اخبار تکنولوژی

دیپ فیک Deepfake چیست؟ دیپ فیک یا جعل عمیق

دیپ فیک Deepfake چیست؟ دیپ فیک یا جعل عمیق

دیپ فیک Deepfake چیست؟ دیپ فیک یا جعل عمیق

دیپ فیک نوعی جدید از هوش مصنوعی است کــه در آن تصاویر و ویدیویی دروغین ولی عین واقعیت بوجود می آورد.مسئله ای کــه اخیرا خیلی از افراد را نگران کرده است.در ادامه توضیحات بیشتری درباره ای نرم افزار برایتان بــه اشتراک گذاشته ایم.

 

دیپ فیک Deepfake چیست؟

دیپ فیک Deepfake یا یادگیری عمیق جعل کردن تکنیکی برای تلفیق تصویر انسان بر اساس هوش مصنوعی است. این فناوری جهت ترکیب و قرار دادن تصاویر و فیلم های موجود بر روی تصاویر یا فیلم های مورد نظر با استفاده از تکنیک یادگیری ماشین تحت عنوان “شبکــه مشارکتی مولد” (GAN) (کلاسی از یادگیری ماشین) بکار می رود .

 

تلفیق تصاویر و فیلم های موجود با منبع مورد نظر ویدئویی بــه نحوی صورت میگیرد کــه گویی ترکیب هر دو تصویر یا هر دو فیلم یکی است و در یک صحنه رخ می دهد . این ترکیب پیچیده بــه طور مثال می تواند یک فرد یا افراد را بــه گفتن چیزها و یا انجام اقداماتی نشان دهد کــه هرگز در واقعیت رخ نداده اند.

 

چنین فیلم های جعلی می تواند بدین شکل ایجاد گردند کــه حضور شخصی را در فیلم های غیر اخلاقی نمایش دهند بــه طوری کــه هرگز فرد در آن فیلم حضور نداشته است . این ویدئو ها حتی می توانند تصویر فرد را در رویدادهای سیاسی و مجرمانه از جمله صحنه های قتل ، سرقت و غیره قرار دهند.

دیپ فیک Deepfake چیست؟ دیپ فیک یا جعل عمیق

اما هولناک ترین بخش دیپ فیک Deepfake آنجاییست کــه قربانی آن ها نه فقط مشاهیر بلکــه سیاستمداران را مورد هدف قرار می دهند.نرم افزارهای دیپ فیک Deepfake ساخته شده اند و این نوع از دستکاری های ویدیویی نه تنها بــه راحتی در دسترس است، بلکــه هر روز سخت تر و سخت تر می توان آن ها را بــه عنوان تصاویر جعلی تشخیص داد.

 

تنها شانسی کــه وجود دارد ، اینست کــه با نهایت دقت تصاویر خود را در اینترنت محفوظ نگه داشته ؛ البته با وجود احاطه شدن توسط شبکــه های اجتماعی متعدد و درخواست حساب کاربری برای انجام کوچکترین کارها ، نرم افزار های جاسوسی ، اشیای هوشمند و پیچیده شدن فن آوری ، پایین بودن سطح آگاهی مردم ، حفاظت از اطلاعات بــه نظر دشوار می آید.

 

هانی فرید یکی از محققان دارتموث فعال در زمینه دعاوی حقوقی رسانه ای ، در خصوص ریشه کن کردن مواردی همانند deepfakes گفته :”همه تصاویری کــه از خودتان در اینترنت قرار داده اید، بــه دلخواه خودتان بوده و شما آزادانه این کار را انجام داده اید. هیچ شخصی شما را وادار بــه انجام آن نکرده ، حتی تصاویری کــه از شما بــه سرقت رفته – خود شما موجب آن شده اید.”

 

Deepfake نمایانگر نوعی متفاوت و مخرب تر از تشخیص چهره مرسوم کنونی است. روش مرسوم حال حاضر، نقش مهمی در زندگی تان ایفا می کند: بوسیله همین فناوریست کــه می توانید تمام عکس های یک دوست خاص را در Google Photos پیدا کنید.

 

همچنین می توانید صورت خود را اسکن نموده و بدون نیاز بــه کوچکترین دانشی ، چهره اسکن شده را در یک فروشگاه یا کنسرت قرار دهید.

 

بر خلاف بسیاری از سیستم های تشخیص چهره، کــه اساسا ویژگی های چهره شما را بــه یک کد منحصر بــه فرد برای رایانه تبدیل می کند، نرم افزارهای Deepfake بــه منظور تخریب هویت فرد بکار میروند و حتی مجال پرسیدن ندارید، این حقیقت محض است.

 

این سناریوی کابوس است نه فقط برای از بین بردن زندگی شما، بلکــه برای دستکاری ادراک عمومی از سران کشورها، مدیران ارشد قدرتمند یا نامزدهای سیاسی.

دیپ فیک Deepfake چیست؟ دیپ فیک یا جعل عمیق

Deepfake چگونه کار می کند؟

فناوری دیپ فیک Deepfake ، شکل و حالات نقاط مختلف چهره انسان را از طریق دوربین ها کشف کرده و بــه طرز کاملا باورپذیری چهره همان انسان را جعل کرده و می تواند او را در حال حرکت ، سخنرانی و هر حالتی کــه فکر کنید قرار دهد.

 

یک عروسک خیمه شب بازی دیجیتالی کــه در محیط های دیگر، بازتولید می شود. هوش مصنوعی همانند سوختی است کــه توسعه Deepfake، را سرعت بخشیده ؛ اما این فقط یک فناوری است ، کــه باید از طریق قوانین و دستورالعمل هایی مربوط بــه اسکن تصاویر چهره کنترل گردد.

 

متأسفانه، ظهور deepfakes پس از بیشتر از یک دهه اشتراک گذاری تصاویر شخصی در شبکــه های آنلاین آغاز شده تا جایی کــه دیگر، تقریبا تصاویر تمام چهره ها روی اینترنت است؛ حتی دور ماندن از دید عموم، مانع از تلفیق Deepfake نخواهد شد ؛

 

امروزه این امری اجتناب ناپذیر است و هر کسی در جهان در معرض آن قرار دارد : شما در تصاویر و فیلم های دوستانتان قرار دارید ، موبایل هایتان با قفل تشخیص چهره کار می کنند ، تماس های تصویری برقرار میکنید ، ویدئو کنفرانس می گذارید و بوسیله روش های مختلف بــه طور ناخواسته تصویر چهره تان را در اینترنت بــه اشتراک می گذارید.

دیپ فیک Deepfake چیست؟ دیپ فیک یا جعل عمیق

جعل چهره

اگرچه دیپ فیک Deepfake در حالت و اشکال مختلفی و نه فقط برای چهره وجود دارد و حتی سایر اندام بدن انسان و اشیا را نیز می تواند تغییر دهد. ما در اینجا فقط بــه جعل چهره می پردازیم:

 

جابجایی یا جعل چهره شاید در نوع سرگرم کننده آن جالب باشد ، اینکــه چهره فردی لاغر را روی فردی چاق قرار داده یا چهره کودک را روی بدن فرد بزرگسال گذاشته ممکن است خنده دار بــه نظر آید.

 

اما رفته رفته با قویتر شدن نرم افزارها و پیدایش هوش مصنوعی ها ، حفره های سیاهی پیدا شدند ؛ جابجایی چهره برای برخی اشخاص بــه کابوس تبدیل شد ، Deepfake، گریبانگیر سلبریتی ها شد و آن ها را در فیلم های غیر اخلاقی و یا در حالت های نامتعارفی جعل کرد و نمایش داد کــه حتی خودشان بــه سختی می توانستند باور کنند کــه این ویدئو ها جعلی است.

 

از معروفترین قربانی های Deepfake می توان بــه بازیگران سرشناسی همچون اسکارلت یوهانسون و جنیفر لارنس اشاره کرد همچنین در ویدئویی نیز اوباما را در حال سخنرانی نشان می دادند کــه هم تصویر هم صحبت های وی جعلی بود ، پس از مدتی طی شکایت های متعددی کــه صورت گرفت.

 

در برخی از وب سایت هایی کــه پیشتر جابجایی چهره برای سرگرمی بــه کار می رفت ممنوع شد.

دیپ فیک Deepfake چیست؟ دیپ فیک یا جعل عمیق

دیپ فیک Deepfake چگونه ایجاد می شود؟

از آنجاییکــه Deepfake با روش یادگیری ماشین کار میکند ، جهت جعل چهره ، Deepfake بــه داشتن چند صد تصویر از حالات مختلف چهره هدف نیاز دارد. بــه منظور جابجایی چهره ؛ مجموعه داده های چهره هدف و ویدئو مقصد مورد نیاز است.

 

این یکی از دلایلی است کــه اشخاص معروف و سیاستمداران بیشتر در خطر هستند و با سادگی با جستجویی سریع در اینترنت می توان تمام داده های مورد نیاز را بدست آورد.

 

بــهترین روش حفاظت در برابر Deepfake ، بستگی بــه خود شما دارد کــه آیا می خواهید عکس خود را از دید عموم حفظ کنید و یا آن را در اینترنت بــه صورت امن نگه دارید .

 

شاید تجمیع صدها تصویر از زوایای مختلف سبب ایجاد تصویری بسیار با کیفیت شود اما نبود این تعداد تصویر و زوایا نیز ، باز هم می تواند مورد استفاده Deepfake قرار گیرد با روش هایی همانند کشیدن تصاویر و فریم های چندگانه می توان شکاف ها را پر کرد. برنامه Everytime آیفون تصویری کــه تهیه می کند ، حداقل 30 فریم در ثانیه ضبط می شود.

 

بــه هر حال برخی Deepfake ها آنقدر هوشمند شده اند کــه کیفیت و کمیت مورد نظر تصاویر را می توانند بدست آوردند. بــه خصوص اگر زوایای صورت و چهره ها با ویدیو مقصد مورد نظر هماهنگ شود و اگر هم نباشد ممکن است ویدئو و تصاویر مقصد را با مبدا هماهنگ کنند.

 

راهکار مقابله با دیپ فیک Deepfake

البته نمی توان راهکارهایی بــه طور کامل امن برای مقابله با Deepfake ها پیدا کرد حتی تصاویر بسیار کوچک هم با نرم افزارهایی قابل بــهبود هستند . ولی برای اشخاص عادی توصیه می شود حدالامکان از ارسال بی مورد تصاویر در شبکــه های اجتماعی خودداری کنند و یا در عکس ها و فیلم های کسانی کــه نمی شناسند حضور نیابند یا اگر ناچارند صورت خود را بــه نحوی دور از دید دوربین نگه دارند.

 

حتی “هانی فرید” بــه افراد مشهور خصوصا سیاستمداران گفته است :” هنگامی کــه با اطرافیان خود صحبت می کنید، هر چند وقت یک بار و فقط یک لحظه دستتان را در مقابل چهره خود قرار داده تا از خودتان در برابر اینگونه تهدیدها محافظت بعمل آورید”

 

البته این روش او موثر واقع نشد ؛ نسبت سرعت و تعداد فریم های عکاسی بسیار بالا رفته و نمی تواند راهکار مطمئنی برای اشخاص مشهور محسوب گردد.

 

تهدید دیپ فیک Deepfake چه قدر جدی است؟

اما تهدید deepfakes، واقعا تا چه حد پیچیده و جدی است؟ اگر در آینده اعتقاد بــه این پیدا کنیم کــه اکثر ویدئو ها جعلی هستند پس بــه چه چیز می توانیم اعتماد کنیم . تفاوت میان دروغ و درستی چگونه قابل تشخیص خواهد بود؟

 

هانی فرید می گوید: “مردم باید آگاه باشند کــه این چیزها وجود دارند … اما باید درک کنند کــه ما با فناوری همراه هستیم، و اینکــه چه چیزی می تواند و چه چیزی نمی تواند جعلی باشد.” ، “مردم ممکن است یکباره خشمگین شوند و شروع بــه دیوانگی کنند.

 

اما باید بتوانند این احساسات را کنترل کرده و سطح شناخت خود از اشخاص دور و برشان بالا ببرند بــه جای اینکــه بــه ویدیوها و تصاویر جعلی اکتفا کنند .”

 

آیا Deepfakes مهمترین تهدید در آینده خواهد بود؟

دیپ فیک Deepfake چیست؟ دیپ فیک یا جعل عمیق

بله واقعیت دارد Deepfakes خطرناک است و ممکن است بــه نوعی تهدیدی جدی برای اشخاص مشهور ، سیاستمداران و یا حتی مردم عادی بــه شمار آید. ولی این فقط Deepfakes نیست کــه باید از آن ترسید ، تهدیدهای بزرگتر دیگری هستند کــه اکثریت مردم عادی را نیز هدف قرار داده اند .

 

همین دو سال اخیر بود کــه موضوع حفظ حریم شخصی توسط فیسبوک و گوگل بــه شدت زیر سوال رفت و بــه دنبال آن باگ امنیتی فیستایم اپل و برنامه هایی کــه بر روی موبایل ها خواسته و ناخواسته نصب می شوند و تمام اطلاعات و فعالیت های کاربران را با اهداف تجاری یا سوء استفاده های دیگر رصد میکنند.

 

فن آوری ها بــه سرعت پیشرفت می کنند و بــه راحتی میان مردم منتشر می گردند؛ اما هنوز قوانین جامع و کاملی برای نحوه استفاده از آن ها وجود ندارد ، هنوز حتی قانونگذاران هم اطلاعات جامعی در خصوص دستگاه هایی کــه میان مردم عرضه می شود ندارند. پس deepfake تنها دغدغه نخواهد بود .

دیپ فیک Deepfake چیست؟ دیپ فیک یا جعل عمیق

اشخاصی کــه واکنش خشمگینانه ای در قبال موضوع دیپ فیک Deepfake از خود نشان دادند بدین خاطر بود کــه چهره خود را در فیلم های غیر اخلاقی دیدند؛ اما سوال این است چرا جوامع غربی کــه خودشان هم از این مسائل ضربــه می خورند باز هم باید بــه ساختن اینچنین محتوایی ادامه دهند و اینجاست کــه بحث اصلی مطرح می شود .

 

تکنولوژی فقط ابزار است این انسان ها هستند کــه چگونگی استفاده از آن ها را تعیین می کنند.تهدید ها همیشه وجود داشته اند اما با پیدایش فناوری شکل آن ها تغییر کرده و سرعت و وسعت بیشتری پیدا کرده اند.

 

در هر صورت قطع بــه یقین نمی توان با تمام تهدیدها مقابله کرد ولی می توان حداقل آگاهی در مورد فن آوری هایی کــه استفاده میکنیم کسب کرده و در حفاظت از اطلاعات شخصی خود و افراد خانواده مان دقیق تر عمل کنیم.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا