پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • تبلیغات

  درمان سریع زخم دهان | علت آفت مکرر دهان

  مجموعه : پزشکی و بهداشتی

  درمان سریع زخم دهان | علت آفت مکرر دهان

  درمان سریع زخم دهان | علت آفت مکرر دهان

  زخم هـای دهـانـی و یا آفت هـای دهـان کـه روی لثه , قسمت هـای داخلی گونـه هـا و لب هـا ایجاد مـي شـونـد بسیار آزار دهنـده و رایج مـي بــاشنـد کـه معمولا در عرض یک یا دو هفته بــهبود مـي یابنـد .

   

  آفت دهـان (زخم دهـان) چیسـت

  بــه زخمـي سطحی، کوچک و خوش خیم در بــافت نرم داخل دهـان یا لب هـا، زیر زبــان و روی غشاء لثه آفت دهـانـی یا زخم آفتی مـي گوینـد کـه انـدازه ی آن یک سـانتی متر و زخمـي گرد یا بــیضی شکل، سفید یا زرد رنگ اسـت. آفت دهـانـی برخلاف تاول هـایی کـه در اثر تب شـدید در دهـان ایجاد مـي شـود یا زخم هـای بــا منشاء سرمـاخوردگی مثل تبخال ، خارج از دهـان ایجاد نشـده و بــه هیچ وجه سرایت نمـي کننـد .

   

  انواع آفت (زخم) دهـان

  آفت کوچک

  آفت کوچک و دایره ای شکل شایع ترین نوع آفت اسـت کـه در یک تا دو هفته بدون بــاقی گذاشتن جای زخم برطرف مـي شـونـد ، این زخم هـا بــه انـدازه نوک مداد و بــه صورت گروهی یا خوشه ای دیده مـي شـود. هر بــاردر دهـان چهـار تا شش آفت بــه صورت همزمـان ایجاد مـي شـود . محل زدن آفت کوچک اغلب داخل گونـه، روی لب، زبــان و لثه اسـت .

   

  آفت بزرگ

  آفت بزرگ از نوع آفت کوچک، بزرگ تر و عمقی تر بــا لبــه هـای نامنظم اسـت کـه بــهبودی آن بــیش از 6 هفته طول مـي کشـد. هر گونـه آفتی کـه بــیشتر از سه هفته در دهـان بــاقی بمـانـد بــاید توسط دنـدانپزشک معاینـه شـود.محل زدن آفت هـای بزرگ معمولاً نزدیک لوزه هـا اسـت کـه بــیمـار متحمل درد زیاد، بــه ویژه هنگام بلع مـي شـود. معمولاً هر بــار فقط یک آفت بزرگ در دهـان ایجاد مـي شـود .

  درمان سریع زخم دهان | علت آفت مکرر دهان

  زخم دهان (آفت دهان) بسیار آزار دهنده می باشد

   

  آفت هرپتی فرم

  آفت هرپتی فرم بــه انـدازه نوک سوزن و در گروه هـای 10 تا 100 تایی در بــین بزرگسـالان دیده مـي شـود. آفت هرپتی فرم لبــه هـای نامنظم دارد وبدون بــاقی گذاشتن جای زخم پس از یک تا دو هفته بــهبود مـي یابد .

   

  درمـان زخم دهـان (آفت دهـان)

   

  ریشه شیرین بــیان:

  ابتدا، یک قاشق غذاخوری از ریشه شیرین بــیان را بردارید،و آن را له کنـید.بعد، آن را درون دو فنجان آب خیس کنـیدحدود دو یا سه سـاعت آن را ترک کنـید.در نـهـایت، دهـان خود را بــا این مـایع چنـدین بــار در روز شسـتشـو دهید.هر روز آنرا اسـتفاده کنـید، تا دهـانتان بــهتر شـود.یکی دیگر از گزینـه هـا برای شمـا، در این مورد، اسـتفاده روزانـه از قرص هـای جوشان شیرین بــیان اسـت .

   

  شیر نارگیل :

  یک قاشق غذاخوری از شیر نارگیل را بــا کمـي عسل مخلوط کنـید.پس از آن، از این مخلوط برای مـاسـاژ منطقه آسیب دیده خود اسـتفاده کنـید.این کـار را سه یا چهـار بــار در روز انجام دهید.هر روز تکرار کنـید تا وضعیت شمـا بــهبود یابد.علاوه بر این، شمـا مـي توانـید زخم هـای دهـان را روزانـه بــا شیر نارگیل شسـتشـو دهید.و مـاسـاژ ناحیه زخم بــا روغن نارگیل بسیار آسـان تر اسـت.

  درمان سریع زخم دهان | علت آفت مکرر دهان

  زخم دهان باعث می شود تا شما نتوانید به درستی غذا بخورید

   

   نمک دریایی بــا پراکسید هیدروژن :

  اولا، این چیزهـا را بــه خوبــی آمـاده کنـید:دو قاشق غذاخوری نمک دریا، دو قاشق غذاخوری پتاس هیدروژن ۳٪ و یک لیوان آب گرم.بعد از آن، نمک دریایی و پراکسید هیدروژن را بــه لیوان آب اضافه کنـید.سپس آنـهـا را بــا هم ترکیب کنـید،در نـهـایت، از این مخلوط برای شسـتن دهـان خود اسـتفاده کنـید.این فراینـد را یک یا دو بــار در روز تکرار کنـید.هر روز ادامه دهید تا وضعیت شمـا بــهتر شـود.امـا بــه یاد داشته بــاشید کـه اینـهـا را نبلعید.

   

  دانـه هـای گشنـیز:

  ابتدا یک قاشق غذاخوری از دانـه هـای گشنـیز را بــه یک فنجان آب اضافه کنـید.بعدبجوشانـید.سپس مـایع را صاف کنـید.پس از آن ،اجازه دهید کـه خنک شـود.سرانجام، آن را در اطراف دهـان خود قرار دهید.این مراحل را ،سه تا چهـار بــار در روز تکرار کنـید.

   

  جوش شیرین :

  ابتدا یک قاشق چای خوری جوش شیرین را بــا مقدار کـافی آب تهیه کنـید.سپس آنـهـا را بــا هم ترکیب کنـید، تا یک خمـير نازک ایجاد شـود.سرانجام مخلوط را روی ناحیه آسیب دیده، قرار دهید.این راه حل را چنـد بــار در روز تکرار کنـید.علاوه بر این، بــه طور مسـتقیم از جوش شیرین برای زخم دهـان خود اسـتفاده کنـید.

   

   عسل :

  یک گوش پنبــه را بــه سـادگی، در عسل فرو ببرید.در نـهـایت، آن را روی زخم دهـان خود مـالش دهید.این کـار را هر روز انجام دهید،وتا زمـانـی کـه نتیجه را مشاهده کنـید، تکرار کنـیدو برای زخم هـای دهـان کـه ناشی از پرتودرمـانـی اسـت، عسل مـانوکـا بــهترین راه حل اسـت.

  درمان سریع زخم دهان | علت آفت مکرر دهان

  گیاه آلوئه ورا به درمان این زخم کمک بسیاری می کند

   

   آلوئه ورا :

  ابتدا یک برگ آلوئه ورا را بردارید و آن را بشـویید،سپس ژل را از این برگ خارج کنـید.در نـهـایت، این ژل را در منطقه آسیب دیده خود ،اعمـال کنـید.این رونـد را چنـد بــار در روز انجام دهید.تا زمـانـی کـه نتیجه را ببــینـید هر روز این کـار را تکرار کنـید.گاهی اوقات شمـا مـي توانـید بــه جای اسـتفاده از ژل آلوئه ورا از آب آلوئه ورا اسـتفاده کنـید.اگر مـي خواهید از ژل آلوئه ورا اسـتفاده کنـید، مـي توانـید این ژل را در بسیاری از فروشگاه هـا خریداری کنـید، بــه جای اینکـه از برگ آن ژل بگیرید.

   

  کرفس :

  روزانـه بــه طور مرتب سـاقه کرفس تازه را بجوید.برای بــه دسـت آوردن بــهترین نتیجه، پالپ را ۱۰ دقیقه در منطقه آسیب دیده خود نگه دارید .علاوه بر این، شمـا مـي توانـید کرفس را بــه رژیم غذایی روزانـه خود اضافه کنـید.

   

   ریحان :

  چهـار تا پنج برگ ریحان را بردارید.سپس آنـهـا را کـاملا بشـویید.پس از آن، آنـهـا را بخورید.سرانجام آب کمـي بنوشید ، این کـار را در صبح و عصر (دو بــار در روز)تا زمـانـی کـه نتیجه مثبت را مشاهده نکردید، روزانـه تکرار کنـید.علاوه بر این، انجام این رونـد کمک خواهد کرد کـه نفس تنگی درمـان شـود.

   

   قالب یخ :

  قالب یخ ،یکی از آسـانترین و موثرترین روشهـای خانگی برای زخم دهـان اسـت.آنـهـا قادر هسـتنـد کـه درد ناشی از زخم هـای دهـان را از بــین ببرنـد.بنابراین، یخ را از یخچال خود بردارید و سپس آن را روی ناحیه آسیب دیده خود قرار دهید ،تا علائمـي مـاننـد مورمور شـدن و همچنـین احسـاس سوزش قبل از ظاهر شـدن زخم سطحی دهـان پیدا کنـید.این کـار را ،چنـد بــار در روز انجام دهید تا وضعیت شمـا بــهبود یابد.

  درمان سریع زخم دهان | علت آفت مکرر دهان

  از برگ شنبلیله هم برای آفت دهان (زخم دهان) می توانید بهره جویید

   

  برگ شنبلیله :

  ابتدا یک فنجان از برگ هـای شنبلیله را بردارید.سپس آن را بــه دو فنجان آب اضافه کنـید.بعد از آن بجوشانـید.سپس آب را صاف کنـید.اکنون از یک درب برای پوشش آن اسـتفاده کنـید.برای چنـد دقیقه کنار بگذارید.در نـهـایت، آن را دو یا سه بــار در روز بشـویید.هر روز تکرار کنـید تا وضعیتتان بــهتر شـود.

   

  گوجه فرنگی :

  ابتدا یک یا دو گوجه فرنگی را بــا دقت بشـویید وپس از آن، آنـهـا را برش دهید سپس آنـهـا را بــه منظور اسـتخراج آب بجوشانـید.در نـهـایت، از این مخلوط اسـتفاده کنـید.این روش را سه تا چهـار بــار در روز انجام دهید ، تا زمـانـی کـه وضعیت شمـا بــهبود پیدا کنـد ،روزانـه انجام دهید.

   

   آب لیمو :

  یک لیمو را بردارید،سپس آن را بــه دو قسمت تقسیم کنـید.آن را در منطقه آسیب دیده قرار دهید اجازه دهید کـه آب لیمو کـار خود را انجام دهد، امـا شمـا کمـي صدمه خواهید دید.اگرچه بــی حس مـي شـود، بسیار خوب اسـت.در نـهـایت، عسل را در منطقه آسیب دیده خود اضافه کنـید،این کـار را روزانـه انجام دهیدتا زمـانـی کـه وضعیت شمـا بــهبود پیدا کنـد.جوش شیرین بــا لیمو، عسل، آب ترکیبــی فوق العاده برای درمـان زخم دهـان

   

  جوش شیرین بــا لیمو، عسل، آب :

  در مرحله اول، یک چهـارم قاشق چای خوری جوش شیرین و یک لیمو تازه بردارید.بعد لیمو را فشار دهید.پس از آن، آب لیمو را بــه جوش شیرین اضافه کنـید و مخلوط را در مخلوط کن قرار دهید ،سپس نـیمـي از قاشق چای خوری عسل و یک قاشق غذاخوری از آب سرد اضافه کنـید.حالا همه مواد تشکیل دهنـده را بــا هم ترکیب کنـید.در نـهـایت، این را روی زخم هـای خود قرار کنـید.این فراینـد را دو بــار در روز ، یک بــار در صبح و یک بــار در شب قبل از خواب برای حدود یک هفته انجام دهید.

   

  علت آفت مکرر دهان چیست؟

  به گزارش خبرگزاری رویترز ، محققان علوم پزشکی در بخش بیماری های دستگاه گوارش مرکز تحقیقات بی ام سی اعلام کردند مطالعه آنان نشان می دهد آفت های دهانی ممکن است مقدمه و نشان گر بیماری سلیاک باشند.محققان می گویند بهتر است متخصصان گوارش ، آن دسته از بیمارانی را که به طور مکرر به آفت های دهانی دچار می شوند ، از نظر بیماری سلیاک معاینه کنند.

   

  بیماری سلیاک هم‌چنین به نام‌های اسپروی سلیاک، اسپروی غیر حاره‌ای و آنتروپاتی حساس به گلوتن هم نامیده می‌شود.سلیاک، بیماری وراثتی است و نسلی به نسل دیگر، و در خانواده انتقال می‌یابد.بیماری سلیاک، افراد را به گونه‌ای متفاوت، تحت تاثیر قرار می‌دهد.

   

  در گروهی از بیماران، علائم از دوران کودکی، و در تعداد دیگر در بزرگ‌سالی بروز می‌کند.یکی از عوامل مهمی که در زمان و نحوه شروع بیماری موثر می‌باشد، مدت زمانی است که یک فرد از شیر مادر تغذیه کرده است.هر اندازه این دوران طولانی تر باشد، علائم، دیرتر بروز می‌کنند و علائمی نیز که بروز می‌کنند، بیشتر شامل نشانه‌های معمول بیماری هستند.

   

  از عوامل مهم دیگر، سن شروع به مصرف غذاهای حاوی گلوتن و مقدار مصرف این مواد است.علائم ممکن است خود را به صورت گوارشی یا غیر گوارشی نشان دهند.برای مثال فردی ممکن است اسهال و دردهای شکمی داشته باشد، در حالی که فرد دیگر تحریک‌پذیر و افسرده باشد.در حقیقت تحریک‌پذیری از عمومی‌ترین علائم بیماری سلیاک در کودکان است.

   

  به طور کلی علائم بیماری سلیاک ممکن است یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:دردهای تکرار شونده شکمی، اسهال خونی، کاهش وزن، اسهال چرب، کم‌خونی غیر قابل توضیح، نفخ، دردهای استخوانی، انقباضات عضلانی، خستگی، تاخیر رشد، درد در مفاصل، تشنج، سوزن سوزن شدن پاها، آفت‌های دردناک دهانی، آسیب‌های پوستی دردناک به نام Herpetiforms، تاخیر در قاعدگی یا نا منظم شدن دوران عادت ماهانه، تاخیر در رشد دندان‌ها، کم خونی و تاخیر در رشد و کاهش وزن از علائم سوء تغذیه یعنی دریافت ناکافی مواد مغذی که این موارد به عنوان یک مشکل جدی برای تمامی افراد به خصوص کودکان، ممکن است پیش آید.

   

  بعضی از افراد مبتلا به سلیاک هیچ علامتی ندارند، زیرا قسمت سالم روده قادر به جذب مواد مغذی کافی برای پیش گیری از بروز علائم است.

   

  با وجود این مسئله، این افراد همچنان در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های همراه سلیاک خواهند بود.

   

  به طور معمول تشخیص سلیاک سخت است ، زیرا تعدادی از علائم آن شبیه به علائم بیماری‌ های دیگر مانند نشانگان روده تحریک‌ پذیر، بیماری کرون، کولیت زخمی، دیورتیکولوزیس، عفونت‌ های روده کوچک، نشانگان خستگی مزمن و افسردگی است.

   

  تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که سطح آنتی بادی‌های خاص در خون افراد مبتلا به سلیاک بالاتر از حد طبیعی است.

   

  این آنتی‌بادی‌ها توسط سیستم ایمنی خود فرد در پاسخ به ترکیباتی که به بدن آسیب می‌رساند، ایجاد می‌شوند.

   

  بنا بر این برای تشخیص بیماری سلیاک، پزشکان، سطح آنتی‌ بادی‌هایی از خون را که، به گلوتن حساس هستند می‌سنجند، این آنتی‌ بادی‌ها آنتی گلیادین، آنتی ‌اندومیزیوم و آنتی‌ رتیکولین هستند.

   

  مطالب بیشتر:

  علت های ایجاد آفت دهان و راهای درمان کردن آن

  روش درمان فوری آفت دهان

   

   

  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
  تبلیغات
 • مطالب پربازدید