مطالب گوناگون

درمان خانگی خارش واژن در کودکان

درمان خانگی خارش واژن در کودکان

درمان خانگی خارش واژن در کودکان

شاید تا حالا برای دختر شما خارش وارژن پیش آمده اســت و ممکن اســت علت آن را را ندانید ما در این مقاله به طور مفصل در مورد علت خارش واژن و درمان آن توضیح مي دهیم در ادامه با ما همراه باشید .

 

خارش واژن در کودکان، مي تواند به دلایل مختلفی اعم از شرایط التهابی به نام ولوواژینیت ایجاد شود. درمان خارش واژن در کودکان مبتنی بر علت آن مي باشد. برای مثال اگر علت خارش واژن در کودکان ناشی از عفونت باشد،

 

بنابراین درمان عفونت واژن در کودکان در خط اول گزینه ها قرار دارد. رعایت نکاتی مانند اســتفاده از لباس های زیر نخی و عدم اســتفاده از صابون ها و محصولات معطر و محرک مي تواند در پیشگیری از خارش و سوزش واژن در دختر بچه ها موثر باشد.

 

ولوواژینیت چیست؟

اگر دختر شما از زخم ناحیه تناسلی رنج مي برد، زخمي که در اثر خارش واژن کودک ایجاد مي شود، احتمال ایجاد ولوواژینیت مطرح مي گردد. ولوواژینیت نوعی التهاب در بخش ولو و واژن مي باشد. ولوواژینیت در کودکان دختر از مشکلات شایع این گروه مي باشد.

 

در افراد بزرگسال عفونت های واژینال مي تواند از طریق فعالیت جنسی ایجاد شود، اما دختران جوانی که به سن بلوغ نرسیده اند، بسیار مستعد ابتلا به ولوواژینیت یا خارش واژن مي باشند و ابتلا به این مشکل ارتباطی با داشتن نزدیکی جنسی ندارد.

 

از آن جایی که دختران کوچک در ناحیه شرمگاهی مویی ندارند، لباس، ترکیبات شیميایی، صابون و داروها به سادگی مي تواند سبب تحریک پوست ناحیه واژن شود و خارش واژن در کودکان را به دنبال داشته باشد. حتی اجسام خارجی مانند دستمال های کاغذی نیز مي تواند به سادگی سبب ایجاد التهاب در ناحیه تناسلی شده و خارش واژن را به دنبال داشته باشد.

 

*یکی از علل خارش واژن در کودکان دختر و عفونت در آن ها این اســت که بر خلاف خانم های بالغ، آن ها اســتروژن ترشح نمي کنند. اســتروژن مي تواند سد دفاعی مناسبی برای مسیر واژن ایجاد کند.

 

pH واژن در کودکان دختر بالا اســت، در نتیجه محیط واژن آن ها مناسب رشد باکتری مي باشد. همچنین ممکن اســت کودکان دستمال کاغذی را به طور صحیحی از جلو به عقب حرکت ندهند.

 

*در هر حال خارش واژن در کودکان دختر مي تواند ناراحت کننده باشد، اما وضعیت جدی نخواهد بود. حتی ابتلای مکرر به ولوواژینیت یا خارش واژن نمي تواند بر باروری فرد در آینده تاثیر داشته باشد. اما به خاطر داشته باشید که برطرف شدن و درمان خارش واژن دختر بچه ها بسیار ساده خواهد بود.

درمان خانگی خارش واژن در کودکان

علت خارش واژن در کودکان دختر

 

علائم ولوواژینیت

شما ممکن اســت متوجه خارش واژن کودک شده باشید. در اغلب موارد ناحیه ولو ملتهب و تحریک شده خواهد بود، ميزان تحریک و زخم و خارش واژن ممکن اســت به حدی باشد که مانع از خوابیدن کودک گردد.

 

وقتی شما ناحیه تناسلی کودک خود را مشاهده مي کــنید، ممکن اســت متوجه قرمزی و شاید تورم شوید. در اغلب موارد البته نه هميشه ممکن اســت ترشحات واژینال نیز وجود داشته باشد که به وسیله مشاهده لباس زیر کودک تشخیص داده خواهد شد.

 

ترشحات واژن کودکان ممکن اســت سبک یا سنگین باشد. ترشحات زرد رنگ واژن در کودکان متداول اســت اما احتمال ترشحات سبز رنگ در کودکان نیز ممکن مي باشد و در برخی موارد قهوه ای رنگ نیز گزارش شده اســت. صرف نظر از رنگ، احتمالا ترشحات واژن بوی نامطلوبی خواهد داشت. در موارد بسیار نادر این ترشحات مي تواند خونی باشد.

 

*در ولوواژینیت، دختر شما ممکن اســت هنگام ادرار کردن احساس سوزش داشته باشد. این بدان دلیل اســت که ادرار در تماس با پوست تحریک شده قرار داشته اســت. اگر چه در بعضی شرایط ممکن اســت این علائم با عفونت ادراری اشتباه گرفته شود. در صورتی که دختر شما چنین علائمي داشته باشد مي توانید به پزشک مراجعه کــنید.

 

علت ولوواژینیت

انواع مختلفی از ولوواژینیت وجود دارد و علل مختلفی برای آن وجود دارد. علل جدی مانند تومور به ندرت مي تواند در ایجاد ولوواژینیت نقش داشته باشد. برخی علل شایع ولوواژینیت در کودکان عبارت اســت از:

 

1* عدم تعادل باکتریایی: در واژن سالم مقداری از باکتری های زنده وجود دارد. ولوواژینیت مي تواند در نتیجه به هم خوردن تعادل باکتری های واژن ایجاد شود. علت دقیق رشد بیش از حد برخی باکتری ها مشخص نمي باشد. اما ممکن اســت اســتفاده از آنتی بیوتیک ها و یا تماس ناحیه واژن با دست های آلوده بتواند دلیلی برای بر هم خوردن این تعادل محسوب شود. در برخی موارد ولوواژینیت مي تواند دلیل ثانویه یک عفونت باشد.

 

2* اصول بهداشتی: فاصله بین واژن و مقعد چندان زیاد نیست، بنابراین باکتری های مسیر گوارشی مانند ای کلای مي تواند وارد دهانه واژن شود و خارش واژن و سایر علائم ولوواژینیت را به دنبال داشته باشد. بنابراین اســتفاده صحیح از دستمال کاغذی و کشیدن آن از جلو به عقب حائز اهميت مي باشد.

 

3* پوزیشن کودک هنگام ادرار کردن: موقعیت نامناسب کودک در حین ادرار کردن سبب مي شود ادرار وارد واژن شود و عفونت و خارش واژن را به دنبال داشته باشد.

 

4* عفونت های انگلی: عفونت های انگلی در کودکان بسیار شایع مي باشد. این انگل ها معمولا در اطراف مقعد تخمگذاری مي کنند. خارش و تحریک سبب مي شود، عفونت به واژن منتقل گردد. اشیای خارجی مانند دستمال کاغذی مي تواند در تماس با واژن قرار بگیرد و سبب بوی بد، ترشحات واژینال و حتی خونریزی شود.

 

5* تحریک خارجی: اســتفاده از لباس های تنگ و قرار گرفتن در هوای گرم به مدت طولانی سبب ایجاد التهاب در پوست های حساس مي شود. اســتفاده از صابون های نامناسب مي تواند سبب قرمزی و خارش واژن در کودکان دختر شود.

 

*عفونت های قارچی در مورد خانم ها بسیار شایع اســت، اما معمولا در دختران تا قبل از سن بلوغ چنین نیست. اســتفاده مکرر از آنتی بیوتیک و یا اســتفاده از پوشک مي تواند منجر به ایجاد عفونت های قارچی در کودکان شود. اســتفاده مکرر از آنتی بیوتیک مي تواند تعادل باکتری های مفید در واژن را بر هم زند.

 

در برخی موارد اختلال در سیستم ایمنی نیز مي تواند در ایجاد عفونت قارچی و خارش واژن در کودکان نقش داشته باشد. ترشحات زرد رنگ واژن در کودکان با حالتی پنیری همراه با قرمزی و تورم لابیا مي تواند نشان دهنده عفونت قارچی در آن ها باشد.

 

عفونت قارچی مزمن در کودکان مي تواند نشان دهنده دیابت یا سرکوب سیستم ایمنی باشد.اگر فرزند دختر شما مرتبا به عفونت قارچی دچار مي شود، بهتر اســت در مورد شناسایی علت زمينه ای آن فورا با پزشک مشورت کــنید.

 

6* چسبندگی ناحیه تناسلی در کودکان دختر یا چسبندگی لابیا: 2 درصد کودکان دختر به چسبندگی لابیا دچارند. لبه های درونی واژن که labia minora ناميده مي شود ممکن اســت به هم چسبیده باشد. چسبندگی لابیا مشکل چندان جدی نمي باشد، اما مي تواند در ایجاد ولوواژینیت دخالت داشته باشد.

 

7* ضایعه پوستی به نام لیکن اسکلروزیس: این شرایط پوستی چندان شایع نمي باشد. در بیماری لیکن اسکلروزیس لکه های سفید رنگی در ناحیه تناسلی ایجاد مي شود که مي تواند پوست را بسیار حساس سازد.

درمان خانگی خارش واژن در کودکان

درمان خارش واژن کودکان دختر

 

درمان ولوواژینیت

ابتدا، پزشک علائم را بررسی خواهد کرد. ناحیه بیرونی واژن توسط پزشک معاینه خواهد شد. اگر ترشحات واژینال وجود داشته باشد، ممکن اســت نمونه برداری انجام شود. درمان خارش واژن در کودکان بر حسب علت آن انجام خواهد گرفت. در صورتی که عفونت در ایجاد ولوواژینیت و یا خارش واژن کودک نقش داشته باشد، درمان عفونت واژن در کودکان در خط نخست گزینه ها قرار خواهد داشت.

 

*اســتفاده از حمام آب گرم بدون اســتفاده از صابون های خشن، همچنین اســتفاده از کمپرس های خنک مي تواند به تخفیف درد و ناراحتی کودک کمک کند. خشک نگه داشتن ناحیه تناسلی، همچنین اســتفاده از لباس های نخی یا نحوه صحیح اســتفاده از دستمال های کاغذی مي تواند به سوزش واژن در دختر بچه ها و یا خارش کمک کند.

 

بسته به تشخیص علت خارش واژن در کودکان، پزشک اســتفاده از آنتی بیوتیک های موضعی، کرم های ضد قارچ، کرم های هیدروکورتیزونی و یا پمادهایی را پیشنهاد خواهد کرد.

 

پیشگیری از خارش واژن در کودکان

نکاتی وجود دارد که شانس خارش واژن در کودک را کاهش مي دهد. برای مثال تميز نگاه داشتن ناحیه تناسلی، اســتفاده مناسب از دستمال کاغذی و شستن دست ها قبل و بعد از رفتن به توالت، انتخاب محصولاتی که فاقد اسانس و مواد تحریک کننده هستند،

 

اســتفاده از صابون های ساده، خشک نگه داشتن ناحیه واژن، اســتفاده از لباس های نخی و عدم اســتفاده از لباس های تنگ مي تواند در پیشگیری از خارش واژن در کودکان دختر موثر باشد.

 

مهم‌ترین مطالب در این‌باره:

پوست ناحیه تناسلی در دختران بسیار نازک و حساس اســت و این مسئله باعث شده اســت که پوست این قسمت به سادگی دچار التهاب شود.زمانی که این کودکان بزرگ مي‌‌شوند و بدن آنها شروع به تولید هورمون جنسی مي‌کند موهای ناحیه تناسلی آنها رشد مي‌کند و این موهای ضخیم مي‌تواند از دستگاه تناسلی آنها محافظت نماید اما به خاطر داشته باشید که نباید پوست دستگاه تناسلی قرمز یا آسیب دیده باشد.

 

فعالیت جسمانی دختران بسیار زیاد اســت

از آنجایی که فعالیت جسمانی دختران بسیار زیاد اســت این مسئله مي‌‌تواند باعث التهاب پوست اطراف دستگاه تناسلی آنها شود عنوان مثال بازی کردن روی ماسه پوشیدن لباس خیس یا خیس بودن بدن آنها به مدت طولانی مي‌‌تواند باعث التهاب پوست ناحیه تناسلی شود.

 

گاهی اوقات کودکان دیر به سرویس بهداشتی مي‌روند

معمولاً کودکان زمانی که غرق در بازی کردن مي‌‌شوند فراموش مي‌کنند که به سرویس بهداشتی بروند و این کار را به دقیقه آخر موکول مي‌نمایند و گاهی اوقات به خوبی خودشان را خشک نمي‌کنند.

 

زمانی که این اتفاق رخ مي‌‌دهد باکتری موجود در مقعد مي‌‌تواند وارد واژن شود و باعث ایجاد عفونت گردد. همچنین کثیف بودن لباس زیر باعث مي‌شود که باکتری با واژن و پوست دستگاه تناسلی تماس پیدا کند.

 

اکثر کودکان هنگامي ‌که به سرویس بهداشتی مي‌‌روند خود را نمي‌شوید که این کار باعث ایجاد عفونت خواهد شد به خاطر داشته باشید که کودکان شما هميشه برای رفتن به سرویس بهداشتی به کمک نیاز دارند تا بتوانند خود را به خوبی تميز کنند.

 

 

سایر مشکلات از قبیل لباس، صابون و شرایط آب و هوایی در خارش واژن نقش دارند

اســتفاده از صابون بسیار قوی اســت و شوینده قوی مي‌تواند باعث التهاب پوست کودک شود.

لباس زیر نخی یک گزینه بسیار مناسب برای کودکان اســت زیرا با پوست آنها کاملاً سازگاری دارد.

هوای سرد و خشک زمستان مي‌‌تواند باعث التهاب پوست کودک شود.

گرما و رطوبت نیز مي‌‌تواند باعث التهاب پوست شود به ویژه اگر کودک لباس زیر تنگ و چسبان پوشیده باشد.

درمان خانگی خارش واژن در کودکان

راه های پیشگیری از خارش واژن کودکان دختر

 

علائم و نشانه‌های خارش واژن شامل چه مواردی اســت؟

علائم و نشانه‌های این عارضه متعدد اســت و به علت ایجاد کننده آن بستگی دارد اما به طور کلی علائم و نشانه‌های آن به شرح زیر مي‌باشد:
التهاب ناحیه تناسلی

خارش التهاب

اطراف لابیا و ناحیه پرینه

افزایش ترشحات واژن و ترشحات بد بو

احساس ناراحتی در هنگام دفع ادرار

 

آماده شدن برای مراجعه به پزشک

پزشک خانوادگی، متخصص زنان و زایمان و سایر متخصصین مي‌‌توانند به تشخیص و درمان التهاب و خارش واژن کمک کنند.

 

متخصص زنان و زایمان سوالاتی را در خصوص سلامت کودک شما مطرح مي‌‌کند سپس به انجام معاینه جسمانی مي‌‌پردازد تا از عدم عفونت واژن یا مشکلات پوستی که به درمان فوری نیاز دارند اطمينان حاصل کند.

 

گاهی اوقات پزشکی یک نمونه کوچک را از واژن کودک تهیه مي‌‌کند تا آن را به لحاظ وجود عفونت بررسی نماید. در صورتی که کودک دچار خونریزی نیز شده باشد پزشک درخواســت انجام بررسی‌های بیشتری را خواهد داد.

 

پزشک چندین سوال مختلف را از شما مي‌پرسد و به معاینه کودک مي‌‌پردازد تا اطمينان حاصل کنند که کودک مورد تعرض و آزار جنسی واقع نشده اســت و برای این کار از شما مي‌خواهد که با کودک خود صحبت کــنید و با کلمات ساده به او توضیح دهید که پزشک قصد انجام معاینه او را دارد به این ترتیب کودک مي‌‌تواند بفهمد که پزشک او را معاینه مي‌کند و او با یک تجربه دردناک یا ترسناک مواجه نخواهد شد.

 

پزشک برای انجام معاینه کودک با شما در خصوص انتخاب بهترین روش درمانی صحبت خواهد کرد و در صورتی که کودک شما به درمان نیاز داشته باشد پزشک اقداماتی که شما باید در منزل انجام دهید را گوشزد خواهد کرد.

 

مصرف دارو به درمان خارش واژن کمک خواهد کرد

پس از آن که پزشک توانست نوع عامل ایجاد کننده خارش واژن در کودک شما را شناسایی کند به احتمال زیاد برای کودک شما دارو تجویز خواهد کرد. داروهایی که برای این بیماری تجویز مي‌شوند به شرح زیر مي‌باشند:

داروی آنتی بیوتیک خوراکی

پماد آنتی بیوتیک که به طور مستقیم روی پوست اســتفاده مي‌شود.

پماد آنتی باکتریال که به طور مستقیم روی پوست قرار داده مي‌شود.

پماد ضد قارچ که به طور مستقیم روی پوست قرار داده مي‌شود.

قرص ضد قارچ خوراکی

در صورتی که آلرژی عامل ایجاد کننده مشکل کودک باشد پزشک به او آنتی هیستامين خوراکی خواهد داد.

پماد اســتروژن

 

 

مراقبت‌های خانگی برای درمان خارش واژن کودکان شامل چه مواردی اســت؟

درمان خارش واژن به علت بروز آن به عامل ایجاد کننده آن بستگی دارد و ممکن اســت به این علت به وجود بیاید که کودک شما خودش را به خوبی نمي‌شوید.

 

شما مي‌توانید به آموزش دادن چند عادت معمولی روزمره به کودک خود کمک کــنید از آنجا که پوست کودکان بسیار حساس اســت انجام دادن هرگونه اقدامي که به تميز نگه داشتن، خشک ماندن و سالم ماندن پوست ناحیه تناسلی آنها کمک مي‌‌کند سودمند خواهد بود.

 

لباس زیر و شلوار کودک خود را تميز و خشک نگه دارید

هميشه سعی کــنید از تميز و خشک بودن لباس زیر کودک خود اطمينان حاصل کــنید و حتما روزی یک بار لباس زیر او را عوض کــنید. اســتفاده از لباس زیر سفید و نخی یک گزینه عالی برای کودک شما محسوب مي‌شود. در صورتی که لباس زیر یا شلوار کودک شما خیس شده اســت فورا آن را عوض کــنید. از پوشاندن لباس زیر تنگ و چسبان به کودک خود اجتناب کــنید.

 

پس از بیرون آمدن سرویس بهداشتی کودک خود را خشک کــنید

به کودک خود یاد دهید که پس از رفتن به سرویس بهداشتی به خوبی به کمک دستمال توالت خود را خشک کند.

 

این مسئله در کودکانی که به مهد کودک مي‌روند یک مسئله بسیار مهم و دردسر ساز اســت زیرا والدین در آنجا حضور ندارند و نمي‌توانند به کودک خود کمک کنند.

 

دختران باید خودشان را از سمت جلو به عقب خشک کنند و فقط مجاز به اســتفاده از دستمال توالت سفید و بدون رنگ و بو هستند.

 

اکثر کودکان مي‌توانند کمک دستمال مرطوب بدون الکل و بوی معطر به خوبی خود را تميز کنند و اســتفاده از آنها در مقایسه با دستمال توالت خشک ساده‌تر و راحت‌تر اســت.

 

در صورتی که کودک شما به مهد کودک مي‌رود به او دستمال مرطوب بدهید تا از آن برای تميز کردن خود اســتفاده نماید.

درمان خانگی خارش واژن در کودکان

به کودکان دختر آموزش دهید تا نظافت واژن خود را یاد بگیرد

 

از کودک خود بخواهید دوش بگیرد

در صورتی که اســتفاده از دستمال مرطوب به رفع مشکل کودک شما کمک نکرده اســت هنگامي‌ که کودک شما به منزل برمي‌‌گردد از او بخواهید که دوش بگیرد تا کاملا تميز شود.

 

از اســتفاده از صابون که خاصیت پاک ‌کنندگی بالایی دارد یا اســتفاده از وان پر از کف یا محصولات معطر برای شستشوی کودک خود اجتناب کــنید. در صورتی که کودک شما با علائم و نشانه‌های خارش واژن مواجه شده اســت بهتر اســت روزی سه بار او را به خوبی بشویید.

 

اضافه کردن نرم کننده بدون حساسیت پوست به آب مي‌تواند به نرم نگه داشتن پوست ناحیه تناسلی کودک شما کمک کند. کودک دلبند خود را تشویق کــنید که از خاراندن ناحیه تناسلی خود اجتناب کند زیرا خاراندن این قسمت باعث افزایش التهاب و عفونت خواهد شد.

 

پس از دوش گرفتن کودک خود را به خوبی خشک کــنید

پس از آن که کودک شما از حمام خارج شد به آرامي و با ملایمت به خشک کردن دستگاه تناسلی کودک خود بپردازید. از اســتفاده از حوله نامناسب و سفت و ساییدن آن روی پوست کودک خود اجتناب کــنید.

 

شما مي‌توانید برای خشک کردن کودک خود از باد خنک سشوار و با دور کند آن به خشک کردن ناحیه تناسلی کودک خود بپردازید.

 

بهتر اســت به کودک خود اجازه دهید دامن یا شلوار گشاد بپوشد و از پوشاندن لباس زیر به او خودداری کــنید تا هوا به خوبی به دستگاه تناسلی او برخورد کند.

 

به بهداشت روزانه کودک خود توجه کــنید

به کودک خود یاد بدهید که به خوبی از ناحیه تناسلی خود مراقبت کند دستگاه تناسلی یکی از نقاط بسیار مهم بدن کودک اســت که به مراقبت و تميز کردن ویژه نیاز دارد و دقیقاً همان طور که رعایت بهداشت دهان و دندان اهميت زیادی دارد توجه به نظافت این ناحیه نیز بسیار مهم اســت.

 

در صورتی که پزشک برای رفع مشکل کودک شما برای او پماد تجویز کرده اســت نحوه اســتفاده از آن را به کودک خود یاد دهید.

 

از کودک خود بخواهید قبل و بعد از اســتفاده از آن دست‌های خود را بشوید و از یک آینه کوچک دستی اســتفاده کند تا به خوبی کرم را در محل مورد نظر اســتفاده نماید به این ترتیب کودک شما یاد ميگرد که ناحیه تناسلی نیز قسمتی از بدن اســت و وظیفه مراقبت از این ناحیه را نیز بر عهده دارد.

 

سایر نکاتی که باید دختران برای جلوگیری از خارش واژن رعایت کنند

رعایت کردن موارد زیر به کودک شما برای جلوگیری از ابتلا به خارش واژن و پوست ناحیه تناسلی کمک خواهد کرد.

 

در صورتی که پوست کودک شما دچار التهاب شده اســت روزی دو بار او را به خوبی بشویید.

 

از صابونی که خاصیت پاک ‌کنندگی بالایی دارد یا صابونی که معطر اســت برای شستشوی کودک خود اســتفاده نکــنید اســتفاده کردن از صابون بدون بو و ملایم یک گزینه بسیار عالی محسوب مي‌شود.

 

در صورتی که پوست ناحیه تناسلی کودک شما بسیار ملتهب شده اســت پس از آنکه کودک شما از سرویس بهداشتی خارج شد به جای آن که از دستمال توالت برای خشک کردن اســتفاده کــنید از پارچه نخی اســتفاده نمایید.

 

هنگامي ‌که کودک شما قصد دارد بخوابد لباس زیر او را حتما در بیاورید.

 

از پوشاندن لباس زیر بسیار تنگ و چسبان به کودک خود اجتناب کــنید تا هوا آزادانه به پوست او برخورد کند.

 

از پوشاندن لباس خیس یا مرطوب به کودک خود اجتناب کــنید و در صورتی که لباس زیر گاو خیس شده اســت فورا آن را عوض کــنید.

 

در صورتی که دختر شما به سن پریود رسیده اســت نباید از تامپون یا پد معطر اســتفاده نمایند.

 

بدون مشورت با پزشک از اســتفاده از داروهای موضعی یا پماد آنتی بیوتیک موضعی یا اسپری بهداشتی مخصوص بانوان خودداری کــنید.

 

شما مي‌توانید با اجازه پزشک از پماد زینک اکسید اســتفاده کــنید و آن را به آرامي به پوست ناحیه تناسلی کودک خود بمالید. اســتفاده از این محصول هیچ گونه خطری ندارد و باعث بهبود پوست کودک شما خواهد شد.

 

داروهای خانگی برای خارش واژن

1* کمپرس سرد
خارش واژن بخصوص در طول شب ميتواند بسیار مشکل باشدو خواب شما را خراب و خستگی و بی حالی بوجود اورد برای متوقف کردن خارش اعمال یخ بطور مستقیم یا کمپری اب سرد در مهبل . این کار مي تواند برای شما سخت باشد ولی خواب و اســتراحت کافی برای شما به ارمغان مياورد.

 

2* آب و نمک

نمک کلا خاصیت ضد باکتریایی داره و ميتواند باکتریها و قارچها را ازبین ببرد .شستن واژن با اب نمک غلیظ در هر زمان فورا تسکین و از تکثیر بیشتر باکتریها جلوگیری بعمل مياورد .

 

همچنین شما ميتوانید وان را با اب گرم پرکرده و نصف فنجان نمک بدان اضافه کــنید و چمباتمبه بشینید در حین نشستن سعی کــنید اب نمک بداخل واژن رفته و باکتریها بطور موثر کشته شوند.

 

3* سیر

سیر نیز دارای خواص ضد باکتریایی قوی ميباشد.ميتواند درد را فورا کاهش دهد و فوت و فن خاصی دارد .

جویدن ۲الی ۳ حبه در دهان و سپس قراردادن ان در واژن . شاید بوش ناراحت کننده باشه ولی یک سوپرایزره تسکین دهنده اســت !

 

4* ماســت

اســتفاده از پرو بیوتیکها به منظور از بین بردن باکتریها کار جدیدی نیست . ماســت خالص و خوب درای کشتهایی اســت که ميتواند با افزودن باکتریهای خوب باکتریهای بد رو از بین ببرد . برای درمان خارش نوشیدن ۱ فنجان کشک خالص شیرین نشده هر روز مفید اســت . ماســتهای بز یا گوسفند بهترین درمان ميباشد.

درمان خانگی خارش واژن در کودکان

درمان خوانگی برای پیشگیری از خارش واژن

 

راه دیگر اســتفاده از ماســت قرار دادن آن بطور مستقیم در واژن اســت . برای این منظور ميتوانید ماســت اغشته با تامپون یا پنبه بمدت چند ساعت اســتفاده کــنید . ماســت منجمد نیز تسکین فوری رو به همراه دارد.

 

5* برگ ریحان

برگ ریحان خاصیت ضد ميکروبی* ضد قارچی و ضد باکتری دارد . برگ ریحان را در ۲ فنجان ابجوش گذاشته دم کشیده .بمدت ۲۰ دقیقه تا قوام امده . نوشیدن این اب ۲ بار در روز برای خارش واژن مفید اســت .

 

6* برگ رزماری

برگهای رزماری را بمدت ۱۵ دقیق در اب خیسانده با اب گرم و شستن ناحیه واژن با این داروی گیاهی

 

7*عسل

مقداری عسل ار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به ناحیه واژن خود بمالید تا علایم بیماری تسکین یابد. سپس عسل را پاک کــنید و واژن را به خوبی بشویید.

 

8*روغن درخت چاي

چند قطره روغن درخت چای را در یک لیوان آب بریزید و سپس تامپون را به این مواد آغشته کــنید و وارد ناحیه واژن کــنید. اگر این کار را چند روز و روزی سه مرتبه انجام دهید، عفونت قارچی از بین خواهد رفت.

 

9* زغال اخته و قره قروت

خوردن زغال اخته و یا آب قره قروت برای از بین بردن عفونت قارچی مناسب مي‌باشد.

 

10* كاهش مصرف شيريني جات

مصرف موادغذایی شیرین و قند و شکر را کاهش دهيد. مصرف قند و شیرینی ها، رشد قارچ ها را سریع تر و بیشتر مي‌کند.

 

11* آلوئه ورا

اســتفاده از آلوئه ورا و ژل آن نيزدر درمان عفونت و رفع خارش موثر اســت. بدين منظور از يك ساقه آلوئه ورا اســتفاده كنيد، پوست سبز آنرا جدا كرده و در واژن قرار دهيد. همچنين ميتوانيد مقداري از آنرا رنده كرده و با شهد به دست آمده ناحيه تناسلي را ماساژ دهيد. بهتراســت قبل از خواب اینکار را انجام دهيد كه تا صبح اثر كند. مقاديري كه در واژن باقي ميماند خود به خود خارج ميشود و جاي نگراني ندارد.

 

12* جوش شيرين

جوش شیرین هم در درمان قارچ واژن مفيد بوده و از خارش و سوزش واژن جلوگيري ميكند. كافي اســت دو قاشق جوش شیرین را در چند ليتر آب حل كرده و به مدت 20 دقيقه در محلول مورد نظر بنشينيد و سپس با آب شسته و با حوله تميز خود را خشك كنيد. شست‌وشو با محلول آّب و جوش شیرین محدودیتی وجود ندارد و مي‌توانید هر روز این کار را انجام دهید.

درمان خانگی خارش واژن در کودکان

سرکه سیب یمي از درمان های خانگی برای خارش واژن اســت

 

13 *سرکه سیب

سرکه سیب دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ بسیار عالی ميباشد.برای این کار ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب با اب گرم ترکیب و واژن خود را با این اب دو بار در روز بمدت ۲الی ۳ روز شستشو دهید . سرکه واژن را اسیدی و باکتریها بمدت طولانی نمي تونند در آن رشد کنند .

 

 

2.2/5 - (19 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا