مکان های دیدنی ایران

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

اگر قصد دارید در اردیبهشت ماه سفر کنید ما به شما دشت دریاسر در مازندران / تنکابن را پیشنهاد مي کنیم کــه همراه با هیجان ، زیبایی و سلامتی برایتان خواهد بود. البته شمال ایران سراسر زیبایی اســت اما برخی جاها خاص هستند و حتما باید در طول عمرتان برای یکبار هم کــه شده به چنین جاهایی بروید. پس بیایید اول سفری مجازی داشته باشیم به این بهشت ایران.

 

طبیعت هميشه برایمان شگفتی های تازه ای دارد. در هر فصلی کــه به سراغش برویم مي توانیم جلوه ای تازه را در آن ببینیم و آرامش را از آن هدیه بگیریم. ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود، به سرزمين چهار فصل شهرت دارد و در هر زمانی از سال، گوشه گوشه ی آن، رنگ تازه ای به خود مي گیرد. در این ميان مناطقی وجود دارند کــه نمایشی خاص از هنرنمایی طبیعت هستند و مي توانند برای ساعت ها با آغوشی پر از آرامش ميزبان شما باشند. شمال ایران یکی از همين مناطق اســت کــه به عنوان دیار سبز ایران شناخته مي شود و سایه اش را بر سر این سرزمين افکنده اســت.

 

اســتان مازندران یکی از اســتان هایی اســت کــه جاذبه های طبیعی مشهوری را در خود دارد و سالانه گردشگران زیادی را به ویژه از ميان علاقه مندان به طبیعت گردی به سوی خود مي کشاند. پیش از این گوشه ای از زیبایی های این اســتان را به تماشا نشستیم و در مطالب زیر به طور کامل آنها را معرفی نمودیم:

 

اما زیبایی های این اســتان تمامي ندارد و ما را دوباره راهی جاده کرده اســت. این بار مي خواهیم به گوشه ای دیگر از این خطه برویم و از طبیعت چشم نواز آن لذت ببریم. خودمان را به تنکابن مي رسانیم و به یکی از دیدنی ترین مقاصد طبیعت گردی کشورمان مي رسیم.

 

 

قبل از سفر باید بدانید:

کوهنوردی :

مسیر یک و نیم ساعته که یک ساعت از آن در کوهنوردی طی می شود را فراموش نکنید ، باید مقاومت بدنی مناسب به همراه کفش کوهنوردی همراهتان باشد تا مسیر را به راحتی طی کنید. همچنین چوب دستی همراهتان داشته باشید چون خیلی به کمکتان خواهد آمد. می توانید همراه با کوهنوردی از مناظر فوق العاده ارتفاعات هم لذت کامل ببرید. سعی کنید در عین حال که مجهز هستید ، بارتان سبک باشد تا در بالا رفتن از شیب اذیت نشوید. شما یک ساعت پیاده روی شیب تند خواهید داشت و بعد از آن حدود بیست دقیقه تا نیم ساعت باید مسیر هموار را طی کنید تا به دشت برسید. روزهای تعطیل افراد زیادی به این منطقه می آیند و ممکن است با شلوغی در راه و ترافیک انسانی هم مواجه شوید.

 

جای پارک:

بعد از طی کردن جاده دوهزار ، وقتی به پای کوه رسیدید باید خودروتان را پارک کنید ، نگران امنیت نباشید چون منطقه توسط افرادی کاملا محافظت می شود، ورودی 5000 هزار تومانی از شما دریافت می شود و می توانید کناره های خیابان خودروتان را پارک کنید و کوهنوردی را شروع نمایید.

 

امنیت بالای کوه و مسیر:

البته پیشنهاد می کنیم به دشت دریاسر با دوستانتان و جمعیت بیشتر سفر کنید ، اما امنیت مسیر و دشت ، به طور نسبی توسط افرادی که برای این کار آنجا حضور دارند تامین می شود. این افراد معمولا امکانات مجهز به همراه دارند و اگر از کنارتان رد شدند می توانید داس و تبر در دستشان ببینید.

 

وسائل ارتباطی:

بالای کوه به هیچ عنوان آنتن موبایل نخواهید داشت ، در میانه های کوهنوردی آنتن موبایلتان قطع می شود.

 

وسائل مورد نیاز ضروری:

زیرانداز سبک

چادر مجهز و ضدآب ( در صورت تمایل به کمپینگ زدن) اگر بارندگی بود ، می توانید کف چادر و روی آن را نایلون بگیرید تا از نم و خیس شدن در امان باشید.

کفش کوهنوردی

جوراب ساق بلند ( اگر جوراب ساق کوتاه داشته باشید باید مراقب گیاه گزنه در دشت باشید چون در صورت برخورد با پاهایتان سوزش ایجاد می کند)

چراغ قوه

هیزم به اندازه کافی در دشت وجود دارد

تبر یا داس برای شکستن هیزم ها

دوربین عکاسی

آب را می توانید از چشمه دشت بگیرید که کاملا گوارا و خنک است

برای سرویس بهداشتی باید به مکان های خلوت بروید! هیچ سرویس بهداشتی در دشت تعبیه نشده

پاوربانک را فراموش نکنید

فندک و آتش زنه

شما باید بعد از صعود و خوش گذرانی در منطقه ، زباله هایتان را به پایین کوه بیاورید چون در دشت بالا و مسیر ، هیچ جایگاهی برای زباله در نظر گرفته نشده .

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

چرا دشت دریاسر؟

– دشت دریاسر یکی از مناطق طبیعی خاص ایران اســت کــه امکان تماشای دشت پر از گل، جنگل های انبوه و قله های پوشیده از برف را به یک باره برای شما فراهم مي کند.

 

– این دشت در فصل بهار ميزبان گل های زرد مي شود و زیبایی آن به حدی مي باشد کــه عنوان بهشت اردیبهشت ایران را به خود اختصاص داده اســت.

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

در مسیر دشت دریاسر | مرور زیبایی های جاده دوهزار

همه ی زیبایی های این سفر و لذت های آن به مقصد ختم نمي شود و مسیر هم برایمان جاذبه هایی را کنار گذاشته اســت. برای رسیدن به دشت دریاسر باید از جاده دوهزار گذشت، جاده ای پر پیچ و خم کــه توسط درختان احاطه شده اســت و از قلب یک منطقه جنگلی عبور مي کند. زیبایی های این جاده به حدی اســت کــه ممکن اســت بارها و بارها در آن توقف کنید و برای لذت بردن از مناظر چشم نواز از خودروی خود پیاده شوید.

 

این جاده شما را به نیمه های راه مي رساند و و به روستایی به نام عسل محله ختم مي گردد. حالا باید یک یا یک و نیم ساعت پیاده روی در شیب زیاد یا یک کوهپیمایی سبک را به جان بخرید و با عبور از ميان جنگل به مقصد مورد نظرتان برسید. این مسیر نیز جاذبه های خاص خودش را دارد کــه خستگی را بی معنا جلوه مي دهد.

 

این مسیر با چشم اندازهای متفاوتش شما را مسحور خود خواهد کرد و در آخر با نمایان شدن دشت دریاسر لذت این سفر به اوج خودش مي رسد…

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

دشت دریاسر | مرز ميان سرسبزی و سرما

دریاسر نام دشتی در جنوب شهر تنکابن مي باشد کــه در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا و در ميان 4 کوه بلند جای گرفته اســت. بلدترین کوهی کــه این دشت را محاصره کرده کوه الموت اســت کــه در سمت جنوب غربی آن قرار دارد. این دشت از غرب به گردنه ی سیالان، قله های خشچال و کندیگان و از شرق به طالقان محدود شده اســت.

 

دشت دریاسر علاوه بر زیبایی های خود، برای این قسمت از طبیعت مازندران حکم یک مرز را دارد کــه پوشش سبز و جنگلی را از پوشش برفی و یخچالی کوه الموت جدا کرده و به عنوان یک نقطه ی اتصال ميان این دو عمل مي کند.

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

دیدنی ها

طبیعت، در این دشت هر لحظه به رنگی در مي آید و با دیدنی های تازه شما را غافلگیر مي کند:

 

1- گل های بهاری | بهشت ارديبهشت ايران

با فرا رسیدن بهار، لباسی از جنس گل های زردرنگ برتن این دشت مي نشیند کــه در ميان سبزه ها خودنمایی مي کنند. گلهای زرد رنگ 20 تا 30 سانتی متر رشد مي کنند و تمام دشت را مي پوشانند. وجود این گلها یکی از دلایل شهرت دریاسر اســت کــه لقب بهشت اردیبهشت ایران را نصیب این دشت کرده و همه ساله گردشگران زیادی را برای تماشایشان راهی این منطقه مي کند.

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

2- چشمه سارها

یکی از ویژگی های جالب توجه دشت دریاسر، وجود چشمه هایی در کف آن اســت کــه آب را از قلب زمين در ميان سبزه ها جاری مي سازد. آبدهی این چشمه ها در فصل بهار به حدی اســت کــه به سختی مي توان مکان خشکی را در دشت پیدا کرد.

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

3- رودخانه خروشان

در ميان دشت رودخانه ای وجود دارد کــه بسیار پرآب اســت و از ارتفاعات سبلان سرچشمه مي گیرد. این رودخانه با عبور خود از ميان دشت جلوه ای دیدنی به آن مي بخشد و همچون رگی حیاتی بر تن آن جاری مي شود.

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

5- جنگل های انبوه

در یک سوی این دشت جنگل های انبوهی قرار دارند کــه با درختان سر به فلک کشیده منظره ای خاص را در طبیعت ایجاد کرده اند. این جنگل ها در هر قسمتی از خود جاذبه ای خاص دارند کــه دیدنشان بر لذت سفر مي افزاید. این جنگل ها با عنوان جنگل های دوهزار و تنکابن (شهسوار) شناخته مي شوند کــه درخت های ازگیل و آلوچه جنگلی را نیز در خود جای داده اند.

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

6- کوه های سر به فلک کشیده

کوه های بلندی کــه گویی آسمان را شکافته اند در هر سوی این دشت به چشم مي خورند. قله سیالان یکی از آنهاســت کــه با صلابت و شکوه ایستاده و از دشت محافظت مي کند و در کنار آن یخچال های طبیعی وجود دارند. این قله با ارتفاع 4185 متر در رشته کوه های البرز غربی و در مرز بین دره ی الموت و دره ی دوهزار قرار گرفته اســت. کوه های تنگ لات خان بن، سیاه کل و کل تلا از دیگر کوه های اطراف این دشت مي باشند.

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

7- برگ های پاییزی

پاییز کــه از راه مي رسد فرشی از ميلیون ها برگ رنگارنگ در دشت پهن مي شود. برگ ها در فضا معلق مي شوند تا به زمين برسند و با رنگ های گوناگون خود جلوه ی تازه ای به دریاسر بدهند.

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

مسیر رسیدن به دشت دریاسر تنکابن

در مسیر رسیدن به این مکان زیبا باید از جاده رویایی دوهزار گذر کرد، جاده ای مارپیچ گونه کــه با درختان بلند احاطه شده کــه ممکن اســت شما را از مقصد باز دارد و همان جنگل را به عنوان مقصد انتخاب کنید، در صورتی هم کــه به مسیر ادامه دهید اما بار ها و بارها توقف خواهید داشت تا از زیبایی های جنگل دوهزار غافل نشوید، در واقع همه جذابیت های این سفر به مقصد ختم نمي شود و مسیر هم برایتان جالب و دوست داشتنی خواهد بود. جاده دوهزار به روستایی به نام عسل محله ختم مي شود، ممکن اســت اطرافتان توده های ابر را مشاهده کنید اما پیشنهاد مي شود باز هم به مسیر خود این بار پیاده و حدود یک یا یک ساعت و نیم در شیب ادامه دهید و با عبور از ميان جنگل به مقصد مورد نظرتان برسید. در تمام طول مسیر تا مقصد شما از چشم انداز های بسیار زیبا و منحصر به فردی بهره مند مي شوید و این باعث مي شود تا به هیچ عنوان از طول مسیر خسته نشوید.

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

بهشت اردیبهشت ایران

درفصل بهارگل های زردرنگ بابونه این دست را رنگ آميزی مي کند و در بین سبزه ها رخی نشان مي دهد. این گل ها کــه حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر رشد مي کنند، همه دشت را در بر مي گیرد. همان طور کــه اشاره کردیم نام دیگر این دشت بهشت اردیبهشت اســت کــه از وجود همين گل ها نشات مي گیرد و موجب شده برای دیدن این منظره فوق العاده زیبا گردشگران راهی این مقصد شوند. وجود چشمه ها نیز در کف آن بر زیبایی های این مکان افزوده اســت و در فصل بهار بیشتر نقاط این دشت را آب این چشمه ها گرفته اســت. همچنین رودخانه ای در ميان دشت به چشم مي خورد کــه از سبلان سرچشمه مي گیرد و زیبایی این دشت را صد چندان مي کند. در بخشی دیگر از این دشت درختان سر به فلک کشیده ای به چشم مي خورد کــه به عنوان جنگل دوهزار شناخته مي شوند. در اطراف نیز کوه های بلندی قرار گرفته کــه نام های آنها سیالان، های تنگ لات خان بن، سیاه کل و کل تلا مي باشد. اما با وجود اینکــه نهایت زیبایی را در این دشت مي توان در بهار مشاهده کرد، در پاییز نیز جلوه ای خاص و متفاوت دارد چرا کــه همه نوع رنگ را در آنجا به چشم مي خورد به گونه ای کــه گویا نقاشی شده اســت.

 

تفریحات

در سفر به دشت دریاسر مي توانید فعالیت های زیر را انجام دهید:

1- پیاده روی در دشت

در دشت دریاسر مي توانید گشت و گذاری متفاوت در طبیعت را تجربه کنید و غرق در تماشای مناظر مختلف شوید. مي توانید مناظر و زیبایی های جدیدی را در این دشت کشف کنید و خاطره ای خوش را در ذهنتان ثبت نمایید.

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

2- کوهنوردی

کوه های اطراف دشت دریاسر فرصت خوبی را برای کوهنوردان به وجود آورده اند و مي توانند ميزبان خوبی برای آنها باشند. رفتن به این ارتفاعات به کوهنوردان این امکان را مي دهد کــه از بالا به تماشای زیبایی های دشت دریاسر بنشینند و شاهد تصویری متفاوت از آن باشند.

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

3- تماشای آسمان در شب

به دلیل کم بودن آلودگی های نوری مي توانید در آسمان دریاسر به راحتی ستاره ها را ببینید و شاهد شهاب باران باشید. البته به شرط آنکــه وسایل کمپینگ به همراه داشته باشید و شبی را در این دشت بگذرانید.

 

4- پیک نیک

زمين های مسطح دشت دریاسر بهترین مکان برای برپایی یک پیک نیک دوستانه یا خانوادگی و خلق لحظات خوش در کنار همسفرانتان هستند. پس با بردن وسایل و خوراکی های لازم این فرصت را از دست ندهید.

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

5- عکاسی

هر گوشه ی این دشت مي تواند سوژه ی نابی برای عکاسی باشد و به یادگاری ماندگاری در دوربین عکاسیتان تبدیل گردد. پس دست به دوربین شوید و از لحظه لحظه ی حضور در این دشت لذت ببرید.

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

بهترین فصل سفر

دشت دریاسر در هر فصلی از سال رنگ تازه ای به خود مي گیرد:

 

بهار: این دشت در بهار بسیار خوش آب و هواســت و رویش گل های زرد جلوه ی خاصی به آن مي دهد.

 

تابستان: این دشت در تابستان روزهای بسیار گرم و شب های بسیار سردی را دارد اما پوشش سبز آن بیش از پیش جلوه مي کند.

 

پاییز: دشت دریاسر در پاییز هوایی بارانی دارد اما برگ ریزان آن باز هم تماشایی اســت.

 

زمستان: لباس سپیدِ برفی، چهره ی تازه ای را به دشت مي بخشد اما ارتفاع زیاد آن از سطح دریا باعث شده تا زمستان های بسیار سردی بر منطقه حاکم شود .

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

کجا بمونیم؟

در سفر به دشت دریاسر مي توانید در خانه های محلی و مهمان سراهای شهرهای اطراف اقامت کنید و یک روز را به بازدید از این دشت اختصاص دهید. بسیاری بر این عقیده اند کــه کمپینگ در این منطقه بسیار لذت بخش اســت و ترجیح مي دهند شب را در چادر هایشان و در قلب طبیعت به صبح برسانند.

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

ملزومات سفر

برای رفتن به دشت دریاسر اولین وسیله ی مورد نیاز شما کفش مناسب اســت تا از پس یک ساعت و نیم کوهپیمایی بر بیایید. بردن آب به دریاسر آنقدرها ضروری نیست چرا کــه چشمه های این دشت آب مورد نیاز شما را تامين خواهند کرد، تنها مقداری آب برای مسیرتان بردارید. در صورت شب مانی در دشت لباس گرم، پتوی مسافرتی و کیه خواب فراموشتان نشود.

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

راه دسترسی

 

برای رفتن به دشت دریاسر به شهر تنکابن بروید و مسير جاده دوهزار را در پیش بگیرید تا به یک دوراهی به نام امامزاده قاسم برسید. در سمت چپ، مسیری وجود دارد کــه سمت دره مي رود و به روستای عسل محله ختم مي گردد. حالا وسیله ی نقلیه ی خود را پارک کرده و به دل جنگل بزنید و پس از يک تا يک و نيم ساعت کوهپيمايي و پیاده روی در شیب و لذت بردن از تماشای تپه ها و چشمه های بین راه به دشت دریاسر برسید.

 

فاصله از مرکز اســتان و شهرهای اطراف

ساری: 259 کیلومتر

تنکابن: 35 کیلومتر

عباس آباد: 61 کیلومتر

رامسر: 63 کیلومتر

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

تجربه سفر به دشت دریاسر تنکابن | آدرس و وسایل مورد نیاز

 

 

1/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا