سلامت پوست و مو

دلایل اصلی پوسته پوسته شدن لب ها را بدانیم

دلایل اصلی پوسته پوسته شدن لب ها را بدانیم

پوسته پوسته شدن و خشکی لب ها مشکلی است که بسیاری از افراد بطور دائم با مقطعی با آن مواجه هستند و ابتدا برای درمان باید دلیل این مشکل را در بدن پیدا نمود و سپس برای رفع این مشکل اقدامات لازم را انجام داد. یک متخصص پوست و مو برای پوسته پوسته شدن لب ها و یا ترک خوردن لب ها، به خشکی پوست لب اشاره کرد و گفت: خشکی پوست لب، علل متعددی دارد که پس از بررسی علت، میتوان برای درمان آن اقدام نمود.

دلایل اصلی پوسته پوسته شدن لب ها را بدانیم

دکـــتر سـید مسـعود داودی، شایع ترین علت پوسته شدن لب را، خشکی پوست دانست و افزود: برخی عادت دارند لب های خود را مرتب به وسیله زبان مرطوب کرده و یا آنها را به داخل دهان فرو برده و با آب دهان خیس کنند که همین امر موجب خشک شدن لبها شده، در نهایت به ایجاد ترک یا پوسته شدن لب منجر می شود.

 

به گزارش نیک شو، وی عنوان کرد: از علل دیگر خشکی لب، قرار گرفتن برخی افراد در معرض نور خورشید است، افرادی مانند کشاورزها و کسانی که در محیط های باز بمدت طولانی زیر نور مستقیم خورشید کار میکنند، علاوه بر علائم ذکر شده، ممکن است در موارد شدیدتر به صورت دلمه در روی لب های آنان ظاهر شود که متأسفانه این افراد در معرض ابتلا به سرطان لب نیز هستند.

 

دکـــتر داودی هم چنین گفت: لب های افرادی که سیگار میکشند هم ممکن است پوسته شده یا ترک بخورد و گاهی آثار سوختگی هم در لب های آنها دیده میشود، اشخاصی هم که مشکل تنفس از طریق بینی دارند و مجبور به تنفس از طریق دهان هستند، این پوسته ریزی را تجربه میکنند.

 

دکـــتر داودی افزود: در بعضی موارد علت خشک شدن لب به علت مصرف برخی داروهاست، ازجمله، دارویی که برای درمان جوش تجویز می شود، مانند آکوتان که خشکی لب، یکی از عوارض مصرف این دارو است.

 

این متخصص پوست گفت: گاهی اوقات عارضه پوسته شدن لب ها در افرادی که به بیماری خاصی مبتلا هستند دیده می شود که مشهورترین آنها بیماری پوستی صدف یا داء الصدف (پسوریازیس) است.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله درباره درمان این عارضه، با بیان این که تنها راه برطرف کردن خشکی لب ها چرب کردن آنهاست، گفت: بسته به علت به وجود آمدن این عارضه برطرف کردن آن نیز متفاوت خواهد بود به طور مثال افرادی که لب های خود را با آب دهانن خیس می کنند باید سعی کنند این عادت را ترک کرده و از کندن پوست آن خودداری کنند ولی در مواردی مانند مصرف دارو این عارضه با قطع دارو برطرف خواهد شد.

 

وی برای برطرف کردن خشکی لب ها توصیه کرد: برای چرب کردن لب ها از کرم های معمولی و یا چرب کننده های بدون رنگ طبی لب که حاوی موم کندوی زنبور عسل است و مواد شیمیایی کمتری دارند استفاده گردد.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا