موفقیت و پیشرفت

درس های کسب و کار از بزرگان و رهبران تاریخ

درس های کسب و کار از بزرگان و رهبران تاریخ

بزرگان و رهبران تاریخ همیشه در طول زندگی شان برای بقیه افراد درس داشته اند، ما امروز به درس های کسب و کار بزرگان و رهبران خواهیم پرداخت. به مرور زمان شرایط زندگی عوض می شود اما ما می توانیم از روش زندگی گذشتگان درس بگیریم. در تاریخ افراد بزرگی وجود دارند که به رهبران مشهوری تبدیل شده اند. شخصیت و کارهای آنها به قدری تاثیرگذار بوده که امروز بسیاری از روش های مدیریتی از آنها الگوبرداری شده است. شما هم اگر می خواهید در کسب و کارتان موفق باشید، می توانید از تجارب آنها استفاده کنید.

 

1. چنگیزخان: دنیا را تغییر بده، اما به تدریج

درس های کسب و کار از بزرگان و رهبران تاریخ

به گزارش نیک شو، او یکی از ظالم ترین پادشاه های تاریخ است اما به هدفی که برای آن تلاش می کرد، رسید. به عنوان مدیر یک کسب و کار کوچک، فشار کاری و حجم کاری بالایی خواهیدداشت و باید به خوبی این شرایطی را مدیریت کنید. امپراتور بزرگ مغول بسیار جاه طلب بود، اما کورکورانه عمل نمی کرد. او به آرامی و با تلاش پیوسته، به یک امپراتوری عظیم دست پیدا کرد.

 

شما میتوانید از او درس بگیرید، زیرا بدون هیچ کمک و پشتوانه ای و با تلاش خود توانست تاریخ جهان را تغییر دهد. برای موفقیت در کسب و کارتان برنامه ریزی و تلاش کنید، خواهید دید که به تدریج موفق می شوید.

 

2. مهاتما گاندی: «نه» گفتن را یاد بگیرید

درس های کسب و کار از بزرگان و رهبران تاریخ

مهاتما گاندی یکی از تاثیرگذارترین رهبران در استقلال هند بود. او در طول زندگی اش درس های بزرگی به مردم آموخت که یکی از آنها یادگرفتن «نه» گفتن است.کسب و کارهای کوچک تمایل دارند مردم را راضی نگه دارند اما این ایده خوبی نیست، زیرا وقتی به همه پاسخ مثبت بدهید، تعهد زیادی پیدا می کنید که از عهده شما خارج است. انتظارات مردم را تا جای که می توانید برآورده کنید. نه گفتن کار سختی است، اما در بعضی از مواقع ضروری است.

 

با استفاده از نکات زیر می توانید بدون صدمه زدن به احساسات طرف مقابل، «نه» بگویید. برای گفتن تصمیمتان درنگ نکنید. به تعویق انداختن «نه» گفتن و معطل کردن مشتری ها فقط شرایط را بدتر می کند. دلیلتان را واضح بیان کنید ولی از دادن توضیحات اضافه بپرهیزید.

 

3. مارتین لوترکنیگ: رهبران بزرگ حقایق را مخفی نمی کنند

درس های کسب و کار از بزرگان و رهبران تاریخ

مارتین لوترکینگ حقاق زشت زمان خود را دید، اما از آنها فرار نکرد بلکه مستقیما به آنها پرداخت. این مسئله درباره کسب و کارهای کوچک نیز صدق می کند؛ شما نباید از واقعیت ها و ضعف های خود فرار کنید بلکه باید آنها را بیان و برای آنها راه حل پیدا کنید. در این صورت می توانید محدودیت ها را به فرصت تبدیل کنید.

 

علاقه شما به کسب و کارتان ستودنی است اما نباید چشم شما را به واقعیت ها ببندد. اگر با انتقاد مواجه شدید، به عنوان یک فرصت به آن نگاه کنید و یاد بگیرید تا بتوانید ضعف هایتان را برطرف کنید. از نظرات مشتری ها استفاده کنید تا موانع کارتان را برطرف کنید. به انتقادها بیشتر از تعریف و تمجیدها توجه کنید. همه چیز را به سرعت تغییر ندهید. برای هر تغییر کوچک وقت بگذارید و شرایط را بررسی کنید.

 

4. نلسون ماندلا: باعث ایجاد شجاعت و قدرت باشید، نه ترس و اضطراب

درس های کسب و کار از بزرگان و رهبران تاریخ

نلسون ماندلا، سیاستمدار انقلابی و رهبر پیشین آفریقای جنوبی، همواره قدرت شجاعت را باور داشت. او همیشه در اوج کشمکش های جدایی سیاه پوستان و سفیدپوستان، به مردمش قدرت و شجاعت را می آموخت و آنها را نمی ترساند.به عنوان یک مدیر، شما باید کارکنان و سهامداران را تشویق کنید تا در سختی ها به شما وفادار باشند.

 

اگر شما ترس هایتان را بروز دهید، آنها به توانایی و رهبری شما شک خواهندکرد. ترسیدن هیچ مشکلی را حل نمی کند، اگر خونسرد باشید و احساساتتان را مدیریت کنید، بهتر می توانید تصمیم گیری کنید. با استفاده از راه های زیر شما می توانید اقتدار و مدیریت خود را اثبات کنید:

 

– بهانه تراشی ممنوع! بهانه تراشیدن را برای خودتان و کارکنان ممنوع کنید، زیرا تنها باعث اتلاف وقت می شود.

 

– در میان صحبت هایتان مکث کنید. وقتی میان حرف هایتان مکث کوتاهی می کنید یعنی بر اوضاع تسلط دارید و می دانید از چه موضوعی حرف می زنید.

 

هوش احساسی خود را تقویت کنید. اگر بتوانید احساساتتان را به خوبی کنترل کنید، می توانید بهتر مدیریت کنید.

 

5. محمدعلی کلی: اگر واقعیت داشته باشد، پزدادن نیست

درس های کسب و کار از بزرگان و رهبران تاریخ

محمدعلی کلی، بهترین و مشهورترین بوکسور دنیای ورزشی، پرحرف بود اما صحبت هایش بسیار تاثیرگذار بود. چرا؟ زیرا او فقط حرف نمی زد بلکه با عملکرد خود حرف هایش را به همه اثبات می کرد. اشتباه نکنید، شما باید متواضع باشید اما در عین حال باید درباره موفقیت ها و دستاوردهایتان صحبت کنید تا شناخته شوید. هر کسب و کاری نمی تواند به موفقیت های شما دست پیدا کند. پس به خودتان افتخار کنید و این حس را به کارمندانتان منتقل کنید تا آنها نیز کارشان را با تلاش و علاقه بیشتری انجام دهند.

 

جمع بندی:

این افراد فقط تعداد انگشت شماری از رهبران بزرگ تاریخ بودند. با مطالعه زندگی آنها درس های مهمی خواهید گرفت که می تواند به شما در مدیریت کسب و کارتان کمک کند. می گویند: «یادگیری تنها شروع راه است، برای تبدیل شدن به یک مدیر عالی شما باید از این درس ها استفاده کنید.» این راه به هیچ وجه آسان نیست اما ممکن است.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا