از زایمان، قطعا به مدت حداقل دو هفته باید از داشتن نزدیکی به معنای دخول آلت جنسی مردانه اجتناب کنید؛ زیرا در طول این زمان شما هنوز در حال خونریزی بعد از زایمان هستید و خطر خونریزی شدید یا عفونت رحم وجود دارد.

 

چه مدت بعد از سزارین می توان نزدیکی داشت؟

اگر زایمان سزارین انجام داده و بخیه دارید و یا دچار اپیزیوتومی زایمان طبیعی شده اید در این موارد نیز ممکن است به شما توصیه شود تا شش هفته بعد از زایمان از داشتن نزدیکی اجتناب کنید.بعد از گذشت زمان مناسب می توانید نزدیکی در دوران شیردهی را در صورت داشتن آمادگی انجام دهید.

رابطه زناشویی در دوران شیردهی و نکات مهم درباره آن

سرد مزاجی زنان بعد از زایمان

در هفته ها یا ماه های بعد از تولد فرزند احتمال کاهش میل جنسی وجود دارد. در شش هفته اول بعد از زایمان شما ممکن است احساس خستگی و درد داشته باشید. بدن شما برای بازیابی به استراحت نیاز دارد.ممکن است لوبریکاسیون طبیعی واژن در چهار تا شش هفته بعد از زایمان کاهش یابد و فرد دچار خشکی واژن بعد از زایمان شود. خشکی واژن در دوران شیردهی یا مدت کوتاهی پس از زایمان عمدتا به دلیل کاهش میزان استروژن در دوران شیردهی است. مادامی که به فرزند خود شیر می دهید خشکی واژن در دوران شیردهی می تواند ادامه داشته باشد. مادامی که دفعات شیردهی شما کاهش می یابد لوبریکاسیون واژن نیز بهتر می شود.

 

ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد که تمایل شما برای داشتن نزدیکی در دوران شیردهی را کاهش دهد. احساس مادر بودن و مسئولیت های جدید ممکن است برای شما با استرس توام باشد. ممکن است به دلیل تغییراتی که در بدن اتفاق افتاده است اعتماد به نفس کمتری برای داشتن رابطه زناشویی در دوران شیردهی داشته باشید. ممکن است از باردار شدن مجدد هراس داشته باشید مخصوصا اگر شیوه جدید پیشگیری را انتخاب کرده باشید. ممکن است به افسردگی بعد از زایمان دچار شده باشید.

رابطه زناشویی در دوران شیردهی و نکات مهم درباره آن

آمادگی برای رابطه زناشویی در دوران شیردهی

اگر برای از سر گرفتن نزدیکی آمادگی لازم را ندارید به خودتان کمی فرصت دهید. شما باید به لحاظ فیزیکی و عاطفی خود را برای مراقبت از فرزندتان آماده کنید و نیازی نیست تا قبل از داشتن آمادگی کامل اقدام به نزدیکی در دوران شیردهی کنید.

 

در برخی موارد ممکن است آمادگی برای انجام نزدیکی در دوران شیردهی را داشته باشید اما از درد آن نگرانید. در صورتی که به مشکلاتی مانند اپیزوتومی زایمان طبیعی دچار شده باشید ممکن است در آن ناحیه بسیار حساس باشید. در برخی موارد این حساسیت به سرعت برطرف می شود. در برخی موارد ممکن است درد و ناراحتی تا ماهها بعد از زایمان ادامه داشته باشد.

 

زمانی که برای داشتن نزدیکی در دوران شیردهی احساس آمادگی می کنید می توانید پوزیشن های مختلف نزدیکی را امتحان کنید به نحوی که بتوانید مقدار نفوذ آلت مردانه را کنترل کنید. اگر سزارین انجام داده اید مراقب باشید تا فشاری را روی زخم ها ایجاد نکنید. برای رفع خشکی واژن در دوران شیردهی و مدتی پس از زایمان می توانید از لوبریکانت واژنی استفاده کنید. اگر احساس خوبی در نزدیکی در دوران شیردهی ندارید همسر خود را در جریان قرار دهید.

 

اگر بعد از بازه توصیه شده، نزدیکی در دوران شیردهی همچنان برای شما دردناک باشد باید برای بازیابی توان فیزیکی لگن به درمانگر مراجعه کنید. توانبخشی لگن می تواند علائم ناراحت کننده متفاوت و از جمله نزدیکی دردناک و نشت ادرار را بهبود بخشد.

رابطه زناشویی در دوران شیردهی و نکات مهم درباره آن

واژن بعد از زایمان چه زمانی به حالت نرمال خود باز خواهد گشت؟

واژن به محض زایمان کشیده می شود اما در طول چند روز شروع به جمع شده می کند و تون ماهیچه ای آن دوباره به دست می آید. این که واژن بعد از زایمان به اندازه اصلی خود بازگردد به فاکتورهای متعددی بستگی دارد که از آن جمله می توان به فاکتورهای ژنتیکی، اندازه فرزند، تعداد فرزندانی که دنیا آورده اید و انجام منظم ورزش های کگل اشاره کرد.

رابطه زناشویی در دوران شیردهی و نکات مهم درباره آن

چطور شیردهی بر نزدیکی جنسی تاثیر خواهد داشت؟

هورمون پرولاکتین که سبب تولید شیر در بدن می گردد می تواند میل جنسی را کاهش دهد و موجب سرد مزاجی زنان بعد از زایمان می شود. همچنین شما در مقایسه با زمان بارداری لوبرکاسیون کمتری را در واژن خود تجربه خواهید کرد و دلیل آن کاهش مقدار استروژن در دوران شیردهی است. استفاده از لوبریکانت در این شرایط می تواند ناراحتی ناشی از خشکی واژن در دوران شیردهی را کاهش دهد.

 

لوبریکانت ها همانند نوار بهداشتی و کاندوم در داروخانه ها عرضه می شوند. اطمینان حال کنید که از لوبریکانت هایی با پایه آب استفاده می کنید. این نکته مخصوصا زمانی اهمیت دارد که از روش های غیر هورمونی برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنید؛ زیرا لوبریکانت روغنی می تواند سبب تضعیف و پاره شدن کاندوم های لاتکس شود.

 

ممکن است سینه های شما دیگر همانند قبل سبب تحریک احساسات جنسی شما نشود. ممکن است این نگرانی وجود داشته باشد که در زمان نامناسب از سینه ها شیر ترشح شود. در طول اوج رابطه جنسی برخی خانم ها ممکن است دچار نشتی شیر از سینه های خود شوند. این بدان دلیل است که هورمون های دخیل در ارگاسم در تخلیه شیر نیز دخالت داند. اگر چنین چیزی شما را آزار می دهد بهتر است قبل از داشتن نزدیکی در دوران شیردهی سینه های خودتان را از شیر خالی کنید.

 

در طول دوران شیردهی چه انتخاب هایی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد؟

بهتر است قبل از زایمان به شیوه موثر پیشگیری از بارداری بیندیشید. بعد از زایمان در هر زمان ممکن است تخمک گذاری دوباره آغاز شود و به همین دلیل اولین تخمک گذاری پس از زایمان را انجام خواهید داد و در این زمان قابلیت بارداری دارید. مادامی که از روش مناسبی برای پیشگیری از بارداری استفاده نمی کنید می توانید استفاده از کاندوم را در نظر داشته باشید.

 

در مورد شرایط و بهترین انتخابی که می توانید در مورد پیشگیری از بارداری داشته باشید با پزشک متخصص زنان مشورت کنید. شما می توانید برای کنترل بارداری از روشی که قبلا استفاده می کرده اید استفاده کنید یا ممکن است تصمیم بگیرید گزینه دیگری را امتحان کنید. انتخاب شما بستگی به این دارد که آیا می خواهید در آینده دوباره دارای فرزند دیگری شوید یا خیر.

 

تغییرهای رابطه زناشویی بعد از زایمان

پس از زایمان، اغلب اعضای دستگاه تناسلی طی ۴ تا ۶ هفته به حالت عادی برمی گردند. بخیه محل زایمان در زایمان طبیعی معمولا موجب نگرانی هایی در زن و همسر می شود.

 

بهبود زخم معمولا ۲ تا ۴ هفته زمان می برد اما ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا نزدیکی راحت و بدون مشکل انجام پذیرد. اغلب به زنان توصیه می شود پیش از آغاز مجدد فعالیت های زناشویی، ۴ تا ۶ هفته صبر کنند و توصیه هایی در مورد به کارگیری روش موثر پیشگیری از بارداری، اغلب در همین هفته به زائو داده می شود.

 

با وجود این بسیاری از زوج ها رابطه زناشویی خود را زودتر از این زمان و بین هفته های سوم و چهارم پس از زایمان، آغاز می کنند. آغاز زودهنگام فعالیت زناشویی در دوران پس از زایمان و پیش از توقف کامل خون ریزی می تواند منجر به بروز مشکلاتی برای مادر شود. بهترین توصیه برای زن و شوهر به تاخیرانداختن این عمل تا توقف جریان ترشحات پس از زایمان است.

 

در این حالت، زن از نظر روانی نیز آمادگی بیشتری کسب می کند و رابطه زناشویی با مشکلات کمتری همراه خواهد بود. زمان اعلام آمادگی برای شروع این فعالیت میان افراد مختلف، متفاوت است.بسیاری از زنان در هفته های اول این آمادگی را کسب می کنند؛ حال آنکه بسیاری دیگر آن را ترسناک و غیرمعمول می دانند. بسیاری از زنان برای کسب این آمادگی به ۶ ماه وقت نیاز دارند. زوجین باید از زمان طولانی لازم برای سازگاری دوباره زن با فعالیت های زناشویی، آگاهی یابند.

رابطه زناشویی در دوران شیردهی و نکات مهم درباره آن

اگر چنین آگاهی ای به والدین داده نشود زن ممکن است احساس بی کفایتی و گناه کند و مرد نیز در پایان هفته ششم پس از زایمان احساس کند که کنار گذاشته شده یا فراموش شده است.بنابراین آمیزش جنسی طی ۳ ماهه سوم بارداری و پس از زایمان برای افراد مختلف، متفاوت است. اگرچه زن ممکن است در اوایل دوره پس از زایمان، از نظر فیزیولوژیک، توان لازم برای شروع آمیزش زناشویی را داشته باشد، ولی ممکن است آمادگی روانی لازم را نداشته باشد. این مساله باید توسط پزشک به صورت انفرادی مورد بررسی قرار گیرد.

 

اغلب زنان از اینکه بلافاصله پس از آمادگی فیزیکی به رابطه آمیزشی برگردند، نگران هستند. در این مورد، باید آنها را تشویق کرد. بین زن ها افرادی وجود دارند که ترجیح می دهند پرهیز آمیزشی درازمدت داشته باشند که وضع این افراد و دلایل شخصی شان باید مورد بررسی قرار گیرد.

 

علل کاهش فعالیت زناشویی پس از زایمان

رایج ترین دلایل کاهش فعالیت جنسی پس از زایمان عبارتند از:

درد هنگام رابطه زناشویی یا دیسپارونیا:

 

درد موقع نزدیکی، ناشی از بخیه محل زایمان حتی در صورت التیام نیز می تواند موجب کاهش فعالیت جنسی زنان شود. در این مرحله یک معاینه واژینال برای بررسی ناراحتی های بدنی ضروری است و علل ترس و اضطراب زن را در مورد واژن مشخص می کند.

 

شیردهی:

شیردهی موجب ایجاد دلبستگی بین مادر و نوزاد می شود اما زن و شوهر ممکن است نتوانند با نقش دوگانه سینه ها کنار بیایند و بسیاری از زنان، این ترشح شیر را زشت و خجالت آور تلقی کنند.

 

خستگی:

بارداری و زایمان موجب خستگی فوق العاده زن می شود. کسب مسوولیت بیشتر و مراقبت کودک و شب بیداری ها نیز به این خستگی اضافه می کند. در این موارد معمولا خواب به رابطه زناشویی ترجیح داده می شود. اختصاص زمانی به این مسایل در اوایل روز و پیش از بروز خستگی ها می تواند در حل این مشکل مفید باشد.

 

افسردگی پس از زایمان:

۱۰ درصد از مادران جوان دوره ای از افسردگی شدید را در اولین سال پس از زایمان تجربه می کنند. از دست دادن میل جنسی یکی از ویژگی های شاخص این بیماری است. این بیماران نیازمند حمایت و درمان کافی هستند. مشکلات جنسی در زنان افسرده شایع است و آنها تمایلی به شروع فعالیت جنسی در ۶ ماه اول پس از زایمان ندارند.

 

مشکلات زنانگی:

بسیاری از زنان که روابط زناشویی را تنها به عنوان بهانه ای برای بچه دارشدن فرض کرده اند، دوره جنسی را پس از زایمان دیرتر آغاز خواهند کرد. این زنان ممکن است مسایل جنسی را تنها برای بچه دار شدن تحمل کرده باشند اما پس از زایمان، آن را غیرضروری تشخیص دهند.

 

۵ نکته درباره شروع زناشویی بعد از زایمان

۱) فعالیت جنسی در هر ۲ شیوه زایمان طبیعی و سزارین پس از توقف خون ریزی می تواند از سر گرفته شود ولی بهترین زمان ۶ هفته بعد از زایمان است.

 

۲) از آنجا که تولید استروژن توسط شیردهی مهار می شود، خشکی واژن ممکن است اتفاق بیفتد و به همین دلیل، بهتر است از ژل های مرطوب کننده استفاده شود.

 

۳) باید حین رابطه زناشویی، فشار کمتری به سینه ها وارد شود و از وضعیت های مناسب استفاده شود.

 

۴) زوجی که تازه پدر و مادر شدن را تجربه می کنند، در صورت مواجه شدن با مشکل در زمینه روابط زناشویی باید به مراکز مشاوره جنسی در کلینیک ها مراجعه و راهنمایی های لازم را دریافت کنند.

 

۵) فقدان رابطه زناشویی در دوران پس از زایمان نباید زن و شوهر را سرد کند؛ بلکه آنها باید بیشتر به یکدیگر عشق بورزند و یک رابطه گرم و صمیمی به وجود آورند زیرا وقت و فرصت کافی برای مراحل فیزیکی ابراز علاقه و عشق به مرور پیش خواهد آمد. رابطه زناشویی بعد از زایمان ممکن است تا مدتی ناراحت کننده باشد ولی با حوصله و ملایمت همسر به تدریج به حالت طبیعی برمی گردد.

 

مطالب بیشتر:

۱۲ نوع رابطه جنسی که انسان ها در زندگی انجام می دهند

 

 

1/5 - (1 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا