پورتال اینترنتی سرگرمی، تفریحی، عکس، پزشکی، اس ام اس، آشپزی، نیک شو
 • صفحه نخست+
 • اخبار+
 • آرایش و زیبایی+
 • آشپزی+
 • اس ام اس+
 • سرگرمی و تفریحی+
 • دنیای مد و فشن+
 • رپرتاژ آگهی+
 • پزشکی و سلامتی+
 • کامپیوتر,اینترنت و موبایل+
 • زندگی بهتر+
 • مطالب گوناگون+
 • دنیای عکس+
 • مطالب جالب علمی+
 • گردشگری+
 • دین و مذهب+
 • دنیای خودرو+
 • دخالت والدین همسر در زندگی زناشویی | راه چاره چیست؟

  مجموعه : همسرداری

  دخالت والدین همسر در زندگی زناشویی | راه چاره چیست؟

  دخالت والدین همسر در زندگی زناشویی | راه چاره چیست؟

  بسیاری از والدین هستند کـــه بعد از ازدواج فرزندشان در زندگی آن ها دخالت های مختلفی می کنند و تا می توانند اظهار نظر می کنند و همین امر منجر به ایجاد سردی و جدایی بین زوج می شود. در زندگی مشترک، مسائل زیادی ممکن اســت به وجود بیاید، اما گاهی این مشکلات ربطی به چیز‌هایی کـــه شما می‌گویید یا انجام می‌دهید ندارد، بلکـــه به پدر و مادر‌ها مربوط می‌شود. چه والدین شما و چه والدین همسرتان بدون تردید، از راه‌هایی می‌توانند بر رابطه‌ی زناشویی شما اثر بگذارند و رابطه‌تان را تلخ کنند.

   

  برای این کـــه بدانید چه رفتار‌هایی از سوی پدر و مادر‌ها در زندگی زناشویی، مداخله آمیزند از چند روانشناس کـــه در این زمینه مطالعه کرده‌اند و تجربه دارند پرس و جو کرده‌ایم. این روانشناس‌ها توصیه‌های کارشناسی مفیدی برای شما دارند کـــه اگر می‌خواهید رابطه‌ی زناشویی‌تان را از دخالت‌های خانواده‌ها نجات دهید خوب اســت مطلب زیر را بخوانید و به نکات آن توجه کنید.

   

  شیوه‌ی ابراز عشق و محبت

  پدر و مادر‌ها از همان دوران کودکیِ فرزند خود، جنبه‌ی عشقی و عاطفی زندگی آینده‌ی او را شکل می‌دهند. شیوه‌ای کـــه پرورش یافته‌اید و محیطی کـــه در آن بزرگ شده‌اید، بر نحوه‌ی ابراز عشق، احساسات و درک‌تان از عشق و محبت اثر می‌گذارد. ما عشق را از پدر و مادر خود فرا می‌گیریم و این بخشی از اختیار والدین اســت کـــه فرزند خود را چگونه با عشق آشنا کنند و تعلیم دهند. ما چه از الگوی عشق پدر و مادر خود پیروی کنیم و چه از این الگو فاصله بگیریم، باز هم بر اساس همین الگو، فرضیه ساخته‌ایم و اســتنباط کرده‌ایم.

  دخالت والدین همسر در زندگی زناشویی | راه چاره چیست؟

  برای اینکـــه موضوع تاثیر پدر و مادر در برداشت شما از عشق آشکارتر شود، دو نمونه از چگونگی تاثیر الگوی عشق والدین به شما ارائه می‌دهیم: دختر جوانی از بچه‌گی از مادر خود یاد گرفته کـــه همیشه و به هر قیمتی باید مردی در زندگی‌اش باشد تا به او تکیه کند و عشق بورزد. همین باعث می‌شود دختر جوان پیوسته در رابطه‌های جورواجور با جنس مخالف قرار بگیرد، حتی اگر سالم و مناسب نباشند. حالت دیگری را فرض کنید کـــه یک دختر جوان از دوران کودکی عادت کرده اســت کـــه مدام از پدرش هدیه دریافت کند و اکنون هم انتظار دارد مردی کـــه به زندگی‌اش وارد شده، عشق خود را فقط به همین طریق به او نشان بدهد و هیچ زبان دیگری در ابراز عشق را نمی‌شناسد و قبول ندارد.

   

  طبیعی اســت کـــه به احتمال زیاد مرد مقابل این زن چنین فکر نمی‌کند و در نتیجه رابطه‌شان تقریبا نابود خواهد شد؛ بنابراین توصیه‌ی ما به شما این اســت کـــه هر چند نمی‌توانستید به عنوان یک کودک، شیوه‌ی تاثیر پذیری‌تان از والدین‌تان را تغییر دهید، اما اکنون به عنوان یک بزرگسال و فرد بالغ می‌توانید نسبت به آن آگاه باشید و تصمیم بگیرید چگونه رابطه‌ای سالم، قوی و منطقی برقرار کنید.

   

  زیر پا گذاشتن حریم‌ها در ارتباط

  یکی از راه‌هایی کـــه پدر و مادر‌ها در زندگی مشترک فرزند خود دخالت می‌کنند، نادیده گرفتن و زیر پا گذاشتن حد و حدود‌های ارتباطی اســت، مثلا مستقیما به همسر فرزند خود مراجعه می‌کنند تا در مورد رابطه زناشویی آن‌ها نظر بدهند، یا حتی خانواده‌ی همسر فرزند خود را وارد و با آن‌ها موضوع را مطرح می‌کنند. هر زمان کـــه پدر یا مادر سراغ همسر فرزند خود یا خانواده‌ی او می‌روند تا در مورد مسئله‌ای کـــه در رابطه‌ی آن‌ها به وجود آمده نظر بدهند، حریم‌ها را زیر پا گذاشته‌اند. اگر والدین هر گونه نگرانی در مورد زندگی مشترک فرزند خود دارند باید این مسئله را فقط با فرزند خود مطرح نمایند، نه همسر فرزندشان.

   

  هر چند این کاملا طبیعی اســت کـــه پدر و مادر، توصیه‌هایی به فرزند خود بکنند، اما فراتر از این رفتن صحیح نیست. در یک رابطه‌ی زناشویی، فقط خود زوجین باید برای تقویت و بهبود رابطه‌ی خود تلاش کنند، نه والدین‌شان. پدر یا مادر ممکن اســت قصد خوبی از پند و اندرز دادن داشته باشند، اما باز هم این کار، آسیب زننده اســت و سبب ناراحتی می‌شود. اگر احساس می‌کنید والدین همسرتان بیش از حد در زندگی شما دخالت می‌کنند، در موردش با همسرتان حرف بزنید، اگر این مشکل را مطرح نکنید، همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

  دخالت والدین همسر در زندگی زناشویی | راه چاره چیست؟

  وابستگی بیش از حد

  بدترین چیز‌ها «بچه ننه» بودن اســت، دست کم، روانشناس‌هایی کـــه سال‌های سال تجربه‌ی برخورد با زوج‌ها را داشته‌اند کـــه اینطور می‌گویند. هر کسی کـــه تجربه‌ی رابطه با یک فرد کاملا وابسته با خانواده را دارد می‌داند کـــه این خصوصیت چقدر می‌تواند آزاردهنده باشد. این اصلا بد نیست کـــه یک مرد یا زن، رابطه‌ای صمیمی و گرم با مادرش داشته باشد، اما اگر این ارتباطِ بیش از حد نزدیک، تبدیل به وابستگی شود و در زندگی زناشویی، اختلال ایجاد کند، هر اتفاقی می‌تواند بیفتد.

   

  بدترین حالت این اســت کـــه مرد، بیش از اندازه به مادرش وابسته باشد (بچه ننه باشد) و مادر نیز احساس کند باید با عروسش رقابت کند! چنین مادری به جای اینکـــه پسرش را تشویق کند کـــه به زندگی مشترکش رسیدگی و رابطه‌شان را تقویت کند، عروسش را تهدیدی برای رابطه‌ی مادر و فرزندی خودشان تلقی می‌کند.وقتی یک مادر تا این حد در زندگی مشترک فرزندش داخل می‌شود، نه تنها مزاحمت آمیز اســت بلکـــه بسیار ناخوشایند اســت. این وابستگی بیش از حد در رابطه‌ی پدر و دختری هم می‌تواند وجود داشته باشد. چنین رابطه‌های زناشویی نهایتا به شکست ختم خواهند شد.

   

  توقعات خانواده از همسر فرزندشان

  اگر همسر شما فرهنگ متفاوتی با شما دارد، یا والدینش نسبت به سبک زندگی‌شان متعصب‌اند و توقعات نابجایی از شما دارند، پس رابطه‌ای را شروع کرده‌اید کـــه از اول اشتباه بوده اســت. این اتفاقی اســت کـــه وقتی افراد از فرهنگ‌ها، طبقات اجتماعی ویا مذهب‌های متفاوت با هم ازدواج می‌کنند روی می‌دهد. متاسفانه بعضی از خانواده‌ها، تعصب و پافشاری بر باور‌ها را حق خود می‌دانند و این مسئله را بر زندگی فرزندان خود نیز به شدت اعمال می‌کنند.

   

  البته منظور ما این نیست کـــه همه ازدواج‌هایی کـــه بین دو فرهنگ و نژاد و … متفاوت روی می‌دهند محکوم به نابودی‌اند و موفق نیستند. شاید در برخی موارد، انعطاف طرفین به خوبی هم صورت بگیرد و هیچ مسئله‌ای از این بابت کام زن و شوهر را تلخ نکند. مهم این اســت کـــه پیش از ازدواج این موضوع را به خوبی بررسی و حل و فصل کنید.

   

  پدر و مادر‌هایی کـــه بار مشکلات خود را بر دوش فرزندان می‌گذارند

  وقتی پدر و مادر همسر شما (یا شما) دچار اختلافات زناشویی می‌شوند، این مسئله می‌تواند از جهاتی بر رابطه‌ی شما نیز اثر بگذارد. مثلا طلاق پدر و مادر شما می‌تواند باعث شود همسرتان از شما بخواهد ارتباط خود را با پدرتان قطع کنید یا با مرد‌هایی شبیه پدرتان ارتباط نداشته باشید، چون نسبت به یک سری از ویژگی‌ها حالت دفاعی گرفته اســت. خیلی مهم اســت کـــه پدر و مادر بار مشکلات خود را بر دوش فرزندان نگذارند و به رابطه‌ی آن‌ها آسیب و تنش وارد نکنند. چون ممکن اســت فرزندشان احساس کند وظیفه دارد کنار پدر و مادرش باشد و در حل مسائل‌شان به آن‌ها کمک کند و حتی ممکن اســت این نیاز را بیشتر از نیاز همسرش به خودش بداند.

   

  اگر پدر و مادر شما دچار اختلاف شده‌اند، شما باید بتوانید راهی برای ایجاد تعادل در زندگی‌تان بیابید و مسائل والدین‌تان را از زندگی خودتان جدا کنید. نیازی نیست با پدر و مادرتان قطع ارتباط کنید، بلکـــه باید بتوانید تفاوت میان این دو رابطه را به خوبی مشخص کنید. اگر رابطه‌ی پدر و مادرتان با شکست روبرو شده، دلیل ندارد رابطه‌ی شما و همسرتان نیز چنین سرانجامی پیدا کند.

   

  فریب دادن با پول

  مسائل مالی می‌توانند عامل بسیار بزرگ و مهمی در روابط زناشویی باشند. درآمد کافی نداشتن و درگیر مسائل مالی بودن، فشار زیادی به افراد وارد می‌کند، اما اگر پای پدر و مادر‌ها نیز به این مسائل کشیده شود، مشکل پیچیده‌تر نیز خواهد شد. مثلا اگر والدین همسر شما مدام به همسرتان پول بدهند و سعی کنند با کمک‌های مالی، فرزندشان دوباره به آن‌ها پناه ببرد، یعنی به طریقی، کنترل زندگی شما را به دست می‌گیرند.

   

  پول، راهی بزرگ برای دخالت پدر و مادرهاســت، کـــه البته بیشتر اوقات این کمک به قصد بدی انجام نمی‌شود، اما گاهی این اتفاق می‌افتد. پدر شما به شما پولی می‌دهد و می‌گوید: «تا زمانی کـــه من از تو حمایت مالی می‌کنم، باید همان کاری را بکنی کـــه من می‌گویم». دخالت‌های مالی می‌توانند منجر به انواع دیگر دخالت نیز شوند و بر زندگی شما به عنوان یک زوج اثر بگذارند. تا زمانی کـــه همسر شما از پدر و مادرش پول می‌گیرد، ناچارا مجبور اســت تمام انتخاب‌ها و تصمیم‌های زندگی‌تان را با آن‌ها درمیان بگذارد.

   

  بهترین و فوری‌ترین راه حل برای این مسئله این اســت کـــه راهی پیدا کنید تا بتوانید بدون کمک والدین‌تان روی پای خودتان بایستید. شما چه بخواهید و چه نخواهید رابطه‌ی زناشویی و زندگی مشترک‌تان مستقیما و عمیقا تحت تاثیر مسائل مالی و اقتصادی‌تان اســت. شما نباید خودتان را در وضعیتی قرار دهید کـــه همیشه مدیون والدین خودتان یا والدین همسرتان باشید. خودکفایی، کلید اســتقلال شماســت.

  دخالت والدین همسر در زندگی زناشویی | راه چاره چیست؟

  دردسر‌های تعطیلات

  تعطیلات ظاهرا قرار اســت روز‌هایی برای اســتراحت و تفریح و لذت بردن باشند، اما گاهی از جهاتی تبدیل به سخت‌ترین روز‌های سال می‌شوند. تمام روز‌های تعطیل را با کُل خانواده سپری کردن، برنامه ریزی برای سفر و تفریح و … خودش به اندازه کافی خسته کننده اســت، اما برای همسران دردسر‌های دیگری نیز دارد. مثلا شاید شما فکر کنید باید تعطیلات را با همسرتان بگذرانید، اما خانواده‌ی همسر شما ممکن اســت اصرار داشته باشند فرزندشان تمام تعطیلات را نزد آن‌ها باشد.

   

  برای یک زوج، تعطیلات می‌تواند فرصتی برای تقویت ارتباط و تجربه‌های جدید باشد، اما اگر جدا از هم تعطیلات را سپری کنند یا مدام در تنش و کشمکش بابت خواســته‌های خانواده‌ها باشند، این فرصت را از دست خواهند داد.

   

  طبیعی و درست این اســت کـــه همسران با هم در کنار خانواده‌های‌شان وقت بگذرانند، و اگر خانواده‌ی همسرتان اصرار دارند همسر شما به تنهایی در کنارشان باشد، یک زنگ خطر جدی اســت. چون نشان می‌دهد شما را نپذیرفته‌اند و جزئی از خانواده‌ی خود محسوب نمی‌کنند. چنین چیزی مطمئنا بحث‌های پرتنش و جدی میان شما و همسرتان ایجاد خواهد کرد.

   

  رفت و آمد بیش از حد

  همسران نیاز دارند اوقات با کیفیتی را با هم بگذرانند تا رابطه‌ی خود را تقویت کنند. اما اگر پدر و مادر‌ها با تماس‌ها و رفت و آمد‌های مکرر این اوقات را بهم بزنند، به کیفیت رابطه‌ی زن و شوهر لطمه خواهند زد. این اتفاق مخصوصا برای زن و شوهر‌هایی کـــه با خانواده‌ی یکی از آن‌ها زندگی می‌کنند بیشتر هم می‌تواند روی بدهد. شاید روزی به نظرتان برسد تحت هیچ شرایطی نمی‌توانید یک روز، بدون هیچ مزاحمی با همسرتان تنها باشید. زمان‌هایی کـــه اصلا انتظارش را ندارید سروکله‌شان پیدا می‌شود و حتی ممکن اســت برنامه‌های‌تان بهم بخورد.

   

  کارشناسان می‌گویند پدر و مادر‌هایی کـــه بیش از اندازه حمایت گرند، مدام نگران فرزندشان هستند، و حتی ممکن اســت احساس کنند باید مدام مراقب باشند اتفاق بدی در زندگی مشترک فرزند‌شان نیفتد. به هر حال دلیل نگرانی و حمایت و … هر چه کـــه باشد، دخالت آمیز اســت و می‌تواند به رابطه آسیب بزند. اگر شما و همسرتان احساس کنید به اندازه کافی آزادی ندارید و مدام تحت کنترلید، چگونه خواهید توانست لحظات خوشی را با هم بگذارنید؟

   

  گاهی ناخودآگاه اســت

  پیش از اینکـــه نسبت به پدر و مادر همسرتان حس بدی پیدا کنید، لحظه‌ای مکث کنید و به این فکر کنید کـــه آن‌ها حتی ممکن اســت ندانند شما را به چه دردسری انداخته‌اند. ممکن اســت آن‌ها اینطور تصور می‌کنند کـــه رفتارشان کاملا طبیعی اســت. آن‌ها واقعا قصد بدی ندارند و نمی‌خواهند مزاحمتی برای شما ایجاد کنند.

   

  ضمنا موضوع فقط پدر و مادر همسرتان نیستند؛ همسر شما نیز ممکن اســت شدیدا عادت کرده باشد کـــه در هر زمینه‌ای از زندگی‌اش، پدر و مادرش را نیز وارد کند و او نیز حتی شاید نداند کـــه این رفتار او برای زندگی زناشویی‌اش مشکل ساز اســت؛ بنابراین چیزی کـــه به نظر شما عجیب و نادرست و مضر می‌رسد، حتی به ذهن همسرتان خطور هم نمی‌کند کـــه ممکن اســت مسئله ساز باشد.

  دخالت والدین همسر در زندگی زناشویی | راه چاره چیست؟

  راه چاره چیست؟

  باید بدانید کـــه این مسائل تنها نیمی از چالش شما هستند. چیزی کـــه واقعا اهمیت دارد این اســت کـــه شما به عنوان یک زوج، به درستی با آن برخورد کنید. به گفته‌ی کارشناسان، راه حل چنین مسائلی این اســت کـــه هر دو طرف، یاد بگیرند مستقل و خودکفا باشند. شما و همسرتان باید فراز و نشیب‌های زندگی را ازسر بگذرانید و تجربه کنید و یاد بگیرید، و اشتباه کردن، بخشی از این پروسه اســت. شما باید یاد بگیرید چگونه حریم‌های زندگی‌تان را مشخص و از آن‌ها نگهداری کنید. شما باید بدانید پدر و مادر شما تا چه اندازه مجازند به زندگی شما وارد شوند. حریم‌های درست در خانواده‌ها باعث می‌شود روابط بهتری میان افراد برقرار باشد و بچه‌ها نیز این اصول را یاد بگیرند و در زندگی آینده‌ی خود به کار ببرند.

   

  اگر نسبت به دخالت والدین همسرتان در زندگی مشترک خود تردید دارید از خودتان بپرسید، آیا همسر شما بابت هر چیزی پدر و مادرش را خبردار می‌کند و آن‌ها را درگیر هر مسئله‌ی کوچکی در زندگی‌تان می‌کند؟ آیا والدین همسر شما اولین کسانی هستند کـــه همسر شما، خبر‌های خوب را به آن‌ها می‌دهد یا برای نظر خواســتن و توصیه گرفتن به سراغ‌شان می‌رود؟ اگر پاسخ شما به این سوال‌ها مثبت اســت پس باید روی رابطه‌تان کار کنید. اگر همسر شما توانست تدریجا، از وابستگی‌اش کم کند و به شما نزدیک‌تر شود، پس قطعا می‌توانید رابطه و زندگی مشترک‌تان را نجات دهید و قوی‌ترش کنید. هر وقت احساس کردید به کمک یک زوج درمانگر نیاز دارید، تردید نکنید و حتما زودتر اقدام کنید.

   

  مطالب بیشتر:

  مشکل در رفت و آمد با خانواده همسر چطور حل می شود؟

   

   

  به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟
  هیچ نظری ثبت نشده است
  نظرات این پست غیرفعال هستند.
 • مطالب پربازدید
 •