مطالب جالب علمی

دانستنی های جالب و خواندنی درباره مردان

دانستنی های جالب و خواندنی درباره مردان

مردان کسانی که می خواهند تا در دوران عمر خود دنیا را فتح کنند و همیشه بهترین به نظر برسند،همچنین به همسر خود بهترین لذت های دنیا را هدیه کنند. با هم دانستنی های جالبی درباره مردان می خوانیم. دانشمندان کشف نموده اند که در واقع مغز مردان و زنان تا حدودی متفاوت از یکدیگر عمل میکنند. هنگام تمرکز بر یک کار، مردان در هر لحظه فقط از یک طرف مغزشان استفاده می‌کنند، و تمام توجه و تمرکز خود را به کاری که در دست دارند معطوف می‌کنند.از طرف دیگر، زنان از هر دو طرف مغزشان در آن واحد استفاده می‌کنند، که این امر باعث مهارت آنها در انجام چند کار به طور همزمان می‌شود. درین مطلب با ما همراه باشید تا ۲۹ حقیقت جالب درباره مردان را برای شما بیان کنیم.

دانستنی های جالب و خواندنی درباره مردان

1. در سراسر جهان، در ازای هر ۱۰۰ نوزاد دختر تقریبا ۱۰۷ نوزاد پسر به دنیا می‌آید. دانشمندان معتقدند که نرخ زاد و ولد بالاتر برای پسرها ممکن است به نرخ بالاتر مرگ و میر پسران در طفولیت و کودکی مربوط باشد.

 

۲. امروزه میانگین قد مردان در امریکا بیش از ۱۷۵ سانتیمتر و میانگین وزن آنها تقریبا ۸۶ کیلوگرم است. در ۱۹۶۰، میانگین قد مردان حدود ۱۷۲ سانتیمتر و میانگین وزنشان بالای ۷۵ کیلوگرم بود.

 

۳. به طور جهانی امید به زندگی مردان ۶۴.۵۲ سال است در حالی که امید به زندگی زنان ۶۸.۷۶ سال است.

 

۴. رایج‌ترین علت مرگ و میر مردان(و همینطور زنان) در ایالات متحده بیماری قلبی است، و میانگین سن نخستین حمله‌ی قلبی برای مردان ۶۶ سالگی است.

 

5. در سرتاسر جهان احتمال مردن پسربچه‌ها در طفولیت ۲۵% از احتمال مردن دختربچه‌ها بیشتر است.

 

۶. در ایالات متحده مردان در تمام ۱۵ علت اصلی مرگ، نرخ مرگ و میر بالاتری دارند(به استثنای بیماری آلزایمر) و بیش از پنج سال زودتر از زنان می‌میرند.

 

۷. اندازه‌ی کل مغز مردان بالغ حدودا ۱۰% از مغز زنان بزرگتر است. چون مردان عموما قامت بزرگتر و ماهیچه‌های بیشتری نسبت به زنان دارند، مغزشان برای کنترل بدن به نورون‌‌های عصبی بیشتری نیاز دارد.

 

۸. عموما پسرها بین ۱۲ و ۱۴ سالگی بلوغ را تجربه می‌کنند، زمانی که در آن صدا تغییر می‌کند، جهش رشد اتفاق می‌افتد، و مشخصه‌های جنسی ثانویه شروع به پیدایش می‌کنند. بلوغ برای پسرها عموما دیرتر از دختران همسن و سال‌شان رخ می‌دهد.

 

۹. با این که صدای پسرها و دخترها هر دو در هنگام بلوغ تغییر خواهد کرد، تغییر صدای پسران قابل توجه است، به طوری که گاهی تا یک اکتاو افت می‌کند. نرها در گونه‌های دیگر برای جذب جنس مخالف و ترساندن نرهای دیگر صدای‌شان بم‌تر می‌شود، و دانشمندان معتقدند که تغییر صدای انسان‌های مذکر نیز به همان دلایل تکامل پیدا کرده است.

 

۱۰. در بیشتر فرهنگ‌های جهان، پسرها در طول تاریخ مناسک‌گذاری را تجربه کرده‌اند که نشانگر انتقال آنها به زندگی بزرگسالی بوده است. مثال‌های مناسک‌گذار مرسوم شامل برمیتسوا(جشن تکلیف) در یهودیت، و مناسک ختنه در بسیاری از فرهنگ‌های افریقایی می‌شود.

 

۱۱. “سیب آدم” یا برجستگی حنجره در گردن، یک ویژگی است که اساسا مختص به مردان بزرگسال و در نتیجه‌ی رشد حنجره در هنگام بلوغ است. این اصطلاح از ماجرای انجیل مبنی بر آن که آدم میوه‌ی ممنوعه را در باغ عدن خورده است ریشه می‌گیرد.

 

۱۲. حدود ۵۶% از نوزادان پسر متولد شده در امریکا هنگام تولد ختنه می‌شوند، که نسبت به سال ۱۹۵۰ با یک کاهش ۲۰% روبه‌رو بوده است. تقریبا یک سوم مردان جهان ختنه شده‌اند.

 

۱۳. آلت تناسلی مردان به لحاظ اندازه‌ی خالص و نسبت آن به حجم کل بدن از هر پستاندار دیگری بلندتر و کلفت‌تر است.

 

۱۴. برای مدت تقریبا شش هفته‌ پس از بارداری، تمام جنین‌های انسانی به طور پیشفرض به شکل یک فرزند دختر رشد می‌کنند، که اطلاعات ژنتیکی را در آغاز از دی ان‌ای مادر می‌گیرند.

 

بعد از هفته‌ی ششم رشد، اگر جنین پسر باشد، ژن SRY موجود بر کروموزوم Y شروع به تولید آندروژن، تستسترون اولیه، خواهد کرد که به رشد خصلت‌های مردانه کمک می‌کند و مانع رشد بیشتر خصلت‌های زنانه می‌شود.

 

۱۵. نماد زیست‌شناختی جنس مذکر، یک دایره که پیکانی از آن بیرون زده است، نماد سیاره‌ی مریخ نیز هست. دو مولفه‌ی این نماد طوری طراحی شده‌اند که نشانگر سپر و نیزه‌ی مارس، خدای جنگ رومیان، باشند.

 

۱۶. پسران سه برابر بیشتر از دختران احتمال دارد مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم بشوند. در حالی که کارشناسان هنوز پاسخ قطعی برای این اختلاف جنسیتی آشکار ندارند، بعضی‌ها معتقدند که دختران مبتلا به اوتیسم خفیف ممکن است بهتر بتوانند علائم بیماری خود را پنهان کنند و در نتیجه بیماری آنها تشخیص داده نخواهد شد.

 

۱۷. پسرهای نوجوان چهار برابر بیشتر از دختران احتمال دارد ترک تحصیل کنند و بیش از ۷۵% کودکانی را تشکیل دهند که در امریکا تحت آموزش‌های خاص قرار می‌گیرند.

 

۱۸. پسرها تقریبا سه برابر بیشتر از دخترها احتمال دارد دچار اختلال کم توجهی (ADD) یا اختلال کم توجهی و بیش فعالی (ADHD)بشوند.

 

۱۹. طبق برآورد ۲۰۰۸، در امریکا حدود ۱۴۰.۰۰۰ پدر خانه‌دار وجود دارد که اساسا وقتی همسران‌شان خارج از خانه مشغول کار کردن هستند از فرزندان مراقبت می‌کنند.

 

۲۰. با اینکه درحال‌حاضر مردان ۵۰% از نیروی کار ایالات متحده را تشکیل می‌دهند، اما ۹۴% درصد از مرگ و میرهای اتفاق افتاده در هنگام کار مربوط به آنها است.

 

۲۱. قبل از دهه‌ی ۱۹۰۰، تقریبا در هر کشوری از جهان وجود پرستاران مرد از پرستاران زن رایج تر بود. در عصر حاضر، در ایالات متحده مردان فقط ۵.۴% از پرستاران دارای پروانه‌ی رسمی و فقط ۱۳% از دانشجویان جدید پرستاری در این حوزه‌ی تحت سلطه‌ی زنان را تشکیل می‌دهند.

 

۲۲. مردان تقریبا سه برابر بیشتر از زنان احتمال دارد دچار سوء مصرف الکل و دو برابر بیشتر احتمال دارد دچار سوء مصرف تفریحی مواد مخدری مثل ماری‌جوانا و کوکائین بشوند.

 

۲۳. سطوح بالاتر تستسترون در پسرها و مردان عموما باعث سطوح بالاتری از پرخاشگری، رقابت، خود رایی، و اتکا به نفس در آنها نسبت به زنان می‌شود. به علاوه، آمیگدال(بخشی از مغز که درگیر شکل‌دهی عوطف و احساسات است) عموما در مردان بزرگتر است، که به احساسات پرخاشگرانه و غیرقابل کنترل‌تر منجر می‌شود.

 

۲۴. بر اساس گزارش وزارت دادگستری ایالات متحده، مردان چهار برابر بیشتر از زنان احتمال دارد به قتل برسند و ۱۰ برابر بیشتر احتمال دارد که مرتکب قتل شوند. احتمال بیشتری وجود دارد که هم مجرمان زن و هم مجرمان مرد قربانیان مرد را هدف خود قرار دهند.

 

۲۵. تقریبا در همه‌ی کشورهای جهان، احتمال خودکشی مردان نسبت به زنان بیش از دو برابر است. در بعضی از کشورها(مثل روسیه و برزیل)، نرخ خودکشی در بین مردان تا شش برابر از نرخ خودکشی در زنان بیشتر است.

 

۲۶. به طور میانگین بالغین مذکر نسبت به میانگین زنان بالغ ۵۰% توده‌ی عضلانی بیشتر و ۵۰% چربی کمتری دارند.

 

27.نخستین جشن روز پدر در ایالات متحده در ۱۹ ژوئن ۱۹۱۰ در اسپوکن واشنگتن برگزار شد و ایده‌ی آن توسط سوندرا دود مطرح شده بود. دود، پس از گوش دادن به یک سخنرانی درباره‌ روز مادر در ۱۹۰۹، آرزو کرد که‌ای کاش می‌توانست یک روز هم برای گرامیداشت پدرش داشته باشد. روز پدر در سال ۱۹۷۲ به یک جشن ملی تبدیل شد و سومین یکشنبه‌ی ماه ژوئن مطابق قانون به عنوان روز گرامیداشت پدرها نامگذاری شد.

 

۲۸.دانشمندان کشف کرده‌اند که در واقع مغز مردان و زنان تا حدودی متفاوت از یکدیگر عمل می‌کنند. هنگام تمرکز بر یک کار، مردان در هر لحظه فقط از یک طرف مغزشان استفاده می‌کنند، و تمام توجه و تمرکز خود را به کاری که در دست دارند معطوف می‌کنند. از طرف دیگر، زنان از هر دو طرف مغزشان در آن واحد استفاده می‌کنند، که این امر باعث مهارت آنها در انجام چند کار به طور همزمان می‌شود.

 

۲9. از بیش از ۱۵۱ میلیون مردی که درحال‌حاضر در امریکا زندگی می‌کنند، تقریبا ۶۴.۳ میلیون نفر از آنها پدر هستند.

 

 

به این مطلب چند ستاره امتیاز میدید؟

حمید جعفری

حمید جعفری فعال حوزه محتوا و سئو و مدیر سایت نیک شو ، امیدوارم محتوای این سایت راهی باشد برای زندگی بهتر و لذت بخش تر ......

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا