پزشکی و بهداشتی

قرص سیپروفلوکساسین Ciprofloxacin برای درمان عفونت واژن

قرص سیپروفلوکساسین Ciprofloxacin برای درمان عفونت واژن

قرص سیپروفلوکساسین Ciprofloxacin برای درمان عفونت واژن

قرص سیپـروفلـوکـساسین Ciprofloxacin برای درمان عفونت واژن زنان مورد اســتفاده قرار می گیرد و بهترین و قویترین آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری اســت، بیــماری عفونت ادراری یکی از عفونت باکتریایی که باعث ایجاد تکرر ادرار همراه با سوزش منجر می شود.

 

نکات مهم اســتفاده قرص سیپـروفلـوکـساسین

این آنتی بیوتیک فقط برای عفونت های باکتریایی مصرف می شود و از آن برای درمان عفونت های ناشی از  ویروس استفاده نمی گردد.

 

نحوه مصرف سیپـروفلـوکـساسین Ciprofloxacin

همیشه دستورالعمل های دارو هایی که مصرف می کنید را مطالعه کنید و پزشک در صورت اطلاع داشتن از وضعیت بیمار دارو را تجویز کرده و بیمار هنگام دریافت دارو باید از پزشک و داروساز درمورد چگونگی مصرف دارو سوال نماید .این دارو خوراکی اســت و مصرف با غذا یا بدون غذا را پزشک میبایست تشخیص دهد و معمولا دو بار در روز و در وعده های صبح و شام تجویز میگردد.

 

این قرص باید به صورت کامل بلعیده شود و از جویدن و حل کردن آن داخل آب خودداری کنید .در زمان مصرف این دارو باید مایعات زیادی مصرف کنید .

 

سیپـروفلـوکـساسین بایستی حداقل ۲ ساعت قبل یا ۶ ساعت پس از مصرف سایر داروها مصرف شود زیرا ممکن است تاثیر آن را در بدن کاهش دهد حتما درمورد مصرف همزمان این قرص با دیگر داروها از داروساز خود سوال کنید .

 

مشابه این داروهایی که اختلال ایجاد می کند : کوئیناپریل، سولامر، سوکرالفات، ویتامین ها / مواد معدنی (از جمله آهن و روی، مکمل ها) و محصولات حاوی منیزیم، آلومینیوم، یا کلسیم (مانند آنتی اسیدها، محلول دیدانوزین، مکملهای کلسیم).

 

در زمان مصرف این دارو باید از خوردن غذاهای لبنی که دارای کلسیم است خودداری کنید چون کلسیم اثربخشی دارو را کاهش می دهد بنابراین سعی کنید این قرص سیپـروفلـوکـساسین را باید حداقل ۲ ساعت قبل یا ۶ ساعت بعد از غذاهای غنی از کلسیم مصرف کنید.

 

حتما طبق دستورات پزشک طول دوره مصرف دارو به طور کامل مصرف کنید حتی زمانی که ممکن است بعد از چند روز مصرف دارو اثر بیماری در شما وجود نداشته باشد اما شما باید کل دوره مصرف دارو را کامل کنید چنانچه اگر شما مصرف دارو را متوقف کنید باعث بازگشت عفونت می گردد .

قرص سیپروفلوکساسین Ciprofloxacin برای درمان عفونت واژن

عوارض جانبی قرص سیپـروفلـوکـساسین Ciprofloxacin

تهوع، اسهال، سرگیجه، سبکی در سر، سردرد، و مشکلات خواب ممکن اســت در زمان مصرف این دارو رخ دهد و در زمان حادتر شدن این علایم به پزشک خود اطلاع دهید .

 

لازم به ذکر است که دکتری که این دارو را برای افراد تجویز می کند باید عوارض جانبی این دارور را برای شما بازگو کند چون ممکن است بعضی از افراد در زمان مصرف این دارو دچار عوارض جانبی نگردند چنانچه اگر عوارضی در خود مشاهده کردی سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

 

مثلا :بعضی از افراد حساسیت شدید پوستی به نور داشته باشد ،کبودی ، خونریزی، اثراتی از عفونت جدید (مانند تب مداوم، گلو درد مداوم)، نشانه هایی از مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار، و ادرار به رنگ قرمز / صورتی)، علایمی از مشکلات کبدی (مانند خستگی غیر معمول، درد شکم / معده، تهوع / اســتفراغ مداوم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره).

 

در زمان مصرف این دارو اگر عوارضی در خود دیدین سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.مثلا : سردرد شدید / مداوم، تغییرات بینایی، لرزیدن اعضا بدن (لرزش)، تشنج، سرگیجه شدید، غش، ضربان قلب سریع / نامنظم، تغییرات خلق و خوی (مانند اضطراب، سردرگمی، توهم، افسردگی، و در موارد نادر افکار خودکشی).

 

قرص سیپـروفلـوکـساسین دارویی است که به ندرت باعث ایجاد مشکلات عصبی می شود . در صورت مشاهده این عوارض زیر مصرف دارو را قطع کرده و به پزشک خود اطلاع دهید

درد

بی حسی

سوختگی

سوزن سوزن شدن

ضعف در بازوها، دست ها، پاها، یا انگشتان، تغییرات در چگونگی حس های لمسی درد / دما / ارتعاش / موقعیت بدن.

 

همچنین این دارو خیلی کم پیش میاد که باعث بیماری شدید در روده (کلستریدیوم سخت مربوط به اسهال) به دلیل یک نوع باکتری مقاوم گردد.چنانچه این علایم را در خود دیدین حتما به پزشک خود اطلاع دهید: اسهال مداوم،شکم یا درد / گرفتگی معده، خون / مخاط در مدفوع خود.

 

واکنش آلرژی به این دارو بسیار کم اســت. با این حال، در زمان بروز این عوارض،به پزشک خود اطلاع دهید :از جمله: جوش، خارش / تورم (به خصوص در چهره / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی.

قرص سیپروفلوکساسین Ciprofloxacin برای درمان عفونت واژن

دستورالعمل پیشگیري سیپـروفلـوکـساسین Ciprofloxacin

قبل از مصرف سیپـروفلـوکـساسین، درصورت حساسیت داشتن به این دارو یا دیگر آنتی بیوتیک های کینولون مانند نورفلاکسسین،ژمیفلاکسسین، لوفلاکسسین، موکسیفلاکسسین، یا افلاکسسین جریان را با دکــترخود و یا داروساز در میان بگذارید؛ یا اگر هر حساسیت دیگری هم دارد با پزشک خود مطرح کنید. این محصول ممکن اســت شامل عناصر غیرفعال باشد که میتوانند موجب حساسیت و یا مشکلات دیگر شوند. برای جزئیات بیشتر با داروساز صحبت کنید.

 

پیش از اســتفاده از این دارو، تاریخچه مصرف داروی خود را با پزشک و یا داروساز در میان بگذارید، مخصوصا مواردی از قبیل: دیابت، مشکلات قلبی (مانند حمله قلبی که اخیرا داشتید)، مشکلات تاندون یا مفصل (مانند التهاب تاندون و بورسیت)، مینیسک زانو، عارضه کبد، میاســتنی گراویس، مشکلات عصبی (مانند نروپاتی محیطی)، تشنج و شرایطی که خطر تشنجتان را افزایش میدهند (مانند آسیب سر یا مغز، تومورهای مغزی، تصلب شرایین مغزی).

 

خطر طولانی شدن زمان QT درصورت وجود شرایط پزشکی معین یا در صورت اســتفاده همزمان از داروهای دیگری که موجب طولانی شدن زمان QT میشوند، ممکن اســت شدت پیدا کند. قبل از اســتفاده از سیپـروفلـوکـساسین، در مورد تمام داروهایی اســتفاده میکنید با پزشک و یا داروساز صبحت کنید و همچنین اگر هریک از شرایط زیر را داشتید با پزشک و یا داروساز اطلاع دهید: مشکلات قلبی معین ( نارسایی قلبی، ضربان قلب کند، طولانی شدن زمان QT در نوار قلب)، تاریخچه خانوادگیِ مشکلات قلبی معین (طولانی شدن زمان QT در نوار قلب، مرگ ناگهانی قلبی (ایست قلبی)).

 

میزان کم پتاسیم یا منیزیم در خون هم ممکن اســت خطر طولانی شدن زمان QT را افزایش دهد. این خطر ممکن اســت در صورت اســتفاده از داروهای معینی (مانند دیورتیک یا «قرص های آبی») و یا در صورت داشتن شرایطی مانند عرق زیاد، اسهال یا اســتفراغ، افزایش یابد. در مورد اســتفاده صحیح از داروی سیپـروفلـوکـساسین با پزشک خود مشورت کنید.

 

این دارو درمانی ممکن اســت تاثیر خیلی کمی در سطح قند خون داشته باشد، مخصوصا اگر شما دیابت دارید. مراقب علائم قند خون بالا شامل افزایش تشنگی و میزان دفعات ادرار باشید. سیپـروفلـوکـساسین همچنین ممکن اســت اثرات کاهنده قندِ خونِ داروی glyburide را هم افزایش می دهد. پس همچنین باید مراقب علائم کاهش قند خون مانند عرق ناگهانی، لرزش، ضربان بالای قلب، گرسنگی، دید تار، سرگیجه، یا سوزن سوزن شدن دست هم باشید. قند خون خود را به صورت منظم با برنامه ای که پزشکتان مشخص میکند، چک کنید. اگر علائم قند خون پایین را مشاهده کردید،به پزشک خود اطلاع دهید.

قرص سیپروفلوکساسین Ciprofloxacin برای درمان عفونت واژن

باید قند خون خود را با اســتفاده از قرص ها یا ژلِ گلوکز یا خوردن مواردی مانند قند، عسل، یا شیرینی، یا نوشیدن آبمیوه یا نوشابه غیر رژیمی افزایش دهید و بلافاصله با پزشک خود درباره واکنش بدنتان به این دارو مشورت کنید. برای جلوگیری از کاهش قند خون، در وعده های غذایی منظمی غذا بخورید.

 

بسیاری از افراد در صورت مصرف این دارو دچار گیجی می شوند پس در زمان مصرف این دارو رانندگی نکنید و از دستگاه ها و ماشین آلات اســتفاده نکنید، چون نیازمند هوشیاری کامل است.

 

مصرف این دارو و حساسیت به نورخورشید 

1- در صورت مصرف همزمان دیدانوزین، سوکرالفیت، آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم و منیزیم و مکمل های حاوی آهن و زینک این دارو ها را حداقل 6 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از سیپـروفلـوکـساسین مصرف کنید.

 

2- در بعضی از افرادی که این دارو را مصرف می کنند حساسیت پوست نسبت به نور خورشید افزایش می یابد. در معرض نور خورشید قرار گرفتن حتی برای مدت زمان های کوتاه ممکن اســت باعث بروز عوارضی مثل آفتاب سوختگی شدید، به صورت پوستی، قرمزی، خارش و تغییر رنگ پوست شود. زمانی که از این دارو اســتفاده می کنید  ممکن اســت شما را به نور حساس کند.بنابراین قبل از شروع این دارو باید :

• از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خصوصا بین ساعتهای 10 صبح تا 3 بعدازظهر خودداری کنید.

• در هنگام  بیرون رفتن حتما از کلاه و عینک آفتابی اســتفاده کنید.

• از ضد آفتابه های قوی استفاده کنید.

• نور لامپ برای این دارو مضر است در برابر نور لامپ قرار ندهید.

 

3- حداقل 5 روز از نور شدید خورشید و نور های مصنوعی بعد از مصرف این دارو خودداری کنید .

 

4- این دارو ممکن اســت باعث خواب آلودگی، گیجی، منگی و کاهش هوشیاری شود لذا از انجام کارهائی که به هوشیاری کامل احتیاج دارند مثل رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین خودداری کنید.

 

5- مصرف این دارو به ندرت باعث تحریک پذیری و یا حتی پاره شدن تاندون می شود. چنانچه بعد از ورزش در یکی از تاندون ها مثلا مچ پا، پشت زانو و یا ساق پا، شانه، آرنج و یا مچ دست درد ناگهانی احساس کردید مصرف این دارو را قطع کرده و پزشک را مطلع سازید. اســتراحت کرده و تا زمانی که پزشک از عدم آسیب دیدن تاندون شما مطمئن نشده اســت ورزش نکنید.

 

6- چنانچه علائمی مانند درد، سوزش، ضعف، سوزن سوزن شدن و بی حسی را احساس می کنید مصرف این دارو را قطع کرده و پزشک را مطلع سازید.

 

7- در صورت بروز حساسیت پوستی یا علائم دیگر آلرژی مصرف این دارو را قطع کرده و پزشک را مطلع سازید.

 

در زمان استفاده سیپـروفلـوکـساسین ممکن اســت واکسن های باکتریایی زنده ،مانند واکسن حصبه بخوبی عمل نکنند. بنابراین، هیچ واکسیناسیونی در زمان اســتفاده از این دارو را بدون رضایت پزشک انجام ندهید.

 

قبل از داشتن عمل جراحی، در مورد مصرف محصولاتی که اســتفاده میکنید (شامل داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) با پزشک خود درمیان بگذارید .کودکان به عوارض جانبی این دارو حساسترهستند ، مخصوصا از نظر مشکلات تاندونی یا مفصلی.

 

افراد که پیر هستند ممکن اســت به عوارض جانبی این دارو بخصوص مشکلات تاندونی (بویژه اگر آن ها در حال مصرف همزمان کورتیکواســتروئیدهایی مانند پردنیزول یا هیدروکورتیزون باشند) و طولانی شدن زمان QT حساس تر باشند.قرص سیپروفلوکساسین Ciprofloxacin برای درمان عفونت واژن

لیست تداخل دارویی قرص سیپـروفلـوکـساسین Ciprofloxacin 500

دارویی وجود دارد که ممکن اســت اثر داروهای شما را بهبود دهند و یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. لیستی از تمام داروهایی  که مصرف میکنید را تهیه و با پزشک خود و یا داروساز در میان بگذارید. میزان مصرف هیچ دارویی را بدون نظر پزشک خود تغییر ندهید و قطع نکنین و یا اینکه بدون اطلاع پزشک مصرف هیچ دارویی را آغاز نکنید.

 

برخی از این محصولات عبارتند از: رقیق کننده های خون (مانند آسنوکومورال، وارفارین) و اســترانسیوم. علاوه بر سیپـروفلـوکـساسین، بسیاری از داروهایی که ممکن اســت بر تپش قلب (طولانی شدن زمان QT) اثر بگذارند، عبارتند از: آمیودارون، دوفتیلید، کوئینیدین، پروکینآمید، سوتالول.

قرص سیپروفلوکساسین Ciprofloxacin برای درمان عفونت واژن

این دارو میتواند خروج دیگر داروها از بدن شما را کندتر کند  که ممکن اســت بر نحوه تاثیر این داروها اثر داشته باشد. مثال هایی از داروهایی که تحت تاثیر قرار میگیرند عبارتند از: دولکستین،پیرفنیدون، تاسیملتئون،تیزانیدین.

 

از نوشیدن مقدار زیادی از نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید. این دارو ممکن اســت اثرات کافئین را افزایش دهد و یا زمان اثر آن را بیشتر کند.

 

اگرچه بیشتر آنتی بیوتیک ها مانند قرص ها، پچ، یا حلقه، بعید اســت که بر کنترل بارداری هورمونی اثری داشته باشند، تعدادی از آنتی بیوتیک ها (مانند ریفامپین، ریفابوتین) میتوانند تاثیر آنها را کاهش دهند. این امر ممکن اســت در بارداری تاثیرگذار باشد، اگر شما تحت کنترل بارداری هورمونی هستید، از پزشک خود و یا داروساز بخواهید تا جزئیات بیشتری را در اختیارتان بگذارند.

 

مصرف در زمان بارداری و شیردهی

مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود.چنانچه باردارید و یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید .ممکن اســت این دارو در شیر مادر ترشح شود. در عین حال چون این دارو باعث ایجاد مشکل در رشد اســتخوانها می شود مصرف آن در دوران شیردهی توصیه نمی شود.

قرص سیپروفلوکساسین Ciprofloxacin برای درمان عفونت واژن

دوز و مقدار مصرف قرص سیپـروفلـوکـساسین 500

بزرگسال: 100 تا 750 میلی گرم هر 12 ساعت برای 3 تا 28 روز که بستگی به بیــماری دارد.

 

عفونت های اســتخوانی و مفاصل برای حداقل 4 تا 6 هفته، سوزاک معمولا تک دوز 250 میلی گرم و سیاه زخم معمولا 500 میلی گرم هر 12 ساعت به مدت 60 روز مصرف می شود.

 

کودکان : مصرف این دارو برای نوزادان، کودکان و نوجوانان به جزء سیاه زخم توصیه نمی شود. برای سیاه زخم معمولا 15 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر 12 ساعت توصیه می شود.

 

 

چه قرصی برای عفونت ادراری خوبه،بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری،نام قرص عفونت ادراری،سيپروفلوکساسين چيست،قوی ترین انتی بیوتیک برای عفونت ادراری،انتی بیوتیک قوی برای عفونت ادراری،مترونیدازول

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا