مطالب جالب علمی

دلیل نگاه کردن به چهره افراد زیبا و جذاب چیست؟

دلیل نگاه کردن به چهره افراد زیبا و جذاب چیست؟

همه ما وقتی فردی زیبا و جذاب را ببینیم به چهره وی نگاه می کنیم و برخی از ما نیز محو زیبایی این افراد می شویم، شاید سوال ما مسخره به نظر برسد اما به راستی چرا ما به چهره افراد زیبا نگاه می کنیم؟آیا شما هم وقتی افراد زیبا را می بینید به آنها خیره می شوید؟ نگاه کردن به چهره افراد زیبا , تاثیرات بصری کمی هستند که بتوان آنها را با علاقه انسان به صورت‌ها قیاس کرد.

 

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مغزهای ما برای نگاه کردن به صورت‌های زیبا به ما پاداش می‌دهند. یک نگاه سریع به صورت فردی که روبرویمان قرار گرفته است، اطلاعات بسیاری را درمورد او در اختیار ما قرار میدهد.

دلیل نگاه کردن به چهره افراد زیبا و جذاب چیست؟

آیا با هم آشنا هستیم؟ خوشحال است یا عصبانی؟ جذاب است یا نه؟ اولگا چلنوکووا در پایان‌نامه دکتری خود در دپارتمان روانشناسی دانشگاه اوسلو به بررسی این مسئله می‌پردازد که دستگاه بصری ما قادر به جهت دادن توجه به مهم ترین اطلاعات موجود روی صورت افراد است.

 

تحقیق او نشان میدهد که تکامل چهره، ما را در خواندن صورت آدمها بسیار خبره کرده است. او میگوید، «ما خیلی درمورد صورت بقیه آدمها کنجکاویم. از صورت آنها داستان زندگیشان را میخوانیم و ارزش زیبایی‌ شناسی‌ شان را از روی صورتشان ارزیابی می‌کنیم.»

 

این محقق و همکارانش دریافتند که سیستم پاداش مغز در ارزیابی ما از میزان جذابیت دیگران درگیر است.

دلیل نگاه کردن به چهره افراد زیبا و جذاب چیست؟

وی می‌گوید، «سیستم پاداش در تولید تجربه لذت در زمانی که مثلاً از یک غذای خوشمزه لذت می‌بردیم یا برنده لاتری می‌شویم، دخالت دارد. به نظر می‌رسد که همین سیستم در ایجاد حس لذت در نگاه کردن به یک صورت زیبا هم دخیل است.»

 

تحقیقات قبلی سطح بالایی از توافق نظر را بین افراد در ارزیابی جذابیت یک چهره نشان داده‌اند. در این تحقیق، محققان از شرکت‌کننده‌ها خواستند به عکس‌هایی از چهره‌هایی با سه درجه جذابیت پایین، متوسط و بالا نگاه کنند.

 

این کار بعد از دادن دوز بسیار پایینی از مورفین به شرکت‌کننده‌ها، دارویی که سیستم پاداش را در مغز تحریک می‌کند، انجام گرفت. چلنوکووا در این رابطه توضیح میدهد، «شرکت‌کننده‌ها جذابترین صورت‌ها را حتی جذاب‌ تر دسته‌بندی کردند و برای این چهره‌ها دکمه را بیشتر فشار میدادند که به آنها این امکان را میداد زمان طولانی‌تری به این چهره‌ها نگاه کنند.

دلیل نگاه کردن به چهره افراد زیبا و جذاب چیست؟

همچنین زمان بیشتری را صرف نگاه کردن به چشم‌های افراد در این عکس‌ها میکردند. از همه مهمتر اینکه، وقتی سیستم پاداش را از طریق دارویی متفاوت مسدود کردیم، شاهد رفتارهای کاملاً متضادی بودیم، مثلاً اینکه شرکت‌کننده‌ها امتیاز پایین‌تری به جذاب‌ترین صورت‌ها می‌دادند.»

 

محققان هیچ تفاوت رفتاری با داروهای مختلف درمورد صورت‌های با جذابیت متوسط و کم در شرکت‌کننده‌ها مشاهده نکردند.

 

نظریه تکامل
آیا این امکان وجود دارد که مغز انسان برای تقویت و تحریک رفتارهایی که از نظر تکامل مطلوب هستند تکامل یافته باشد؟ براساس این تحقیق این امکان بسیار محتمل است.

 

اولگا چلنوکووا می‌گوید، «تحقیقات قبلی روابطی بین جذابیت چهره و عوامل مختلفی که برای تکامل نوع انسان مهم هستند، مثل سلامت و قدرت باروری، نشان داده بود. می‌توان گفت که یک علت تکاملی پشت لذت بردن مغز انسان از نگاه کردن به یک صورت زیبا و تمایل آن برای نگاه کردن بیشتر وجود دارد.»

دلیل نگاه کردن به چهره افراد زیبا و جذاب چیست؟

البته او تاکید می‌کند که سیستم پاداش یک واکنش فوری، یک لذت اضافه، به فرد می‌دهد ولی این واکنش سیستم تعیین‌کننده رفتار فرد در طولانی‌مدت نیست. نگاه کردن به چهره افراد زیبا «بعنوان مثال، ما نمی‌توانیم دائم شکلات بخوریم چون برای سلامتی ضرر دارد.

 

به همین ترتیب، عوامل مختلفی برای خوب بودن یک رابطه فرای زیبایی و جذابیت چهره وجود دارد. ولی اطلاعات درمورد این کیفیت‌های اخلاقی را با معاشرت بیشتر با آن فرد به دست می‌آوریم.»

 

جستجوی ارتباط بصری
در تحقیق دیگری در پایان‌نامه دکتری اولگا چلنوکووا، به شرکت‌کننده‌ها گفته شد که به تصاویر سه‌بعدی چندین چهره نگاه کنند و حرکت چشمان آنها ارزیابی شد.

 

محققان بررسی می‌کنند که وقتی از شرکت‌کننده‌ها خواسته می‌شود چهره‌ها را بشناسند، به چه نقاطی روی صورت‌ها نگاه میکنند، صورت‌های مشابه از زوایای مختلف به شرکت‌کننده‌ها نشان داده شد.

دلیل نگاه کردن به چهره افراد زیبا و جذاب چیست؟

«تشخیص یک چهره از یک زاویه جدید کار آسانی نیست چون ممکن است صورت‌ها از زوایای مختلف متفاوت به نظر برسند.» محققان نشان دادند که اطلاعات سه‌بعدی درمورد ساختار صورت به ما برای تشخیص چهره از زوایای مختلف کمک می‌کند.

 

آنها همچنین دریافتند که سیستم بصری انسان توجه را به سمت قسمت‌هایی از صورت معطوف می‌کند که اطلاعات لازم برای ما را سریعاً در اختیارمان قرار میدهد، مثل چشم‌ها.

دلیل نگاه کردن به چهره افراد زیبا و جذاب چیست؟

تغییر رفتار

تحقیقات قبلی سیستم پاداش مغز را با تجربه زیبایی صورت افراد مرتبط دانسته‌اند. در این تحقیقات، محققان مغز شرکت‌کننده‌ها
را در حال نگاه کردن به تصاویر چهره‌ها اسکن کردند. آنها نشان دادند که نگاه کردن منفعل به صورت‌های زیبا فعالیت را در سیستم پاداش مغز بالا می‌برد.

 

اما مسئله این است که محققان قبلی فقط افزایش فعالیت مغز را در نگاه کردن به صورت‌های زیبا بررسی کرده بودند ولی تاثیر این فعال شدن مغز را بر اینکه آن افراد صورت‌هایی که نگاه کرده بودند را دوست داشتند یا نه آزمایش نکرده بودند.

دلیل نگاه کردن به چهره افراد زیبا و جذاب چیست؟

نتایج این تحقیق پایان‌نامه دکتری اولین یافته‌هایی است که نشان می‌دهد تغییر سطح فعالیت در سیستم پاداش مغز منجر به تغییر رفتار، مثل دوست داشتن بیشتر صورت‌های زیبا و تمایل به نگاه کردن بیشتر به آنها، می‌شود. «اهمیت چشم‌ها در ارزیابی دیگران کاملاً تایید شده است.

 

بعنوان مثال، وقتی چشم‌های کسی پوشیده باشد، شناسایی چهره او دشوار خوهد بود یا اگر کسی به ما دروغ بگوید، می‌توانید آن را به خوبی از چشم‌های او بخوانیم. به طور کلی، اگر بخواهیم احساس فرد مقابل را درک کنیم، چشم‌ها بیشترین اطلاعات را در اختیار ما قرار خواهند داد.»

 

همچنین این تحقیق نشان داده است که بینی و گونه‌ها در نگاه کردن شرکت‌کننده‌ها به تصاویر سه‌بعدی، بیشترین اهمیت را برای آنها داشته است، زیرا این اجزای صورت اطلاعات ارزشمندی درمورد ویژگی‌های حجمی صورت در اختیار ما قرار میدهد.

دلیل نگاه کردن به چهره افراد زیبا و جذاب چیست؟

حالا با در نظر گرفتن عکس بالا یه عکس از خودتون بگیرید و با این خط کشی هایی که میبینین تطابق بدید تا ببینید چند درصد خوشگل هستید!

 

 

1/5 - (1 امتیاز)

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا