جامعه شناسی,روان شناسی

در جواب فضولی دیگران چکار کنیم؟

در جواب فضولی دیگران چکار کنیم؟

بعضی ها ممکن است از سر کنجکاوی سوالاتی درباره مسائل شخضیمان بپرسند اما در بعضی افراد برعکس است و بنظر میرسد به دنبال سرک کشیدن در زندگی و مسائل شخصی افراد هستند. شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که نمیتوانید در مقابل این کنجکاوی درست یا نادرست مقاومت کنید و به دنبال جواب برای آنها میگردید.

در جواب فضولی دیگران چکار کنیم؟

اگر واکنشتان در مقابل آنها بی ادبی باشد یعنی شما خودتان را در سطح آن فرد دانستید ولی تا حالا به این فکر کرده اید که بهترین پاسخ برای این افراد چیست ؟ مهمترین چیزی که باید به یاد داشته باشید اینست که جواب بی ادبی را با بی ادبی دادن زیاد مشکلی را حل نمیکند. در ادامه نکاتی برای برخورد بااین افراد را به اشتراک گذاشتیم:

 

مودب و باملاحظه باشید

افراد فضول معمولا قبول ندارند که رفتار زشتی انجام میدهند اما اگر هم بدانند شما نباید رفتار متقابل با آنها را انجام دهید. این انتخاب برای شماست که بخواهید جواب افراد فضول را بدهید یا نه، آنها را نادیده بگیرید و یا از آنها بپرسید که از شما چه میخواهند بدانند. باید بدانید هر واکنشی که از خودتان نسبت به این شخص نشان میدهید باید با لبخند و لحنی ملایم باشد و در صورت امکان از شوخی و خنده استفاده و سپس حرفتان را بزنید.

 

به چه سوالی، چطور پاسخ دهیم؟

یکسری از سوالات که بی ادبانه و فضولی تلقی میشوند بیشتر رواج دارند پس باید زمان هایی که توسط اینجور آدم ها با این سوالاتشان غافلگیر میشوید از قبل جواب هایی برای آن ها آماده کنید جوابی که طرف مقابلتان بفهمد شما سوالهای او را بی ادبی میدانید.

 

یکی از راه هایی که برای پاسخ وجود دارد اینست که جوابی که آنها میخواهند و دنبالش هستند را بدهید، با شوخی موقعیت را عوض کنید و یا به طریقی به آنها نشان دهید که سوالشان را بی ادبی تلقی میکنید. در ادامه به چنتا از این سوالات پرداختیم:

 

چند سالته؟

برخی مشکلی با این سوال ندارند و جوابشان را میدهند ولی بعضی از افراد دوست ندارند کسی درباره سن و سالشان سوالی بپرسند. اگر شما جزو کسانی هستید که دوست ندارید از شما سوالی بپرسند وقتی با این سوال مواجه شدید با شوخی کردن بحث را عوض کنید و یا مودبانه بگویید که نمیخواهید درباره سن و سال با کسی حرفی بزنید.

 

چقدر پول درمیاری؟

در جواب فضولی دیگران چکار کنیم؟

با اینکه این سوال جزو سوالهای شخصی است ولی خیلی شایع است. برای جواب دادن به این سوال چند راه دارید که بسته به اینکه چه کسی این سوال را از شما میپرسد متفاوت است. اینکه فرد همکار است یا فامیل و یا مسافری که کنارتان نشسته است.

 

ساده ترین جواب اینست که بگویید با کسی درباره پول و درآمدتان حرف نمیزنید جز همسرتان. اکثر افراد این جواب را میپذیرند ولی در این میان باز افرادی هستند که بیخیال نمیشوند و ممکن است با پافشاری و زور بخواهند که جوابشان را بدهید. در ابن تله نیفتید.

 

در این شرایط آنقدر موضوع را عوض کنید تا طرف خودش بفهمد و یا با شوخی سعی کنید بحث را عوض کنید مثلا بگویید درآمدم آنقدر هست که بتوانم قبض هایم را پرداخت کنم خودت چطور ؟

 

هنوز مجردی؟

در جواب فضولی دیگران چکار کنیم؟

خیلی از دختر و پسرهایی که دهه 20 و 30 خود را رد کرده اند همیشه برایشان پیش آمده که بستگان و دوستان و آشنایان این سوال را بپرسند که میخواهند شما را خوشحال ببینند ولی پرسیدن زیاد این سوال باعث خوشحالی نمیشود.

 

مثلا به یکی بگویید هنوز کسی را که دوست دارید بقیه عمرتان را با او زندگی کنید را نیافتید؟ برای جواب مثل جواب هایی که در بالا گفته شد سعی کنید بحث را عوض کنید.

 

این خانه را چند خریدی؟

این هم یکی از سوالات متداول است که نباید کسی وادارتان کند که جواب دهید. اگر آدم مودبی هستید و واقعا دلتان نمیخواهد جواب این سوال را بدهید بگویید همانقدر که خانه ها در این محل قیمت دارند و سپس بحث را عوض کنید تا طرف مقابلتان بداند نمیخواهید درباره قیمت خانه صحبت کنید ولی اگر او همچنان اصرار داشت تا درباره قیمت خانه حرف بزنید یک کلام بگویید یک سری به بنگاه ها و وبسایت ها بزنید و قیمت بگیرید.

 

چرا این‌قدر چاق (لاغر) شدی؟

اگر وزنتان کم و یا زیاد شده باید عمدتا در ظاهرتان پیداست و نیازی به پرسیدن ندارد ولی وقتی کسی این موضوع را به رختان میکشد و با لحن عجیبی ازتان میپرسد با لبخند بگویید حال من خوب است شما چطور. همین جواب باید به او بفهماند که علاقه ای به ادامه دادن این موضوع ندارید.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا