پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • دیوارنگاری شهری ، گرافیتی Graffiti چیست؟

  مجموعه : مطالب گوناگون

  دیوارنگاری شهری ، گرافیتی Graffiti چیست؟

  دیوارنگاری شهری ، گرافیتی Graffiti چیست؟

  تا حالا پیش آمده است که وقتی از خیابان های شهرها عبور می کنید نقاشی هایی در روی دیوار ها کشیده شده است که به این نقاشی ها در روی دیوار دیوارنگاری می گوید .در ادامه با دیوانگاری بیشتر آشنا شوید و از خواندن این مقاله لذت ببرید .

   

  دیوارنگاری یا گرافیتی به تصویر کشیدن نقش‌ها، اشکال، حرف‌ها، نشانه‌ها، نمادها، الگوها و کلمه‌ها بر روی دیوارها یا هر مکان عمومی که بتوان از آن به عنوان مکانی برای نوشتن، نقاشی، کنده‌کاری و خط‌کشی کردن استفاده کرد، می گوید. دیوار نگاشته‌ها، هرگونه علامت‌گذاری‌ای به حساب ميآیند که ميتوانند در شکل‌های نوشتن ساده حرف‌ها تا نقاشی‌های استادانه ظاهر شوند.

   

  دیوار نوشته‌ها از زمان باستان به عنوان مثال یونان باستان، امپراطوری‌های روم، چین و ایران وجود داشته‌اند. دیوارنگاری را ميتوان در طبقه‌بندی مدرن، به مثابهٔ هنرعمومی تعبیر کرد.

   

  در دوران مدرن نگارگری به ویژه نگارگری با افشانه یا رنگ پاش و قلم‌موها بیشترین کاربرد را در ترسیم دیوار نگاشته‌ها دارند. در خیلی از کشورها نقاشی کردن یا کشیدن هر علامت و تصویری بر روی دیوارها یا املاک متعلق به افراد بدون جلب رضایت آنان کاری غیرمجاز و جرمی دارای پیگرد قانونی به‌شمار ميآید.

   

  گاهی از اوقات، این کار دربردارنده پیام‌های سیاسی و اجتماعی و حتی فرهنگی و ژانری کامل از بیان هنری مبتنی بر سبک نقاشی روی دیوار با رنگ پاش است. برای بعضی از افراد شاید کار هنری فقط هنگامی ارزشمند است که در یک نگارخانه یا نمایشگاه هنری در معرض دید همگان قرار گیرد و برای بعضی از افراد دیوار نگاشته‌ها گونه‌ای از ابراز احساسات قانون گریزانه به‌شمار آید که عامل و اقدام‌کننده به آن، حالتی اعتراض آمیز به خود گرفته‌است.

  دیوارنگاری شهری ، گرافیتی Graffiti چیست؟

  دیوارنگاری در زمان یونان باستان

   

  دیوارنگاری در سال‌های اخیر در قلمرو فرهنگ عامیانه تحول یافته و در شکل‌های موسیقی زیرزمینی هیپ هاپ و B-boying یاbreakdancing (رقص سرعتی و پرسر و صدا) و سبک زندگی که از دید همگانی پنهان است، پدیدار شده.

   

  دیوارنگاری‌ها ميتوانند به عنوان علامتی از کارهای تبهکاران به‌شمار آیند که محدوده‌های نفوذ آن‌ها را از یکدیگر جدا ميکند. همچنین باید گفته شود که اختلاف نظر و مشاجره پیرامون دیوارنگاری میان مقامات حقوقی و قانونگذار و نیز مسئولان شهری از یک سو با کسانی که دیوارنگاری را شاید گونه‌ای از ابراز احساسات شهروندان تلقی ميکنند، ادامه دارد.

   

  با این حال گونه‌ها و سبک‌های متفاوتی از دیوارنگاری‌ها با سرعت زیاد در حال تبدیل شدن به شکلی ویژه از هنر هستند درحالی که بحث و گفتگو دربارهٔ ارزش آن‌ها میان هواداران و مخالفانشان ادامه دارد.

   

  دیوارنگاری بخشی از هنرهای خیابانی ونیز از عناصر اصلی فرهنگ هیپ هاپ به‌شمار ميآید. از جمله خطوط نوشتاری برای شعار و تصویرسازی برای زیباسازی شهری یا تبلیغات فرهنگی و به‌طور کلی رسم هر گونه اثر هنری شامل بر متن، تصویر و برجسته نگاری که توسط طراح صورت پذیرفته باشد. منظور از هنر خیابانی آن بخش از گرافیک است که در کوچه و خیابان و سطح شهر با آن برخورد ميکنیم.

  دیوارنگاری شهری ، گرافیتی Graffiti چیست؟

  دیوارنگاری بخشی از هنرهای خیابانی ونیز از عناصر اصلی فرهنگ هیپ هاپ به‌شمار مي آید

   

  این هنر تاریخچه‌ای بسیار کهن دارد و ریشه در سنگ‌ نبشته‌های تاریخی غارها و کتیبه‌های باستانی نقاشی‌های دیواری در ابعاد گوناگون دیده‌اید که از همین دسته‌اند. در سده بیستم و کمابیش هم‌زمان با جنگ جهانی دوم، دیدن درج نام و نشان گروه‌ها بر روی دیوارها تبدیل به امری عادی شد.

   

  در برخی مواقع این دیوارنگاری‌ها بسیار با دقت و هنرمندانه اجرا ميشوند و سبک‌های متعددی به خود ميگیرند. برخی از این آثار بار معنایی بیش‌تری را به دوش ميکشند که ممکن است حاوی یک پیام اجتماعی یا سیاسی باشد که حتی با استفاده از افشانه‌های رنگی بر روی دیوارها، ساختمان‌ها و قطارها رسم ميشوند.

   

  ممکن است شما هم تصاویری از دیوار برلین را دیده باشید که لبریز از این آثار بود یا نگاره‌های دیگر اینترنتی را که دست به دست یا بهتر بگویم ایمیل به ایمیل ميچرخند که حاوی تصاویر نقاشی‌شده سه بعدی بر کف خیابان‌ها هستند. این‌ها تماماً هنرهای خیابانی هستند.

   

  ریشه‌شناسی عبارت گرافیتی

  واژه گرافیتی (دیوارنگاری) از واژه گرافیتو (به ایتالیایی) مشتق شده‌است که به معنی اثرگذاری سریع یا خط‌خطی است و ممکن است اصل این واژه به «گرافیر»در لاتین عامیانه بازگردد. [گرافیون: نوشتن  بر اساس ریشه‌شناسی لغوی این واژه از مدت‌ها پیش به معنی نوشتن یا حک خطوط روی سطوح مورد استفاده بوده‌است.] – از لغت‌نامه امریکن هریتیج

   

  گرافیتی‌های مدرن مانند مورد زیر در کشور دانمارک، در مضمون خود از هش‌تگ‌ها استفاده ميکنند.

  دیوارنگاری شهری ، گرافیتی Graffiti چیست؟

  دیوارنگاری معاصر

  اختراع اسپری رنگ

  رشد خرده‌فرهنگ هیپ‌هاپ

  ظهور گرافیتی با استنسیل

  گرافیتی به مثابهٔ یادگاری

  تجاری‌شدن و ورود به فرهنگ عامه‌پسند جریان‌بدنه

  فرهنگ‌بازی

  طرفداران

  گسترش بین‌المللی گرافیتی

  دیوارنگاری شهری ، گرافیتی Graffiti چیست؟

  واژه گرافیتی (دیوارنگاری) از واژه گرافیتو (به ایتالیایی) مشتق شده‌است که به معنی اثرگذاری سریع یا خط‌خطی است

   

  دیوارنگاری در ایران

  دیوارنگاری در ایران مانند بسیار از کشورهای دنیا شامل سبک‌ها و شیوه‌های مختلفی است. بعضی از آن‌ها شعارها یا نگاره‌هایی است که توسط سازمان‌های دولتی کشیده شده‌است و شرایطی مانند وقوع جنگ عموماً شامل مسائل ملی، پیام‌های اعتقادی یا سیاسی و نظامی ميباشند و به مثابه هنر در عرصه عمومی یا فعالیت هنری مستقل، در مقولهٔ دیوارنویسی یا نقاشی‌دیواری دسته‌بندی نميشوند.

   

  در صورتی که برداشت‌های جامعه‌شناسان و مستندسازانی که به این مقاله ها اجتماعی ميپردازند پهنهٔ گسترده‌تری در پژوهش پیرامون آن دارند. شهرداری تهران، از طریق سازمان وابستهٔ خود زیباسازی شهر تهران (که از نظر مالی و اداری مستقل ميباشد) در زمینه بهسازی و حفظ هویت محیط شهری و رشد فرهنگ عموم مردم در جهت ارتقاء کیفیت زیست شهری شهروندان فعالیت تخصصی و نوآورانه مينماید.

   

  متعاقباً به منظور استقلال هر چه بیشتر سازمان و سرعت بخشیدن به امور طرح‌های مرتبط با زیباسازی شهر تهران (به استناد ماده ۸۴ قانون شهرداری) اساسنامه جدید در تاریخ 1370/2/26 به تصویب مقام محترم وزارت کشور رسید.تعدادی از طرح‌های موجود روی دیوارهای شهر، در مورد جمهوری اسلامی، شعارهای انقلاب اسلامی و سیاست‌های دولت ميباشد.

  دیوارنگاری شهری ، گرافیتی Graffiti چیست؟

  دیوارنگاری شرایطی مانند وقوع جنگ عموماً شامل مسائل ملی، پیام‌های اعتقادی یا سیاسی و نظامی ميباشند

   

  درواقع بعضی نقاط تهران، مطابق با فراخوان‌های آزاد از سود ادارهٔ زیباسازی شهرداری چندین دیوارنگاری که توسط جوانان تهرانی انجام شده‌است. در خلال اتفاقات مربوط به اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران، مردم گاهی شعارهای خود را بر دیوارهای تهران مينگاشتند.

   

  این بین هنرمندان گرافیتی به صورت مداوم در حال تولید هنر مادی‌زدائیشده و بدون تاریخ و انقضا هستند که حتی در حالت بدیع خود توسط سیاست، قدرت و تبلیغات دستخوش تغییر نميشود .

   

  مانند بسیاری از کشورهای دیگر، در ایران دیوارنگاری به دو دسته بخش ميگردد: دیوارنگاری مردمی و دیوارنگاری دولتی. دیوار نویسی‌های مردمی به دو دسته تقسیم ميشود. تبلیغاتی و یا پیاده‌سازی طرح‌ها و اشکالی درخور و جذاب. دسته نخست بیشتر گویای مسائل سیاسی روز، مخالفت با سامانه حاکم، یا تبلیغات مشاغل و آگهی‌هاست.

  دیوارنگاری شهری ، گرافیتی Graffiti چیست؟

  در ایران دیوارنگاری به دو دسته بخش ميگردد: دیوارنگاری مردمی و دیوارنگاری دولتی

   

  دسته دوم در خدمت تبلیغات عقیدتی یا شرعی و برای نمایان ساختن رهیافت‌های ایدئولوژیک و تقویت همدلی بین مردم توسط دولت‌ها ميباشد. در این مدل، گرافیتی در دستهٔ دوم از دیوارنویسی مردمی جای ميگیرد. اما آنچه به عنوان هنر شهری و خیابانی مطرح است از دهٔ هشتاد خورشیدی در ایران رنگ و بوی جدیدی به خود گرفت که نه تبلیغاتی بود و نه سیاسی و دقیقاً همان هنر شهری و خیابانی بود،

   

  که بعد از به وجود آمدن موسیقی رپ فارسی در ایران به وجود آمد و از همان ابتدا با رپ فارس ایران پیوند خورد اما این عنصر هیپ هاپ از تمام عنصرهای دیگرش چون بریک دنس و رپ خوانی دیر تر در ایران به وجود آمد اما پیشرفت خوبی داشت. هیچ‌کس دقیقاً نميداند اولین نقاشی گرافیتی در ایران کی و چگونه به وجود آمد اما به اعتقاد برخی هنرمندی با اسم مستعار تنها / a1one اولین کسی بوده‌است که این نقاشی را با همان سبک واقعی گرافیتی در سال ۲۰۰۴ در تهران کشیده‌است.

   

  بعد از مدتی این نقاشی در شهرهای دیگر ایران چون مشهد توسط افرادی چونEdrak / ادراک، در شیراز توسط MAN / من در تبریز توسط SOT / سوت و ICY / آیسی و FRZ در کاشان توسط R!oter / رضا ریوتر، همچنین در برخی شهرهای دیر شکل گرفت که شاید همهٔ آن‌ها در حدود سال ۲۰۰۵ یا ۲۰۰۶ دیوار نگاری را شروع کردند.

   

  البته در ایران هنرمندان دیوار نگر بنام دیگری نیز وجود دارند همچون: هداک، نفیر، عمق، خاموش، Black Hand, Mad, Ck1، PST, DAN، تجسم و … بیشتر نقاشی هایگرافیتی در تهران در منطقهٔ شهرک اکباتان وجود دارد که همواره بین هنرمندان خیابانی تهران و شهرداری این منطقه مشکلاتی وجود داشته‌است و شهر داری هر از چند گاهی به پاک کردن نقاشی‌ها اقدام ميکند اما اطلاعی از نحوهٔ فعالیت گرافیتی در دیگر شهرهای ایران در دست نیست.

   

  خصیصه‌های یک دیوارنگاری متداول امروزی

  شیوه‌ها و تولید

  تجربه‌اندوزی مدرن

  تگ‌مارک

  دیوارنگاری شهری ، گرافیتی Graffiti چیست؟

  در ایران هنرمندان دیوار نگر بنام دیگری نیز وجود دارند همچون: هداک، نفیر، عمق، خاموش

   

  موارد استفاده

  ابراز عقیده شخصی

  بیان سیاسی یا رادیکال

  گرافیتی به مثابه تبلیغ

  گرافیتی‌های توهین‌آمیز

   

  نمونه هایی از گرافیتی در اکباتان

  دیوارنگاری شهری ، گرافیتی Graffiti چیست؟

  دیوارنگاری شهری ، گرافیتی Graffiti چیست؟

  دیوارنگاری شهری ، گرافیتی Graffiti چیست؟

   

   

  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •